Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Arabistan’daki petrol tesislerine saldırının arkasında İran var”

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı, Cumartesi günü petrol tesislerine düzenlenen saldırının “tartışma götürmez” bir şekilde İran destekli olduğunu söyledi.

BOLD – Bakanlık sözcüsü Turki el Maliki, basın toplantısında yaptığı açıklamada, saldırının Yemen’den yapılmış olmasının mümkün olmadığını belirtti.

FÜZELER TESİSLERE KUZEYDEN ÇARPTI

El Maliki, saldırıda kullanılan 18 silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve 7 seyir füzesinin tesislere kuzeyden çarptığını, bunun da bu silahların Yemen’den fırlatılmadığını gösterdiğini kaydetti.

Saldırıda kullanılan insansız hava araçları ve füzelerin parçaları basın toplantısında sergilenerek bunların İran yapımı olduğu belirtildi.

Saldırıları Yemen’deki İran destekli Husi milisleri üstlenmişti. İran ise suçlamaları reddediyor.

POMPEO RİYAD’DA VELİAHT PRENSLE GÖRÜŞTÜ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise saldırılara verilecek karşılıkla ilgili Cidde’de Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’la görüştü.

Muhammed Bin Selman ile bir araya gelen Pompeo, “Bu İran’ın bir saldırısıydı… İstihbarat camiası bu silahların Husilerin elinde olan silahlardan olmadığından son derece emin. Kullanılan teçhizatın Husilerin envanterinde olmadığı biliniyor” diye konuştu.

Pompeo, görüşme sonrası Twitter’dan yaptığı açıklamada da “ABD, Suudi Arabistan’la birlikte ve kendisini savunma hakkını destekliyor. İran rejiminin tehditkar davranışlarına müsamaha gösterilemez” ifadelerini kullandı.

BM UZMANLARI SALDIRILARI SORUŞTURACAK

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suudi Arabistan’da 2 petrol tesisine düzenlenen saldırıları araştırmak için BM’ye bağlı uzmanların bu ülkeye hareket ettiğini açıkladı.

Guterres, BM uzmanlarının Güvenlik Konseyi’nin kendilerine verdiği yetkiye dayanarak olayı soruşturacağını söyledi.

İlk incelemeler sonucunda petrol tesislerine saldırılarda İran silahlarının kullanıldığını belirlediklerini ifade eden Riyad Yönetimi, Birleşmiş Milletler ve uluslararası uzmanları soruşturmaya katılmak ve durumu yerinde görmek için ülkeye davet edeceğini açıklamıştı.

BİR ŞEY YAPMAK GEREKİRSE TEREDDÜT ETMEYİZ

Trump Suudi Arabistan’ın petrol tesislerini hedef alan saldırının ardından nihai seçeneğin savaş olduğunu ancak başka seçeneklerin de olduğunu belirtti.

Trump, “Bir şey yapmamız gerekirse, tereddüt etmeden yaparız. Pek çok seçenek var. Nihai seçenek de var” dedi.

İRAN’DAN SUÇLAMALARA CEVAP

İran, Suudi Arabistan’daki petrol rafinerilerine düzenlenen saldırıların arkasında olduğu iddialarını bir kez daha reddetti.

Tahran yönetimi Washington’a gönderdiği resmi bir mektupla, saldırılarla bağlantısının olmadığını iletti. Yazıda “İran’ın saldırılarda hiç bir rolü bulunmuyor” denilerek ABD’nin İran’a yönelik bu yöndeki suçlamaları da kınandı.

Mektubun Pazartesi sabahı ABD’nin İran’daki diplomatik görevlerini yürüten Tahran’daki İsviçre Büyükelçiliği’ne iletildiği bildirildi.

Brexit’te yeni bir erteleme şarta bağlandı

Dünya

Almanya’dan Türkiye’ye silah ihracatı rekoru: 8 aydaki ihracat 14 yılın en yükseği

Almanya, Suriye operasyonu nedeniyle silah satışına getirilen kısıtlamaya rağmen bu yıl Türkiye’ye silah ihracatında rekor kırdı. Türkiye’ye silah satışları son 14 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

BOLD – Türkiye 2019 yılının ilk sekiz ayında Almanya’dan 250 milyon 400 bin euro değerinde silah ithal etti. Söz konusu rakam, henüz yıl sonu gelmemiş olmasına rağmen, Türkiye’nin 2005’ten bu yana en fazla ithalatı olarak kayıtlara geçti.

TÜRKİYE, ALMAN ÜRÜNLERİNİN BİR NUMARALI ALICISI

Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre Berlin, Türkiye’ye geçtiğimiz yıl da 242 milyon 800 bin euro değerinde silah sattı. Bu da Almanya’nın toplam 770,8 milyon euro tutarındaki yıllık silah ihracatının yaklaşık üçte birine tekabül etmişti.

Ankara böylelikle geçen yıl Alman savunma sanayi ürünlerinin açık ara bir numaralı alıcısı oldu. Bu sene de, Suriye harekatı nedeniyle silah satışının kısıtlanması kararına rağmen Türkiye büyük ihtimalle yine birinci sırada yer alacak.

ALIMLARIN TAMAMINA YAKINI DENİZ KUVVETLERİNE

Almanya Ekonomi Bakanlığı, Türkiye’ye satılan silah türlerinin neredeyse tamamının deniz kuvvetleri için olduğunu da bildirdi.

Bu ürünlerin büyük olasılıkla Alman Thyssenkrupp şirketinin katkılarıyla Türkiye’de üretilen 214 sınıfı altı adet denizaltı ile bağlantılı olduğu tahmin ediliyor.

Almanya hükümeti söz konusu parçaların satışını 2009 yılında onaylamış ve bu ihracatı “Hermes kefaleti” denen ve Alman firmalarını dış müşterilerin ödeme yapamamasına karşı koruyan kefaletle güvence altına almıştı.

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü verilerine göre Almanya; ABD, Güney Kore, İtalya ve İspanya ile birlikte Türkiye’nin en büyük beş silah tedarikçisinden biri konumunda bulunuyor.

MERKEL, PARLAMENTODA AMBARGOYU TEYİT ETTİ

Almanya “Barış Pınarı” harekatının ardından ülkesinin Türkiye’ye silah satışını yasaklayacağını duyurMUŞTU.

Merkel, parlamentoda yaptığı açıklamada da satışın durdurulacağını teyit etti ve “Jeolopolitik etkileri olacak. Almanya, Türkiye’ye bu şartlar altında silah vermeyecek” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, geçen Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’de kullanabileceği silah ve teçhizatın satışına izin verilmeyeceğini duyurmuştu. Ancak diğer silahlar ve daha önce onaylanan satışlar bu karardan etkilenmiyor.

Bu sebepten dolayı Almanya’dan Türkiye‘ye, senenin sonuna dek silah gönderilmeye devam edilebilecek.

AB Liderler Zirvesi’nde gündemi: Brexit ve Türkiye’nin Suriye operasyonu

Okumaya devam et

Dünya

Trump sosyal medyayı gaflarıyla yine salladı: İtalyan Başbakan Mattarella’ya mozarella dedi, tarih bilgisi pes dedirtti

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İtalya Başbakanı ile görüşmesindeki gafları sosyal medyayı salladı. Başbakan Mattarella’ya Mozarella diyen Trump’ın tarih bilgisi de dalga konusu oldu

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump’ın, İtalya Başbakanı Mattarella ile yaptığı ortak basın toplantısındaki gafları sosyal medyayı salladı. Trump, “Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya, binlerce yıl öncesine, Antik Roma İmparatorluğu’na dayanan ortak bir kültürel ve politik mirasla birbirine bağlı” ifadelerini kullandı. Yaklaşık 250 -300 yıllık geçmişi bulunan ABD’nin, binlerce yıl var olan Antik Roma devletiyle ‘Ortak bir kültürel ve politik mirasla birbirine bağlıdır’ sözleri dalga konusu oldu.

SEZAR KIŞLARI VEGAS’TA GEÇİRİR

Bu ifadeler Beyaz Saray’ın resmi sosyal medya hesabında da paylaşıldı. Paylaşıma gelen yorumlarla Trump, alay konusu haline geldi. Bir Amerikalı sosyal medya kullanıcısı, Antik Roma’nın efsane İmparatoru Sezar’ın kışları Vegas’taki Ceaser Palace’da geçirdiğini söyleyerek Trump’ı Ti’ye aldı.

İTALYAN TERCÜMAN VİRAL OLDU

Trump, İtalyan Başbakan Mattarella ile ikili görüşmelerinde de bir başka gafa imza attı. Trump, Mattarella’ya mozarella diye hitap edince ikili görüşmede bulunan İtalyan tercümanın yüz ifadesi sosyal medyada viral oldu.

Okumaya devam et

Dünya

AB Liderler Zirvesi’nde gündemi: Brexit ve Türkiye’nin Suriye operasyonu

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nin gündemi Türkiye’nin Suriye harekatı ve Brexit olacak. Ancak AB ülkeleri arasında Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda bir mutabakat yok.

BOLD -Avrupa Birliği Liderler Zirvesi Belçika’nın başkenti Brüksel’de bugün toplanıyor. Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanlarını bir araya getirecek olan iki günlük zirvede 2 önemli gündem maddesi öne çıkıyor: Suriye operasyonu bağlamında Türkiye’yle ilişkiler ve Brexit.

Avrupa Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında “yasa dışı devam eden sondaj çalışmalarının” da müzakere edileceği ifade edildi.

YAPTIRIM KARARI BEKLENMİYOR

Türkiye’nin Suriye’deki askeri harekatını kınayan ve operasyonların son bulmasını isteyen AB, diğer yandan Ankara ile iplerin kopmasını da istemiyor.

Bu nedenle Türk hükümetine mali yaptırım uygulanması yönündeki çağrılar artsa da AB liderleri “henüz” bunu gündemine almış değil. AB yetkilileri, “önemli ve ani bir gelişme” olmadığı müddetçe AB liderler zirvesinde Türkiye ile ilgili bir yaptırım kararı alınmasının öngörülmediğini belirtiyor.

AB liderlerinin gündeminde yer alan bir diğer konu da ABD’nin Suriye’den çekilmesinin Ortadoğu’da yol açtığı güç boşluğu ve Türkiye’nin Suriye harekatının, Batı aleyhine bölgedeki güç dengelerinde yol açtığı değişim.

SİLAH AMBARGOSU KARARI ÇIKMAMIŞTI

Pazartesi günü Lüksemburg’da toplanan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Ankara’nın Suriye’nin kuzey doğusuna başlattığı operasyonu kınamıştı. Bakanlar Avrupa geneli Türkiye’ye silah ambargosu uygulaması konusunda ise anlaşamadı.

Türkiye’nin operasyonuna destek veren açıklamalar yapan Macaristan’ın Dışişleri Bakanı ise kritik toplantı yapılırken Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de görüşmelerde bulundu.

Trump, Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle tartıştı, Demokratlar toplantıyı terk etti

Okumaya devam et

Popular