Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Yeşilay’dan ailelere bağımlılık uyarısı

Türkiye’de uyuşturucu, alkol ve sigara kullanma yaşı ilkokul seviyesine kadar indi. Yeşilay yeni eğitim öğretim döneminde çocuklarını kötü alışkanlıklardan korumaları konusunda aileleri uyardı.

BOLD – Türkiye’de çocukların kötü alışkanlıklarla tanışma ve onları kullanmaya başlama yaşı tekli hanelere kadar indi. Çocuklar daha ilkokul döneminde iken arkadaş çevresinin telkinleriyle bu kötü alışkanlıklara başlayabiliyor. Yeşilay, gittikçe artan bu soruna karşı aileleri uyardı.

KABUL GÖRME ENDİŞESİYLE BAŞLIYORLAR

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, okulun ilk günlerinde öğrencileri yeni alışkanlıklar açısından takip etmek gerektiğini belirterek, yaşı büyüyen, yeni bir sınıfa veya okula giden öğrencilerin yeni arkadaş grupları tarafından kabul görme endişesiyle zararlı alışkanlıklara yönelebildiğine dikkat çekti.

“HAYIR” DEMEYİ ÖĞRETİN

Bağımlılıklara karşı kendini koruyabilen çocuk yetiştirmek gerektiğini vurgulayan Öztürk, bu konuda velilere tavsiyelerini şöyle sıraladı: “Çocuklarınıza olan sevginizi sözlü olarak ve davranışlarınızla ifade etmekten kaçınmayın. Hayata ve geleceğe olumlu ve umutlu bakmasını sağlayın. Hatalarına karşı yargılayıcı olmayın şefkatle yaklaşın. “Hayır” demeyi öğretin. Çocuklarınızı dinleyin, konuşun, sorunlarına çözüm odaklı yaklaşın. Empati kurmayı öğretin. Kendi bedenine iyi davranma ve sağlığına sahip çıkma bilinci verin. Sınır koyun.”

BAŞLAMA NEDENİ ARKADAŞ ÇEVRESİ

Okul, sınıf ve yaşın getirdiği bazı değişimlerin okulun ilk günlerinde öğrencilerin riskli bir süreç yaşamasına neden olduğunu vurgulayan Öztürk, “Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de tütün ürünleri kullanmaya başlayanların yüzde 21,6’sı merak, yüzde 29,1’i arkadaş etkisi ve 29,7’si özentiyi gerekçe gösteriyor. Okulların açıldığı günler sosyalleşme baskısı nedeniyle öğrencilerde duygusal değişimlerin yoğun olduğu bir dönemdir” dedi. Öztürk, aileleri çocuklarını yakından takip etmeleri konusunda uyardı.

90 BİN ÖĞRENCİ UYUŞTURUCU KULLANIYOR

Türkiye’de kötü alışkanlıklarla ilgili TBMM tarafından Türkiye genelindeki 260 okulda yapılan bir araştırma acı tabloyu ortaya koymuştu. Araştırmaya göre orta öğretimde alkol kullanma oranı kız öğrencilerde yüzde 10.6, erkeklerde yüzde 31,5. Kız öğrencilerin yüzde 7.5’i, erkek öğrencilerin yüzde 21.8’i sigara içiyor. Yaklaşık 90 bin öğrenci ise uyuşturucu kullanıyor.

Savcılık soruşturmayı kapattı: Kırmızı bültenle aranan Öcalan’ın TRT’ye çıkması ifade özgürlüğü

Genel

Balat’ta cinsel saldırıya uğradı; yaşadığı dehşet anlarını sosyal medyadan paylaştı

İstanbul Balat’ta sabah saatlerinde çalıştı işyerine giderken cinsel saldırıya uğrayan Sevgi Korkut, kendisine saldıran sapığı sosyal medya hesabından ifşa etti.

BOLD-Her geçen gün giderek artan kadınlara yönelik cinsel saldırılardan biride İstanbul Balat’ta yaşandı. Sabah saat 8.50’de çalıştığı işyerine giderken kimliği belirsin bir kişi tarafından cinsel saldırıya maruz kalan Sevgi Korkut isimli vatandaş, yaşadığı dehşet anlarını sosyal medya hesabında anlattı.

Yayınladığı güvenlik kamerasına ait videoda kendisine saldıran şahsı ifşa eden Korkut, ‘kedi küllüğü’ isimli twitter hesabından “Ne yazık ki başıma geldi. 15.12.2019 pazar sabahı 08.50 sularında Balat’taki işime giderken sokakta cinsel saldırıya uğradım. Arkamdan geldiğini fark etmediğim bir şahıs beni sıkıştırıp zorla öptü. Neye uğradığımı şaşırdım. Çığlıklarımla sokağı ayağa kaldırdım.” paylaşımında bulundu.

Çığlık atması üzerine saldırganın kaçtığını anlatan Korkut, “şahıs geldiği yönden koşarak kaçtı. Bir süre kovaladım. Mahalle sakinleri de koşturdu peşinden ancak gözden kaybettik. Polise şikâyette bulundum. Olayın yaşandığı sokaktaki liseden kamera görüntülerini polis eşliğinde aldık.” ifadesini kullandı.

Saldırıya uğradığı yere yakın bir yerdeki okulun güvenlik kamera kayıtlarına ait görüntüleri paylaşan Korkut, “Görüldüğü gibi adam planlı bir şekilde arkamdan hazırlık yaparak geliyor. Beni ne kadar takip etti bilmiyorum. Sokakta gündüz saati yürüyemeyecek hale getiren ve özgürlüğümü kısıtlayan, cinsel saldırıda bulunan bu şahıs inşallah kısa sürede yakalanır.” dedi.

Aziz Sancar Şehir Üniversitesi’nden istifa etti: Hocam çarşı karıştı, ayrıl

Okumaya devam et

Genel

Yatılı kız kuran kursuna, çıkışı olmayan yangın merdiveni yaptılar!

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde Müftülük tarafından Yatılı Kız Kuran Kursu’na yangın merdiveni yaptırıldı. 15 bin liraya mal olan merdivenin çıkış kapsının bulunmaması dikkat çekti.

BOLD-Muğla’nın Seydikemer ilçesi Müftü Vekili ve aynı zamanda İlçe Vaizi Mustafa Ünal’ın görevde olduğu dönemde Haziran ayında yaklaşık 15 Bin TL maliyetle 35 kız öğrencinin kaldığı kuran kursuna yangın merdiveni yaptırıldı. Binaya yapılan yangın merdivenin çıkış kapısının bulunmaması ise dikkat çekti.

Odatv’de yer alan habere göre, Seydikemer ilçe müftülüğüne vekaleten bakan Vaiz Mustafa Ünal, İlçe Müftülüğü’ne atanan Orhan Turan’dan sonra Muğla’nın Dalaman ilçesine tayin istediği ifade edildi. Skandal olaya imza atan Mustafa Ünal hakkında daha önce Diyanet Vakfı’nın paralarını usulsüz harcamak ve yolsuzluk iddiaları ile hakkında soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

Skandal olayın ardından yatılı kız kuran kursu binasında bulunan çıkışı olmayan yangın merdiveni ile ilgili mevcut müftünün ne yapacağı merak konusu oldu.

Mustafa Ünal’ın sendikal ayrımcılık, görevi kötüye kullanma, amirine itaatsizlik ve mobbing suçlarından birkaç kez soruşturma geçirdiği, aynı zamanda hakkında yolsuzluk suçlamasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu iddia edildi.

Masözden sonra şimdi de hayalet memure skandalı

Okumaya devam et

Dünya

Trump ile Times’ın yılın kişisi seçtiği Greta Thunberg arasında Twitter atışması

ABD Başkanı Donald Trump, Time dergisinin çevre eylemcisi Greta Thunberg’i yılın insanı seçmesini eleştirdi ve İsveçli genç kızın “rahatlayıp”, sinemada bir film görmesi gerektiğini söyledi.

BOLD –  Trump, Twitter hesabında “Çok gülünç. Greta Öfke Kontrolü sorunu üzerinde çalışmalı, daha sonra bir arkadaşıyla eski moda güzel bi filme gitmeli! Rahatla Greta, Rahatla!!” dedi.

Thunberg ise yanıtını dakikalar sonra verdi ve Twitter’daki biyografisini “Öfke kontrolü sorunu üzerinde çalışan bir genç. Şu anda bir arkadaşıyla eski moda güzel bir film izliyor” yazdı.

Sosyal medyada verilen yanıtlarda Trump’a tepki gösterildi ve ABD Başkanı’nın yaptığının “zorbalık” olduğunu söyledi, ancak bazı ünlü Twitter kullanıcıları da Trump’a destek verdi.

TRUMP: ÇOK NEŞELİ BİR GENÇ KIZ

ABD Başkanı Donald Trump, New York’ta Eylül ayında düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesinde oldukça öfkeli ve duygusal bir konuşma yapan 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg için ‘çok neşeli genç bir kıza benziyor’ ifadelerini kullanmıştı.

Thunberg’in New York’ta ABD Başkanı Donald Trump’ın zirveye gelişini izlerken yüzünün aldığı şekil o dönemde çok konuşulmuştu.

TIME, 2019 yılının en etkili kişisi olarak Greta Thunberg’i seçti

Okumaya devam et

Popular