Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Merkez Bankasından yeni döviz hamlesi

Dolar sıkıntısı çeken Merkez Bankası, döviz mevduatlarında zorunlu karşılık oranlarını 100 baz puan artırdı. Banka bu kararla piyasadan 2.1 milyar dolar çekmeyi bekliyor.

BOLD – Döviz mevduatlarında zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe giden Merkez Bankası, tüm vade dilimlerinde zorunlu karşılık oranlarını 100 baz puan artırdı. Kararla piyasadan 2.1 milyar dolar çekilecek.

BEKLENTİ 2.1 MİLYAR DOLAR

Merkez Bankasından yapılan açıklamada, “Finansal istikrarı desteklemek amacıyla, yabancı para mevduat/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırılmasına karar verilmiştir. Alınan bu kararla, piyasadan yaklaşık 2,1 milyar ABD doları tutarında likidite çekilmesi beklenmektedir” denildi.

4 EKİM’DE BAŞLAYACAK

Bankanın aldığı karar, 4 Ekim 2019 tarihinde başlayacak ve 20 Eylül 2019 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacak.

Erdoğan mı İmamoğlu mu? İşte son anket!

Ekonomi

Bayram tatilinde 2 köprüye 72 milyon lira geçiş garantisi ödenecek

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, sokağa çıkma yasağını kapsayan 3 günlük Ramazan Bayramı boyunca Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerine 72 milyon lira geçiş garantisi ücreti ödeneceğini belirtti.

BOLD – CHP’li Karabat, “Dolar kuru yükseldikçe hazineden bu köprüleri işleten müteahhitlere ödenecek bedel de katlanıyor” dedi.

Karabat yaptığı yazılı açıklamada, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 3 günlük bayram tatili nedeniyle maliyeti en az 7,8 milyon lira ve Osmangazi Köprüsü’nün maliyeti ise en az 64,2 milyon lira olduğunu kaydetti. Karabat,  “Hazineden ödenecek bedel ise böylece en az 72 milyon lira oldu. Bu para ile 72 bin aileye 1000’er lira verilerek bayramda yüzleri güldürülebilir veya 480 bin aileye yardım kolisi gönderilebilirdi” dedi.

KÖPRÜLER KARA DELİĞE DÖNÜŞTÜ

Karabat, köprülere ödenen garanti geçiş ödemeleriyle ilgili şunları belirtti: Hazineyi tüm yurttaşlar vergileriyle finanse ediyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsünün açıldığı 2016’da araç başına garanti bedeli 3 dolar artı KDV olarak belirlenmişti. Yani her fırsatta yurttaşlara dolarınızı satın diyen iktidar kendi ihalesini bile dolarla yapıyor. Yetmiyor, aynı zamanda bu dolar cinsinden geçiş ücreti de zamlanıyor. Çünkü ihaleye göre bir de ABD’deki enflasyon oranı kadar garanti bedeline zam geliyor. Böylece 2020 yılı için araç başına garanti bedeli 3,16 dolar artı KDV’ye çıkıyor. Garanti edilen araç sayısı ise günlük 135 bin. Hiçbir yıl tutturulabilmiş bir sayı değil. Hele ki salgın koşullarında bütçenin kara deliğine dönüş durumda bu köprüler. Sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 3 günlük maliyeti en az 7,8 milyon lira”

DOLAR YÜKSELDİKÇE MÜTEAHHİDE ÖDENEN BEDEL KATLANIYOR

Osmangazi Köprüsü’nün bedeli ise çok daha fazla. Garanti edilen araç sayısı günlük 95 bin. 2016’daki araç başına garanti tutarı ise 35 dolar artı KDV. Ancak Türkiye’deki enflasyon yetmiyormuş gibi bir de ABD enflasyonu da hesaba katılıyor. Böylece 2020’deki garanti bedeli 36,9 dolar artı KDV’ye çıkıyor. Sadece Osmangazi’nin en az 64,2 milyon liralık 3 günlük bedeli hepimizin cebinden ödenecek. En az diyorum çünkü görüldüğü üzere hesap dolar kuru cinsinden yapılıyor. Biz hesabı yaparken bu yılın ilk 3 ayının ortalama dolar kurundan hesapladık. Dolar kuru yükseldikçe hazineden bu köprüleri işleten müteahhitlere ödenecek bedel de katlanıyor. ”

Garanti yolcu tutmadı: Uçmayan uçak için müteahhitlere 347 milyon dolar ödendi

Okumaya devam et

Ekonomi

Bayramda cep telefonu şebekeleri çöktü, GSM operatörleri birbirini suçladı

Koronavirüs nedeniyle vatandaşların bayram kutlamalarını cep telefonuyla yapmak istemesi üzerine bazı bölgelerde arama sorunu yaşandı. Şebeke sorununa sosyal medyada gündem olması üzerine açıklama yapan GSM operatörleri birbirlerini suçladı.

BOLD – Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, sorunun kendi operasötrlerinden kaynaklanmadığını, diğer operatörlere doğru yapılan aramalarda sorun olduğunu savunarak, rakiplerini suçladı.

Koronavirüse karşı önlem amaçlı uygulanan 4 günlük yasak sebebiyle evlerinden çıkamayanlar yakınlarıyla bayramlaşmak için telefonlarına sarıldı fakat arama yapamadılar. Ramazan Bayramı’nın ilk gününde bazı bölgelerde Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hat kullananlar arama yapmak istediklerinde şebeke sorunuyla karşılaştı.

Vatandaşların sosyal medya üzerinden GSP operatörlerine tepki göstermesi üzerine Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom, birbirini suçlayan açıklamalar yaptı.

“BİZDEN KAYNAKLI DEĞİL”

Turkcell, şebeke sorunuyla ilgili Twitter hesabından, “Turkcell’lilerin diğer Turkcell’li kullanıcılara doğru yaptıkları aramalarda herhangi bir aksama bulunmamaktadır. Şebekemizden diğer operatörlere yönelik gerçekleşen aramalarda ise Turkcell kaynaklı olmayan kesintiler meydana geldiği görülmektedir” açıklaması yaptı.

“DİĞER OPERATÖR PROBLEMLİ”

Vodafone ise, “Diğer operatörler yönüne yaptığınız aramalarda problem yaşıyor olabilirsiniz. Sorun Vodafone kaynaklı değildir” dedi.

“KENDİ ARAMIZDA HİÇBİR SORUN YAŞANMIYOR”

Türk Telekom da rakip operatörleri suçladı. Türk Telekom, “Diğer operatörlere doğru yaptığınız aramalarda yaşanan sorun, Türk Telekom kaynaklı değildir. Türk Telekom kullanıcılarının kendi aralarında yaptıkları aramalarda hiçbir sorun yaşanmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan imzaladı: Döviz ve altın satışında vergi arttı

Okumaya devam et

Ekonomi

Erdoğan imzaladı: Döviz ve altın satışında vergi arttı

Bankaların çıkardığı ve vergisi düşük olduğu için daha çok mevduat yerine tercih edilen finansman bonoları ile döviz ve altın alımında alınan vergiler yükseltildi. Döviz ve altın alım satımında Banka Sigorta ve Muamele Vergisi binde 2’den yüzde 1’e yükseltildi.

BOLD – Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararnameye göre, finansman bonosundan alınan yüzde 10 düzeyindeki vergi yüzde 15’e çıkarılarak, mevduatın vergisi ile eşitlendi. Döviz ve altın alım satımında uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi de (BSMV) “binde 2″den “yüzde 1.0” düzeyine yükseltildi.

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini en aza indirme gerekçesiyle, kaynak sağlamak üzere yapılan düzenlemeler bugünden itibaren geçerli olacak.

BİREYSEL YATIRIMCILARI ETKİLEYECEK

Yeni düzenlemeler ile, finansman bonolarında son dönemde bankaların kısa vadeli finansman bonolarını gittikçe artan bir şekilde mevduata alternatif bir finansman kaynağı olarak kullanması, vergi kaybına neden olduğu gerekçesiyle, bireysel yatırımcıların kısa vadeli mevduattan ve finansman bonolarından elde ettiği faize uygulanan stopaj oranı eşitlenmiş oldu. Kurumsal yatırımcılar için ise finansman bonolarında stopaj oranı yüzde sıfır olarak uygulanmaya devam edecek.

Banka Sigorta Muamele Vergisi’nde ise, altın ve döviz almak isteyenlere, banka, yetkili müessese (döviz büfeleri) ve diğer finansal kuruluşlar tarafından satılan dolar, euro vb yabancı paralar ile yine bankalarda açılan altın mevduat/yatırım hesapları için fiziki olmayan altın satış tutarı üzerinden kambiyo işlem vergisi alınıyor.

Buna karşılık, şu kambiyo işlemlerde ise BSMV sıfır oranında uygulanıyor:

– Bankalar ile yetkili müesseselerin kendi aralarında veya birbirlerine yaptıkları kambiyo satışları,

– Hazine ve Maliye Bakanlığına yapılan kambiyo satışları,

– Döviz kredisinin ödenmesine yönelik olarak, döviz kredisi kullanılan ya da kullanımına aracılık eden banka tarafından kredi borçlusuna yapılan kambiyo satışları,

– Sanayi sicil belgesini haiz işletmelere yapılan kambiyo satışları,

– İhracatçı Birliklerine üye olan ihracatçılara yapılan kambiyo satışları.

Garanti yolcu tutmadı: Uçmayan uçak için müteahhitlere 347 milyon dolar ödendi

Okumaya devam et

Popular