Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Brexit sürecinin dünü, bugünü, yarını: İngiliz halkı ne istiyor?

Brexit Referandumu 23 Haziran 2016’da gerçekleştirildi ve İngiliz halkı bu oylamada tarihi bir karar verdi.  Kararın üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen Brexit İngiltere’de hala siyasetin en önemli konusu olmaya devam ediyor.

BOLD İngiltere’nin ilk planlamaya göre 29 Mart 2019 Cuma saat 11.00’da birlikten ayrılması planlanıyordu. Ancak bu süre geçmesine rağmen tarihi adım gerçekleşmedi ve İngiltere hala Avrupa Birliği üyesi.

Avrupa Birliği’ndeki ve İngiltere’deki politikacılar Brexit’in gerçekleşmesi için düzenlemeler yapıyor. Ancak nasıl olacağı konusu çözülebilmiş değil.

Avrupa Birliği kurulduğundan beri hiçbir üye birlikten ayrılmadı. Bu anlamda Brexit Avrupa tarihinde önemli bir dönemeç.

BREXİT FİKRİ VE OYLAMASI

İngiltere, Avrupa Birliği’ne 1973 yılında katıldı.

İngiltere’de Avrupa Birliği’nden ayrılma düşüncesi yıllar boyunca hep var oldu. İngiliz politikacılar birlikte kalmanın mı ayrılmanın mı İngiltere için faydalı olduğunu sürekli tartıştı.

2013 yılında Başbakan ve Muhafakar Parti Genel Başkanı David Cameron, partisinin 2015 yılında yapılacak genel seçimi kazanması durumunda İngiliz halkına Avrupa Birliği’nde kalıp kalmamayla ilgili karar verme imkanı sağlayacak bir referandum yapma sözü verdi.

7 Mayıs 2015’de yapılan seçimi Muhafazakar Parti kazandı. Başbakan David Cameron yeniden Başbakan oldu ve mesaisinin büyük kısmını İngiltere’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerini yeniden müzakere ederek geçirdi.

Şubat 2016’da sözünü tuttu ve referandum gününü 23 Haziran 2016 Perşembe olarak belirledi.

Avrupa Birliği’nden ayrılma düşüncesi halkı ve siyasetçileri böldü, tartışmalar arttı.

Başbakan David Cameron, “Çözüm sizin ellerinizde ancak benim tavsiyem açık. Ben, reforme edilecek bir Avrupa Birliği’nde kalmanın İngiltere’yi daha güvenli, daha güçlü ve daha iyi yapacağına inanıyorum” dedi.

2016 yılı itibariyle 43 yıldır Avrupa Birliği üyesi olan  İngiltere için Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı çok önemliydi. Ayrıca ilk kez bir Avrupa Birliği üyesi birlikten ayrılacaktı.

23 HAZİRAN 2016 REFERANDUMU

23 Haziran 2016 Perşembe günü yapılan tarihi oylamada 33 milyondan fazla İngiliz oy kullandı. Halkın yüzde 52’si Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde oy verirken, yüzde 48’i birlikte kalma yönünde oy kullandı.

Birlikten ayrılma kararının küçük bir farkla alınması hep tartışma konusu oldu. Referandumun tekrarlanması ülkede sürekli gündeme geldi. Ancak karar açıktı: İngiltere birlikten ayrılacaktı.

REFERANDUM SONRASI

Sonuçların açıklanmasının ardından Avrupa Birliği’nde kalma yönünde kampanya yapan Başbakan David Cameron istifa kararı aldı.

Halkın verdiği kararın gereğini yerine getirmek başka bir başbakana kalacaktı.

23 Haziran’da gerçekleştirilen referandumun hemen ardından David Cameron istifa etti ve 13 Temmuz’da başbakanlığa Theresa May geldi.

Başbakan Theresa May, görevi sürdürdüğü 13 Temmuz 2016 ve 24 Temmuz 2019 yılları arasında mesaisini Brexit’in nasıl gerçekleşeceği ve ayrılmanın ardından Avrupa Birliği – İngiltere ilişkilerinin nasıl olacağına ayırdı.

İngiltere’de Theresa May’in 3 yıllık görev süresi boyunca Brexit’in nasıl gerçekleşeceği tartışıldı.

AB ANLAŞMASININ 50. MADDESİ

29 Mart 2017’de yani Brexit’in tam olarak gerçekleşmesinden 2 yıl önce Avrupa Birliği anlaşmasının birlikten ayrılmayı düzenleyen 50. maddesi işletilmeye başlandı. Böylece Brexit Süreci resmen başladı.

Avrupa Birliği’nde ilk kez bir üye birlikten ayrılma kararı aldığı için 50. madde de Avrupa Birliği tarihinde ilk kez devreye girdi.

Hala birlik üyesi olmasına ve birliğin kurallarına uymak zorunda kalmasına rağmen İngiltere, Avrupa Birliği’nin önemli kararlarının alınma sürecinden dışlandı.

AB-İNGİLTERE BREXİT ANLAŞMASI

İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesi adına daha iyi Brexit anlaşması yapmak için aylar boyunca AB ile müzakereler yürüttü. Nihayet anlaşmaya varıldı. 25 Kasım 2018’de AB liderleri Brexit Anlaşması’nı onayladı.

29 Mart 2019’daki Brexit tarihine 4 ay kala, İngiltere Başbakanı Theresa May bu kez Brexit Anlaşması’nı halkına ve parlamenterlere kabul ettirmek için çalışmaya başladı. Ancak AB ile uzlaşmaya vardığı anlaşmaya İngiliz halkını ve parlamenterleri ikna edemedi. Başbakan Theresa Maylideri olduğu Muhafazakar Parti’yi dahi iknada başarılı olamadı.

İrlanda ile İngiltere’ye bağlı Kuzey İrlanda arasındaki sınır konusunu düzenleyen Brexit Anlaşması maddesi İngiliz kamuoyu ve siyasetçilerinde büyük rahatsızlık oluşturdu. Ayrıca Brexit’in maliyeti, göçmenler ve AB ile ticareti düzenleyen anlaşma maddeleri de İngiliz halkı ve siyasetçileri tarafından kabul görmedi.

İstifalar ve siyasi krizlerin eşliğinde yapılan oylamalarda İngiliz Parlamentosu, Brexit Anlaşması’nı 3 kez reddetti.

29 Mart 2019’da gerçekleşmesi gereken Brexit defalarca ertelendi.  Yeni tarih olarak 31 Ekim 2019 belirlendi.

BREXİT 2. BAŞBAKANI KOLTUĞUNDAN ETTİ

AB ile uzlaşmaya vardığı Brexit Anlaşması’nı parlamentodan geçirmeyi başaramayan Başbakan Theresa May, 24 Mayıs 2019’da başbakanlıktan ve Muhafakazar Parti Genel Başkanlığı’ndan istifa kararı aldı.

İstifa kararını açıklayan Başbakan Theresa May, “Brexit’i gerçekleştirememek benim için her zaman derin bir üzüntü konusu olacaktır” dedi.

BREXİT’TE 3. BAŞBAKAN: BORIS JOHNSON

23 Temmuz 2019’da Muhafazakar Parti başkanlığı seçimini kazanan eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, 24 Temmuz’da Başbakanlık görevini devraldı.

55 yaşındaki Boris Johnson, Başbakanlık görevini almasının ardından yaptığı ilk konuşmada 31 Ekim 2019 tarihi itibariyle Avrupa Birliği’nden ayrılacaklarını söyledi.

Başbakanlık binası 10 numaranın önünde basın mensuplarına hitap eden Boris Johnson, “Amasız fakatsız 31 Ekim itibariyle Avrupa Birliği’nden ayrılmış olacağız.” dedi.

Johnson, Avrupa Birliği’nden Brexit’i bir kez daha ertelemesini istemeyeceğini ve anlaşmasız şekilde de olsa Brexit’in gerçekleşeceğini vurguladı.

JOHNSON’A PARLAMENTODA SOĞUK DUŞ

Başbakan Boris Johnson, yaz tatilinin ardından Eylül başı işbaşı yapacak İngiliz Parlamentosu’nun bir hafta çalışmasının ardından 5 hafta yeniden tatile çıkmasını istedi.

Parlamentonun Brexit’i ve Brexit tarihi ertelemesini önlemek isteyen Başbakan Boris Johnson’un bu isteği Kraliçe tarafından uygun görüldü. Ancak İngiliz Parlamentosu Başbakan Boris Johnson’a son 2 hafta içerisinde ağır yenilgiler tattırdı.

Başbakan Boris Johnson, son 10 gün içerisinde yapılan 6 oylamayı kaybetti. Muhalifler meclisin gündemini ele geçirdi ve Brexit’i yeniden erteleme talep etmelerini sağlayacak bir tasarıyı da parlamentodan geçirdi.

Başbakan Boris Johnson muhaliflere karşı erken seçim kartını çekti. Ancak Başbakan Johnson’un 15 Ekim’de erken seçim yapılması talebi 2 kez mecliste kabul görmedi.

Şimdi İngiliz Parlamentosu 5 haftalık bir tatile girdi. 15 Ekim’den sonra İngiltere siyasetini yine hararetli günler bekliyor.

HALKIN FİKRİ DEĞİŞTİ Mİ?

23 Haziran 2016 Perşembe günü yapılan tarihi oylamada halkın yüzde 52’si Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde oy verirken, yüzde 48’i birlikte kalma yönünde oy kullanmıştı.

Referandumdan sonra yapılan anketlerde ise İngiliz halkının fikri yavaş yavaş değişmeye başladı. 2017 yılı Mayıs ayından itibaren İngiltere’de yapılan kamuoyu yoklamalarında Avrupa Birliği’nde kalınması yönünde fikir belirtenler ayrılma taraftarlarını geçmeye başladı.

2018 yılı sonunda yapılan anketlerde bu kez birlikte kalınmasını isteyenler yüzde 52’ye, ayrılma taraftarları yüzde 48’e düştü. Ancak siyasetçiler ve özellikle İngiliz başbakanları yeniden bir referanduma hep karşı çıktı.

Şimdi İngiltere’nin önünde 31 Ekim tarihi duruyor. Başbakan Boris Johnson Brexit’i gerçekleştirecek mi yoksa bu yüzden istifa eden 3. başbakan mı olacak önümüzdeki günlerde göreceğiz.

İngiltere’de parlamento Başbakan Johnson’un erken seçim isteğini bir kez daha reddetti

Genel

Aslı Erdoğan: Türkiye’ye dönemem, bir daha tutuklanmam ölüm anlamına gelir

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi davasında beraat eden yazar Aslı Erdoğan, iki yıldır yaşadığı Almanya’dan Türkiye’ye dönmeyeceğini söyledi. Erdoğan “Bir kez daha tutuklanmam benim için ölüm anlamına gelir” dedi.

BOLD- Terör propagandası yaptığı iddiasıyla 2016’da kapatılan Özgür Gündem gazetesi davasında örgüt üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan ve dört ay hapis yatan Aslı Erdoğan davada beraat kararı çıkmasının kendisi için sürpriz olduğunu söyledi.

SÖYLEŞİLER ALEYHİME KULLANILABİLİR

AFP haber ajansına bir röportaj veren Erdoğan “Bir kez daha tutuklanmam benim için ölüm anlamına gelir. Şu anki şartlar altında tutuklanma riski olduğu için Almanya’dan Türkiye’ye dönemem. Söyleşilerde söylediklerim aleyhimde yeni bir dava açmak için kullanılabilir.” ifadelerini kullandı.

80 YAŞINDAKİ BİR KİŞİDE GÖRÜLEN HASTALIKLA KARŞILAŞTIM

Almanya’da doktorların travma sonrası durum olarak tanımladığı iki bağırsak felci ameliyatı geçirdiğini kaydeden Erdoğan “52 yaşında, 80 yaşında bir kişide görülen bir hastalıkla karşılaştım” diyerek hapiste geçirdiği zamanın da hastalık üzerinde etkili olduğunu belirtti. Yazar hapis sürecinin ardından el konulan pasaportunu alması sonrası yurt dışına çıkmıştı.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazarları ve yayın danışma kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu dokuz kişinin yargılandığı davanın İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 16’ncı duruşmasında geçen hafta ara karar açıklanmış, mahkeme, Bilge Aykut ve Necmiye Alpay’ın beraatine ve Aslı Erdoğan’ın “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma” ve “örgüt üyeliği” suçlarından beraatine hükmetmişti. Aslı Erdoğan’a yönelik “örgüt propagandası” suçlaması ise zamanaşımına uğrayarak düştü.

AKP’den yeni bankacılık yasası: Ekonomi sopayla yönetilecek

Okumaya devam et

Genel

Ders saati lise müdürünün odasında silah sesleri: Önce müdürü sonra kendini vurdu

Ankara’daki Şehit Velit Bektaş Anadolu Lisesi Müdürü Şerafettin Ali Gürüler’le tartışan okulun güvenlik görevlisi silahla girdiği odada, müdürü vurduktan sonra intihara kalkıştı.

BOLD – Ankara’nın Etimesgut ilçesindeki Şehit Velit Bektaş Anadolu Lisesi Müdürü Şerafettin Ali Gürüler ve güvenlik görevlisi Murat Ekici arasında henüz bilinmeyen bir nedenle tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine silahla müdür odasına giden güvenlik görevlisi Ekici, okul müdürü Gürüler’i tabancayla vurarak yaraladı. Daha sonra intihara kalkışarak kendini vuran Ekinci, ağır yaralandı. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri, ilk müdahalenin ardından yaralıları hastaneye kaldırdı.

ÖĞRENCİLER EVLERİNE GÖNDERİLDİ

Olayın olduğu sırada okulda bulunan öğrenciler evlerine gönderildi. Olayın ardından başlatılan soruşturma devam ediyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Öte yandan Ankara Valiliği, Şehit Veli Bekdaş Anadolu Lisesi’nde meydana gelen olayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Olayın ders saatinde gerçekleştiğine dikkat çekilen açıklamada, ” İlimiz Etimesgut ilçesi Şehit Velit Bekdaş Anadolu Lisesi’nde, okulda hizmetli olarak görev yapan Murat Ekinci, henüz bilinmeyen bir sebeple Okul Müdürü Şerafettin Ali Gürüler’i makam odasında ateşli silahla vurarak yaralamış, akabinde aynı silahla intihara teşebbüs etmiştir. Olay yerine intikal eden görevlilerimizce yaralı şahıslar ivedilikle bölge hastanelerine sevk edilmiş, öğrencilerin okuldan güvenli bir şekilde tahliyesi sağlanmıştır. Konuyla ilgili adli ve idari tahkikat çok yönlü olarak yürütülmektedir” denildi.

Kadir Şeker’in kaderini kanlı montu belirleyecek: Cinayet öncesi son görüntüsü mahkemeye ulaştı.

 

Okumaya devam et

Genel

Kadir Şeker’in kaderini kanlı montu belirleyecek: Cinayet öncesi son görüntüsü mahkemeye ulaştı.

Şiddet gördüğünü düşündüğü Ayşe D.’ye yardım etmek isterken, Özgür Duran’ın ölümüne sebep olan Kadir Şeker’in montunda tespit edilen kan izleri, soruşturmaya yön verecek.

BOLD – Özgür Duran cinayetine ilişkin savcılığın topladığı deliler Emniyet Kriminal Dairesi ile Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Polis, Kadir Şeker cinayetiyle ilgili olayın yaşandığı park ve çevresinde güvenlik kamerası araştırması yaptı. Akşam saati olduğu için karanlık olan park ve çevresinde herhangi bir güvenlik kamerası görüntüsüne ulaşılamadı.

ŞEKER’İN TRAMVAYDAKİ GÖRÜNTÜLERİ

Soruşturmada Kadir’in cinayetten önce tramvayda kaydedilen görüntüleri ortaya çıktı. Soruşturma dosyasına giren o görüntülere göre, kütüphanede ders çalışan Kadir sırt çantasıyla tramvaya bindi. Etüt merkezine giden Kadir’in, kent merkezinden bindiği tramvaydan, teyzesinin evine gitmek için Yazır Mahallesindeki Piri Reis tramvay durağında indiği görülüyor.

RAPOR BEKLENİYOR

Kadir Şeker ifadesinde, “Adam boğazımdan tutmaya devam etti. Geri giderken botumun topuğu takıldı. Yere sırt üstü düştüm, adam da yanıma doğru düştü. Tam olarak üstüme doğru düşmedi galiba öyle hatırlıyorum. Adam düşünce elimde acı hissettim. Kendimi yan taraftan çıkarttım ayağa kalktım, elimde ve bıçakta kan gördüm” demişti.

SAĞ CEP HİZASINDA KAN İZLERİ İNCELENİYOR

Kadir’in olay günü giydiği ve Adli emanette bulunan mont üzerinde yapılan incelemede montun sağ cep hizasında yoğun kan bulunduğu, bu kanın Kadir’in elindeki kesikden kaynaklandığı düşünülüyor. Göğüs hizasındaki kan damlalarının da Özgür Duran’a ait olup olmadığı araştırılıyor. Montta Özgür Duran’ın kan izleri bulunursa, boğuşma yaşandığı ve Kadir’in düşerken bıçağın Duran’a saplandığı tespit edilmiş olacak. Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek sonuçlara göre de iddianame hazırlanacak.

Öte yandan cinayet davasına ilişkin açıklama yapan AKP Genel Başkavekili Numan Kurtulmuş, toplumun büyük bir kesiminin öyle ya da böyle, kadına şiddete duyarlı bir gencin bu davadan ceza almadan kurtulmasını beklediğini söylemişti.

Okumaya devam et

Popular