Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rusya: CIA’in geri çektiği iddia edilen kadın Kremlin’den kovuldu

Rusya, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından Başkan Donald Trump’a güvenilmediği için geri çekildiği iddia edilen kişinin Rusya devlet başkanlığı ofisinde çalıştığını ve 2017’de işten kovulduğunu açıkladı.  Rusya, bu kişi için ajan demese de dolaylı olarak Kremlin’deki CIA casusunun varlığını doğrulamış oldu.

BOLD – CNN televizyonu ve New York Times gazetesi, Rus hükümetinde üst düzey görevi bulunan ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’le doğrudan irtibatlı bir CIA casusunun, ABD Başkanı Donald Trump kimliğini deşifre eder diye acilen Washington’a getirtildiğini duyurmuştu.

Haber ABD’deki büyük yankı uyandırmış, Trump yönetimi ise olayı “uydurma haber” olarak adlandırmıştı.

TATİLE GİTTİ BİR DAHA DÖNMEDİ

Rus basını, haberlerde bahsedilen casusun Oleg Smolenkov isimli bir kadın olabileceğini yazdı. Habere göre Smolenkov 2017 yılında eşi ve üç çocuğuyla birlikte Karadağ’a tatile gitti ve bu tarihten itibaren kendisinden haber alınamadı.

Rus gazeteleri ABD’nin Virginia eyaletinde 2018 yılında Smolenkov isimli kişinin aldığı belirtilen bir evin fotoğrafını da yayımladı.

KREMLİN KADININ VARLIĞINI DOĞRULADI

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Smolenkov isimli kişinin gerçekten Rusya devlet başkanlığında çalıştığını ve 2016/17 döneminde işten kovulduğunu açıkladı. Peskov, Smolenkov’un üst düzeyde bir görevinin olmadığını ve  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e erişiminin de olmadığını belirtti.

Peskov, Smolenkov’un Amerikan casusu olup olmadığına ilişkin soruya ise, “Bunu doğrulayamam. Onun casus olup olmadığını bilmiyorum” dedi.

CIA GETİRME KARARI ALDI

CNN televizyonu ve New York Times gazetesinin haberlerine göre, 2017’de Trump’ın Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Beyaz Saray’da yaptığı görüşmede IŞİD’e karşı operasyonlara dair gizli bilgileri paylaşması üzerine CIA Kremlin’deki casusunu ABD’ye getirme kararı aldı.

ABD’YE GETİRİLDİ, KORUMA ALTINA ALINDI

Haberde, yıllardır ABD istihbaratı için çalışan casusun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de doğrudan bağlantısının bulunduğu belirtildi.

BAŞKAN TRUMP’A BİLGİ VERİLDİ

Amerikan CNN Televizyonu, Donald Trump’ın 2017’de Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı ve sadece 2 devlet başkanı dışında Rus tercümanın katıldığı gayri resmi bire bir görüşmelerin de istihbarat çevrelerini rahatsız ettiğini belirtti. Görüşme üzerine Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı, hassas bilgilerin sızması riskine karşı tedbirler aldı.

CNN’e konuşan bir yetkili, “İstihbarat çevreleri Trump’ın Rusya ile gizli bilgileri paylaştığı konusunda endişeliydi. Söz konusu casusun geri getirilmesi konusunda Trump ve birkaç hükümet yetkilisi bilgilendirildi” dedi.

CIA Trump’a güvenemediği için Kremlin’deki casusunu geri çekmek zorunda kalmış

Dünya

Koronavirüsü aşısı bulundu mu?

Çin’in Rusya Büyükelçisi Zhang Hanhui, koronavirüs için aşının bulunduğunu ancak piyasaya çıkması için son testlerinin yapılmasının beklendiğini duyurdu.

BOLD-Dünyayı tehdit eden Koronavirüsü (Kovid-19) hakkında gazetecilere açıklamada bulunan Çin’in Rusya Federasyonu Büyükelçisi Zhang Hanhui, “Çin’deki bilim adamlarımızın bulduğu ilaç etkisini kanıtladı ve testler başarılı şekilde devam ediyor. İlaca yönelik çalışmaların son kısmının kısa süre zarfında bitirilmesi hedefleniyor ve Şubat sonuna kadar Çin’deki tüm şehirlerde hayat normale dönecek. Virüsün yayılma merkezinde ise hayatın Mart sonuna kadar düzelmesi planlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü’yle çalışıyoruz. Ekibimizin içinde 2 Rus bilim adamı da var. Rusya’ya ve halkına destekleri için teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

İlk olarak Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle şu ana kadar 2 bin 600’e yakın kişi hayatını kaybetti. Virüs, son olarak İran ve Irak’ta görüldü.

Altın fiyatları ‘kovid-19’ endişesiyle 7 yılın zirvesinde

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da bir araç karnaval alayına hızla girdi, çok sayıda yaralı olduğu bildiriliyor

Almanya’da Hessen eyaletindeki Volkmarsen’de karnaval kutlamaları sırasında bir aracın karnaval alayına daldığı ve çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

BOLD – Hessen eyaletindeki Volkmarsen’deki karnaval kutlamalarında bir aracın karnaval geçit törenine daldığı ve birçok kişinin yaralandığı bildirildi.

Rosenmontag (Güller Pazartesisi) kutlamaları sırasında karnaval kutlaması yapanların arasına bir aracın hızla girdiği bildirildi. Kassel polisi, olayda çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

Aracın sürücüsünün gözaltına alındığı bildirildi. Yaralıların durumu veya olayın nasıl meydana geldiği ile ilgili henüz açıklama yapılmadı.

Almanya Hanau’da binlerce kişi ırkçılığa karşı yürüdü

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’nın Hanau’daki ırkçı saldırıda gergin anma; Gözyaşı ve öfke!

Almanya’nın Hanau kentindeki ırkçı cinayet sonrası protesto gösterisi düzenlendi.

FATİH AKALAN-ÖZEL

BOLD-Dördü Türk 9 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası Hanau’da toplanan binlerce kişi, “Naziler dışarı” sloganları attı. Hanau Meydanı’ndaki anma programına 3 dinin temsilcileri de katıldı. Alana gelen Hana Belediye Baskani Klaus Kaminski de eylem yapan vatandaşlara destek verdi. Mitingde konuşan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın “İslam Karşıtlığıyla Mücadele Özel Temsilcisinin de atanması lazım” dedi.

Okumaya devam et

Popular