Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Meclis Silivri’yi inceledi: “Masumiyetimize hukuk değil siyaset karar veriyor! Adaletin ‘A’sı olsa başka bir şey istemeyiz…”

Silivri Cezaevini ziyaret eden Meclis İnsan Hakları Alt Komisyonu üyeleri, siyasi ve adli mahkumlarla görüştü: Koğuşta dayak var. Mahkumlara zincir vuruluyor. İnsanların hayatı çalınıyor!

BOLD Adli mahkumlar ise, koğuşa ilk defa gelenlere hoş geldin dayağı atıldığını, koğuşların boya parasının kendilerinden alındığını, açık görüşlerde konulan büyük masalar nedeniyle aileleriyle kucaklaşamadıklarından şikayetçi oldu.

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Tutuklu ve Hükümlü Haklarını İnceleme Alt Komisyonu 5 Eylül 2019’da 22 bin 700 tutuklu ve hükümlünün kaldığı Türkiye’nin en büyüğü olan Silivri Cezaevi’ni ziyaret etti. TBMM heyeti Silivri Cezaevinde inceleme yaptı. Heyette bulunan CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Silivri’deki izlenimlerini aktardı. Heyetin ziyaret ettikleri isimler arasında Eren Erdem, Ahmet Altan, Zaman yazarları Mustafa Ünal, Ali Akkuş, Fox Editörü Ercan Gün, Avukat Selçuk Kozağaçlı da bulunuyor.

CHP’li Hakverdi’nin izlenimlerinde en dikkat çeken kısım IŞİD koğuşuydu. Hakverdi, koğuştan ayrıldıkları sırada arkalarından “teşrik tekbiri” getirdiklerini söyledi.

İşte CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin izlenimleri:

5 Eylül 2019 Perşembe günü Tutuklu ve Hükümlü Haklarını İnceleme Alt Komisyonu olarak 490 personelin görev yaptığı Türkiye’nin en büyük cezaevi olan Silivri Cezaevini ziyaret ettik. Ziyaret tarihimiz itibariyle cezaevinde 13 Bin hükümlü, 9.700 tutuklu olmak üzere toplam 22.700 hükümlü ve tutuklu kalmaktadır. Aynı zamanda cezaevi kampüsü içinde 9 adet duruşma salonu var. Haftada 20 bin ziyaretçi gelmekte, yine haftalık 650 hükümlü ve tutuklunun mahkeme ve nakil gibi gerekçelerle sevki yapılmakta.

5 Eylül günü cezaevi yönetiminin bilgilendirmesi ve sunumu sonrasında saat 11.00’de otobüs ve dolmuş duraklarının olduğu ana kapı önünde komisyon olarak basın açıklaması yaptık. Basın açıklaması sonrasında çevremizi saran mahkum yakınlarından biri, “Evladım askerde erdi, tezkeresine 8 gün kalmıştı. Üç yıldır cezaevinde. Erler suçsuzken parayı basan asıl suçlular dışarıda. Benim oğlumsa içeride” diye isyan ediyordu. Bir diğer mahkum yakını ise: “Benim oğlumun da 15 günü kalmıştı” diye bağırıyor, cezaevi içerisine yürüdüğümüz sırada başka bir kadın ise: “FETÖCÜ hakimler yüzünden kocam içeride” diye bağırıyordu.

KAPI KAPANMADAN DİĞERİ AÇILMIYOR

Cezaevi girişinde açtığınız bir kapı kapanmadan koridora açılan diğer kapı açılmıyordu. Heyet olarak koridor girişinde toplandık.Kapının kapanması ile önce koridora oradan da iş atölyesine geçtik.

ATÖLYEDE SINIRLI MAHKUM ÇALIŞIYOR

Bu deri işçiliği, cüzdan kartlık gibi üretimler yapılıyor. Burada çalışan mahkumlar haftalık 300 TL ücret alıyor. Atölyede çalışmak için mahkumların yoğun talebi var. Ancak idare tarafından olumlu görüş bildirilen sınırlı sayıda mahkuma çalışma olanağı sağlanıyor.

KAMERASIZ YERDE HAKARET VE KÜFÜR

Görüştüğümüz mahkumlar:

· Kantinden istenilen ihtiyaç malzemelerinin ellerine geç ulaşmasından,

· Hastalık halinde muayeneye götürülmemelerinden veya geç götürülmelerinden/sevk edilmemelerinden,

· Günlük verilen yemek miktarının azlığından,

· Banyoda çamaşır yıkama sırasının gelmemesinden,

· Kargoyla gelen iç çamaşırın geri gönderilerek hesabındaki para ile kantinden al denilmesinden,

· Bazı infaz koruma memurlarının kamera olmayan yerlerde hakaret ve küfür etmelerinden şikayetçi oldular.

EN ERKEN 3 AYDA MUAYANE

Mahkumların iş atölyesinde ve birkaç farklı koğuşta dile getirdikleri önemli sorunlardan biri de sağlık problemleriyle yeterince ilgilenilmemesi. Mahkumlar infaz koruma memurlarını hastalıklarına inandırmaya çalıştıklarını, cezaevinde sadece bir diş hekiminin olduğunu, revire çıkmak için sıra beklediklerini, en erken 3 ayda muayeneye çıkabildiklerini, ancak özel diş hekimi olduğunu ve parasını verirsen doktorun 3 günde geldiğini ifade ettiler.

A BLOK CİNSEL KOĞUŞ

Koğuş iki katlı, alt kat yemek yeme, televizyon izleme iki tuvalet ve iki banyolu ve 7’ye 18 adım olan dar bir havalandırmaya açılan ortak kullanım alanı. Üst kat 6 tane 10 metrekare odadan oluşuyor. Her bir odada iki katlı 3 ranzada 6 kişi kalıyor. Odalarda kalanlar dışında üst katta merdiven başında 4 ranza ve bir de yerde yatak var. Her bir oda birer kişi olarak planlanmış olmasına rağmen bir odada 6 kişi kalıyor. Bu yetmemiş ortak alanlara ranza atılmış, bu da yetmemiş yere yatak serilmiş…

HOŞGELDİN DAYAĞI, BOYA PARASI

Burada görüştüğümüz mahkumlar “Biz burada olanları size anlatırsak sizden sonra bize farklı muamele yaparlar.” diyerek şikayetlerini anlatmakta çekiniyorlardı. Şikayetlerini beyan eden mahkumlarsa: “Buraya ilk geldiğimizde bize hoş geldin dayağı atıyorlar. 3 aydır revire çıkamıyorum. Diş ağrısından duramıyorum, buna inandıramıyorum. Yemeklerimiz az, ekmek yeterli ama haftasonu bayat oluyor. Plastik masa ve sandalyeyi para ile alıyoruz, durumu olmayanların masa ve sandalyeleri yok. Koğuşumuzun boya parasını bile bizden alıyorlar. Kalabalığız, bir kişi yerde yatıyor. Anlaşamadığımız kişilerle ayrı koğuşta kalma talebimiz yerine getirilmiyor. Aile görüşlerimizi yarım saatle bir saat arası olması gerekirken biz sadece 15 dakika görüşebiliyoruz. Önceleri aramızda masa vardı ama biz birbirimize sarılabiliyorduk. Şimdi çok büyük masalar var. Açık görüşlerde aramızdaki mesafe nedeniyle sarılamıyoruz ailemize.” Bu koğuş ziyaretini sonlandırıp ayrılırdık.

HASTA MAHKUM BİR GÜN SONRA ÖLDÜ

Aynı blok içerisinde bir diğer ‘cinsel koğuş’ ziyaretinde aynı fiziki koşullar ile karşılaştık. Burası sigara içilmeyen bir koğuş. Şikayetler bir önceki koğuş ile aynı. Hasta olan bir mahkumun getirildiğini, bir gün sonra öldüğünü beyan ettiler.

SEVK İÇİN 6 BİN LİRA

Temel sorunlarının kötü muamele ve küfür olduğunu, eğitim ve spordan faydalanamadıklarını söylediler. Başka bir cezaevine sevkinin alınmasını isteyen mahkum kendisinden 6 bin lira istendiğini ancak bunu karşılayacak durumunun olmadığını söyledi.

ATÖLYEDE ARABESK MÜZİKLE DİKİM YAPIYORLAR

Tek tip mavi tişört giyen mahkumlar, arabesk müzik eşliğinde işveren temsilcisi olarak bilinen özel sektör yetkilisi gözetiminde iş kıyafeti dikimi yapıyorlar. Aylık 300 TL civarı gelirleri var. Çalışmanın iyi geldiğini, iş öğrendiklerini ve zamanın daha çabuk geçtiğini söylüyorlar. Kantinin yoğunluğu ve ürün eksikliğinden şikayet ediyorlar. Revire çıkma sıkıntısı burada da belirtildi.

İNFAZ KORUMA MEMURLARI İLE SOHBET

Ceza infaz memurları ile sohbetimizde, en büyük sorunlarının personel yetersizliği olduğu, sınıflarının güvenlik sınıfına alınmasını ve ek göstergelerinin 3600 olması gerektiğini, personel arasında sözleşmeli ve kadrolu farkı olduğunu, ekonomik nedenlerle bu cezaevinde iki infaz koruma memurunun intihar ettiğini, 8 saat çalıştıklarını ama 24 saat her an çağrı üzerine geldiklerini söylediler.

Bir kadın memur, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdür Yardımcısı’na 3 yıllık sözleşmeli memur olduğunu, yükselemediğini ve personelin azlığını anlatırken titriyordu. Konuşması bitince “zangır zangır titredim ölüyordum heyecandan” diyerek yanındaki arkadaşına sarıldı.

BİR KİŞİLİK ODADA 6 KİŞİ KALIYOR

C Blok (Hırsızlık, Gasp)

“En büyük problemlerimiz: Hastane sevki, suların pis akması. Bunun sonucunda vücudumuzda yaralar çıkıyor, dün kantinden aldığım su ile kafamı yıkadım.Haftada sadece bir saat spora çıkabiliyoruz. 6 kişi bir kişilik odada nefes almadan yatıyoruz. Şu an 42 kişiyiz ama 59 kişi olduğumuz zamanları da gördük.”

IŞİD KOĞUŞU

Diğer L tipi koğuşlarla aynı fiziki yapıda, daha aydınlık, daha temiz ve düzenli olan iki katlı koğuşta alt kat ortak kullanım alanı ve havalandırma; üst kat 6 odalı yatakhane. Koğuşta 16 kişi kalıyor ve hepsi Türk asıllı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. 10 metrekare odada 2 veya 3 kişi kalıyor.

En büyüğü 45, en küçüğü 26 yaşında 16 erkek kalıyor. Ayaklar çıplak ve terlikli, hepsi uzun sakallı kendi sandalyelerinde karşımızda sıralı halde oturdular. Koğuştaki televizyon üzeri ince bir karton ile kapatılmış. Kartonun üzerinde iki yaşlarında küçük bir çocuğun güvercinler arasında resmi var. Ancak çocuğun yüzü tükenmez kalem ile görülmeyecek şekilde karalanmış.

Televizyon altında duvarda “Ahlak ve fazilet aklın dışarıdan görünüşüdür.” yazıyor.

GÖRÜŞ SÜRELERİNE UYULMUYOR

“Kendi paramızla kitap okuyamıyoruz, kitap hakkımız verilmiyor, kütüphaneden alıyoruz ama istediklerimiz olmuyor, Seyyit Kutup okuyamıyoruz. Görüş sıkıntısı yaşıyoruz, görüş sürelerine uyulmuyor.” beyanlarında bulundu mahkumlar.

Duvarda A4 boyutundaki bir kağıtta “El” ile başlayan sözcükler bir sayfa boyunca sıralanarak sözcüklerin anlamları yazılmış:

El Samed: Muhtaç olmayan

El Kadir: Mutlak üstün

El Muhit: Sarıp kuşatan

El Vasi: Geniş olan…

Duvarda bir pano asılı ve panoda Arapça yazılar, yanında “Allah rızası için herkes görevini hakkıyla yerine getirsin.” yazısının altına bir aylık nöbet çizelgesi yapılmış. 23.30 ‘sessizlik saati’ yazıyor ve nöbetçi vazifeleri sıralanmış.

“Bir kimse gaza etmeden ve gaza etmeyi gönlünden geçirmeden ölecek olursa münafıklığın bir şubesi üzerinde ölür (Buhari)” cümlesi de panoda yazanlar arasında.

TEŞRİK TEKBİRİ GETİRDİLER

Koğuştan ayrılmak üzereyken bir mahkum bana yaklaşarak koğuştan ayrılmak istediğini söyledi. Gerekçe olarak anlaşamadığını ve sigara içemediğini gösterdi. Bir başka mahkum ise aile özel görüş hakkının bir yıldır verilmediğini fısıldadı. İsim bilgilerini aldım, idareye ilettim. Koğuş kapası kapanırken mahkumlar ‘teşrik tekbiri’ne başladı.

EVİMDE TAYYİP ERDOĞAN’IN RESMİ ASILIYDI

Fetö davalarından yargılanan sivillerden oluşan mahkum koğuşu iki katlı, diğer koğuşlarla aynı fiziki koşullara sahip. Koğuşta 36 kişi bulunmakta. Koğuşta avukatlar, cezaevi izleme kurulu başkanı, üniversite dekanı olan mahkumlar vardı. Sağ tarafta kapı ağzında çok sayıda 1,5 litrelik su biriktirilmiş.

“Sağlık ve nakil temel sorunumuz. Haftada bir kapalı, ayda bir açık görüş hakkımız var. Görüşlerde 35 dakikadan fazla görüştürülmüyoruz. Haftada bir spor hakkımız var ama biz 15 günde bir spor için çıkarılıyoruz. Gardiyanlar ile sorun yaşamıyoruz. Sayım denildiğinde hemen bahçeye çıkıyoruz. Diğer siyasiler gibi saygısızlık yapmıyoruz. Dışarıdan yayın istiyoruz ama dört aydır bu yayınlar alınmıyor. Kişi başı 7 kitap hakkımız vardı şimdi 10 kitaba çıkarıldı.”

BATTANİYE ÜZERİNDE NAMAZ

Alt kat merdiven başında 3 litrelik pet şişe bağlanıp üst tarafı kesilmiş. Üzerinde “Dilekçe ve Kantin Talep Dilekçe Kutusu” yazıyor. Merdivenlere yuvarlak satranç kutuları sıralı dizilmiş. Üst kat odaların dışında kalan merdiven başı kısmında yere battaniye serilmiş ve üzerine çarşaf serilerek namaz için yer hazırlanmış. Merdiven çıkışı tam karşı duvara Türk bayrağı asılmış.

“Diş çekimi için gittim. Uyuşturucu iğne vurulmasından dişimin çekilmesine kadar bütün her şeyi kelepçeli olarak yaptılar. Dışarıdan doktor isteyenler oluyor ama pahalı. Burada kan tahlili yaptılar ve kanımda mikrop olduğunu tespit ettiler. Hastaneye sevkim yapıldı, hastane, yapılan tahlilin yanlış olduğunu, mikrop bulgusunun doğru olmadığını ortaya çıkardı.”

“Meslek edindirme kursu istiyoruz, biz insanız. Suçlu olsak da olmasak da kaderimizi yaşıyoruz. Bu kadar mı düştük.”

AKP’Lİ VEKİLLERE HAKKIMI HARAM EDİYORUM

“Terörle mücadele gazisiyim. Evimde Tayyip Erdoğan’ın resmi asılıydı. Yıllarca AKP’ye oy verdim. AKP vekillerinin hepsine hakkımı haram zıkkım ediyorum.”

“Suçsuz yere yatıyorum. Bıçak bile tutmadım. Ben teröristim öyle mi(!)?”

AF BEKLENTİSİNİ DİLE GETİRDİLER

Turuncu tek tip tişört giyinen mahkumlar, iç çamaşırı katlama ve poşetleme işi yapıyordu. Özel sektör temsilcileri de yanlarında onları takip ediyordu. Hiçbir sorunlarının ve taleplerinin olmadığını söylediler. Af beklentilerini dile getirdiler.

TELEFON KULÜBESİ GİBİ YERDE İŞKENCE YAPTILAR

İki katlı, alt katında plastik yemek masası ve sandalye, küçük buzdolabı ve televizyon; tuvalet ve banyo ortak kullanım alanı, havalandırma; üst katta yatakların olduğu bölüm mevcut.

Üç kurmay albay birlikte kalıyor. Biri havacı, biri karacı bir diğeri Kuleli Askeri Öğrenci Okulu komutanı.

Kuleli Askeri Öğrenci Okulu komutanı olan albay: “Cezaevi sürecine kadar basına görüntüleri yansıyan işkencelere maruz kaldım. İlk geldiğimde beni telefon kulübesi gibi bir yere sokup dövdüler. İlk haftalarda yoğun baskı vardı. Şu anda baskı yapmıyorlar. Köprüdeki öğrenciler benim askerimdi.”

Havacı albay: “Köprüyü kesen askerlerin komutanı bendim. Biz Sabiha Gökçen Havaalanından terör eylemi var diye çıktık. Köprüyü kestik. Aslında diğer havaalanına gideceğimiz söylenmişti.”

Mahkumların yargılandıkları dosyalar üzerinde konuşmayı sürdürmesi üzerine komisyon üyeleri, yargılama dosyası ile ilgili gelmediklerini, cezaevi koşulları için geldiklerini ve inceleme yaptıklarını söylediler. Mahkumlar, şu an cezaevinde işkenceye maruz kalmadıklarını, gelene kadar çok fazla işkence gördüklerini anlattılar.

YEMEKLE İLGİLİ SAĞLIK SORUNUNUZ VARSA BURADA ÖLÜRSÜNÜZ

B Bloğun ilk hücresinden çıkışta hücre camından şahsıma ismimle seslenildiğini duydum.

Yan hücreye heyet olarak girdiğimizde Fox TV‘den Ercan Gün’ün, Zaman Gazetesinden Mustafa Ünal’ın ve Ali Akkuş’un birlikte kaldığını gördük. Fiziki olarak yan hücre ile aynıydı.

Ercan Gün: “Her türlü sosyal faaliyetten yoksunuz. Kuran öğrenmek istedim, öğrenemedim İstediğimiz gazete gelmiyor. Israrla TRT 2 izlemek istiyoruz ama yayın vermiyorlar. TRT 2’de Kaliteli filmler var. 37 aydır tutukluyum. Kelepçe vurulduğu için ne hastaneye ne mahkemeye gittim. Yemeğe ilişkin bir sağlık sorununuz varsa burada kesinlikle ölürsünüz. Yemeklerdeki yağ çok kötü. Kantinler merkeze bağlandı. Üç haftadır taleplerimiz alınmıyor.”

“Okula giden küçük çocuklarımız var. Hafta içi görüşe gelmeleri mümkün olmuyor. En azından onları görebilmek için görüşler hafta sonu da düzenlenebilir.”

“Masumiyetimize hukuk değil siyaset karar veriyor. Siz bizim masum olduğumuzu biliyorsunuz. Bize sorunlarımızı soruyorsunuz, esas sorun adalet. Adaletin “A”sı olsa başka bir şey istemeyiz.”

ERDEM: HASTANEYE GİDERKEN ZİNCİRLE ASKERE BAĞLANIYORUZ

Hücre kapısının camında “ekmek istemiyorum” yazıyordu. Baş infaz memuru kapıyı çalıp kilidi açtı. Kafamı uzatıp misafir kabul edip etmediğini sordum, cevap beklemeden içeri daldım. Kucaklaştık. Şaşkın karşıladı. Üzerinde tişört, eşofman ve spor ayakkabı vardı. Son ziyaretimde komisyon ile de geleceğimi söylemiştim ama zaman belirsizdi. Tek kişilik hücrede kalıyordu. Hücre tek katlıydı. Gün içinde iki kişi ile görüşebildiği havalandırma ortaktı. Hava kararmadan havalandırma ve kapılar kapanıyor, yalnız kalıyordu. Küçük televizyonda TV8 açıktı. Takıldım, “hep siyaset hep haber, zaman geçmiyor” dedi, gülüştük. Yatağının üstünde Waller Newell’in Tiranlar: “Gücün Adaletsizliğin ve Terörün Tarihi” kitabı vardı.

“Burada çalışan arkadaşlarla bir sorunum yok. Genel anlamda hepsi emekçi ve insani duyguları da gelişmiş. Bireysel olarak sorunlu bir memur var, genelde çoğu mahkum şikayetçi kendisinden. Onun dışında infaz memurlarına teşekkür ederim. Spor haftada bir saat, mektup ve kitap sorunum yok. Gazetelerim geliyor yalnız ‘Yeni Yaşam’ gazetesi gelmiyor. Kampüs içindeki hastaneye giderken kelepçe takıyorlar. Takılan kelepçeye bir zincirle öndeki askere, bir zincirle sağdaki, bir zincirle soldaki askere bağlanıyoruz. Bu çok onur kırıcı olduğundan hastaneye gitmiyorum.”

Havalandırmaya bakan tek cam, havalandırma kısmından demir parmaklıklarla kapatılmış. Demir parmaklıkların havalandırmaya bakan tarafına kuru soğanlar dizilmiş. Odasında kapının sağında kendine pano yapmış. Panoda sağ üste ‘Leman’ dergisinden alınmış bir karikatür, sol üste ‘Kafa’dergisinden alınmış bir karikatür asmış. Sarıldık, vedalaştık. Arkamdan seslendi: “Buralara sakın düşme” dedi. Döndüm “Mümkünse dışarıda görüşelim, çok işimiz var” dedim, gülüştük.

PKK HÜCRESİ

Üç kişi iki katlı hücrede kalıyordu. Havalandırma ve alt kat üç kişinin ortak alanı. Yatak kısmı üst katta; alt katta bir banyo tuvalet, küçük buzdolabı, üzerinde küçük televizyon, plastik masa ve üç sandalye var. 5 litrelik 10 su dizilmiş. Ayakkabılar merdivene sıralanmış, düzenli bir koğuş. Sağlık ve sevk sorunları diğer talepler ve şikayetlerle ortaktı. Yeni Yaşam gazetesi verilmediğini ve memurların keyfi davrandıklarını söylediler.

AHMET ALTAN’IN KOĞUŞU

Hücreye girdiğimizde Fetö dosyasından yargılanan iki gazeteci iki katlı hücrede kalıyordu. Kendimizi tanıttık ve şikayetlerini dinledik. Cezaevi koşullarından çok ülke koşullarından şikayetçilerdi. Ahmet Altan o sırada ziyaretçisi ile görüştüğünden hücresinde değildi. Ayrıldığımız sırada kapıda karşılaştık.

“Oooo nereye gidiyorsunuz beni görmeden, gelin size kahve ikram edeyim” diyerek her birimizle tokalaştı. Heyet ile birlikte yeniden hücreye girdik ve buradan havalandırma kısmına geçtik.

AHMET ALTAN’DAN AKP’Lİ YAYMAN’A: GELİN YATIN SİZ DE ÇOK SEVERSİNİZ

Heyet başkanının (AKP’Lİ HÜSEYİN YAYMAN) sorduğu “Nasılsın?” sorusuna,

“Sayenizde dinç kalıyoruz burada. Gelin yatın siz de çok seversiniz. Hiç üzülmeyin bu kadar adamı AK Parti cezaevine tıktı diye, çok kötü bir yer değil vallaha” diyerek güldü.

MEKSİKALI HAYDUT ÇETESİ GİBİLER

Dosyası sorulduğunda “Meksika’da her şeyi göze almış haydut çetesi gibiler, Yargıtayın kararı bozmasına dahi uymayabilir bu herifler. Hapishane insanların hayatını çalıyor. Ben çaldırmam. Ben yazıyorum burada. Benim hayatımı çalamazsınız. Zamanında AKP’yi çok destekledik. Siz dışarıdasınız şimdi ben burada. Hepiniz niçin burada olduğumu çok iyi biliyorsunuz.”

Heyet Başkanı Hüseyin Yayman’ın “O işler bizim işimiz değil yargı karar verir.” dediğinde “Hadi canım hepimiz biliyoruz kimin karar verdiğini, burada birbirimizi kandırmayalım.” diyerek güldü. Ardından “Siz nasılsınız, dışarıda bir isteğiniz var mı” diye gülerek sordu.

Heyet başkanı “Madem yazıyorsun, bir de demokrasi manifestosu yaz.” dedi yine gülerek.

“Onu yazınca hapse atıyorsunuz oğlum.” diye cevapladı. Gülerek karşıladı, gülerek uğurladı….

KOZAĞAÇLI: MAHKEMELER HÜKUMETTEN ÇEKİNİYOR

Cezaevi ziyaretimiz sırasında tüm gün cezaevi müdürüne Selçuk Kozağaçlı’yı sordum. Önce avukat sonra aile görüşünde dediler. Ziyaretçileri gidince haberi geldi. Heyetle son ziyaret olarak hücresine geçtik. Üç kişi ile birlikte iki katlı hücrede ortak havalandırmayı kullanıyordu.

“Davam devam ederken 500 gün hukuksuz olarak 12 metrekare hücrede yalnız kadım. Son 60 gündür üç kişi kalıyorum. Hastane sevklerinde üç jandarmaya kelepçeden zincirle bağlanarak götürülmeyi kabul etmiyorum. Bunu, insanlık dışı onur kırıcı buluyorum. Revir iyi çalışmıyor ve ciddi sağlık sorunları olan arkadaşlar var. Davam istinaf mahkemesinde ama mahkemeler hükümetten çekiniyor. Yargıtay, istinafın onama istediği 6 ayrı müebbet dosyasını beraat talebi ile bozdu. Durum bu kadar vahim. Hakkında toplatma kararı olmayan sürekli yayınlar, Yeni Yaşam, Yürüyüş, Kızılbayrak gibi yayınlar keyfi olarak cezaevine alınmıyor. Açlık grevi devam eden 4 kişi var. 100 gün olacak neredeyse. Grup Yorum kötü yargılama ile gerekçesiz mahkumiyet kararları aldı. Hemen hemen hepsi 37 Ağır Ceza Mahkemesinin önüne geliyor. 33 yaşında bir mahkeme başkanı var. Bir haftada 10 kişi maksimum 10 saat diğer mahkumlarla sohbet hakkı varken bizi beşer beşer 3 saat görüştürüyorlar.”

Silivri cezaevinden akşam 18.00 civarında heyet olarak ayrıldık.”

Kaçırılan Mustafa Yılmaz’ın eşi: “HDP önüne giden Soylu’nun ayağına gidiyoruz kabul etmiyor”

Gündem

Sakarya’daki patlamada şehit olan askerlerin kimlikleri açıklandı

Sakarya’daki havai fişek fabrikasındaki patlayıcının imha edilmek üzere kamyondan indirildiği sırada meydana gelen patlamada şehit olan askerlerin kimlikleri belli oldu.

BOLD- Hendek’teki patlayıcı madde taşıma işlemi sırasında meydana gelen patlamada Astsubay Kıdemli Başçavus Halil Tuna Akgöz, Jandarma Uzman Çavuş Mesut Yazar ve Jandarma Uzman Onbaşı Fatih Manga’nın şehit olduğu öğrenildi.

MANİSA’DAKİ AİLESİ YASA BOĞULDU

Şehit Yazar’ın acı haberi memleketi Manisa’nın Alaşehir ilçesine ulaştı. Acı haber aileye, Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, Alaşehir Eğitim ve Garnizon Komutanı Ulaştırma Albay Ali İsmail Elalmış tarafından verildi. İlçeye bağlı Uluderbent Mahallesi’nde yaşayan anne Fatma Yazar ve baba Mesut Yazar haberle yasa boğuldu.

ŞEHİT ATEŞİ AFYON’A DA DÜŞTÜ

Şehit olan 3 askerden Jandarma Uzman Onbaşı Fatih Manga’nın Afyonkarahisar’daki ailesine acı haber ulaştı. Şehit ailesine acı haber Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü görevlilerince verildi.

TEKİRDAĞ’DAKİ AİLESİNE ACI HABER ULAŞTI

Sakarya’nın Hendek ilçesinde, havai fişek fabrikasından imha edilmek üzere Adapazarı’ndaki taş ocağına getirilen patlayıcılar kamyondan indirildiği sırada meydana gelen patlamada şehit olan Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Halil Tuna Akgöz’ün (40) Tekirdağ’daki evine ateş düştü.

Şehit ailesine komşuları ve yakınları, taziye ziyaretinde bulundu. Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Halil Tuna Akgöz’ün eşi ve 2 çocuğunun Ankara’da olduğu öğrenildi.

Sakarya’daki patlamada şehit olan Astsubay Mesut Yazar’ın ailesine acı haber ulaştı

Okumaya devam et

Gündem

Nagehan Alçı hakkındaki iddianame tamamlandı: Savcı 2 yıl 4 aya kadar hapis istedi

Nagehan Alçı’nın, Hrank Dink’in ölümüyle ilgili suçladığı Hakim Hakkı Yalçınkaya’nın suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmanın iddianamesi tamamlandı.

BOLD- Çağlayan Adliyesinde görevli Hakkı Yalçınkaya’nın suç duyurusunun ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Nagehan Alçı hakkında “sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile alenen hakaret” suçundan 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi.

HALA GÖREV YAPIYOR

Nagehan Alçı’nın 15 Haziran 2018’deki köşe yazısına da Yalçınkaya’yı hedef göstererek, “Maalesef bugün hâlâ birey haklarını önemsemeyen hakim-savcı zihniyeti var. Yer yer hükümranlığını sürdürüyor. Sadece İzmir’deki hakim değil, mesela Çağlayan Adliyesi’nde hâlâ Hrant Dink ve oğlu Arat Dink’i sadece Ermeni oldukları için mahkum eden ve Hrant Dink’i ölüme götüren o malum kararı veren hakim Hakkı Yalçınkaya Asliye Ceza Hakimi olarak görev yapıyor. Bu hukuksuz zihniyetteki yargı personeliyle ilgili gereken süreçlerin işletilmesi için HSK çok önemli bir kurum. Hakimler ve savcılar her siyasi görüşten olabilirler, yeter ki sadece hukuka bağlı ve tarafsız olsunlar” demişti.

O TARİHTE MALATYA’DA İCRA HAKİMİYDİM

Hakim Yalçınkaya’nın şikayet dilekçesinde, Alçı’nın yazısında Hrant Dink’in ölümüne neden olduğu yönünde iddialarda bulunduğunu hatırlatarak, “Hrant Dink’i ölüme götüren veya ölümüne neden olan kararı yazmış değilim. Hrant Dink’in öldürüldüğü tarihte Malatya İcra Mahkemesi Hakimi olarak görev yapıyordum” dedi. Hakim Yalçınkaya, Negahan Alçı’nın bu yazısıyla kendisinin hedef gösterildiğini belirterek cezalandırılmasını istedi.

KANAATİMİ AÇIKLADIM

Savcılığa verdiği ifadede yazısını savunan Alçı da, ”O dönem Hrant Dink’in adliyede nasıl şeytanlaştırılmaya çalışıldığını, büyük bir kara propagandanın ortasına oturtulduğunu hem gazeteci hem de vatandaş olarak izlemiştim. O süreç ile ilgili somut gerçeklere dayanarak kanaatimi açıkladım. Bu bir düşünce açıklamasıdır. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

Hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis istenen Nagehan Alçı, önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

İktidar yanlısı yazar Basri Yalçın, ısrara dayanamadı Erdoğan’ın yerine geçecek iki ismi açıkladı

 

Okumaya devam et

Gündem

Salih ve Melih’in babası cezaevindeydi şimdi de anneleri tutuklandı

Salih ve Melih kardeşler de hem annesiz hem babasız bırakıldı. Tutuklu baba Semih Öztekin’den sonra anne Şeyma Öztekin de tutuklandı.

BOLD – Anne-baba tutukluluklara bir yenisi daha eklendi. Babaları 3,5 yıldır tutuklu olan 6 yaşındaki Salih ve 3,5 yaşındaki Melih’in annesi Şeyma Öztekin dün Gaziantep’te gözaltına alındı. İki çocuk böylece hem annesiz hem de babasız kaldı. Şeyma Öztekin, bugn çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanıp Gaziantep Cezaevine gönderildi.

Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan baba Semih Öztekin, 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Salih 6, Melih 3,5 yaşında.

820 gram doğan tutsak bebek Zeynep ve annesinin savaşı

Okumaya devam et

Popular