Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Meral Akşener: 2023’te Erdoğan’ın seçilme şansı yok

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP ile MHP arasındaki ittifakın “çifte katolik nikahı” gibi olduğunu söyleyerek süreceği tahmininde bulundu. CHP ile ittifakın geleceğine ilişkin de açıklama yaptı.

BOLD “Anahtar parti” oldukları için İYİ Parti üzerinden bir takım ittifak hesapları yapıldığını kaydeden Akşener, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2023’te yeniden seçilme şansı olmadığını kaydetti.

Kadın gazetecilerle bir araya gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, son dönemde Emine Bulut cinayetiyle bir kez daha gündeme gelen kadına şiddet konusunda, partisinin çözüm önerilerini paylaşmak için kadın gazetecilerle buluştu. Ancak Akşener, ittifakların geleceğinden, 30 Ağustos resepsiyonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’la verdiği fotoğrafa, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin partisinin milletvekillerine çağrısından, 2023 seçimlerine kadar gündeme ilişkin soruları da yanıtladı.

CHP İLE İTTİFAK DEVAM EDECEK Mİ?

CHP ile işbirliği devam edecek mi? Sorusu üzerine Akşener, “Zaten herkes hükmi şahsiyeti üzerinde yol yürür. Şimdi biz yeni bir partiyiz. İlkeleri, hayata bakışı, projeleri başka bir siyasi partiyiz. CHP 100 yıllık bir parti. Gelenekleri olan, kurumsal kültürü olan, bir tarafı ile çok önemli bir tarafı ile çok zorlu bir siyasi yapı. Bütün bunlara bakıldığı zaman yarının ne göstereceğini bugünden tanımlamak zor. Ama bu sistem devam ettiği süre içerisinde bu umudu, başarabilme hissini, oyla değiştirebilme hissini kimsenin elinden almaya da hakkımız yok. Bu iş birliği, sonuçları itibariyle bizim açımızdan memnuniyet verici. Ama parlamenter sisteme geçilmiş veya ittifaklar kurumsallaşmış ya da tam tersine ortadan kalkmışsa, hepsi yeniden değerlendirilecek bir durum. Ama Cumhur İttifakı’nın küçük ortak beyanlarına baktığımız zaman, orası gerçekten çifte, şeddeli katolik” dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin İYİ Partililere yönelik çağrısının milletvekili ve parti tabanında karşılık bulmadığına işaret eden Akşener, “Sayın Bahçeli’nin çağrısına, milletvekillerimizin de bir olumlu cevabı yok, özel çalıştıklarını söylüyor çünkü. Ama buna karşılık taban dediğimiz parti yöneticilerimizden de öyle hurra bir yola çıkma yok. İyi Parti’den ayrılıp MHP’ye gitme diye bir kavram yok. Bir temenniyi ifade ediyor sayın Bahçeli, gizemli konuşmayı eskiden beri sever.” görüşüne yer verdi.

CUMHUR İTTİFAKINA KATILACAK MI?

Akşener’in Cumhurbaşkanlığı yerleşkesindeki 30 Ağustos resepsiyonunda Erdoğan’la sıcak diyalog görüntüleri, kulislerde “siyasi yakınlaşma” olarak yorumlanmıştı. Hatta bu görüntülerden yola çıkarak, Cumhur İttifakı’nın İYİ Parti ile genişleyeceği yorumları da yapılmıştı.

Gazetecilerin soruları karşısında Akşener, bu yorumların gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Geçen yıl da 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna katıldıklarını anımsatan Akşener, Erdoğan’la sohbetlerinin “nasılsınız, bayramınız kutlu olsun” ile sınırlı olduğunu, “siyasi nezaket dışında konumlandırılacak bir fotoğraf olmadığını” anlattı. Akşener, “Bir şeyi daha samimiyetle söyleyeyim. Siyasi partiler arasındaki görüşmeler yani mesaj alıp götürme başka yöntemlerle olur. Onca kalabalık içinde orada mesajlaşılmaz” diye ekledi. Gazetecilerin “Var mı böyle bir mesajlaşma?” sorusuna ise “Hayır, kesinlikle yok” yanıtını verdi.

BİLAL ERDOĞAN HANGİ SIFATLA MASADA OTURUYORDU

Akşener, katıldığı Elmalı yağlı güreş töreninde, Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın, yerinden kalkmadan kendisiyle tokalaşma görüntülerinin anımsatılması üzerine de, “Bu siyasi falan değil, insani bir nezakettir. Bilal Erdoğan’ı atlayıp geçseydim ne olacaktı?” dedi. Elmalı Belediyesi İYİ Parti’de olduğu için “ev sahibi” konumunda olduklarına dikkat çeken Akşener, “Esas mesele şu; orada Vali’nin yanında Bilal Erdoğan hangi sıfatla, hangi pozisyon ile oturuyor idi? Sorulması gereken budur. Ve biz de buradaki görüntüyü cebimize koyduk” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN TEKRAR SEÇİLMESİ İMKANSIZ

Son dönemde neden sürekli İYİ Parti üzerinden ittifak senaryolarının konuşulduğunu ise Akşener, “anahtar parti” olmalarına bağladı ve 2023 seçimlerine ilişkin de iddialı bir tahminde bulundu:

“2023 seçimlerinde, yani 2023 diye bildiğimiz için söylüyorum, Sayın Erdoğan’ın seçilmesi imkansız. Kendisinin de bunu gördüğünü biliyorum. Yetmiyor oyları. Anahtarız biz, dolayısıyla çekiştirilmekten daha doğal hiçbir şey olmaz.”

Peki 2023 veya olası bir erken seçimde Ekrem İmamoğlu ya da Abdullah Gül’ün aday olması halinde, kendisi aday olacak mı, yoksa bu isimlere karşı Erdoğan’ı destekler mi?

Akşener, partisinin “güçlü bir anahtar” konumunda olduğunu belirtirken, Süleyman Demirel’in sözlerini anımsatıp, “Doğmamış çocuğa niye don biçtiriyorsunuz bana? O konuda henüz söylenecek bir şey yok. Yani kim aday, kim değil bilmiyoruz ki!” karşılığını verdi.

Akşener, bir kez daha kimseyle “gizli görüşmesi, mesaj alışverişi olmadığını” vurguladı. Kendisinin yeniden cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağını da bugünden söylemenin olanağı olmadığını belirtip, kayyum atamaları sonrasında parti tavrını belirlemek için bile saatlerce MYK’de tartışan bir parti olduklarını, cumhurbaşkanı adaylığına da parti kurullarının karar vereceğine işaret etti.

DİYARBAKIR’DA OTURMA EYLEMİ YAPAN ANNELER

Diyarbakır’da HDP İl Başkanlığı önünde, PKK’ya zorla katıldığını söyledikleri çocuklarının geri gelmesi için oturma eylemi yapan ailelerle ilgili de “O kadar enteresan ki. Türkiye hükümranlık haklarını mı devrediyor? Bir il başkanlığının önünde çocuklar isteniyor. Bir tanesi salıverilmiş. Yani bu annelerin derdinin çaresinin orası olduğunun altı çiziliyor ve o siyasi partinin il başkanlığı ikinci bir hükümranlık alanı haline getiriliyor. Bunlar son derece Türkiye’yi zayıflatan, ucuzlatan, itibarsızlaştıran işlerdir” görüşüne yer verdi.

ÖCALAN’IN MEKTUBUNU ÖRTMEK İÇİN YAPILDI

Meral Akşener, “Bir soruşturma olmadan kayyum atamalarını nasıl okuyorsunuz?” sorusuna ise “Bunların tamamının öncelikle Abdullah Öcalan mektubu, Osman Öcalan mülakatını örtmek için yapıldığını düşünüyorum” karşılığını verdi.

Akşener, bir grup rap sanatçısının hazırladığı “Susamam” şarkısının klibini izleyip izlemediği sorusunu “oraya girmeyeyim” diye yanıtladı.

BİLEZİK KELEPÇE ÖNERİSİ

Partisinin kadına şiddet karşısında çözüm önerilerini anlattı. Akşener, bu konuda kısa, orta ve uzun vadeli çözüm önerilerini sıralarken, hakkında “uzaklaştırma” kararı verilmiş eşlerle ilgili de yeni bir öneri getirdi:

“Bizim navigasyon alt yapılarımız uygun, küçük bir yatırım gerekiyor, kadına bir bilezik, erkeğe bir kelepçe ve bir kilometrelik bir alana kadar erkek kadına yaklaşıyorsa en yakın kolluk gücünün o erkeği enterne etmesinin yolunu açmamız gerekiyor. Bu da çok kısa vadeli bir bakış açısı.

“Kadına şiddetin bir boyutu da şu; çalışmayan, geliri olmayan kadının şiddetle ilgili susması çaresizlikten dolayı. Bizim önerimiz şu; İşkur’un belediyelerin ve devletin kurumlarının boşanmış, şiddete bağlı boşanmış ve işi olmayan kadınlara iş imkanının sağlanmasının hukuki alt yapısının hazırlanması. İki, ayağının üzerinde duruncaya kadar şiddet sebebiyle boşanmış bir kadının mutlaka asgari ücret çerçevesinde bir süre desteklenmesi lazım geldiği. Üçüncü ayağı yargı. Yargıda da kadının korunması birinci öncelik olmalı çıkan kanunlarda.”

AKP’den istifa eden Davutoğlu’dan ‘dar oligarşik yapı’ itirafı

Politika

İdlib için 4’lü zirve 5 Mart’ta

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İdlib’deki gerilime ilişkin düzenleneceği açıklanan dörtlü zirvenin tarihini açıkladı. “5 Mart’ta Putin, Macron ve Merkel ile buluşacağız” dedi.

BOLD – İzmir Bergama’da konuşan Tayyip Erdoğan, “Bizim için İdlib meselesi Afrin kadar, Barış Pınarı Harekat bölgesi kadar önemlidir. Putin’e açıkça ifade ettim. Öğlen Sayın Merkel ve Macron’a da ifade ettim. 5 Mart’ta tekrar bir araya geleceğiz ve bu konuları konuşacağız” dedi.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, İdlib konusunda temas arttırma noktasında anlaşıldığı duyurulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinin ardından gündemdeki dörtlü zirvenin tarihi 5 Mart olarak netleşti.

Okumaya devam et

Politika

Gül’den Soylu’ya Gezi cevabı: “Sözlerimin çarpıtılması çok büyük bir ayıp ve çirkinlik”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili açıklamalarının ‘bazı çevrelerce kasıtlı olarak çarpıtıldığını’ belirterek “Çok büyük bir ayıp ve çirkinlik” dedi.

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gezi olaylarıyla ilgili Abdullah Gül’ün Karar gazetesinde yayınlanan açıklamalarına tepki gösterdi. Soylu, “O günkü Cumhurbaşkanımızın sanki o olayların yaşandığı bir ülkede yaşamıyormuş gibi bugün söz söylemesi de bırakın İçişleri Bakanlığını, bu ülkenin bir ferdi olarak, içime hançer gibi saplanmıştır” dedi.

Soylu’nun eleştirilerine Gül’den tepki gecikmedi. Gül, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Karar Gazetesi’ne verdiğim mülakatta gezi olayları ile ilgili kısmın kasıtlı olarak bazı çevrelerce çarpıtılmasını çok büyük bir ayıp ve çirkinlik olarak görüyorum. Söyleşinin ilgili kısmını kamuoyunun vicdanına aynen sunuyorum” dedi.

Gül, tweetine Karar gazetesinde yayınlanan söyleşisinin şu bölümünü ekledi:

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan Libya’dan haber verdi: Birkaç tane şehidimiz var

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iç savaş bataklığındaki Libya’ya gönderilen askerlerle ilgili şehit haberi verdi: “Birkaç tane şehidimiz var, birkaç şehidin karşılığında da 100’e yakın lejyonerleri etkisiz hale getirdik.”

BOLD – Tayyip Erdoğan, İzmir’de düzenlenen Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu Açılış Töreni’nde konuştu. Hükümetin dış politikasına yönelik eleştirilere cevap verdi. Erdoğan şunları söyledi:

“Türkiye Suriye’de Libya’da Akdeniz’de gerçekten kritik bir mücadele verirken bir anda içeride hiçbir dayanağı olmayan tartışmaların başlatıldığını görüyoruz. Türkiye’nin Suriye ve Libya politikaları ne bir maceradır ne de keyfe kederdir. Bunun için ülke ve millet olarak yeni bir istiklal mücadelesi verdiğimizi söylüyoruz. Ülkemizin çıkarlarıyla diğer ülkelerin çıkarları çatışıyor. Masada ve sahada olayların gidişatını değiştirebilmek için ne gerekiyorsa onu yapıyor, tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.”

ŞEHİTLER TEPESİ BOŞ KALMAYACAK

Hükümetin anlaşmalar imzaladığı Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Birleşmiş Milletler tarafından tanındığını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Deniz hukukundan anlamayan uluslararası hukuktan anlamayan bu noktada akıl hocaları olmayan, akıl hocası karga olanın akıbeti ne olur? Gayrimeşru Hafter’e karşı, ücretli lejyoner Hafter’e karşı yönetici, kahraman askerlerimiz ve Suriye Milli Ordusu’ndan ekiplerimizle oradayız. Tabi birkaç tane şehidimiz var ama şunu da söyleyeyim ki birkaç şehidin karşılığında da 100’e yakın lejyonerleri etkisiz hale getirdik. Şehitler tepesi boş kalmayacak.”

Okumaya devam et

Popular