Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Sinema oyuncusu Süleyman Turan hayatını kaybetti

Yeşilçam efsanelerinden oyuncu, senarist Süleyman Turan bu sabah saatlerinde Kadıköy’deki evinde yaşamını yitirdi. Vefat haberini Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından duyurdu.

BOLD – Yeşilçam’ın efsane isimlerinden Yılmaz Güney’in yakın dostu, sinema sanatçısı, senarist Süleyman Turan, sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Turan, ATV’de hazırlayıp sunduğu Kayıp Aranıyor programında, gözaltında kaybedilen Ali – Ayhan Efeoğlu kardeşlerin öyküsüne de yer vermiş, bu yüzden programı kaldırılmıştı.

BEYAZ PERDEDEN BİR SÜLEYMAN TURAN GEÇTİ

Süleyman Turan, 19 Kasım 1936 tarihinde İstanbul Kadıköy’de doğmuştur. Gerçek Adı Süleyman Başturan’dır. İlk, orta ve liseyi Kadıköy’de okudu. Liseyi Haydarpaşa Lisesinde bitirdi. Daha küçük yaşlarda sanata karşı meraklı olduğu için Halkevlerine girer çıkardı. Oralarda çalışmalar yapan resim hocalarının atölyelerine katılır resim yapmayı öğrenirdi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi ingiliz Filolojisine giren Turan, ancak üçüncü sınıfa kadar okuyabilir.

KORE SAVAŞINA KATILDI

Turan yedek subay olarak askere gittiğinde Kore Savaşı vardır. Gönüllü olarak Türk birliğine katılır ve Japonya’ya gider. Bir gün, Japonya’da askerler arasında bir yetenek yarışması düzenlenir. Bu yarışmaya Türk askerler İngilizce yazılan bir piyes ile katılır ve oyun birinci seçilir. Bu, onun ilk sahne deneyimi olmuştur. Yine bir gece Tokyo’da bir gece kulübüne gittiklerinde bir film çekimine şahit olur. Brezilya-Japonya ortak yapım olan bu filmde figüran olarak oynar. Askerliği bitmesine rağmen Türkiye’ye dönmez ve uzun bir süre Uzak Doğu ve Amerika’da macera yaşar.

Süleyman Turan, bir dönem dergi ressamı olarak çalışır. Filmlerin dışında uzun zaman karikatür ve resim yapar. Çizimleri ünlü “Akbaba” dergisinde yayımlanacak kadar iyidir. Senaryo da yazmaktadır. Paraya ihtiyacı olduğunda hafta sonları Veli Efendi’de “At yarışları”nda bilet de satar.

Tiyatro ve sinemaya karşı hep aşırı bir ilgisi vardır. İngiliz filolojisinde okurken her gece Gürdal Onur adlı arkadaşının oynadığı tiyatronun kulisine takılmaktadır. Sürekli gidip geldiği bu yer, ünlü tiyatro sanatçısı Saim Alpago’nun kurduğu özel tiyatrodur. O kadar sık gider ki oyunu adeta ezberler. Bir gün Selim Naşit tiyatroya gelmeyince onun oynadığı rolü alır. Böylece 1962′de tiyatroya başlar. “Harput’ta Bir Amerikalı” oyununda başrol bile oynar.

Ajda Pekkan, Süleyman Turan, Öztürk Serengil ve Fatma Girik- 1974

VE SİNEMA YILLARI
1963 yılında Ses dergisinin açtığı yarışmayı kazanarak sinemaya adım atar. Aynı yarışmada o yıl Ajda Pekkan ve Ediz Hun birinci seçilmişlerdir. Bu sırada Kemal Filmdeki bir yetkili onun soy adını çok uzun bulur ve Başturan’ı Turan olarak değiştirir. “Sayın Bayan” filmindeki küçük bir rol ile sinema dünyasına girer. Sonraki filmi “Koçum Benim”‘de ise koca bir rolü vardır. Bu filmde Türk sinemasının kralı Ayhan Işık ile beraber oynar. Genellikle ‘esas oğlan’ın sadık dostu rollerinde, sevecen tiplemesiyle başarılı olup beğeni kazanmıştır.

Dİkkat Kan Aranıyor- 1970
Ekrem Bora- Süleyman Turan

1970 senesinde “Dikkat Kan Aranıyor” adlı filmde Ekrem Bora ile baş rolü paylaşır. Akıl hastanesinden kaçan deli rolü ile olağanüstü bir performans göstermiştir. 1971 senesinde Yılmaz Güney ile “Yarın Son Gündür” adlı filmi çevirir. Bu filmdeki rolü ile de 9. Antalya Film Şenliğinde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alır. 1972 yılında Antalya Film Festivalinde, “Güllü” ile en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne layık görülür.

70′li yıllarda birkaç sene sinemadan uzaklaşarak çizgi-roman ve senaryo yazarlığı yaparken TRT’den gelen bir teklifi değerlendirir ve sesli çekilen ilk dizi filmlerden biri olan “Sarıpınar 1914″te oynar.

Üç tane de film senaryosu yazmıştır. Bunlar; Dönme Dolap (Sinema Filmi)1983, Baş Belası (Sinema Filmi)1982, Sevgili Dayım (Sinema Filmi)1977 filmleridir.

PROGRAMI YAYINDAN KALDIRILMIŞTI

Turan, ATV’de hazırlayıp sunduğu Kayıp Aranıyor programında, gözaltında kaybedilen Ali – Ayhan Efeoğlu kardeşlerin öyküsüne de yer verince programı kaldırılır.

Erdoğan başkanları Saray’a davet etti, CHP katılacak

Okumaya devam et
Reklamlar

Televizyon- Dizi

Arka Sokaklar dizisine ‘Bekçi’ ayarı! Bakan Soylu, “Eyvallah Rıza Baba” diyerek paylaştı

AKP hükümetinin sahip çıktığı bekçilere tanınan geniş yetkiler, kamuoyunda tartışılırken uzun zamandır yayınlanan ‘Arka Sokaklar’ dizisinde bekçilerle ilgili bölüm, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından “Eyvallah Rıza Baba” mesajıyla paylaşıldı.

BOLD-Geçtiğimiz hafta yayınlanan ‘Arka Sokaklar’ dizisinde kamuoyunun gündeminde yer alan ‘Bekçilere tanınan geniş yetkiler’ eleştirilmişti. Dizideki olayda Sevgililer Günü’nde, polis memuru rolündeki Arda ile Şükran’ın izbe bir yerde ve arabanın içinde oturup muhabbet ettikleri sırada bir bekçinin kimlik sormasıyla yaşanan olay gündeme getirilmişti.

Dizideki diyalog da bekçilerin, “Hoop hayrola”, “İner misin aslanım arabadan”, “gel bakalım delikanlı şöyle”, “Uzatma aslanım kimlik çıkart, kimlik” ifadelerini kullandığı görülmüştü.

Dizinin bu bölümü sosyal medyada gündem olmuştu. Dizideki sahnenin konuşulmasının ardından ise Arka Sokaklar dizisinde yeni bir sahne daha ekranlara geldi. O sahnede “Rıza Baba” karakteri bekçiyi karşısına alarak, “Sokaklarda elimiz gözümüz olacaksınız” ifadelerini kullandı. Bekçi karakteri ise “Elbette müdürüm bunun için eğitildik” karşılığını verdi.

Söz konusu sahneleri ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun paylaşması dikkat çekti. Soylu paylaşımına “Eyvallah Rıza Baba” ifadelerini ekledi.

Bu durum bir önceki sahnelerin ardından “diziye ayar mı çekildi” yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Okumaya devam et

Kültür

Zirvede “Bayi Toplantısı” var… Boxoffice Türkiye

BKM yapımı “Bayi Toplantısı” gösterimdeki ilk hafta sonunda zirveye oturdu.

BOLD– İlk ondaki beş filmi yerli yapımların oluşturduğu haftada üç haftadır lider olan Eltilerin Savaşı ikinci sıraya indi. İşte 21-23 Şubat hafta sonunun en çok izlenen on filmi…

10. GAREZ

Hafta sonu hasılat: 213.505 TL
Hafta sonu seyirci: 11.530

9. AŞK TESADÜFLERİ SEVER 2

Hafta sonu hasılat: 279.068 TL
Hafta sonu seyirci: 14.617

8. EFSUNLU AYİN

Hafta sonu hasılat: 224.298 TL
Hafta sonu seyirci: 14.682

7.NASİPSE OLUR

Hafta sonu hasılat: 139.804 TL
Hafta sonu seyirci: 18.043

6. YIRTICI KUŞLAR

Hafta sonu hasılat: 450.764 TL
Hafta sonu seyirci: 23.061

5. VİKİNGLER BÜYÜK MACERA

Hafta sonu hasılat: 832.647 TL
Hafta sonu seyirci: 45.189

4. PARAZİT

Hafta sonu hasılat: 611.115 TL
HAfta sonu seyirci: 45.894

3. KİRPİ SONIC

Hafta sonu hasılat: 1.332.966 TL
Hafta sonu seyirci: 72.910

2. ELTİLERİN SAVAŞI

Hafta sonu hasılat: 5.633.039 TL
Hafta sonu seyirci: 309.024

1. BAYİ TOPLANTISI

Hafta sonu hasılat: 6.632.594 TL
HAfta sonu seyirci: 350.044

Okumaya devam et

Kültür

ABD’de başkan istifa ettiren Watergate skandalı dizi oluyor

Mr. Robot dizisinin mimarı Sam Esmail ABD başkanı Nixon’ın istifa etmesine neden olan Watergate skandalını diziye aktarmak için kolları sıvadı.

BOLD– Sam Esmail, tarihi henüz netleşmeyen ama “Gaslit” ismini taşıyacağı öğrenilen dizi için etkileyici bir kadroyu bir araya getirmeyi de başarmış gibi görünüyor.

İstifa eden tek ABD başkanı Richard Nixon

WATERGATE NEDİR?

Watergate ABD’nin başkenti Washington’da bulunan bir otel ve iş merkezinin adıdır. Skandal bu binada ortaya çıktığı için “Watergate skandalı” ya da kısaca “Watergate” adıyla anılır. 17 Haziran 1972 günü 5 hırsız Watergate iş merkezindeki bir büroya girerken polis tarafından yakalanarak tutuklandı.

Bu olayı sıradan bir hırsızlıktan farklı kılan ise Watergate Ofis Binasında ABD’nin o zamanki ana muhalefet partisi olan Demokratik Parti’nin Demokratik Ulusal Komite (DNC) genel merkezinin bulunmasıydı. Basın olayın üstüne gittikçe hırsızlık girişiminde bulunanlarla Nixon yönetimi arasında bağlantılar gün yüzüne çıkmaya başladı. Nixon ve ekibi iddiaları reddetse de faillerin üzerinde ele geçirilen nakit ile Nixon yeniden seçim kampanyası komitesi tarafından kullanılan bir rüşvet fonu arasında bir bağlantı basın ve Adalet Bakanlığı tarafından kanıtlandı.

Çığ gibi büyüyen soruşturma Nixon’ın savcıları görevden almaya varan müdahalesine rağmen çoğu Nixon yönetiminde görevli üst düzey yetkili 48 kişinin suçlu bulunmasıyla sonuçlandı. Başkan Nixon 9 Ağustos 1974’te istifa etmek zorunda kaldı.

GASLİT İÇİN ETKİLEYİCİ KADRO

Mr. Robot ile sistem eleştirisine esaslı bir giriş yapan Sam Esmail, Julia Roberts’ın ilk TV dizisi olan Homecoming ile bu alanda daha çok şey söylemek istediğinin işaretini vermişti. Gaslit için yine Julia Roberts’la çalışacak olan Esmail ayrıca Oscar ödüllü Sean Penn, Armie Hammer, Joel Edgerton gibi isimlerden oluşan esaslı bir kadroyu bir araya getirmeyi başardı.

Dizide Julia Roberts, skandalı esnasında açık sözlü yorumlarıyla dönemin politik gündeminde adından söz ettiren Martha Mitchell’i canlandırırken; Sean Penn ise Martha Mitchell’in başsavcı olan eşi John N. Mitchell’e hayat verecek. Armie Hammer, Beyaz Saray avukatı John Dean’i canlandıracağı yapımda Joel Edgerton ise Nixon ile birlikte çalışan FBI ajanı G. Gordon Liddy’i oynayacak.

Okumaya devam et

Popular