Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Afganistan’daki intihar saldırılarında ölü sayısı 48’e yükseldi

Afganistan’da Salı günü düzenlenen 2 ayrı intihar saldırısında 48 kişi hayatını kaybetti, 80 kişi yaralandı.

BOLD – Afganistan’da 28 Eylül’de düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine öncesinde bir günde iki ayrı intihar saldırısı düzenlendi. Taliban örgütünün üstlendiği iki ayrı bombalı saldırıda en az 48 kişi hayatını kaybetti, 80 kişi yaralandı. Her iki saldırının sorumluluğunu da Taliban örgütü üstlendi.

ABD Başkanı Donald Trump’un barış görüşmelerini durdurduğu Taliban örgütü, daha önce yaptığı açıklamada cumhurbaşkanlığı seçimini boykot edeceklerini açıklamıştı.

MİTİNG YAKININDA PATLAMA

Saldırılardan ilki ülkenin kuzeyindeki Pervan vilayetinde Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin seçim kampanyası için miting düzenlediği alan yakınlarında düzenlendi.

Motosiklet üzerinde seçim mitinginin yapıldığı alana gelen eylemcinin üzerindeki patlayıcıları infilak ettirmesi sonucu çoğu çocuk ve kadın 26 kişi öldü, 42 kişi yaralandı.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin saldırıdan yara almadan kurtulduğu açıklandı.

KABİL’DE SALDIRI

Bir diğer intihar saldırısı ise başkent Kabil’de düzenlendi. Kabil’de ABD Büyükelçiliğine yakın Savunma Bakanlığı’na bağlı bir askeri noktada gerçekleşen intihar saldırısında da en az 22 kişi hayatını kaybetti. Olayda 38 kişi de yaralandı.

Afganistan’da Cumhurbaşkanı Gani’nin miting yaptığı alan yakınında patlama: 24 ölü

Dünya

Gazze’de 34 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların ardından ateşkes yürürlüğe girdi

Gazze’de İsrail güçleri ve Filistinli İslami Cihad örgütü üyeleri arasında iki gündür yaşanan son ayların en şiddetli çatışmalarının ardından, ateşkes yürürlüğe girdi. Mısır ve Filistin kaynakları, ateşkesin Türkiye saatiyle 06:30’da  başladığını duyurdu.

BOLD – Sabah saatlerinde ilan edilen ateşkese rağmen zaman zaman bölgeden çatışma sesleri geliyor. Varılan uzlaşıdan sadece birkaç saat sonra abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail tarafına 5 roket atıldığı bildirildi. İsrail ordusu, demir kubbe hava savunma sistemi tarafından iki roketin düşürüldüğünü açıkladı.

Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı ise 34’e yükseldi. Gazzeli sağlık görevlileri ölenlerin yarısının çocuk ve kadın olduğunu duyurdu. Saldırılarda onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

İSRAİL’İN SUİKASTI ÇATIŞMALARI TETİKLEDİ

İsrail ordusunun Gazze’ye dün gece düzenlediği hava saldırısında İslami Cihad Hareketi’nin önde gelen komutanlarından Resmi Ebu Melhus es-Sevarika’nın hayatını kaybettiği açıklandı. Yerel kaynaklar, Deyr el-Belah bölgesine düzenlenen saldırıda Sevarika’nın yanı sıra ailesinden 3’ü çocuk 7 kişinin daha hayatını kaybettiği, 12 kişinin de yaralandığı duyurdu.

İsrail Ordusunun salı sabahı Gazze’de İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Tugaylarının önde gelen komutanlarından Baha Ebu’l Ata’nın bulunduğu eve düzenlediği operasyon bölgede tansiyonun yeniden yükselmesine neden olmuş; İslami Cihad da Ebu’l Ata ve eşinin hayatını kaybettiği saldırıya roket atışlarıyla karşılık vermişti.

Filistinli örgütler İsrail tarafına 360’tan fazla roket atarken, İsrail ordusu da 2 gün boyunca Gazze’de İslami Cihad’a ait hedeflere saldırılar düzenlemişti.

Rusya, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kamışlı’da helikopter üssü kuruyor

Okumaya devam et

Dünya

Şili’de protestoları bastırmak isteyen polisleri böyle durdurdular

Hayat pahalılığı ve zamları protesto etmek için sokaklara çıkan Şili halkı, haftalardır devam eden gösterileri bastırmak isteyen polisleri, uzun menzilli lazerlerle püskürtüyor.

BOLD – Latin Amerika ülkesi Şili’de halkın zamlara tepki olarak başlattığı ve çığ gibi büyüyerek hükumetin anayasayı değiştirme kararı almasına neden olan sokak olayları 28 gündür devam ediyor. Sık sık karşı karşıya gelen polis ile sokak eylemcileri arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Plastik mermilerin kullanıldığı çatışmalarda, göstericiler de polise molotof bombası ile karşılık veriyor.

Şili’de gösterilerin haftalardır devam ettiği sokaklardan ilginç görüntülerde basına yansıyor. Bu görüntülerden birinde; göstericiler tarafından lazer kullanılarak görüşü engellenen bir polis aracı geri çekilmek zorunda kaldı. Göstericiler uzun menzilli lazerleri kullanarak polisleri geri püskürtmeyi başardı. Göstericilerin bu yöntemler droneları da engellediği, iniş yapmaya zorlayarak etkisiz hala getirdikleri öğrenildi.

Rabia Naz’ı araştıran üç gazetecinin gözaltına alınmasında polisten inanılmaz açıklama

Okumaya devam et

Dünya

Rusya, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kamışlı’da helikopter üssü kuruyor

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyinde ve Irak sınırındaki Kamışlı kentindeki havaalanında bir helikopter üssü kurduğunu açıkladı.

BOLD – Rusya Savunma Bakanlığı, Kamışlı’daki hava komuta merkezinde bir kontrol kulesi, hava savunma sistemi, yer güvenliği, pilotların uçuş öncesi ve sonrası sağlık konrolleri ve hazırlıklarını yapabilecekleri tesislerin bulunacağını açıkladı.

ASKERİ NAKLİYE HELİKOPTERLERİ KONUŞLANDIRILACAK

Rus İnterfax ajansı, üsde askeri nakliye helikopterlerinin konuşlandırdığını duyurdu.

Ajansa konuşan Kamışlı’daki yeni Rus hava üssünün komutanı Timur Hocayev “Güvenlik amaçlı olarak konuşlandırılan askeri polisin yanısıra özel teçhizat, araçlar, uçuşların sürekliliğini sağlayacak yakıt stoku bulunuyor. 10 civarında motorlu araç var” diye konuştu.

Hocayev, üssün “sürekli uçuşlar, helikopterlerin güvenliği ve bölgenin güvenlik ve savunması” gözönüne alınarak açıldığını belirtti.

Interfax haber ajansına göre Suriye-Türkiye sınırında halihazırda Rusya’ya ait Mi-35 ve Mi-8 helikopterleri devriye uçuşları yapıyor.

Türkiye ile Rusya arasında Kuzey Suriye konusunda varılan mutabakatın dışında kalan Kamışlı’da, Suriye ordusu ve YPG’nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) bulunuyor.

Kentteki havaalanı yıllardır Suriye ordusu tarafından kontrol ediliyor ve Şam ile kuzeyin bağlantısını sağlıyor.

ABD, F-35 parçaları için Türkiye’ye alternatif üreticileri buldu

Okumaya devam et

Popular