Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Başkanı Trump, Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak Robert O’Brien’ı seçti

ABD Başkanı Donald Trump, anlaşmazlıklar yaşadığı gerekçesiyle görevden aldığı John Bolton’un yerine Robert C. O’Brien’ı Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atadı.

BOLD – Donald Trump, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Baş Rehine Müzakerecisi Robert C. O’Brien’ı Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atadı.

İRAN’LA GERİLİM TIRMANIRKEN ATAMA

Trump, böylece İran’la yeniden gerilimin zirveye çıktığı dönemde Amerikan yönetimindeki en önemli koltuklardan birisinin boş kalmasını önlemiş oldu.

Trump, Robert C. O’Brien kararı öncesi İran’a yönelik yaptırımları önemli oranda arttırması için ABD Hazine Bakanlığı’na talimat verdiğini duyurdu.

Los Angeles’taki Larson O’Brien Hukuk Bürosu’nun kurucu ortaklarından olan ve uzun süre avukatlık yapan Robert C. O’Brien, ABD Başkanının özel temsilcisi olarak aralarında Türkiye ve Kuzey Kore’nin de bulunduğu ülkelerde gözaltında veya tutuklu bulunan Amerikan vatandaşlarının salıverilmesi için görev almıştı.

TRUMP’IN 4. ULUSAL GÜVENLİK DANIŞMANI

O’Brien, ABD Başkanı Donald Trump’ın 3 yıl içerisindeki dördüncü Ulusal Güvenlik Danışmanı olacak.

Trump, görevden aldığı John Bolton’ın yerine atadığı ismi Twitter’da kamuoyuyla paylaştı.

Twitter’dan atama kararını açıklayan Trump, “Dışişleri Bakanlığı’nda Rehine İşleri Başkanlık Özel Temsilcisi olarak çok başarılı şekilde görev yapan Robert O’Brien’ı yeni ulusal güvenlik danışmanımız olarak açıklamaktan memnuniyet duyuyorum. Robert’la uzun ve zor bir çalışma mesaimiz oldu. Harika bir iş çıkaracak” ifadelerini kullandı.

RAHİP BRUNSON KRİZİNDE GÖREV ALDI

Robert C. O’Brien, ABD Dışişleri Bakanlığı için deniz aşırı rehine krizi meselelerinde görev almıştı. Bu kapsamda Türkiye’de uzun süre tutuklu kalan rahip Andrew Brunson krizinde görev aldı.

Büyük iddialarla gözaltına alınan Rahip Brunson, AKP hükümetinin Amerikan yönetimi ile yaptığı pazarlıklar sonunda oldukça düşük bir ceza ile salınmıştı.

Robert C. O’Brien, bir önceki Başkan Barack Obama’nın dış politikasını zayıflıkla suçlamış ve 2015 yılında İran’la yapılan nükleer anlaşmayı eleştirmişti.

Bir önceki Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un ABD Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği görevi sırasında birlikte çalışan O’Brien, son olarak Amerikalı rapçi ASAP Rocky’nin İsveç’te gözaltına alınması ile ilgili olarak ABD Başkanı Donald Trump tarafından özel olarak görevlendirilmişti.

ASAP Rocky İsveçli hakim tarafından karar açıklanmadan önce tahliye edilmiş ancak mahkeme daha sonra rapçiyi suçlu bulmuştu. Hakkında verilen tazminatı ödeyen ASAP Rocky, hapiste yatmaktan kurtulmuştu.

Afganistan çıkmazı sonrası ABD Başkanı Trump duyurdu: John Bolton görevden alındı

Dünya

Putin’den Elazığ için taziye mesajı

Rusya Devlet Başkanı Putin, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Elazığ’da yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı dileklerini iletti.

BOLD – Kremlin basın servisi tarafından yayınlanan taziye telgrafında “Rusya, bu felakette yakınlarını kaybeden ailelerin acı ve üzüntülerini paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyor” ifadeleri kullanıldı.

Enkaz altında kurtarma görevlisi ile konuşan Azize kurtarıldı

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan: “Arama kurtarma ekiplerimiz yardıma hazır”

Elazığ Sivrice merkezli depremin ardından Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, geçmiş olsun mesajı yayınladı. Yunan arama kurtarma ekiplerinin yardıma hazır olduğunu belirtti.

BOLD – Yunan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Elazığ Sivrice’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası taziye mesajı yayınladı.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN DUYURDU

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi, “Türkiye’yi vuran yıkıcı depremin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk halkına en içten duygularımı iletirim. Arama kurtarma ekiplerimiz yardıma hazır.”

Abdullah Gül’den AKP’ye deprem mesajı

Okumaya devam et

Dünya

Azil yargılamasında ‘diktatör olarak tanımlandı, dış ilişkileri kendi çıkarları için kullanmakla suçlandı

ABD Başkanı Trump, azledilmesiyle ilgili yargılamada ‘diktatör’ olarak tanımlandı. Trump’ın dış ilişkileri kendi çıkarlarına göre organize ettiği vurgulandı. Ancak azil yöneticileri, Cumhuriyetçi senatörleri etkileyemedi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden azli istemiyle başlatılan soruşturmanın yargı sürecinde ilk hafta geride kaldı. Yargılamada savcı olarak görev yapan azil yöneticileri, üç günlük sunumum kapanışında Trump’ı ‘diktatör’ olarak tanımladı.

HASSAS İTTİFAKLARI BOZDU

Azil yöneticileri, Trump’ın gücünü kötüye kullanması sonucunda ABD’nin hassas ittifaklarının bozulmaya başladığını ve başkanın dış ilişkileri kendi çıkarlarına göre organize ettiğini söyledi.

Baş azil yöneticisi olan Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi Adam Schiff, ABD liderinin 2016 kampanya sloganına göndermede bulunarak, “Trump ABD’yi her şeyden öne koymuyor, kendini koyuyor. Bunun sonuçları şu ana kadar ülkemiz için çok kötü oldu ve bu odadakiler buna dur demezse kötü olmaya da devam edecek” dedi.

Schiff, açıklamalar için ayrılan sürenin sonunda yargı için ek kanıt ve tanık sunulmasını engelleyen Cumhuriyetçi senatörlere çağrıda bulunarak, “Size yalvarıyorum. ABD’ye adil bir dava verin. O bunu hak ediyor” diye konuştu.

YETERİNCE KONUŞTUNUZ!

Senato’daki en yetkili üçüncü Cumhuriyetçi John Barrasso bu çağrıya, “Yeterince konuştunuz” diyerek karşılık verdi.

ABD basınında yer alan “Senatörlere ‘Trump’ın görevden alınması için oy kullanırsanız kafanızı kazığa geçiririz’ denildi” iddialarına değinen Schiff, “Umarım bu gerçek değildir” dedi. Senatörler ifadeleri duruşma sırasında yalanladı.

BU DURUM DEVAM EDEMEZ

Bir başka azil yöneticisi olan Jerrold Nadler de, “Trump bir diktatör. Bu durum devam edemez” dedi.

Yöneticiler ortak olarak Trump’ın “Ukrayna’ya uyguladığı baskıdan sonra Kongre soruşturmasını engellemesinin daha önce eşi benzeri görülmemiş bir durum olduğunu” vurguladı.

Trump’ın görevden alınması için yargı sürecinin sonunda en az 67 senatörün Başkanın suçlu olduğu yönünde oy kullanması gerekiyor. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’da bu olasılık çok düşük bir ihtimal olarak görülüyor.

Okumaya devam et

Popular