Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İskoçya Yüksek Mahkemesi İngiltere Parlamentosu’nun askıya alınmasını hukuk dışı buldu

İskoçya Yüksek mahkemesi, Başbakan Boris Johnson’un Parlamento’yu yeni yasama yılının açılışının ardından 5 hafta süreyle askıya alma kararını hukuka aykırı buldu. Mahkemenin yürütmeyi durdurma yetkisi bulunmadığı için kararın nasıl bir somut sonuç vereceği bilinmiyor. Hükümet ise kararı İngiltere Yüksek Mahkemesi’ne taşıdı.

BOLD – İngiltere’de farklı partilerden 70 kadar milletvekili ve Lordlar Kamarası üyeleri hükümetin Parlamento’yu Salı gününden itibaren 5 hafta askıya alma kararının hukuk dışı ve anti demokratik olduğunu belirterek Edinburg’daki İskoçya Yüksek Mahkemesine taşıdı.

İskoçya’nın en yüksek mahkemesinde üç yargıçtan oluşan heyet, askıya alınma kararının hukuk dışı olduğuna karar verdi.

MAHKEMENİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA YETKİSİ BULUNMUYOR

Yüksek mahkemeki 3 yargıç, Başbakan Johnson’un kararı “Parlamentoyu engelleme” amacına yönelik olduğuna hükmetti. Yüksek Mahkeme, parlamentonun askıya alınmasının ‘yok hükmünde’ olduğunu belirtti.

Ancak mahkemenin yürütmeyi durdurma yetkisi bulunmuyor. Bu nedenle kararın nasıl bir somut sonuç vereceği bilinmiyor.

Parlamentonun, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılacağı 31 Ekim öncesinde uzun süre kapalı tutulmasına tepki gösteren muhalefet partileri ise mahkeme kararının ardından parlamentonun yeniden toplanması çağrısı yaptı.

KARAR İNGİLTERE YÜKSEK MAHKEMESİNE TAŞINDI

Hükümet ise kararı İngiltere Yüksek Mahkemesi’ne taşıdı. İngiltere Yüksek Mahkemesi bu konudaki kararını 17 Eylül’de görüşecek. Parlamentonun 17 Eylül’deki Yüksek Mahkeme’ye kadar askıda kalacağını açıklayan hükümet, Parlamento’nun askıya alınmasının politik bir karar olduğunu, hukukun alanına girmediğini savunuyor.

Boris Johnson hükümeti, parlamentoyu 10 Eylül’den 14 Ekim’e kadar askıya almayı teklif etmiş, Kraliçe II. Elizabeth de bu isteği onaylamıştı. Salı gününden itibaren parlamento oturumlarına 5 haftalık zorunlu ara verilmişti.

MUHALEFET: PARLAMENTOYU SUSTURMA GİRİŞİMİ

İngiltere’nin AB’de kalmasından yana olan milletvekilleri ile AB’den anlaşmasız çıkışa karşı çıkan vekiller hükümetin kararını parlamentoyu susturma girişimi olarak görüyorlar.

İngiltere’nin AB’de kalmasından yana olan İskoç Ulusal Partisi milletvekili Joanne Cherry, parlamentonun askıya alınması kararını daha önce mahkemeye taşımıştı. Başvuruyu karara bağlayan hakim Lord Doherty, hükümetin kararının kanunlara uygun olduğuna hükmetmişti.

Brexit sürecinin dünü, bugünü, yarını: İngiliz halkı ne istiyor?

Dünya

Afganistan’da ABD’nin şart koştuğu bir haftalık kısmi ateşkes devreye giriyor

Afganistan’da hükümet, uluslararası güçler ve Taliban arasındaki çatışmaların azaltılması konusunda varılan anlaşma gece yarısı itibariyle yürürlüğe giriyor. Anlaşma uyarınca ilk etapta taraflar arasında 7 gün süreyle herhangi bir çatışmanın olmaması hedefleniyor.

BOLD – Afganistan’da hükümet, uluslararası güçler ve Taliban arasındaki çatışmaların azaltılması konusunda varılan anlaşma gece yarısı itibariyle yürürlüğe giriyor. İlk etapta ABD’nin talebi doğrultusunda taraflar arasında 7 gün süreyle herhangi bir çatışmanın olmaması hedefleniyor.

Çatışmasızlık durumunun kalıcı olmasının ülkedeki Amerika ve uluslararası güce bağlı askerlerin çekilmesiyle sonuçlanması umuluyor.

Katar’da barış görüşmeleri için bulunan ve Afganistan’daki Taliban liderleri de çatışmasızlık konusunda varılan uzlaşıyı doğrulamışlardı.

Taliban’ın üzerinde uzlaşıya varılan bir haftalık çatışmasızlık anlaşması konusunda resmi bir açıklama yapması da bekleniyor.

Washington, ABD ile Taliban arasında barış anlaşmasının imzalanabilmesi için öncelikle şiddetin azaltılmasını talep ediyordu. ABD Savunma Bakanı Mark Esper, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Taliban’ın ne kadar ciddi olduğunu anlayabilmek için yedi gün sürenin yeterli olacağını belirtmişti.

Taliban Afganistan’da bir haftalık kısmi ateşkesi kabul etti

Okumaya devam et

Dünya

Libya ortak askeri komite toplantıları Cenevre’de yeniden başladı

Birleşmiş Milletler (BM), Libya’da kalıcı ateşkes sağlamayı amaçlayan Cenevre’deki 5+5 formatındaki ortak askeri komite toplantılarının yeniden başladığını duyurdu.

BOLD – BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Sözcüsü Jean El Alam, “Bugün Cenevre’deki 5+5 formatındaki askeri komite toplantılarının yeniden başladığını teyit ediyorum.” dedi.

Sözcü El Alam, toplantıların ne kadar süreceğini bu aşamada kestiremediklerini belirterek, “Bildiğiniz üzere müzakerelerde her şey mümkün” değerlendirmesinde bulundu.

BM nezdindeki meşru Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) Başkanlık Konseyi, ülkenin doğusunda kontrolü elinde tutan Halife Hafter’e bağlı milislerin salı günü Trablus Limanı’na düzenlediği saldırılar nedeniyle İsviçre’nin Cenevre kentindeki 5+5 formatında planlanan askeri komite toplantısına katılımını askıya almıştı.

İsviçre’nin Cenevre kentinde 3 Şubat’ta başlayan ve 5 üyesinin UMH, diğer 5 üyesinin de Halife Hafter’e bağlı silahlı grup Libya Ulusal Ordusu tarafından belirlendiği 5+5 formatındaki ortak askeri komite toplantılarının ilk turu 8 Şubat’ta sona ermişti.

İtalya, Türkiye’den Libya’ya silah taşıdığı iddia edilen geminin kaptanını gözaltına aldı

Okumaya devam et

Dünya

Fransa, Doğu Akdeniz’de Rumlara destek için Kıbrıs’a uçak gemisi gönderdi

Fransa, Güney Kıbrıs’ın Limasol limanına uçak gemisi gönderdi. Fransa, Türkiye ve Güney Kıbrıslı Rumlar arasında doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle yaşanan gerginlikte Rumlar’ı destekliyor.

BOLD – Rumlar ile Ankara arasındaki tansiyonun Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle yüksek olduğu bir dönemde Güney Kıbrıs devlet televizyonu RIK, Fransız Deniz Kuvvetlerine ait Charles de Gaulle isimli uçak gemisinin Rum ordusu ile yapılan bir tatbikat sonrası Limasol’a geldiğini duyurdu.

Fransız Savunma Bakanı Florence Parly de geçen hafta Kıbrıs’ı ziyaret ederek doğalgaz arama gerginliğinde AB üyesi Rumların yanında olduklarını ifade etmişti.

Kıbrıslı Rumlar, daha önce Fransız Total ve İtalyan Eni enerji şirketlerine tartışmalı bölgelerde doğalgaz arama ruhsatı vermişti.

Rus medyası: İdlib’de Türk zırhlı araçlarını Rus savaş uçakları vurdu

Okumaya devam et

Popular