Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Sayıştay kararı; İSKİ’nin indirimli verdiği suyun zararı sorumlulardan tahsil edilecek

Sayıştay, İSKİ’nin belediye şirketleri, spor kulüpleri, vakıf ve dernekler ile bazı kişilere uyguladığı indirimli su tarifesinin kamu zararına neden olduğuna karar verdi. Sadece 2017’de 18 milyon TL olarak tespit edilen zararın sorumlulardan tahsil edilmesine hükmedildi.

BOLD – Sayıştay, seçim öncesi “kamu zararı dedi, demedi” tartışmalarına konu olan İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ)’nin bazı şirketler, kulüpler, dernek ve vakıflar ile bazı kişilere indirimli su tarifesi uygulamasının kamu zararına yol açtığını hükme bağladı. Zarar sorumlulardan faizi ile birlikte tahsil edilecek. Sayıştay, “Hatada ısrar kamu mali yönetimi açısından doğru bir yaklaşım olmadığı gibi kurumun her yıl yaklaşık 18 milyon TL zarara uğramasına neden olmaktadır” dedi

Birgün’ün haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, bağlı kurumların ve ilçe belediyelerinin sermayesinin çoğunluğuna sahip olduğu şirketlerin, özel hukuk tüzel kişiliği ve ticari işletme olmalarına karşın tüm hizmet binaları ve tesisleri, bazı spor kulüplerinin lokal ve tesislerine ait tüm hizmet binaları ve tesisleri, bazı dernek ve vakıflar ile il genelindeki tüm belediyelerin hizmet binaları ve tesislerinin indirimli su tarifesinden yararlandırılması ile ilgili denetim raporlarına yansıyan tespitler yargılama konusu oldu. Sayıştay 5’inci Dairesi’nin kararında, bu abonelere verilecek suyun konutlara uygulanan bedel ve tarife ile aynı olması gerektiği ifade edildi. İlgili kanunun, belediyelerin herhangi bir kişi veya kurum lehine indirimli veya ücretsiz tarife uygulayamayacaklarının da hüküm altına alındığı vurgulandı.

İNDİRİMLİ TARİFE KİŞİLERE DE UYGULANMIŞ

Buna karşın denetim raporlarına da yansıyan tespitlere karşın hatayı düzeltmek bir yana indirimli ve ücretsiz su verme uygulamalarının sürdürdüğü hatta bunun başka kişi ve kurumlar da eklenerek sürdürüldüğü tespit edildi.

Sayıştay, belediyenin bir yönetmelik yayımlayarak “spor kulüplerinin lokal ve tesisleri, dernek ve vakıf binaları, belediye iştirakleri”nin yanı sıra “İBB’nin belirleyeceği kişiler” gibi haklarında hiçbir muafiyet hükmü olmayanların da indirimli su tarifesinden faydalanmasına devam edilmesinin düzenlendiği vurgulandı.

2017 ZARARI 18 MİLYON LİRA

Raporda tüm bu uygulamalarla yol açılan kamu zararına da yer verildi. Buna göre, sadece 2017 yılında; amatör spor tesislerinden 1 milyon 18 bin lira, kamu yararına çalışan derneklerden 3 milyon 172 bin lira, vergi muafiyeti olan çalışan vakıflardan 1 milyon 874 bin lira, aralarında özel şirketlerin de bulunduğu huzurevlerinden 580 bin lira, dernek ve vakıflar ile bunlara ait yurt, kurs gibi hizmet binalarından 1 milyon 495 bin lira, Belediyeler ve iştiraklerinden 9 milyon 446 bin lira olmak üzere 17 milyon 587 bin liralık eksik tahsilat yapıldı.

Yerli otomobil gören Hande Fırat: “4 kapısı var, 4 lastiği var, direksiyonu var…”

Genel

AKP’li belediye başkanı lüks makam aracına masaj koltuğu istedi

AKP’li Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, lüks makam aracı ihalesine çıktı. Araçta aranan özellikler arasında masaj koltuğu da var.

BOLD – Belediyenin çıktığı ihalede, makam aracının tv ünitesi, buzdolabı ve özel bir masaj koltuğu özellikli olacağı belirtildi.

Sık sık çeşitli israflarla ve lüks araçlarla gündeme gelen belediye başkanları kervanına Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu da katıldı. Kartoğlu, kendisine tahsis edilecek makam aracı için; buzdolabı, tv ünitesi, halı, uydu ve özel ses sistemi talep etti. Belediye başkanının dikkat çeken bir diğer isteği ise; masaj yapan özel bir koltuk olarak kayıtlara geçti.

Gazete Damga’nın haberine göre, Başakşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürülüğü tarafından yayınlanan ilanda, Kartoğlu’na tahsis edilecek makam aracının son model olması; içerisinde otomatik kumandayla açılıp kapanabilecek televizyon ünitesi, buzdolabı, halı kaplı zemin, uydu ve özel ses sistemiyle, özel bir masaj koltuğu olması gerektiği belirtildi.

TORBA İHALE

Kartoğlu’nun makam aracı için bu şekilde isteklerde bulunmasının ise yasayı ihlal olduğu belirtiliyor. Belediye, iş makinesi, mobil tuvalet, mobil taziye evi, kamyonlar ve şoför alımını da aynı ilan üzerinden duyurdu. İhalenin bedeli ise 266 milyon Türk lirası.

Karadeniz gezisindeki AKP’liler Gürcistan kumarhanelerinde görüntülendi: ‘Tamamen masumane’

Okumaya devam et

Genel

‘Küçücük kıza ne yapıyorsun sen!’

Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan’ın ve olayı araştıran 3 gazetecinin gözaltına protesto eden 2 liselinin, polislerce darp edilerek gözaltına alınması tepki çekti.

BOLD- Rabia Naz’ın şüpheli ölümü ve olayı araştıran babası Şaban vatan ve 3 gazetecinin gözaltına alınmasını protesto eden biri kadın 2 lise öğrencisi Taksim Meydanında pankart açarak, basın açıklaması yapmak istedi.

KADIN EYLEMCİ KARGA TULUMBA GÖZALTINA ALINDI

Eylemin izinsiz olduğu gerekçesiyle polis gösteriyi engellemeye çalıştı. Öğrencilerin eylemine devam etmesi üzerine, sivil polisler araya girerek, gözaltı işlemi başlattı. Kadın eylemciyi bir erkek polis, zor kullanarak gözaltına aldı. Eylemi izleyen vatandaşlar polisin tavrına tepki gösterdi. Bir kadın, polis memuruna, ‘Küçücük kıza ne yapıyorsun sen! Bırak çocukları’ diyerek tepki gösterdi. Diğer eylemcinin de polislerce zor kullanarak gözaltına alınmasıyla eylem sona erdi.

EYT’lilerden Erdoğan’a tepki: ‘Bizi görenlerle yola devam edeceğiz’

Okumaya devam et

Genel

AKP’li eski bürokratın eşinin düzenlediği şatafatlı ‘bebek mevlidi’ sosyal medyada gündem oldu

AKP’li eski bürokrat Ahmet Emin Söylemez’in eşi Büşra Nur Çalar’ın şatafatlı ‘bebek mevlidi’ videosu, birçok sosyal medya kullanıcısının tepkisini çekti.

BOLD-2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile Sağlık Bakanlığı’na Müşavir olarak atanan Ahmet Emin Söylemez’in Instagram fenomeni eşi Büşra Nur Çalar’ın düzenlediği ‘bebek mevlidi’ son dönemde muhafazakâr zenginlerin yaptıkları şatafatlı kutlamaları tekrar gündeme getirdi.

Ankara Ihlamur Kasrı’nda Berra isimli bebek için düzenlenen ‘bebek mevlidi’ videosu, sosyal medyada olay oldu. Görüntülerdeki annenin Instagram fenomeni Büşra Nur Çalar olduğu söylenirken bebeğin babasının da Eski Sağlık Bakanlığı Müşaviri Ahmet Emin Söylemez olduğu öğrenildi.

AKP’li eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın nikah şahitliğini yaptığı Ahmet Emin Söylemez ve Büşra Nur Çalar, sosyal medyanın konusu oldu. Lüks yaşantıları ile dikkat çeken Ahmet Emin Söylemez’in babasının ise Mavi Marmara olayında hayatını kaybeden Uğur Süleyman Söylemez olduğu öğrenildi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Söylemez ailesini özellikle ziyaret ettiği ve evlerinde kuranı kerim okuduğu biliniyor.

AKP’li Çamlı’dan İmamoğlu’na: Horolop şorolop yevmiyeci adam

Okumaya devam et

Popular