Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Deutsche Bank: Dolar/TL “kısa” zaman içinde 5.95’e yükselecek, alın!

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ın stratejistleri, dolar/TL kurunda yukarı yönlü pozisyon tavsiyesinde bulundu. Doların 5.95 TL olacağına dikkat çekildi.

BOLD – Merkez Bankası’nın görece düşük faiz indiriminin hemen ardından TL’nin güçlü bir performans gösterdiğini belirten stratejistler, sonrasında ise liranın tepki alımlarını geri verdiğini bildirdi.

Suudi Arabistan petrol sahalarına yönelik saldırıların petrol fiyatları üzerindeki etkisinin de TL’ye yönelik baskı oluşturduğu ifade edilirken, genel olarak TL’de “kısa” pozisyon almanın iyi bir risk-kazanç sunduğu kaydedildi.

“ENFLASYON GERİ SIÇRAYACAK, TL’NİN REEL FAİZ DESTEĞİNİ ERİTECEK”

“TCMB’nin aşırı genişlemesinin, enflasyon dördüncü çeyreğin sonunda geri sıçradığında TL’nin reel faiz desteğini eritmesi riskini öngörmeyi sürdürüyoruz” denilen banka notunda, yüksek reel faizlerin TL için kötüleşen dış görünüm ve destekleyici olmayan iç/jeopolitik gelişmeler karşısında tampon oluşturduğunun altı çizildi.

Düşük reel faizlerin TL’nin bu belirtilen unsurlara yönelik kırılganlığını artıracağına dikkat çekildi.

Yüksek reel faizin cari açığı kontrol altında tutmaya da yardımcı olduğu belirtilirken, düşük reel faizin yüksek tüketim nedeniyle muhtemelen cari açığı yeniden artıracağı vurgulandı.

“TL, YÜKSEK PETROL FİYATLARINA KARŞI EN KIRILGAN EM PARASI”

Saudi Aramco’nun petrol sahalarına yönelik saldırıların TL için negatif olduğu ifade edilen notta, TL’nin yüksek petrol fiyatlarına karşı en kırılgan EM parası olduğu belirtildi.

Ayrıca notta, Dolar Endeksi (DXY), S&P Endeksi, Bakır ve Petrol gibi dış unsurlarla kıyaslandığında göreceli olarak en pahalı EM parası olduğu söylendi.

Dolar/TL’de 5.95 hedefiyle “al” tavsiyesi veren banka, giriş seviyesi olarak 5.72, zararı kes seviyesi olarak 5.60’ı belirledi.

Vatandaş son bir hafta içinde yaklaşık 1 milyar dolarlık döviz aldı

Ekonomi

KHK’lının emeklilik ikramiyesi zaferi

Emekliliğine az süre kala ihraç edilen, primini dışarıda çalışıp ödeyen KHK’lılara emekli ikramiyelerinin verilmemesinde ilk emsal karar KHK’lı lehine çıktı.

BOLD – Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde 25 yıla yakın çalışan ve iki yıl önce, emeklilik süresinin dolmasına bir yıl kala kanun hükmünde kararnameyle (KHK) ihraç edilen Mehrali Yılmaz, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) karşı açtığı emekli ikramiyesi davasını kazandı. Kararın, benzer durumda olan çok sayıda KHK’lıyı ilgilendirdiği ifade edildi.

28 Temmuz 1992’de TSK bünyesine girip Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda astsubay olarak görev yapan Yılmaz, 29 Nisan 2017’de çıkan KHK ile ihraç edildi. İhraç işlemi dışında, Yılmaz ile ilgili herhangi bir işlem veya soruşturma açılmadı.

Yılmaz, emeklilik süresi dolmaya bir yıl kala ihraç edildiği için sigortalı bir işe girdi. Yılmaz, prim gün sayısını doldurunca SGK’ya emeklilik işlemleri için başvurdu. Yapılan başvuru sonrası Yılmaz 4 Temmuz 2018 itibariyle emekli oldu.

Emeklilik işlemi sonrası Yılmaz’a emekli aylığı bağlandı. Yılmaz, emekli ikramiyesinin ödenmesi için de SGK’ya başvurdu ancak olumsuz yanıt aldı. SGK, Yılmaz’ın hizmet birleştirmesi talebini geri çevirdi.

SKG: Kıdem tazminatını hak etmedi
Bu karar sonrası Yılmaz konuyu yargıya taşıdı. SGK’ya karşı Ankara 9. İdare Mahkemesi’nde dava açıldı. Dava dilekçesinde, Yılmaz’a emekli ikramiyesinin verilmesi talep edildi. SGK adına yapılan savunmadaysa “Kıdem tazminatını hak etmeyecek şekilde görevi son bulanlara emekli ikramiyesi ödenmesi mümkün değil. Dava konusu işlem hukuka ve mevzuata uygun… Davanın reddine karar verilsin” denildi.

Mahkeme kararı iptal etti
Mahkeme yapılan yargılama sonrası Yılmaz’ın talebini haklı bularak, SGK’nın yaptığı işlemin hukuka uygun olmadığı kaydedildi.

Karara ilişkin konuşan Mehrali Yılmaz’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, benzer durumda on binlerce insanın varolduğunu belirterek şöyle konuştu: “KHK ile ihraç edilen bu kişiler, prim gün sayıları dolmadığı için farklı işlerde çalışmaya başladı. Bu emekli ikramiyesi, insanların emekli sandığı için kesilen primlerin bedeli olarak ödenir. Eğer hizmet yılı, yaş ve prim günü şartı varsa ise ödenmesi gerekiyor. Hukuki şartlar mevcut ise bu ikramiyenin ödememe asıl hukuka ve hakka aykırıdır.”

KHK’lı direnişçi Alev Şahin: Cemaatin direnme kültürü yok; sol teslim bayrağını çekmiş ama biz halka güveniyoruz

Okumaya devam et

Ekonomi

Bedelli askerlik hükümetin en önemli ticaret aracı haline geldi

AKP Hükümetleri döneminde Cumhuriyet tarihinde olmadığı kadar sık bedelli askerlik yasaları çıktı. Son bedelliden elde edilen astronomik miktarı Hulusi Akar açıkladı.

BOLD – Ekonomik krizle boğuşan Türkiye’de Hazine için bedelli askerlik en önemli kurtarıcı oldu. Toplanamayan veri gelirleri milyarları aşarken son bedelliden, 688 milyon lira civarında bedel tahsil edildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) başıboş bir örgüt olmadığını belirten Akar, “Geçici hükümet var ve o BM tarafından tanınıyor. Mustafa Abdurrahman temsil ediliyor. Bunun altına Selim İdris diye birini teshib ettiler. Bu zat, hem Milli Savunma Bakanlığı, hem Genelkurmay Başkanlığı görevini yapıyor. Bunlar herhangi bir şekilde dağdan bağdan gelmiş, içlerinde El-Kaide’ci falan bir şey söz konusu değildir. Tamamı Suriye vatandaşı. Kurallar dahilinde bizimle beraber faaliyetlerini sürdürüyorlar. Amaçları, evlerini, ülkelerini bir şekilde kurtarmak. Bunların maaşları MSB bütçesinden herhangi bir ödeme ile verilmiyor. MSB, bütçesinden bu kardeşlerimize herhangi bir ödeme yapmamıştır” dedi.

‘BEDELLİ ASKERLİKTEN 688 MİLYON LİRA TAHSİL EDİLDİ’

Bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanan 20 bin 275 yükümlüden 688 milyon lira civarında bedel tahsil edildiği bilgisini de paylaşan Akar, 31 Aralık 2019’a kadar müracaatların alınmasına devam edileceğini ve Ocak 2020 tarihinde yükümlülerin askerlik yapacağı birliklerin açıklanacağını bildirdi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez’den piyasaya 4 milyar 999 milyon 999 bin 997 lira

Merkez Bankasının repo ihalesine 7,5 milyar lira teklif geldi. Faiz yüzde 14 oldu. Merkez, piyasaya 4 milyar 999 milyon 999 bin 997 lira sürdü.

BOLD – Merkez Bankası (MB), bugün miktar yöntemiyle düzenlediği 28 Kasım vadeli repo ihalesiyle piyasaya 4 milyar 999 milyon 999 bin 997 lira verdi. İhaleye 7 milyar 500 milyon liralık teklif geldi.

İhalede en düşük, ortalama ve en yüksek basit faiz yüzde 14,00 olurken en düşük, ortalama ve en yüksek bileşik faiz ise yüzde 15,01 seviyesinde gerçekleşti.

Thomas Cook’un Almanya şirketlerini Türk Anex Tour satın aldı

Okumaya devam et

Popular