Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Meral Akşener: 2023’te Erdoğan’ın seçilme şansı yok

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP ile MHP arasındaki ittifakın “çifte katolik nikahı” gibi olduğunu söyleyerek süreceği tahmininde bulundu. CHP ile ittifakın geleceğine ilişkin de açıklama yaptı.

BOLD “Anahtar parti” oldukları için İYİ Parti üzerinden bir takım ittifak hesapları yapıldığını kaydeden Akşener, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2023’te yeniden seçilme şansı olmadığını kaydetti.

Kadın gazetecilerle bir araya gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, son dönemde Emine Bulut cinayetiyle bir kez daha gündeme gelen kadına şiddet konusunda, partisinin çözüm önerilerini paylaşmak için kadın gazetecilerle buluştu. Ancak Akşener, ittifakların geleceğinden, 30 Ağustos resepsiyonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’la verdiği fotoğrafa, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin partisinin milletvekillerine çağrısından, 2023 seçimlerine kadar gündeme ilişkin soruları da yanıtladı.

CHP İLE İTTİFAK DEVAM EDECEK Mİ?

CHP ile işbirliği devam edecek mi? Sorusu üzerine Akşener, “Zaten herkes hükmi şahsiyeti üzerinde yol yürür. Şimdi biz yeni bir partiyiz. İlkeleri, hayata bakışı, projeleri başka bir siyasi partiyiz. CHP 100 yıllık bir parti. Gelenekleri olan, kurumsal kültürü olan, bir tarafı ile çok önemli bir tarafı ile çok zorlu bir siyasi yapı. Bütün bunlara bakıldığı zaman yarının ne göstereceğini bugünden tanımlamak zor. Ama bu sistem devam ettiği süre içerisinde bu umudu, başarabilme hissini, oyla değiştirebilme hissini kimsenin elinden almaya da hakkımız yok. Bu iş birliği, sonuçları itibariyle bizim açımızdan memnuniyet verici. Ama parlamenter sisteme geçilmiş veya ittifaklar kurumsallaşmış ya da tam tersine ortadan kalkmışsa, hepsi yeniden değerlendirilecek bir durum. Ama Cumhur İttifakı’nın küçük ortak beyanlarına baktığımız zaman, orası gerçekten çifte, şeddeli katolik” dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin İYİ Partililere yönelik çağrısının milletvekili ve parti tabanında karşılık bulmadığına işaret eden Akşener, “Sayın Bahçeli’nin çağrısına, milletvekillerimizin de bir olumlu cevabı yok, özel çalıştıklarını söylüyor çünkü. Ama buna karşılık taban dediğimiz parti yöneticilerimizden de öyle hurra bir yola çıkma yok. İyi Parti’den ayrılıp MHP’ye gitme diye bir kavram yok. Bir temenniyi ifade ediyor sayın Bahçeli, gizemli konuşmayı eskiden beri sever.” görüşüne yer verdi.

CUMHUR İTTİFAKINA KATILACAK MI?

Akşener’in Cumhurbaşkanlığı yerleşkesindeki 30 Ağustos resepsiyonunda Erdoğan’la sıcak diyalog görüntüleri, kulislerde “siyasi yakınlaşma” olarak yorumlanmıştı. Hatta bu görüntülerden yola çıkarak, Cumhur İttifakı’nın İYİ Parti ile genişleyeceği yorumları da yapılmıştı.

Gazetecilerin soruları karşısında Akşener, bu yorumların gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Geçen yıl da 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna katıldıklarını anımsatan Akşener, Erdoğan’la sohbetlerinin “nasılsınız, bayramınız kutlu olsun” ile sınırlı olduğunu, “siyasi nezaket dışında konumlandırılacak bir fotoğraf olmadığını” anlattı. Akşener, “Bir şeyi daha samimiyetle söyleyeyim. Siyasi partiler arasındaki görüşmeler yani mesaj alıp götürme başka yöntemlerle olur. Onca kalabalık içinde orada mesajlaşılmaz” diye ekledi. Gazetecilerin “Var mı böyle bir mesajlaşma?” sorusuna ise “Hayır, kesinlikle yok” yanıtını verdi.

BİLAL ERDOĞAN HANGİ SIFATLA MASADA OTURUYORDU

Akşener, katıldığı Elmalı yağlı güreş töreninde, Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın, yerinden kalkmadan kendisiyle tokalaşma görüntülerinin anımsatılması üzerine de, “Bu siyasi falan değil, insani bir nezakettir. Bilal Erdoğan’ı atlayıp geçseydim ne olacaktı?” dedi. Elmalı Belediyesi İYİ Parti’de olduğu için “ev sahibi” konumunda olduklarına dikkat çeken Akşener, “Esas mesele şu; orada Vali’nin yanında Bilal Erdoğan hangi sıfatla, hangi pozisyon ile oturuyor idi? Sorulması gereken budur. Ve biz de buradaki görüntüyü cebimize koyduk” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN TEKRAR SEÇİLMESİ İMKANSIZ

Son dönemde neden sürekli İYİ Parti üzerinden ittifak senaryolarının konuşulduğunu ise Akşener, “anahtar parti” olmalarına bağladı ve 2023 seçimlerine ilişkin de iddialı bir tahminde bulundu:

“2023 seçimlerinde, yani 2023 diye bildiğimiz için söylüyorum, Sayın Erdoğan’ın seçilmesi imkansız. Kendisinin de bunu gördüğünü biliyorum. Yetmiyor oyları. Anahtarız biz, dolayısıyla çekiştirilmekten daha doğal hiçbir şey olmaz.”

Peki 2023 veya olası bir erken seçimde Ekrem İmamoğlu ya da Abdullah Gül’ün aday olması halinde, kendisi aday olacak mı, yoksa bu isimlere karşı Erdoğan’ı destekler mi?

Akşener, partisinin “güçlü bir anahtar” konumunda olduğunu belirtirken, Süleyman Demirel’in sözlerini anımsatıp, “Doğmamış çocuğa niye don biçtiriyorsunuz bana? O konuda henüz söylenecek bir şey yok. Yani kim aday, kim değil bilmiyoruz ki!” karşılığını verdi.

Akşener, bir kez daha kimseyle “gizli görüşmesi, mesaj alışverişi olmadığını” vurguladı. Kendisinin yeniden cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağını da bugünden söylemenin olanağı olmadığını belirtip, kayyum atamaları sonrasında parti tavrını belirlemek için bile saatlerce MYK’de tartışan bir parti olduklarını, cumhurbaşkanı adaylığına da parti kurullarının karar vereceğine işaret etti.

DİYARBAKIR’DA OTURMA EYLEMİ YAPAN ANNELER

Diyarbakır’da HDP İl Başkanlığı önünde, PKK’ya zorla katıldığını söyledikleri çocuklarının geri gelmesi için oturma eylemi yapan ailelerle ilgili de “O kadar enteresan ki. Türkiye hükümranlık haklarını mı devrediyor? Bir il başkanlığının önünde çocuklar isteniyor. Bir tanesi salıverilmiş. Yani bu annelerin derdinin çaresinin orası olduğunun altı çiziliyor ve o siyasi partinin il başkanlığı ikinci bir hükümranlık alanı haline getiriliyor. Bunlar son derece Türkiye’yi zayıflatan, ucuzlatan, itibarsızlaştıran işlerdir” görüşüne yer verdi.

ÖCALAN’IN MEKTUBUNU ÖRTMEK İÇİN YAPILDI

Meral Akşener, “Bir soruşturma olmadan kayyum atamalarını nasıl okuyorsunuz?” sorusuna ise “Bunların tamamının öncelikle Abdullah Öcalan mektubu, Osman Öcalan mülakatını örtmek için yapıldığını düşünüyorum” karşılığını verdi.

Akşener, bir grup rap sanatçısının hazırladığı “Susamam” şarkısının klibini izleyip izlemediği sorusunu “oraya girmeyeyim” diye yanıtladı.

BİLEZİK KELEPÇE ÖNERİSİ

Partisinin kadına şiddet karşısında çözüm önerilerini anlattı. Akşener, bu konuda kısa, orta ve uzun vadeli çözüm önerilerini sıralarken, hakkında “uzaklaştırma” kararı verilmiş eşlerle ilgili de yeni bir öneri getirdi:

“Bizim navigasyon alt yapılarımız uygun, küçük bir yatırım gerekiyor, kadına bir bilezik, erkeğe bir kelepçe ve bir kilometrelik bir alana kadar erkek kadına yaklaşıyorsa en yakın kolluk gücünün o erkeği enterne etmesinin yolunu açmamız gerekiyor. Bu da çok kısa vadeli bir bakış açısı.

“Kadına şiddetin bir boyutu da şu; çalışmayan, geliri olmayan kadının şiddetle ilgili susması çaresizlikten dolayı. Bizim önerimiz şu; İşkur’un belediyelerin ve devletin kurumlarının boşanmış, şiddete bağlı boşanmış ve işi olmayan kadınlara iş imkanının sağlanmasının hukuki alt yapısının hazırlanması. İki, ayağının üzerinde duruncaya kadar şiddet sebebiyle boşanmış bir kadının mutlaka asgari ücret çerçevesinde bir süre desteklenmesi lazım geldiği. Üçüncü ayağı yargı. Yargıda da kadının korunması birinci öncelik olmalı çıkan kanunlarda.”

AKP’den istifa eden Davutoğlu’dan ‘dar oligarşik yapı’ itirafı

Politika

Erdoğan’ı üzecek anket: AKP ve Erdoğan’ın oylarında ciddi düşüş

31 Mart yerel seçimlerinde İBB’yi, CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun kazanacağını bilen ADA’nın yayınladığı ankette, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hayli üzecek sonuçlar yer aldı. Hem AKP hem de Erdoğan ciddi oy kaybediyor.

BOLD- Araştırma Değerlendirme Analiz (ADA), Türkiye Gündem Araştırması adını verdiği bir anket yayımladı. 19-30 Ağustos 2019 tarihleri arasında 26 il genelinde gerçekleştirilen kamuoyu araştırmasında 18 yaş üzeri bin 721 kişi ile görüşüldü.

ERDOĞAN 39.1, İMAMOĞLU 28.6

Erdoğan ile İBB Başkanı İmamoğlu’nun, ilk kez karşı karşıya geldiği anketten çok konuşulacak sonuçlar çıktı. Ada Araştırma’nın anketinde katılımcılara; “Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 39,1 ile ilk sırada yer alırken, onu yüzde 28,6 ile İBB Başkanı İmamoğlu takip etti.

CHP’LİLERİN TERCİHİ İMAMOĞLU

R.Tayyip Erdoğan Yüzde 39,1
Ekrem İmamoğlu Yüzde 28,6
Selahattin Demirtaş Yüzde 8,0
Meral Akşener Yüzde 6,8
Devlet Bahçeli Yüzde 6,5
Ali Babacan Yüzde 4,2
Ahmet Davutoğlu Yüzde 2,3
Muharrem İnce Yüzde 2,0
Kemal Kılıçdaroğlu Yüzde 0,5

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SORUNU NE

“Türkiye’nin en önemli sorunu ne?” sorusuna katılımcıların yüzde 44.9’u ekonomi, yüzde 17’si işsizlik, yüzde 6’sı Suriyeliler, yüzde 5.2’si terör, yüzde 2.9’u da demokrasi, hak, hukuk ve adalet yanıtını verdi. “Türkiye’nin yeni bir partiye ihtiyacı var mı?” sorusuna katılımcıların yüzde 56.4’ü “hayır”, yüzde 32.2’si “evet”, yüzde 11.1’i de “fikrim yok” yanıtını verdi. “Başkanlık sisteminden memnun musunuz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 61.5’i “hayır”, yüzde 38.5’i de “evet” yanıtını verdi.

YENİ PARTİ YÜZDE 11.5 OY ALIYOR

“Bu pazar seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?” sorusuna kararsızlar dağıtıldığında katılımcıların
yüzde 37.5’i AKP,
yüzde 22.8’i CHP,
yüzde 11.5’i kurulacak yeni parti,
yüzde 9.5’i MHP,
yüzde 9.0’ı HDP,
yüzde 7.0’ı İyi Parti,
yüzde 0.9’u da Saadet Partisi yanıtı verdi.

“AK Parti, Öcalan ve Perinçek’le aynı çizgiye geldi” dedi ve isitfa etti

Okumaya devam et

Politika

HDP: Demirtaş’a yönelik yeni siyasi komplo başlatıldı

Tutuklu muhalif lider Selahattin Demirtaş hakkında başlatılan yeni soruşturmaya, HDP’den tepki geldi. HDP durumu siyasi bir komplo olarak niteledi. Düşman hukuku uygulandığını belirtti.

BOLD- Tahliye bekleyen Selahatttin Demirtaş’ın cezaevinde kaldığı 25 aylık sürenin 4 yıl 8 aylık hapis cezasından düşülmesi kararı alınırken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yeni bir soruşturma açtı.

6-7 EKİMLE İLGİLİ YENİ SORUŞTURMA

Savcı, 6-7 Ekim olayları ile ilgili ayrı bir soruşturma başlatarak Figen Yüksekdağ ve Demirtaş’ın tutuklanmalarını istedi. Demirtaş, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ana davada beraat etmişti.

HDP MYK YAZILI BİR AÇIKLAMA YAPTI

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), önceki Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında açılan yeni bir soruşturma kapsamında tutuklama istenmesine ilişkin yazılı açıklama yaparak tepki gösterdi.

AMAÇ TAHLİYEYİ ENGELLEMEK

Açıklamada, tutuklama talebinin Demirtaş’ın tahliye edilmesini engellemek için yeni bir komplo başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “ İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, avukatların mahsup başvurusunu kabul etmesi üzerine, bugün denetimli serbestlik için başvuru yapılmıştı. Tutuklu olduğu ana davasında tahliye kararı verilen Demirtaş için yapılan denetimli serbestlik başvurusunun olumlu sonuçlanmaması için savcılık harekete geçti.”

SARAYA BAĞIMLI VE TARAFLI YARGI

Savcılığın, tahliyeyi engellemek için hem Selahattin Demirtaş hem de Figen Yüksekdağ için yeniden tutuklama talep ettiğini belirterek, “Türkiye’nin Saray’a bağımlı ve taraflı yargı mekanizması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de ‘sizi ve kararlarınızı tanımıyoruz’ mesajını vermektedir. Bu açıkça bir düşman hukuku uygulamasıdır. Bu asla kabullenilemeyecek bir durumdur” denildi.

SİYASİ İNTİKAM İÇİN ATILMIŞ BİR ADIM

MA’nın haberine göre açıklamada, “Bu adımın yargıyla bir alakası yoktur. Siyasi intikam için Saray direktifi ile atılmış bir adımdır. Hukuk adı altında uygulanan tam bir zorbalıktır, adaletin katledilmesidir. Bu savcılık demokratik siyasetin de düşmanıdır. Sözün bittiği, yargıda tuzun koktuğu bir noktadayız. Mahkeme heyetine sesleniyoruz. Savcılığın bu ağır hukuk suçu işleme eğilimi karşısında hukuk ilkelerine uygun davranın” ifadeleri kullanıldı.

Tahliye bekleyen Demirtaş hakkında aynı davadan tutuklama talebi: “Alın size reform…”

Okumaya devam et

Politika

AKP’nin yargı paketinde sona gelindi: Taslak metin MHP’ye verildi

AKP’nin hazırladığı yargı paketinin taslak metni MHP’yle paylaşıldı. AKP, taslağı MHP’nin ardından CHP ve İyi Partiye (İP) de sunacak.

BOLD – Yargı paketi taslağı, Adalet Bakanlığı ve AKP’nin hukukçu milletvekilleri birinci yargı paketi üzerindeki çalışmaların sonuna geldi. Hazırlanan taslak AKP grup başkanvekilleri tarafından MHP grup başkanvekillerine verildi.

Pakette şunların olduğu belirtiliyor:

  • İstinaf mahkemelerinde kesinleşen 5 yılın altındaki hapis cezalarına temyiz yolunun açılması
  • Terörle Mücadele Yasası’nın 7. maddesine “Haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz” ibaresinin eklenmesi
  • KHK ile kamudan atılanlardan haklarında soruşturma veya kovuşturma bulunmayan, beraat eden, mahkumiyet kararı bulunanlardan cezası tümüyle infaz edilenlere ya da ertelenenlere kolluk birimlerince yapılacak araştırma sonucuna göre İçişleri Bakanlığınca pasaport verilmesi
  • Soruşturma evresinde tutukluluk süresinin sınırlandırılması

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, daha önce yaptığı açıklamada 1 Ekim’e kadar bu süreci tamamlayarak teklifi Meclis Başkanlığı’na sunmak istediklerini belirtmişti.

Adli Tıp Kurumu Twitter kullancılarını fişleme yazılımı geliştirdi

Okumaya devam et

Popular