Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rusya: CIA’in geri çektiği iddia edilen kadın Kremlin’den kovuldu

Rusya, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından Başkan Donald Trump’a güvenilmediği için geri çekildiği iddia edilen kişinin Rusya devlet başkanlığı ofisinde çalıştığını ve 2017’de işten kovulduğunu açıkladı.  Rusya, bu kişi için ajan demese de dolaylı olarak Kremlin’deki CIA casusunun varlığını doğrulamış oldu.

BOLD – CNN televizyonu ve New York Times gazetesi, Rus hükümetinde üst düzey görevi bulunan ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’le doğrudan irtibatlı bir CIA casusunun, ABD Başkanı Donald Trump kimliğini deşifre eder diye acilen Washington’a getirtildiğini duyurmuştu.

Haber ABD’deki büyük yankı uyandırmış, Trump yönetimi ise olayı “uydurma haber” olarak adlandırmıştı.

TATİLE GİTTİ BİR DAHA DÖNMEDİ

Rus basını, haberlerde bahsedilen casusun Oleg Smolenkov isimli bir kadın olabileceğini yazdı. Habere göre Smolenkov 2017 yılında eşi ve üç çocuğuyla birlikte Karadağ’a tatile gitti ve bu tarihten itibaren kendisinden haber alınamadı.

Rus gazeteleri ABD’nin Virginia eyaletinde 2018 yılında Smolenkov isimli kişinin aldığı belirtilen bir evin fotoğrafını da yayımladı.

KREMLİN KADININ VARLIĞINI DOĞRULADI

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Smolenkov isimli kişinin gerçekten Rusya devlet başkanlığında çalıştığını ve 2016/17 döneminde işten kovulduğunu açıkladı. Peskov, Smolenkov’un üst düzeyde bir görevinin olmadığını ve  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e erişiminin de olmadığını belirtti.

Peskov, Smolenkov’un Amerikan casusu olup olmadığına ilişkin soruya ise, “Bunu doğrulayamam. Onun casus olup olmadığını bilmiyorum” dedi.

CIA GETİRME KARARI ALDI

CNN televizyonu ve New York Times gazetesinin haberlerine göre, 2017’de Trump’ın Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Beyaz Saray’da yaptığı görüşmede IŞİD’e karşı operasyonlara dair gizli bilgileri paylaşması üzerine CIA Kremlin’deki casusunu ABD’ye getirme kararı aldı.

ABD’YE GETİRİLDİ, KORUMA ALTINA ALINDI

Haberde, yıllardır ABD istihbaratı için çalışan casusun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de doğrudan bağlantısının bulunduğu belirtildi.

BAŞKAN TRUMP’A BİLGİ VERİLDİ

Amerikan CNN Televizyonu, Donald Trump’ın 2017’de Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı ve sadece 2 devlet başkanı dışında Rus tercümanın katıldığı gayri resmi bire bir görüşmelerin de istihbarat çevrelerini rahatsız ettiğini belirtti. Görüşme üzerine Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı, hassas bilgilerin sızması riskine karşı tedbirler aldı.

CNN’e konuşan bir yetkili, “İstihbarat çevreleri Trump’ın Rusya ile gizli bilgileri paylaştığı konusunda endişeliydi. Söz konusu casusun geri getirilmesi konusunda Trump ve birkaç hükümet yetkilisi bilgilendirildi” dedi.

CIA Trump’a güvenemediği için Kremlin’deki casusunu geri çekmek zorunda kalmış

Dünya

Telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığı iddia edilen Apple’a Avrupa’da 180 milyon euroluk dava

Avrupa’da bir tüketici derneği, kullanıcıları yeni modellere teşvik etmek amacıyla iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığı iddiasıyla Amerikan teknoloji devi Apple’a 180 milyon euroluk dava açacağını açıkladı.

BOLD – Apple, Mart ayında ABD’de açılan bir davada davacılarla uzlaşmaya gitmiş ve 500 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Şirket geçen ay da benzer bir davada 113 milyon dolar tazminat ödemişti.

Euroconsumers adlı tüketici derneği, dünkü açıklamasında Belçika ve İspanya’daki dava başvurularının ardından birkaç hafta içinde İtalya ve Portekiz’de de dava açılacağını duyurdu.

Dernek 2014-2020 yılları arasında satılan toplam üç milyon adet iPhone 6, 6 Plus, 6 S ve 6 S Plus’un her biri için 60’ar euro ödeme yapılmasını istiyor.

Apple 2017’de eski iPhone’ların bataryalarının aniden bitmesini engellemek için yapılan güncellemelerin cihazları yavaşlattığını kabul etmişti.

Apple’dan yeni davalarla ilgili olarak yapılan açıklamada ise “Müşterilerimizi yeni modellere teşvik için asla herhangi bir Apple ürününün ömrünü kısaltmayız ya da kullanıcı deneyimini zayıflatmayız” denildi.

BM karar aldı: Kenevir ‘en tehlikeli uyuşturucular’ listesinden çıkarıldı

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de 3 eski başkan kamera karşısında Kovid-19 aşısı olacak

ABD’nin eski başkanları, kamera karşısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmaya gönüllü olduklarını açıkladı. Obama, Bush ve Clinton, aşı için kamera karşısına geçecek.

BOLD – Eski başkanlar Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton, Kovid-19’a karşı ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA) onayladığı aşıyı kamera karşısında yaptıracaklarını belirtti.

Obama, Bush ve Clinton’ın kamera karşısında aşı olarak halk arasında farkındalığı arttırmayı ve aşının güvenilir olduğunu kanıtlamayı hedeflediği ifade edildi.

Obama, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci’yle daha önceden çalıştığını ve kendisine çok güvendiğini belirtti. Fauci’nin “güvenilir” dediği aşıyı hemen yaptıracağını ifade eden Obama, bunu televizyon ekranlarında yapacağını ya da kaydedeceğini söyledi.

Bush’un özel kalem müdürü Freddy Ford, Fauci ve Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücünde yer alan Doktor Deborah Birx ile temasa geçtiklerini kaydederek, Bush’un kameralar önünde aşıyı olabileceğini belirtti.

Clinton’ın basın sekreteri Angel Urena de eski Başkan’ın halkı teşvik etmek için kamuoyu önünde aşı olmayı istediğini ifade etti.

Putin’in talimatıyla Rusya’da toplu aşılama gelecek hafta başlıyor

Okumaya devam et

Dünya

Fransa’da 76 camiye inceleme: Bazıları kapatılabilir

Fransa’da bir öğretmenin kafasının kesilerek öldürülmesinin ardından sertleştirilen önlemler çerçevesinde 76 caminin kontrol edileceği açıklandı. Bazı camilerin kapatılmasının söz konusu olduğu belirtiliyor.

BOLD – Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, öğretmen Samuel Paty’nin kafasının kesilerek öldürülmesinden yedi hafta sonra ülkede radikalleşmeye zemin hazırladığından şüphelenilen 76 camide inceleme yapılacağını açıkladı.

Darmanin, Twitter hesabından “yetkililerin önümüzdeki günlerde ayrılıkçılara karşı kapsamlı ve eşi daha önce görülmemiş bir eylem başlatacağı” ve “bazı camilerin kapatılabileceği” mesajını paylaştı.

Söz konusu camilerden 16’sının Paris bölgesinde, diğer 60’ının ise Fransa’nın çeşitli bölgelerinde olduğu belirtiliyor.

Kontrol edilecek camiler arasında Türkiye bağlantılı Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı camilerin olup olmadığı ise şimdilik bilinmiyor.

RTL Radyosuna konuşan bakan, 2 bin 600 dini merkezden 76’sının şüphe çektiğini, dolayısıyla genel bir radikalleşmeden bahsetmediklerini ifade etti.

CAMİLERE VE DERNEKLERE BASKILAR ARTTI

Fransa’da, 16 Ekim’de Samuel Paty isimli öğretmenin öldürülmesinin ardından Müslüman derneklere ve camilere baskınlar ve baskılar arttı.

Darmanin, 3 Kasım’da yaptığı açıklamada, Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanlığı görevine gelmesinden bu yana son 3 yılda 43 caminin kapatıldığını kaydetmişti.

Macron yönetimin hazırladığı ve 9 Aralık’ta Bakanlar Kuruluna sunulacak “İslamcı ayrılıkçı” yasa tasarısı ile camilerin finansmanının daha sıkı şekilde denetlenmesi, Müslümanlar üzerindeki baskıyla Müslüman derneklerin kontrolünün artırılması, din görevlilerinin yurt dışından gelmesinin engellenmesi hedefleniyor.

47 yaşındaki Samuel Paty, 16 Ekim’de Paris’in banliyölerinden birinde bulunan okulunun yakınlarında, sınıfta ifade özgürlüğünü anlatırken Muhammed Peygamber karikatürlerini gösterdiği gerekçesiyle 18 yaşındaki bir Çeçen kökenli tarafından öldürülmüştü.

Pompeo-Çavuşoğlu kavgasında müttefikler ABD’yi destekledi

Okumaya devam et

Popular