Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD konsolosluk görevlisi Metin Topuz’un tahliyesi reddedildi

Casusluk ve terör örgütü üyeliği suçlaması ile tutuklu bulunan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un tahliyesi reddedildi ve mahkemesi 11 Aralık’a ertelendi. Davanın AİHM’e taşındığı ve başvurunun kabul edildiği öğrenildi.

BOLD ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un casusluk ve terör örgütü üyeliği suçlaması ile yargılandığı davaya İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 23 aydır tutuklu bulunan Metin Topuz’u tahliye etmedi ve davayı 11 Aralık’a erteledi.

Karar duruşması öncesi son savunmasını yapan Metin Topuz, suçlamaları kabul etmediğini belirtti ve tahliyesi ile birlikte beraaatini istedi.

AİHM’E BAŞVURU

Bu arada ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un avukatları, tutukluluğa ilişkin hak ihlali gerekçesiyle AİHM’e başvurduğu ortaya çıktı. Ocak ayında yapılan başvurunun AİHM tarafından kabul edildiği belirtildi.

Avukatların Anayasa Mahkemesi’ne de tutukluluk durumu ile ilgili olarak başvuruda bulunduğu ancak başvurunun 7 Şubat’ta reddedildiği ifade edildi.

TOPUZ HAKKINDA YENİ SORUŞTURMA

ABD’nin uyuşturucu ile mücadeleden sorumlu güvenlik biriminde (Drug Enforcement Agency – DEA) Türkçe tercüman olarak çalışan Metin Topuz, Hizmet Hareketi ile bağlantılı olduğu ve casusluk iddiaları ile Eylül 2017’de gözaltına alınmış ve Ekim ayı başında da tutuklanmıştı. Haziran ayında yapılan son duruşma 18 Eylül’e ertelenmişti.

Öte yandan Topuz hakkında yeni gizli bir soruşturma açıldığı, mevcut duruşmadan tahliye edilirse Selahattin Demirtaş örneğinde olduğu gibi başka bir duruşmadan tutukluluk kararı verilerek Topuz’un içeride tutulmaya çalışacağı belirtiliyor.

 

Birleşmiş Milletler: Maynmar’da 600 bin Rohingyalı Müslüman soykırım tehdidi altında

Okumaya devam et
Reklamlar

Dünya

Oxford, Kovid-19 aşısını Kenya’da deneyecek

İngiltere’de yeni tip koronavirüse karşı aşı denemelerini sürdüren Oxford Üniversitesi, geliştirmeye çalıştığı Kovid-19 aşısını Kenya’da da gönüllü denekler üzerinde uygulayacak. Aşı programına, sadece doktor, hemşire ve eczacı gibi sağlık çalışanları katılabilecek.

BOLD – Oxford Üniversitesi’nin Kovid-19’a karşı geliştirmeye çalıştığı aşı Kenya’da da denenecek. Aşının İngiltere’de insanlar üzerindeki denemeleri sürüyor.

400 GÖNÜLLÜ ÜZERİNDE DENENECEK

Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası klinik deneyleri kayıt altında tuttuğu platformda detaylarını paylaştığı çalışmaya göre, Kenya’da 18 yaşından büyük 400 kişide yeni aşının koruma sağlayıp sağlamadığı test edilecek. Yaklaşık 2 yıl sürmesi planlanan aşı programına, gönüllü doktor, hemşire ve eczacı gibi sağlık çalışanları katılabilecek. Gönüllülerin, virüsün yayıldığı Kilifi ve Mombasa şehirlerinden seçileceği belirtiliyor.

 

27 Mayıs koronavirüs bilançosu: Ölenlerin sayısı 4.431’e yükseldi

Okumaya devam et

Dünya

İngiltere’de ilk kez başörtülü bir Müslüman hakim olarak atandı

İngiltere’de 17 yıldan fazla süredir avukat olarak çalışan Raffia Arshad, hakim olarak atandı. Arshad “Bu sadece kişisel bir başarı değil, farklı bir kökene sahip herkes için büyük bir başarı” dedi.

BOLD – İngiltere’de ilk kez başörtülü bir Müslüman hakim olarak görevlendirildi. BBC’nin haberine göre başörtülü Raffia Arshad, geçen hafta Midlands bölgesine hakim olarak atandığına ilişkin mektubu aldı. 17 yılı aşkın süredir Ada’da avukatlık yapan Arshad, atamayla çoğu insanın kafasındaki “hakim görüntüsü” klişesini kırdığını belirtti. Ailesinde üniversite okuyan ilk kişi olan 40 yaşındaki Arshad, herkesin daha yükseği hedeflemesi gerektiğini vurguladı. “Neye benzediğiniz konusunda endişe etmeyin, kalıba sığma konusunda endişe etmeyin, o kalıbı kırın ve ihtiyacınız olanı elde edin” ifadelerini kullandı.

Arshad, elde ettiği başarının başkalarına ilham vermesini ve öncü olmayı umduğunu belirterek, “Bu noktaya gelmek biraz zaman aldı ama çok memnunum. Bu sadece kişisel bir başarı değil, farklı bir kökene sahip herkes için büyük bir başarı” değerlendirmesinde bulundu. 17 yılı aşkın bir süredir aile hukuku alanında avukat olarak görev yapan Arshad, “Hem kadınlardan hem de erkeklerden çok fazla e-posta aldım. Aralarında başörtülü oldukları için bırakın hakim olmayı avukat olmayacağını düşündüklerini söyleyen kadınlardan gelenler de vardı” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

İdlib’de TSK konvoyunun geçişi sırasında patlama

Suriye’nin İdlib kentindeki M4 karayolunda TSK konvoyunun geçişi sırasında yola önceden döşenen el yapımı patlayıcı infilak ettirildi. Patlamada yaralananlar var.

BOLD – İdlib’deki M4 karayolunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait konvoyun geçişi sırasında, yola döşenmiş el yapımı patlayıcı patlatıldı.

 

Patlamada yaralananlar olduğu ve bazılarının durumunun ağır olduğu belirtildi.

Yeni mülteci akını bekleyen Atina, sınıra ördüğü duvarı büyütüyor ve takviye güç yığıyor

Okumaya devam et

Popular