Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP kendine ikinci koltuk değneği arıyor

Davutoğlu ve Babacan’ın kuracağı partilere geçmesi beklenen 40-50 arasındaki milletvekili ile Meclisteki çoğunluğu tehlikeye girecek olan Cumhur İttifakı’nda kazan kaynıyor. AKP, İP ile teması hızlandırdı.

BOLD AKP içerisinden çıkacak yeni partilere katılacak vekillerle Meclisteki vekil sayısı iyice düşecek olan AKP, bu sorunu İyi Parti (İP) ile tolere etmek istiyor. 30 Ağustos resepsiyonunda gün yüzüne çıkan AKP-İyi Parti yakınlaşmasının yakında ete kemiğe bürünmesi bekleniyor.

VEKİL İSTİFALARI BAŞLIYOR

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve parti kuruluşunda yer alan ekibi bugün istifalarını açıkladılar. Davutoğlu ile birlikte hareket eden mevcut milletvekillerinin de kısa bir süre içerisinde istifa etmeleri bekleniyor. Parti kurma aşamasındaki eski bakanlardan Ali Babacan’ın da ekibinde yer alacak vekillerin istifasıyla birlikte vekil eden AKP’li milletvekili sayısının 40-50 arasında olması bekleniyor.

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE ÇOĞUNLUĞU KAYBETTİ

Seçimlere girdiği 2002 yılından beri 2018 Haziran ayına kadar TBMM’de çoğunluğu elde tutan AKP, geçen yıl 24 Haziran seçimlerinde aldığı % 42 oyla 295 milletvekili çıkararak Mecliste çoğunluğunu kaybetmişti. Kabinede yer alan bakanların istifası sonucu AKP’nin Meclisteki vekil sayısı 291’e düşmüştü.

AKP KENDİNE İKİNCİ KOLTUK DEĞNEĞİ ARIYOR

24 Haziran seçimleri sonucu çoğunluğu kaybeden AKP, 49 milletvekili bulunan MHP ile Mecliste çoğunluğu yeniden sağlamayı başardı. AKP içerisinden çıkacak iki partiye katılması beklenen 40-50 arasındaki milletvekili ile yeniden Meclis’teki çoğunluğu kaybedecek olan AKP, şimdi kendisine MHP’nin adından ikinci bir “koltuk değneği” arıyor. AKP, bu kapsamda 39 milletvekili olan İyi Parti ile görüşmelerini hızlandırdı. AKP-İyi Parti yakınlaşması Saray’da verilen 30 Ağustos resepsiyonunda gün yüzüne çıkmıştı.

Diyanet’ten ‘işkence’ hutbesi

Politika

İdlib için 4’lü zirve 5 Mart’ta

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İdlib’deki gerilime ilişkin düzenleneceği açıklanan dörtlü zirvenin tarihini açıkladı. “5 Mart’ta Putin, Macron ve Merkel ile buluşacağız” dedi.

BOLD – İzmir Bergama’da konuşan Tayyip Erdoğan, “Bizim için İdlib meselesi Afrin kadar, Barış Pınarı Harekat bölgesi kadar önemlidir. Putin’e açıkça ifade ettim. Öğlen Sayın Merkel ve Macron’a da ifade ettim. 5 Mart’ta tekrar bir araya geleceğiz ve bu konuları konuşacağız” dedi.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, İdlib konusunda temas arttırma noktasında anlaşıldığı duyurulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinin ardından gündemdeki dörtlü zirvenin tarihi 5 Mart olarak netleşti.

Okumaya devam et

Politika

Gül’den Soylu’ya Gezi cevabı: “Sözlerimin çarpıtılması çok büyük bir ayıp ve çirkinlik”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili açıklamalarının ‘bazı çevrelerce kasıtlı olarak çarpıtıldığını’ belirterek “Çok büyük bir ayıp ve çirkinlik” dedi.

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gezi olaylarıyla ilgili Abdullah Gül’ün Karar gazetesinde yayınlanan açıklamalarına tepki gösterdi. Soylu, “O günkü Cumhurbaşkanımızın sanki o olayların yaşandığı bir ülkede yaşamıyormuş gibi bugün söz söylemesi de bırakın İçişleri Bakanlığını, bu ülkenin bir ferdi olarak, içime hançer gibi saplanmıştır” dedi.

Soylu’nun eleştirilerine Gül’den tepki gecikmedi. Gül, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Karar Gazetesi’ne verdiğim mülakatta gezi olayları ile ilgili kısmın kasıtlı olarak bazı çevrelerce çarpıtılmasını çok büyük bir ayıp ve çirkinlik olarak görüyorum. Söyleşinin ilgili kısmını kamuoyunun vicdanına aynen sunuyorum” dedi.

Gül, tweetine Karar gazetesinde yayınlanan söyleşisinin şu bölümünü ekledi:

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan Libya’dan haber verdi: Birkaç tane şehidimiz var

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iç savaş bataklığındaki Libya’ya gönderilen askerlerle ilgili şehit haberi verdi: “Birkaç tane şehidimiz var, birkaç şehidin karşılığında da 100’e yakın lejyonerleri etkisiz hale getirdik.”

BOLD – Tayyip Erdoğan, İzmir’de düzenlenen Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu Açılış Töreni’nde konuştu. Hükümetin dış politikasına yönelik eleştirilere cevap verdi. Erdoğan şunları söyledi:

“Türkiye Suriye’de Libya’da Akdeniz’de gerçekten kritik bir mücadele verirken bir anda içeride hiçbir dayanağı olmayan tartışmaların başlatıldığını görüyoruz. Türkiye’nin Suriye ve Libya politikaları ne bir maceradır ne de keyfe kederdir. Bunun için ülke ve millet olarak yeni bir istiklal mücadelesi verdiğimizi söylüyoruz. Ülkemizin çıkarlarıyla diğer ülkelerin çıkarları çatışıyor. Masada ve sahada olayların gidişatını değiştirebilmek için ne gerekiyorsa onu yapıyor, tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.”

ŞEHİTLER TEPESİ BOŞ KALMAYACAK

Hükümetin anlaşmalar imzaladığı Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Birleşmiş Milletler tarafından tanındığını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Deniz hukukundan anlamayan uluslararası hukuktan anlamayan bu noktada akıl hocaları olmayan, akıl hocası karga olanın akıbeti ne olur? Gayrimeşru Hafter’e karşı, ücretli lejyoner Hafter’e karşı yönetici, kahraman askerlerimiz ve Suriye Milli Ordusu’ndan ekiplerimizle oradayız. Tabi birkaç tane şehidimiz var ama şunu da söyleyeyim ki birkaç şehidin karşılığında da 100’e yakın lejyonerleri etkisiz hale getirdik. Şehitler tepesi boş kalmayacak.”

Okumaya devam et

Popular