Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yazar Nihat Dağlı tahliye oldu

Yaklaşık bir buçuk yıldır Silivri Cezaevinde tutulan yazar Nihat Dağlı dün çıkarıldığı mahkemenin ardından tahliye edildi.

BOLD – Geçen yılın Mart ayında tutuklanıp Silivri Cezaevi’ne gönderilen Nihat Dağlı dün görülen mahkemenin ardından tahliye oldu. Dağlı’nın ilk duruşması 13 Haziran 2019 tarihinde yapılmıştı. Tahliye haberini avukat Mehmet Ali Devecioğlu, Facebook hesabından duyurdu.

Nihat Dağlı’nın validesi Şehem Dağlı ile bir fotoğrafını paylaşan Devecioğlu “Tahliye sonrası anaların duası ve mutluluğu avukatlık mesleğini sürdürmekteki en önemli güç kaynağım. Bugün (10 Eylül 2019) haksız bir tutuklama sona erdi. Nihat Dağlı’nın Annesi Şehem Dağlı ile” ifadesine yer verdi.

Avukat Mehmet Ali Devecioğlu tahliye sonrası Facebook’tan yayınladığı fotoğrafın altına böyle yazdı: Anaların duası ve mutluluğu avukatlık mesleğini sürdürmekteki en önemli güç kaynağım. Bugün haksız bir tutuklama sona erdi. Nihat Dağlı’nın Annesi Şehem Dağlı ile.

BİR BUÇUK YIL TUTUKLU KALDI

Kronos News’in haberine göre Dağlı 3 Mart 2018 tarihinde İzmir’de gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Silivri Cezaevi’nde bir buçuk yıldır tutuklu olan Dağlı, NT kitap mağazalarından alışveriş yapmak, Bank Asya’ya para yatırmak (bahsi geçen para 5 bin TL, hesapta bir hafta kalmış) gibi suçlamalarla “terör örgütü üyesi şüphelisi” olarak yargılanıyordu. 2015 yılında yayımlanmış bir yazı önüne suç delili olarak çıkarılıyordu. Dağlı’nın ilk duruşması Haziran ayında yapılmıştı.

Nihat Dağlı, dokuz kitapta imzası olan; birçok gazete ve dergide yazıları yayınlanmış bir yazar. Bütün ömrü kitaplarla geçmiş, okuyarak ve yazarak rızkını temin etme talihine erişmiş bir kalem erbabı. Hayatını “Nihat Dağlı kimdir sorusuna hakikatli bir cevap olmak için yaşıyor” diye özetleyen Dağlı’nın tahliye haberi sevinçle karşılandı.

Yazar Nihat Dağlı: Godot’yu bekler gibi 450 gün iddianame bekledim

BOLD ÖZEL

Beyaz Saray, Erdoğan’dan önce Enes Kanter’i ağırladı

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’da çarşamba günü Erdoğan’ı ağırlamaya hazırlanırken Enes Kanter, Erdoğan’dan önce senatörlerin organize ettiği bir toplantıya konuşmacı olarak katıldı.

BOLD-Boston Celtics’de oynayan başarılı oyuncu Enes Kanter,  parkenin dışında vermiş olduğu insan hakları mücadelesi ile tüm dünyada ses getirmeye devam ediyor. Aldığı çok sayıda ölüm tehditlerine rağmen susmayan Enes Kanter, bugün çoğunluğunu Amerikan Kongre Üyesi Milletvekillerinin ve siyasi danışmanların oluşturduğu yaklaşık 100 kişilik bir gruba konuşma yaptı.

Türkiye’de yaşanan hukuksuzlukları vurgulayan Kanter, insan hakları ihlallerini ve Hizmet Hareketi mensuplarına yapılan zulümleri detaylı bir şekilde anlattı. Bebek, kadın, yaşlı, gazeteci ayırmadan yüzbinlerce masum insanın uğradığı zulmü dünyaya duyurmanın kendisi için basketboldan daha değerli olduğunu söyleyen NBA yıldızı Kanter, “Çünkü onların seslerini duyurma şansı yok” diye konuştu.

“BU YÜZYILIN HİTLERİ ERDOĞAN”

Erdoğan’ı bu yüzyılın hitleri olarak niteleyen Enes Kanter, maruz kaldığı tehditlerin sesini daha fazla yükseltmesi için kendisini motive ettiğini ve asla susmayacağını söyledi. Amerikada yaşayan insanların demokratik bir ülkede oldukları için çok şanslı olduğunu belirten Kanter, kendi ülkesinde bu olmadığı için çok üzgün olduğunu ifade etti. Oregon ve Boston’da parkeye çıktığında kendisini evinde gibi hissettiğini ve onların bu sevgisi nedeniyle taraftarları ailesi olarak gördüğünü söyleyen Kanter, “onlara çok teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

SENATÖR’DEN TRUMP’A, “İPTAL ET” ÇAĞRISI

Toplantıyı organize eden Senatorlerin başında gelen Ed Markey, Trump’a Erdoğan’ın yarın yapacağı Beyaz Sarayı ziyaret etme davetini iptal etme çağrısı yaptı. Senatör toplantının bitiminde sosyal medya hesabından Kanter’in bugün yapmış olduğu konuşmanın bir bölümünü yayınlayarak şu notu paylaştı; “Türk Hükümetinin tüm tehditlerine rağmen büyük bir cesaretle insan hakları konusunda konuşmaya devam eden Enes kanter’e programa katıldığı için çok teşekkür ediyorum. Bu arada Erdoğan’ın otoriterizmini kınayan bir yasa tasarısı hazırlıyorum. Konuşma özgürlüğünüzü her zaman savunacağız.” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Koç Holding, mahkeme kararına rağmen maden sondajına başladı

Koç Holdinge bağlı Demir Export Madencilik, aksi yönde mahkeme kararı olduğu halde Sivas’ta bir köyde altın madeni için sondaj çalışmasına başladı.

BOLD – Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı Pınar Gözü Köyünde mahkemenin aksi yöndeki kararına rağmen altın arama çalışmasına başlandı.

Koç Holdinge bağlı Demir Export Madencilik tarafından başlatılan sondaj çalışması, ÇED raporlarında yapılan küçük değişikliklerle köyün 150 metre yakınına kadar geldi.

Şirketin yapılan ufak değişikliklerle mahkemenin durdurma kararının etrafından dolaştığı belirtiliyor.

Bakırtepe Çevre Platformundan Hüsnü Koçyıldız, Sendika.Org’a yaptığı açıklamada 7 ay önce şirketin yine sondaj için geldiğini ancak köylülerin eylemleri neticesinde çalışmanın durdurulduğunu açıkladı.

Koçyıldız, villa yapılacağı vaadiyle köylülerin kandırılmaya çalışıldığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde şirketin köylülerle toplantı yapmak istediğini söyleyen Koçyıldız, “Geldiler toplantı yaptılar. ‘Bizim yaşam alanımıza müdahale ediyorsunuz. 1956’dan köyümüze 2-2.5 km uzaklıkta demir maden işletiyorsunuz. Bizi sürekli mağdur ettiniz. 1 yıl boyunca bize arsenikli su içirdiniz’ dedik” ifadelerini kullandı.

“3 KİŞİ İÇİN 50-60 JANDARMA GETİRMİŞLER”

Koçyıldız, maden şirketinin bölgedeki faaliyetlerini şu cümlelerle aktardı:

“Bakırtepe’de altın madeni açtılar. Orada rezerv bitti. Kayseri’den ve Nevşehir’den çıkardıkları madenleri burada ayrıştırıp eritiyorlardı. Orada ÇED raporu alamamışlar. Biz de dava açtık bunu engelledik.

Bakırtepe maden sahasında da cevher bitti. Bakırtepe’nin karşısında da sondaj çalışması yaptılar. Oralarda da kendilerini tatmin edecek cevher bulamadılar. En son köyümüzün onların ölçümüne göre 172 metre bizim ölçümümüze göre ise 70-90 metre yakınına kadar geldiler.”

Dün (11 Kasım) muhtar ve köylülerle sondaj alanına gittiklerini aktaran Koçyıldız, “Albay, teğmen, jandarma tüm askerler orada. 3 kişi için 50-60 jandarma getirmişler. Biber gazıyla coplarla gelmişler. Burası benim yaşam alanım. Yollarımızı kestiler, her gün kullandığımız yollar kapatıldı, tarlama giden yolu kapattılar” dedi.

“BEN MECBUR DEĞİLİM CHP’YE OY VERMEYE”

Bölgenin Alevi köyü olduğunu dile getiren Koçyıldız, “CHP de bize sahip çıkmıyor. Biz CHP’nin oy deposuyuz. Sanki oy vermek zorundaymışız gibi ‘Aleviler mecbur bize oy verecekler’ diyorlar, hiçbir şey yapmıyorlar. Ben bundan sonra mecbur değilim CHP’ye oy vermeye” dedi.

Milletvekillerinin telefon faturaları için 1.5 yılda 1.6 milyon lira ödedik

Okumaya devam et

Gündem

Yargıtay cezayı bozdu, beraat verdi: Gizli tanık ifadesi, sendika ve dernek üyeliği suç oluşturmaz!

Yargıtay, Hizmet Hareketi’ne mensup binlerce kişiye beraat getirecek içtihat kararı verdi. Sendika, dernek üyeliği, sosyal medya beğenisi, kitap bulundurma ve protesto gösterilerine katılmanın suç oluşturmayacağı belirtildi.

BOLD İçtihat niteliğindeki karara konu Isparta’daki davada tutuklu sanığın beraatine ve tahliyesine karar verildi. Yargıtay 16. Ceza Dairesinin binlerce kişiyi ilgilendiren beraat kararında, silahlı terör örgütü üyeliğinden mahkumiyet için somut deliller gerektiği vurgulandı. Kararda, bu suçtan mahkumiyet için kişinin örgütün nihai amacını bilerek, organik bir bağla hiyerarşiye dahil olduğunun gösteren somut delillerin bulunması gerektiği kaydedildi.

KHK ile ihraç edilen Eski Sulh Ceza Hakimi Kemal Karanfil’in paylaştığı Yargıtay 16. Ceza Dairesinin 9 Temmuz 2019 tarihli karar içtihat niteliği taşıyor. Kararda, Isparta 3. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği kararı onayan Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesinin kararı bozuldu.

SEMPATİ, ÜYELİK, KİTAP BULUNDURMAK SUÇ DEĞİL

Kararda, silahlı terör örgütü üyeliğinin şartları sıralandı. “Örgüte sempati duymak ya da örgütün amaçlarını, değerlerini ideolojisini benimsemek, buna ilişkin yayınları okumak, bulundurmak, örgüt liderine saygı duymak gibi eylemler örgüt üyeliği için yeterli değildir denildi.”

AMACINI BİLME, ORGANİK BAĞ ŞARTI

Kararda, silahlı terör örgütü üyeliği suçunun oluşabilmesi için ‘örgütün nihai amacını bilmek, örgütle organik bir bağ kurarak hiyerarşisine dahil olmak’ gibi delillerin olması gerektiği vurgulandı. Sanık hakkında bu delillerin bulunmadığı kaydedilen kararda, Kitap adlı gizli tanığın ifadesinin başka delillerle desteklenmediğinden hükme esas alınamayacağı, örgüte müzahir derneğe üye olmak, sosyal medya hesabında takip ve beğenilerde bulunmak, protesto gösterilerine katılmaktan ibaret eylemlerinin sempati ve iltisak boyutunu aşar nitelikte silahlı terör örgütü üyesi olduğu ispat etmeye yeterli örgütsel faaliyetler olarak değerlendirilmeyeceği vurgulandı. Sanığın beraatine karar veren Yargıtay, tahliyesine hükmetti.

DARBEYLE ALAKASI OLMAYAN ON BİNLERCE İNSAN TUTUKLANDI

 

 

 

Tutsak 864 bebek ve 11 bin kadın için UNICEF’e imza kampanyası

Okumaya devam et

Popular