Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Ateşkes tehlikede: Rus uçakları ve Suriye Ordusu 2. kez ateşkes bölgesini bombaladı

Rus uçakları, 31 Ağustos’ta ilan edilen ateşkesin ardından ikinci kez Suriye’nin kuzeybatısındaki bölgeleri bombaladı. Suriye Ordusu ise karadan İdlib’in güneyini vurdu. Saldırılarla beraber 31 Ağustos’ta ilan edilen ateşkesin tehlikeye girdiği ifade ediliyor.

BOLD Rus uçakları, dün gerçekleştirdiği saldırıların ardından bu kez İdlib bölgesindeki Kafr Takhareem yakınlarındaki bir köyü ve Darkous kasabası civarını bombaladı.

İdlib’de gece saatlerinde gerçekleşen bombalama Lazkiye civarında dün düzenlenen hava saldırısından saatler sonra meydana geldi.

İLK HAVA SALDIRISI SALI GÜNÜ DÜZENLENDİ

Yaklaşık 10 gündür ateşkes ilan edilen Suriye’nin kuzeydoğusundaki bölgeye Salı günü 2 hava saldırısı düzenlenmişti. Saldırıda Batı Lazkiye sahilindeki dağ sırasında bulunan stratejik Akrad Dağı’nın hedef alındığı bildirilmişti.

Muhalif kaynaklar, Rus uçaklarının Salı günkü ilk bombalamanın ardından Çarşamba günü de Lazkiye’deki sahil kesimini vurduğunu bildirdi.

Suriye Ordusu ve Rusya, 31 Ağustos’ta İdlib çatışmasızlık bölgesinde tek taraflı ateşkes ilan etmişti. O günden itibaren küçük çaplı çatışmalar ve bombalamalar dışında bölgeye yönelik yoğun hava saldırıları durmuştu.

Muhalifler, dünkü saldırının Rus savaş uçakları tarafından gerçekleştirildiğini açıklamışlar, Rusya ise iddiaları yalanlamıştı.

İdlib’de Temmuz ayı sonunda ilan edilen ateşkes 3 gün sürmüş ve Rusya desteğindeki Suriye Ordusu’nun hava saldırıları yeniden başlamıştı.

SURİYE ORDUSU KARADAN VURDU

Şii milisler tarafından desteklenen Suriye Ordusu ise karadan İdlib’in güneyindeki Kafr Sejnah ve Hazareen kasabalarını top atışına tuttu. Muhalif kaynaklar, Suriye Ordusu’nun top atışlarının ateşkes yürürlüğe girdiğinden beri sürdüğünü kaydettiler.

Muhalif kaynaklar, Rus ordusuna bağlı özel birliklerin ve Şii milislerin ateşkese aykırı olarak son bir haftadır muhalif bölgelere sızmaya çalıştığını ileri sürdü.

Suriye’nin kuzeybatısında ateşkese hava saldırısı

Dünya

Koronavirüsü aşısı bulundu mu?

Çin’in Rusya Büyükelçisi Zhang Hanhui, koronavirüs için aşının bulunduğunu ancak piyasaya çıkması için son testlerinin yapılmasının beklendiğini duyurdu.

BOLD-Dünyayı tehdit eden Koronavirüsü (Kovid-19) hakkında gazetecilere açıklamada bulunan Çin’in Rusya Federasyonu Büyükelçisi Zhang Hanhui, “Çin’deki bilim adamlarımızın bulduğu ilaç etkisini kanıtladı ve testler başarılı şekilde devam ediyor. İlaca yönelik çalışmaların son kısmının kısa süre zarfında bitirilmesi hedefleniyor ve Şubat sonuna kadar Çin’deki tüm şehirlerde hayat normale dönecek. Virüsün yayılma merkezinde ise hayatın Mart sonuna kadar düzelmesi planlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü’yle çalışıyoruz. Ekibimizin içinde 2 Rus bilim adamı da var. Rusya’ya ve halkına destekleri için teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

İlk olarak Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle şu ana kadar 2 bin 600’e yakın kişi hayatını kaybetti. Virüs, son olarak İran ve Irak’ta görüldü.

Altın fiyatları ‘kovid-19’ endişesiyle 7 yılın zirvesinde

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da bir araç karnaval alayına hızla girdi, çok sayıda yaralı olduğu bildiriliyor

Almanya’da Hessen eyaletindeki Volkmarsen’de karnaval kutlamaları sırasında bir aracın karnaval alayına daldığı ve çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

BOLD – Hessen eyaletindeki Volkmarsen’deki karnaval kutlamalarında bir aracın karnaval geçit törenine daldığı ve birçok kişinin yaralandığı bildirildi.

Rosenmontag (Güller Pazartesisi) kutlamaları sırasında karnaval kutlaması yapanların arasına bir aracın hızla girdiği bildirildi. Kassel polisi, olayda çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

Aracın sürücüsünün gözaltına alındığı bildirildi. Yaralıların durumu veya olayın nasıl meydana geldiği ile ilgili henüz açıklama yapılmadı.

Almanya Hanau’da binlerce kişi ırkçılığa karşı yürüdü

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’nın Hanau’daki ırkçı saldırıda gergin anma; Gözyaşı ve öfke!

Almanya’nın Hanau kentindeki ırkçı cinayet sonrası protesto gösterisi düzenlendi.

FATİH AKALAN-ÖZEL

BOLD-Dördü Türk 9 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası Hanau’da toplanan binlerce kişi, “Naziler dışarı” sloganları attı. Hanau Meydanı’ndaki anma programına 3 dinin temsilcileri de katıldı. Alana gelen Hana Belediye Baskani Klaus Kaminski de eylem yapan vatandaşlara destek verdi. Mitingde konuşan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın “İslam Karşıtlığıyla Mücadele Özel Temsilcisinin de atanması lazım” dedi.

Okumaya devam et

Popular