Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Birleşmiş Milletler: Suriye’de neredeyse bütün gruplar savaş suçu işlemiş olabilir

Birleşmiş Milletler Suriye Soruşturma Komisyonu, Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyon, Rusya, Suriye Ordusu ve YPG eylemlerinin savaş suçları kapsamına girebileceğini açıkladı.

BOLD Komisyon, Suriye’de insan hakları ihlallerini içeren raporunda tarafların işlediği savaş suçlarına geniş yer ayırdı. Raporun açıklanmasının ardından Suriye Soruşturma Komisyonu üyeleri BM Cenevre Ofisi’nde basın toplantısı düzenledi.

ABD’NİN HAVA SALDIRILARI

Bu yıl 7 ayda hazırlanan raporda, ABD öncülüğündeki koalisyon, Rusya, Suriye Ordusun ve çoğunluğunu Kürt grupların oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin eylemlerinin savaş suçları kapsamına girebileceği vurgulandı.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerini hava saldırılarında sivil ve askeri hedefleri ayırmak için gerekli önlemleri almamakla suçladı. Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarının pek çok sivilin ölümüne veya yaralanmasına neden olduğu, bu nedenle hava saldırılarının savaş suçları dahilinde olabileceği belirtildi.

RUSYA VE SURİYE’NİN İDLİB’E SALDIRILARI

Komisyon, Suriye Ordusu ve Rus uçaklarının özellikle son dönemde İdlib bölgesine yönelik yaptığı hava saldırılarında sağlık kuruluşlarını, okulları, pazar yerlerini ve tarım alanlarını hedef aldığı belirtildi. Rapor, bu saldırıların da savaş suçu teşkil edebileceğini vurguladı.

Suriye Ordusu ve bağlı milislerin sağlık kuruluşlarını sistematik olarak hedef aldığını kaydeden komisyon, kasıtlı olarak yapıldığını belirttiği bu saldırıların da savaş suçu anlamına gelebileceğini söyledi.

SURİYE DEMOKRATİK GÜÇLERİ

Komisyon üyesi Hanny Megally, Suriye’de PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin büyük çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) eylemlerinin de savaş suçu olabileceğini ve raporda bu tür vakalara da yer verildiğini ifade etti.

13 MİLYON SURİYELİ EVLERİNİ TERK ETTİ

21 sayfalık raporda 9’uncu yılına giren savaş nedeniyle 13 milyondan fazla Suriyeli’nin evlerini terk etmek zorunda kaldığı kaydedildi.

Suriye içerisindeki kişilerin de mülteci kamplarında son derece olumsuz koşullarda yaşadıklarına dikkat çekilen raporda, 350 çocuğun önlenebilir nedenlerle hayatını kaybettiğine dikkat çekildi.

ABD ASKERİ HEYETİ ŞANLIURFA’DA

Bu arada Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda tesisi planlanan Güvenli Bölge’ye yönelik çalışmalar kapsamında Akçakale’deki Birleşik Müşterek Harekât Merkezi’nde ABD Askeri Heyetinin de katılımıyla toplantı gerçekleştirildi.

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty, ABD Merkez Kuvvetler Komutan Yardımcısı Korgeneral Thomas Bergeson ile beraberindeki ABD’li askeri heyet önceki günlerde Güvenli Bölge faaliyetlerine ilişkin Genelkurmay Karargahı’ndaki toplantıya katılmıştı.

Ateşkes tehlikede: Rus uçakları ve Suriye Ordusu 2. kez ateşkes bölgesini bombaladı

Dünya

Mahmud Abbas’tan Trump’ın ‘Yüzyılın Anlaşması’na tepki: Kudüs satılık değildir

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, düzenlediği bir basın toplantısıyla ABD Başkanı Donald Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” dediği sözde barış planını reddettiklerini açıkladı.

BOLD-Ortadoğu Barış Planı adı altında ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Kudüs ve Filistin ile ilgili yaptıkları ‘Yüzyılın Anlaşması’na tepki çığ gibi büyüdü. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zühri ile birlikte yaptıkları basın açıklamasında Trump’ın açıkladığı barış planını eleştirerek, “Kudüs satılık değildir” dedi.

Trump tarafından gündeme getirilen teklifin Filistin halkı ve Kudüs için bir komplo olduğunu vurgulayan Abbas, Kudüs’ün satılık bir mal olmadığını belirtti. Anlaşmanın gerçekleşmeyeceğini belirterek anlaşmayı çöp olarak nitelendiren Abbas, Trump’ın “Bölünmemiş Kudüs, İsrail’in başkenti olacak” sözüne karşılık “Kudüs satılık değil. Orta Doğu Planı anlamsızdır. Kudüs, Filistin’in başkentidir” ifadesini kullandı.

Trump ‘Yüzyılın Anlaşması’nı duyurdu: Kudüs, İsrail’in başkenti olarak kalacak!

Okumaya devam et

Dünya

Trump ‘Yüzyılın Anlaşması’nı duyurdu: Kudüs, İsrail’in başkenti olarak kalacak!

ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ile Filistin arasındaki barışı düzenleyecek ‘Yüzyılın Anlaşması’ dediği Ortadoğu Barış Planı’nı açıkladı.

BOLD-ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu, Beyaz Saray’da ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak ifade ettikleri Ortadoğu Barış Planı’nı hakkında basın toplantısı düzenledi. Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasının amaçlandığı anlaşmada Filistinli mültecilerin İsrail’e değil, müstakbel Filistin devletine geri dönmesi” konusunda mutabık kalındığını belirtti.

“GEÇMİŞTE BİR ÇOK ABD BAŞKANI BUNU DENEDİ!”

Kudüs’ün bölünmemiş olarak İsrail’in başkenti olmaya devam edeceğini söyleyen Trump, “İki taraf arasındaki barışı ortaya koymak dünyanın en zorlu görevlerinden biri olacaktır. Geçmişte birçok ABD Başkanı bunu denedi ancak başarısız oldu.” ifadesini kullandı.

“Çok zorlu bir süreç oldu” diyen Trump, “Başbakan Netanyahu’ya barış vizyonumu ilettim. 80 sayfalık planımız en detaylı teklif olarak tarihe geçmiştir. Gerçekçi iki devletli bir çözümden bahsediyorum. Gerçekçi bir iki devletli çözüm ile Filistin’in devlet olmasının İsrail’e olan tehlikeyi azaltacaktır. İsrail’de herkes barış istiyor, herkesin desteğini aldık, onlar barış istiyor.” dedi.

“FİLİSTİNLİLERİN GÖRECEĞİ EN BÜYÜK FIRSAT”

“İsrail’le ortak komite kurup net haritayı ortaya koyacağız” diyen Trump, “Kudüs İsrail’in bölünmemiş başkenti olmaya devam edecek. Bu anlaşmanın Filistinliler için de iyi bir anlaşma olmasını istiyorum. Görecekleri en büyük fırsattır. Filistin terörü reddederse devlet olarak tanınacak.” şeklinde konuştu.

“MESCİD’İ AKSA’YI HERKES ZİYARET EDEBİLECEK”

“Bu harita Filistin’i iki katına çıkaracak” ifadesini kullanan Trump, “Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti olacak. Yeni Filistin devletine çok büyük yatırım yapılacak. Birçok sayıda ülke bunu istiyor. 1 milyondan fazla iş olanağı sağlanacak. Filistinlilere refah ve mutluluk getirecek. Herkesin Mescid’i Aksa’yı ziyaret edebilmesini sağlayacağız.” dedi.

AİHM: TFF Tahkim Kurulu “bağımsız ve tarafsız bir organ” değil

Okumaya devam et

Dünya

Tacikistan’da 113 kişi ‘Müslüman Kardeşler’ iddiasıyla tutuklandı

Tacikistan’da Müslüman Kardeşler üyesi olmakla suçlanan 113 kişi tutuklandı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, tutuklananlar arasında iki yabancı, bir belediye yetkilisi ve 20’den fazla üniversite profesörünün de olduğu belirtildi.

BOLD – Tacikistan’da 2006 yılından beri yasaklı olan “Müslüman Kardeşler” üyesi olmakla suçlanan 113 kişi tutuklandı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, tutuklananlar arasında iki yabancı, bir belediye yetkilisi ve 20’den fazla üniversite profesörünün de olduğu belirtildi.

Son yıllarda örgüte yönelik birçok operasyon düzenleyen hükümet aynı zamanda Müslüman Kardeşler’i ülkede yabancı turistlere, yerel cezaevi personeline ve sınır muhafızlarına yönelik bir dizi saldırı düzenlemekle suçluyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Rusya, Müslüman Kardeşler teşkilatını terör örgütü olarak tanıyor.

Katar Başbakanı istifa etti

Okumaya devam et

Popular