Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Sembol dava: Bütün boyutlarıyla Gültekin Avcı dosyası

Gültekin Avcı, sosyal medya ve Ahmet Hakan’ın linciyle üçüncü kez tutuklandı. Davası ve tutuklanış biçimleri hukuk tarihine geçecek bir sembol.

BOLD ÖZEL – Meslek hayatına savcı olarak başlayan Gültekin Avcı, görevde olduğu sürede özellikle Doğu illerinde karşılaştığı ve içinde askerlerin de bulunduğu suçlara karşı koyması nedeniyle çok sayıda sorun yaşadı ve savcılık mesleğini bırakmak zorunda kaldı. Ardından avukat olan Gültekin Avcı, bir taraftan da kitaplar yazmaya başladı. Yazdığı kitaplar dikkat çeken Avcı, bir süre sonra köşe yazarlığına başladı ve kamuoyunda daha çok yazar ve televizyon programcısı kimliğiyle tanındı.

SORUŞTURMAYI ÖĞRENDİ KENDİ GİTTİ

Siyasi iktidarın yanlışlarının üzerine eleştirel biçimde gitmesi üzerine 2015 yılı başında hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmadan haberdar olması üzerine ifade vermek giden Avcı’ya, soruşturma savcısı tarafından şimdilik ifadesine başvurmayacağı söylendi.

İFADESİ ALINMADAN TUTUKLANDI

Yaklaşık 7 ay sonra 18 Eylül 2015 tarihinde, kendisine hiçbir tebligat yapılmadan İzmir’de gözaltına alındı, polis ve savcı tarafından ifadesine başvurulmaksızın tutuklanması talebiyle doğrudan İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi ve 20 Eylül 2015’te tutuklandı.

Tutuklama kararı, Gültekin Avcı’yla daha önceden davalık olan 2. Sulh Ceza Hakimi Durmuş Karaçalı tarafından verildi. Oysa hukuken hakimler, aralarında husumet bulunan kişilerin dosyalarına bakamıyorlar.

Tutuklama gerekçesinde, yazdığı gazete yazılarının dışında, Selam Tevhid soruşturmasında görevli bazı polislerle telefon görüşmesi yaptığı iddia edildi. Ancak Avcı, bu görüşmelerin hiç gerçekleştirilmediğini ispat etti ve savcılık bu iddiadan vazgeçti. Tutuklanmasına neden olan gerekçe düşmesine rağmen Avcı’nın tutukluluğu devam etti.

6 ay sonra, 22 Mart 2016 tarihinde hakkındaki iddianame tamamlandı ve 6 köşe yazısı üzerinden suçlama yöneltildi. Bu köşe yazıları şunlardı:

“İstihbaratta Acem Hatunları” (26 Eylül 2013)
“Acem İstilası Karşısında İstihbarattan Beklenen” (30 Eylül 2013)
“Savak’tan Vevak’a İran İstihbaratı” (01 Ekim 2013)
“İstihbaratta Mut’a Operasyonları” (07 Ekim 2013)
“İstihbaratta Mut’a Operasyonları-2” (08 Ekim 2013)
“Mut’a Arşivlerinde Kimler Var?” (10 Ekim 2013)

Avcı’nın yazılarının tamamı İran’la ilgili yazılardı. Avcı İran’ın istihbarat yöntemlerini eleştirdiği için Türkiye’de tutuklanmış oldu.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada tutukluluğunun 8. ayında 9 Haziran 2016’da tahliye edildi.

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ TUTUKLAMA

15 Temmuz sonrasında pek çok gazeteci gibi hakkında yakalama kararı çıkartılan Avcı, 26 Ağustos 2016’da tekrar tutuklandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutukluluğunun üçüncü yılında, 12 Eylül 2019 tarihli duruşmada yeniden tahliyesine karar verildi. Tahliye kararı sonrasında Avcı, sosyal medyada “nasıl tahliye edilir” lincine maruz kaldı. Hürriyet’ten Ahmet Hakan ise savcılığın bile yöneltmediği suçlamayla Gültekin Avcı’yı “yargı imamı” ilan etti. Avcı, tahliyesinden bir gün sonra 14 Eylül 2019 günü tekrar tutuklandı.

Böylece Avcı, üçüncü kez tutuklandı. Bu tutuklanışı da ilginçti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma savcısı Yasin Erkal tarafından tahliye kararına itiraz edildi. Dosya örneğine az rastlanır şekilde 13.09.2019 tarihinde saat 23.40 da itirazı incelemek üzere dosya 15 Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. 15. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hafta sonu nedeniyle olmadığı için dosya İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi heyetine gönderildi ve hiçbir inceleme yapılmadan aynı gün, 34. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti Başkan Yusuf Kılıç üyeler Oktay Güney ve Cemile Yeni Şam tarafından, savcının itirazı kabul edilerek yakalanma kararı verilmesine karar verildi.

Benzer yöntem 31 Mart 2017 tarihinde, tahliye edilen 21 gazeteci olayında da olmuştu. Tahliye kararının ardından AKP’ye yakın gazetecilerden Cem Küçük, Twitter adresinden, yargıyı tehdit eden tweetler paylaşmıştı. Benzer paylaşımları yine iktidar yanlısı gazeteciler Ersoy Dede, Fatih Tezcan ve Ömer Turan da yaptılar.

YARGI BAĞIMSIZLIĞININ BİTTİĞİ GECE

Aynı gece, Adalet Bakanlığı Müsteşarı ve HSYK 1. Dairesi üyesi Kenan İpek, Twitter hesabından açıklama yaptı: “FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne karşı TÜRK YARGISININ ve HSYK’nın yürüttüğü mücadele ilk günkü AZİM ve KARARLILIKLA sürdürülecektir.”

Kenan İpek’in üyesi olduğu HSYK 1. Dairesi, hâkim ve savcıların atamalarının yapıldığı daire.

Sosyal medya üzerinden başlatılan kampanya sonrasında, tahliye edilen 21 gazeteci cezaevi kapısından çıkar çıkmaz tekrar gözaltına alındılar. 21 gazeteciden 13’ü yeni suçlamalara dayalı olarak, 8 gazetecinin tahliye kararına ise savcılık itirazıyla gözaltına alındı ve ardından 21’i de tutuklandı.

Bu tahliye olayından sonra, tahliye kararına imza atan mahkeme heyeti sadece bu tahliye kararı nedeniyle, 3 Nisan 2017 tarihinde açığa alındılar. 8 gazetecinin tahliyesi yönünde görüş bildiren duruşma savcısı da aynı gün açığa alınarak diğer yargı mensuplarına son derece ağır bir mesaj verildi.

HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, açığa alma kararının gerekçesini 7 Nisan 2017 tarihinde şu şekilde açıkladı: “Delillerin henüz toplanmamış olması ve dosyanın tekemmül etmemiş olması, verilen tahliye kararının makul, mantıklı ve geçerli nedenlere dayanmadığı, tutarsız ve hukukilikten uzak olduğu … ölçülülük ilkesi gözetilmeden verilen tahliye kararının toplumda infial uyandırdığı ve kamuoyu vicdanını yaraladığı gerekçesiyle HSYK dört yargı mensubunu görevden uzaklaştırmıştır.”

Böylece yargısal bir karar, idari bir organ olan HSYK tarafından hukuken denetlendi, yargısal karar veren hâkimler açığa alındı ve yargı bağımsızlığı tamamen bitti.

YAMAN AKDENİZ: ADİL YARGILAMA ARTIK MÜMKÜN DEĞİL

İstanbul 25. Ağır ceza mahkemesinin başkan ve üyelerinin sadece 21 gazetecinin tahliyesine dair verdikleri karar nedeniyle açığa alınıp haklarında disiplin soruşturması başlatılması üzerine, İnsan Hakları Hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz 3 Nisan 2017 tarihinde Twitter hesabından şu mesajı paylaşmıştı: “Türkiye’de artık herhangi bir gazetecinin veya herhangi birisinin FETÖ davalarında adil yargılanması mümkün değil.”

Gültekin Avcı davasındaki üç tutuklamanın yapılış biçimi ve 21 gazeteci olayı, siyasetin hatta sosyal medyanın oyuncağı haline gelen Türk Yargısı’nın durumunu göstermesi açısından sembol.

Ahmet Hakan bu kez Gültekin Avcı için iş başında

BOLD ÖZEL

Dünya Enes Kanter’e uygulanan sansüre inanamadı!

Boston Celtics’in Miami Heat ile oynadığı Doğu Konferansı finalinin 2. maçında Türk spikerlerin uyguladığı sansür dünya basınına konu oldu. Arap ve Polonya basını skandal sansürü bakın nasıl haber yaptı…

MUHAMMET ALİ TOKSOY – BOLD MEDYA

3 senedir Enes Kanter’in maçlarını yayınlanmayan S Sport kanalı, Boston-Miami arasında oynanan Doğu Konferansı Final Serisi’ni yayınlamaya karar verdi. Maçı ESPN kanalı için anlatan ABD’li spiker başarılı Türk yıldıza övgüler yağdırırken S Sport sunucuları Uğur Ozan Sulak ve Kaan Kural, maçta 9 sayı, 6 ribaundla oynayan Enes Kanter’e sansür uygulayarak adını ağızlarına bile alamadı.

S Sport kanalının uygulamış olduğu bu sansür dünya çapında haber olmaya devam ediyor. Polonya’nın en büyük ve en prestijli spor gazetesi Przegląd Sportowy’nin başarılı muhabiri Jakub Wojczyński olayı Polonyalı basketbolseverler için haberleştirdi.

NBA ve Avrupa Basketbolunu yakından takip eden tecrübeli gazeteci, geniş kapsamlı bir yazı kaleme alarak, Enes Kanter’e uygulanan komik sansürü görmek için Türkçe bilmenize gerek yok ifadelerini kullandı. Avrupa Kupası maçları için Türkiye’ye de gelen ve Enes Kanter’in son yıllarda yaşadıklarını haberinde anlatan Jakub Wojczyński, yazısını NBA yıldızının düşüncelerini aktararak bitirdi:

“Türkiye diktatörün eline bırakılmamalı. Eğer Türk hükumetini eleştirirsen kötü birisin. Ben sadece özgürlük, demokrasi ve insan hakları için savaşıyorum. İnsanlar benim hikayemi NBA’de oynadığım için biliyor ama Türkiye’de hikayeleri benimkinden çok daha kötü olan binlerce aile var. Pek çok insan bana basketbola odaklanmamı ve siyaseti bırakmamı söyledi, ancak söylediklerim kesinlikle siyaset değil.”

ARAPÇA NBA TWITTER HESABI ŞAŞIRDI

Twitter üzerinden Arapça yayın yapan ve yaklaşık 100 bin takipçisi olan NBA hesabı Enes Kanter’e uygulanan sansürü şaşkınlıkla karşıladı. Doğu Finalinde Enes Kanter’in ribaund aldığını, sayılar attığını ancak Türk spikerlerin Boston Celtics maçı 4 kişi oynuyormuş gibi davrandığını ifade etti ve görüntüleri takipçileriyle paylaştı. İşte o tweet:

Enes Kanter’in Miami Heat karşısındaki ribaund ve sayılarını, ABD’li spikerler ile Türk spikerlerin karşılaştırmalı anlatımıyla, aşağıdaki YouTube linkinden izleyebilirsiniz.

 

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Acun Karadağ “Koğuşun değişecek” denerek Kayseri Cezaevi’ne sürgün edildi

Ankara Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Acun Karadağ’ın dün gece ‘koğuşun değişecek’ denerek apar topar çıkartıldığı hücresinden Kayseri Cezaevi’ne sürgün edildiği öğrenildi.  

MUSTAFA GÜRLEK-BOLD ÖZEL

BOLD – KHK ile işten çıkarılan ve Ankara Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önündeki ‘İşimi geri istiyorum’ eylemlerinin sembol isimlerinden biri olan Acun Karadağ’ın kızı İpek Moral, annesinin dün gece yaşadığı sürgünü Bold Medya’ya anlattı.  

Acun Karadağ’ın kızı İpek Moral

İpek Moral, haftalık telefon görüşmesi için annesinin aramasını beklerken Acun Karadağ’ın Ankara Sincan Cezaevi’nden Kayseri Cezaevi’ne nakledildiğini öğrendiğini belirtti. Yaklaşık 25 gün önce tutuklanan Karadağ’ın hücresine gelen cezaevi memurlarınca “koğuşun değişecek” denerek dışarı çıkarılıp apar topar Kayseri’ye sevk edildiği ortaya çıktı.  

“YAŞADIKLARININ TARİFİ İŞKENCE”

Annesiyle birlikte Alev Şahin’in cezaevi aracıyla bir metre karelik bir alanda Kayseri’ye götürülmek üzere yola çıkartıldığını ifade eden İpek Moral, “Nakil süreci uzun sürmüş. Çok fazla toza maruz kalmışlar. Annemin astım hastalığı var. Yaşadıklarının tarifi işkencedir.” şeklinde konuştu.  

“Annemin koğuş arkadaşlarına veda etmesine dahi müsaade etmediler” diyerek gece yaşanan sürgünü anlatan Moral, “Cezaevi kantininden yeni aldıkları eşyaları Sincan’da kaldı. Cezaevi yönetimi kontrol ettikten sonra göndereceklerini söylemişler. Annemin kitapları da eline yeni ulaşmıştı. Sincan Cezaevi’nin onaylı kaşesi olmasına rağmen Kayseri Cezaevi’nde yeniden kaşe basılması gerektiğini söylemişler” dedi. 

“SIRF EZİYET OLSUN DİYE AİLELERİNDEN UZAK ŞEHİRLERE NAKİL EDİLDİLER”

Ankara Sincan Cezaevinde tutuklu bulunan Yüksel Direnişçilerinin kasıtlı olarak farklı cezaevlerine sürgün edildiğini anlatan Moral, “Sincan’da karantina koğuşunda kalıyordu. Şimdi Kayseri’de yine bir 2 haftalık karantina süreci olacak. Şu an Alev Şahin ile birlikte kalıyor. Tüm siyasi tutukluları, sırf eziyet olsun diye ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak ters istikamette sevk etmişler. Aynı zamanda tutuklularının ailerlerine de işkence yapılıyor. Nazan Bozkurt’un ailesi Ankara’da fakat Gebze’ye sevk edildi. Ben İstanbul’da yaşıyorum. Annem Acun Karadağ’ı Gebze yerine Kayseri’ye gönderdiler. Mehmet Dersulu’nun ailesi Hatay’da Mehmet’i neden Adana’ya değil de Bolu’ya sürdüler?” diye sordu.  

Mahmut Konuk’unda Adana’ya ailesinden uzak bir şehre sevk edildiğini belirten Moral, “Bu yapılanların hepsi kasıtlı. Kadınlar için Sincan’da siyasi tutuklular kısmı varken yapılan bu uygulamaları keyfi olarak görüyorum. Suçsuz olduklarının ispatı dosyalarda olmasına rağmen bu yapılanlar işkence” şeklinde değerlendirdi.  

NE OLMUŞTU? 

Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde “İşimizi geri istiyoruz” eylemini sürdüren Acun Karadağ, Alev Şahin, Armağan Özbaş, Mahmut Konuk, Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt 13 Ağustos’ta evlerine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındı. Yüksel eylemcileri, 8 gün süren gözaltı sonunda çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 

Bahçeli, TTB’nin kapatılmasını ikinci kez istedi

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Sansür tarihinde böylesi yok: ‘Enes Kanter’ demeden maç anlattılar

NBA Doğu Konferansı Finali’nde Miami – Boston karşılaşmasını yayınlayan S Sport’un spikerleri, Enes Kanter’in attığı sayılar ve ribaundları anlatmadan maçı sundu.

MUHAMMET ALİ TOKSOY – BOLD ÖZEL

NBA maçlarının yayın haklarını elinde bulunduran ve 3 senedir Batı Konferansı Finali dahil Enes Kanter’in maçlarını yayınlamayan S Sport kanalı, Doğu Konferansı Final serisini Türkçe olarak yayınladı. Ancak bu kez de Miami-Boston maçını anlatan ve yorumlayan spikerler Uğur Ozan Sulak ve Kaan Kural eşi görülmemiş bir sansüre imza attı.

Maçta ilk çeyreğin sonuna doğru, NBA Play Off’larındaki tek temsilcimiz Enes Kanter oyuna girdi. Maçı canlı olarak olarak anlatan Sulak ve Kural değişiklikten bahsetmedi. İlerleyen dakikalarda Enes Kanter’in aldığı ribaundlarda ve attığı sayılarda farklı olaylardan bahseden ikili, Enes Kanter’in 3 kişinin arasından aldığı hücum ribaundunu basket faul ile sonuçlandırarak Celtics benchini ayağa kaldırdığı pozisyonda ise oyunda olmayan Theis’den bahsettiler. İşte o pozisyon:

Miami Heat, final serisinin 2. maçını da 17 sayı geriden gelerek 106-101 kazandı ve durumu 2-0’a taşıdı. Maçta 11 dakika süre alan başarılı oyuncu Enes Kanter’in 9 sayı, 6 ribaundluk performansı galibiyet için yeterli olmadı. Koç Brad Stevens’in maçın son bölümündeki oyun planı ve oyuncu tercihleri NBA basınında eleştirilere neden oldu. Serinin 3. maçı 20 Eylül Pazar günü 03:30’da (TSİ) oynanacak.

YABANCI SPİKER ENES’E ÖVGÜ YAĞDIRDI

Enes Kanter’in bu maçtaki performansına Türk spikerler sansür uygularken, ABD’li spikerler ise övgüler yağdırdı. Başarılı oyuncunun Miami Heat karşısındaki ribaund ve sayılarını, yabancı spikerler ile Türk spikerlerin karşılaştırmalı anlatımıyla, aşağıdaki YouTube linkinden izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Popular