Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Erdoğan’dan Selahattin Demirtaş açıklaması: “Bunları bırakamayız…”

Tayyip Erdoğan, hakkında tahliye kararı verilen muhalif lider Selahattin Demirtaş ile ilgili konuştu: “Bunları bırakamayız. Eğer biz bırakırsak ebedi alemde şehitlerimiz bize bunun hesabını sorar.”

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Teknofest’i ziyaret etti. Erdoğan, Türkiye’nin kendisine biçilen az gelişmiş ülke rolünü kabul etmediği için bu sıkıntıları yaşadığını ileri sürdü. “Ama bu millet tarih boyunca zillet içinde yaşamayı kabul etmemiştir” dedi.

Erdoğan “Sokağa insanları çağırıp ondan sonra Diyarbakır’da 53 evladımızı öldürenleri bu millet unutmuyor ve unutmayacaktır da. Sonuna kadar bu işin takipçisiyiz, takipçisi olacağız. Bunları bırakamayız. Eğer biz bırakırsak ebedi alemde şehitlerimiz bize bunun hesabını sorar” dedi.

HDP ÖNÜNDE BEKLEYEN ANNELER

Erdoğan, “Bugün Diyarbakır’da evlatları dağa kaçırılan o analar dimdik duruyorsa bir sebebi var. Ölümden korkmuyorlar. Evlatlarımız gelene kadar buradan ayrılmıyoruz. Buradan Kandil’e ve destekçilerine sesleniyorum. Bu ülkede katil aranıyorsa bunun adresini sormaya gerek yok bunlar biliniyor. Bunlar Parlamento’ya kadar sızmış olanlar… Milleti sokağa çağırıp da 53 insanımız öldürenleri unutamayız” ifadelerini kullandı.

ABD’DE YAPILACAK BM GENEL KURULU

Erdoğan şunları söyledi: “Bugün BM Genel Kurulu için ABD’ye hareket ediyoruz. Ülkemizde, bölgemizde ve dünyada yaşanan gelişmelere dair ne düşünüyorsak tüm devletlerin temsilcileri önünde açıkça ifade edeceğiz. Bize gizli açık tehditlerle bedel ödetmeyi düşünenler beyhude bir işle uğraştığını bilmelidir. Milletimiz bir şeye inandığında ve yola çıktığında onu durdurabilecek hiçbir güç yoktur. Şu an karşımda AKINCI ve SU-35’i görüyorum. İnsanlar neler yapıyor. Biz batının ilmini alacağız ve bunu kendimize amaç edineceğiz.”

Demirtaş: Bir gün gerektiğinde halkımdan tahliye talep edeceğim

Politika

AKP’li Eskişehir milletvekilinin oğlu bir ay önce üye olduğu THK’ya başkan atandı

17 Haziran’da Türk Hava Kurumuna üye olan AKP Eskişehir Milletvekili Harun Karacan’ın oğlu Alihan Karacan, bir ay sonra kurumun en yüksek gelire sahip Eskişehir Şubesi’ne başkan olarak atandı.

BOLD – Eylül 2019’dan bu yana kayyum tarafından yönetilen THK’da Eskişehir Şubesinin başına AKP Eskişehir Milletvekili Harun Karacan’ın oğlu Alihan Karacan getirildi. 26 yaşındaki Alihan Karacan’ın, THK’ya 17 Haziran’da üye olduğu, kurumun hiçbir kademesinde bir görev almadan doğrudan başkanlık görevine atandığı ortaya çıktı.

Sözcü’nün haberine göre THK Tüzüğü’ne göre şube yönetimleri üç yılda yapılan genel kurulda seçimle belirleniyor. Ancak Alihan Karacan, Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Cenab Aşçı’nın kayyum olarak yönetiminde bulunduğu THK kararıyla bu göreve atandı. Karacan, THK İl Başkanlığı’nın yanı sıra Eskişehir Kızılay Başkan Yardımcılığı, Satranç Federasyonu İl Temsilciliği ve Kosova Fahri Konsolosluğu görevlerini de yürütüyor.

THK’nın en yüksek gelire sahip olan Eskişehir Şubesi’nde; planör pilotaj, paraşüt, yelkenkanat, model uçak ve insansız hava aracı eğitimleri ücretsiz olarak veriliyor.

BUNLAR NE TÜZÜK NE KANUN TANIYOR

THK’da, genel kurul pandemi nedeniyle ertelenmişti. Genel kurul yapılması beklenen Eskişehir’de önce şube başkanı Nevzat Yalçın ardından tüm il yönetimi istifa etti. THK’da Genel Başkan Vekilliği dahil 40 yılın üstünde görev yapan Eskişehir İl Başkanı Yalçın, Alihan Karacan’ın atanmasıyla ilgili, “17 Haziran’da grup halinde gelip üye oldular. Personele, ‘Buraya başkan olacağım, hepimiz yönetici olacağız’ demişler. Aynı gün istifa ettim. Bunlar ne tüzük tanıyor, ne dernekler kanunu. Kayyum, üye olan 7 kişiyi yönetime atadı. Biz menfaat peşinde değiliz. Ne itibara ne saltanata ihtiyacımız var.”

Alihan Karacan’ın babası AKP Milletvekili Harun Karacan, 7 akaryakıt istasyonu olan Karacan Şirketler Grubunun da sahibi. Harun Karacan, 2017’de bir süre AKP Genel Başkan Yardımcılığı yapmıştı.

Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul’daki arazisine imar kıyağı: Konut ve ticaret alanı oldu

Okumaya devam et

Politika

İmamoğlu, Şeyda Moza ve Berat Albayrak’a piyango gibi imar planına itiraz etti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İçi ihanet dolu süreç” dediği Berat Albayrak ve Katarlıların arazilerinin bulunduğu Kanal İstanbul çevresindeki imar planı düzenlemesine itiraz etti.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesi çevresindeki arazilerin imarlarında değişiklik ön gören plana itiraz etti.

CANLI YAYINLA İTİRAZ

İtiraz için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bizzat giden İmamoğlu, itiraz dilekçesini sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında imzaladı. İmamoğlu görüntüleri, ”Kanal İstanbul 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni ve 1/1000 ölçekli İmar Planlarına itiraz dilekçemizi sunmak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’deyiz” notuyla paylaştı.

İÇİ İHANET DOLU SÜREÇ

İmamoğlu yaptığı konuşmada, tarla iken vatandaştan toplanan arazilerin imar planıyla turizm alanına çevrilmesini ‘içi ihanet dolu süreç’ olarak niteledi’

YABANCIYA GİTMESİN DİYE ALMIŞTI

Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergâhında, ‘yabancıya gitmesin diye’ aldığı 13 dönümlük tarla vasfındaki arazi imar planı değişikliğiyle “konut + ticaret alanına” dönüşmüştü. Araziye konut, alışveriş merkezi, otel, konaklama tesisleri gibi yapılar inşa edilebilecek.

KATAR EMİRİ’NİN ANNESİNİN DE ARAZİLERİ VAR

Kata Emiri’nin annesi Şeyda Moza’nın da aynı imar planı içerisinde 44 dönümlük arazisi bulunuyor. Yapılan imar planıyla Moza’nın arazilerine de otel ve AVM inşası izni verilmişti.

Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul’daki arazisine imar kıyağı: Konut ve ticaret alanı oldu

Okumaya devam et

Politika

Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul’daki arazisine imar kıyağı: Konut ve ticaret alanı oldu

Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergâhında aldığı 13 dönümlük tarla vasfındaki arazi imar planı değişikliğiyle  “konut + ticaret alanına” dönüştü. Araziye konut, alışveriş merkezi, otel, konaklama tesisleri gibi yapılar inşa edilebilecek.

BOLD – Albayrak’ın, arazisiyle ilgili  bakanlıktan “Yabancıya gitmemesi için de Berat Albayrak bu araziyi aldı. Kanal İstanbul’la bir ilgisi yok” açıklaması gelmişti.

Albayrak’ın babası Sadık Albayrak, Kanal İstanbul güzergâhında yer alan Arnavutköy’e bağlı Boyalık Mahallesi’nde 2003 yılında yaklaşık 3 dönüm arazi almıştı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında Kanal İstanbul projesinin yapılacağını duyurmasından bir yıl sonra da Bakan Berat Albayrak, babasının arazisine komşu olan yaklaşık 13 dönümlük araziyi satın almıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’un anayasası sayılan 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planını delerek Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak “Yenişehir”i plana işlemişti. Yapılan değişiklikle, Sadık ve Berat Albayrak’ın birbirlerine komşu olan arazileri de etkilenmiş, tarla vasfında olan iki arazi, plan değişikliğinin ardından “konut alanı” sınırları içinde kalmıştı.

İMAR İZNİYLE ARAZİNİN DEĞERİ ARTTI

Cumhuriyet’in haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yedi etaptan oluşan büyük ve küçük ölçekli uygulama imar planı hazırlıyor. Projenin ilk üç etabından oluşan ve Arnavutköy ile Başakşehir ilçelerini kapsayan planlar, bakanlık tarafından 2 Temmuz’da itiraz süreci için askıya çıkarıldı. Yeni planlarla metrekarelerce alan imara açıldı. Sadık ve Berat Albayrak’ın tarla vasfındaki iki arazisi de yeni planlarla yapılaşmaya açılmış oldu. Araziler yeni planlarda konut + ticaret alanı görünüyor. Konut + ticaret alanı dışında Bakan Albayrak’ın arazisinin küçük bir kısmı da yol alanında kaldı. Araziye zemin + 4 kat izni verildi. Böylece arazinin değeri de artmış oldu. Arazilere komşu alanların ise bir kısmı zemin + 3 kat izinli konut, küçük bir kısmı da zemin + 14 kat izinli ticaret alanı oldu. Yeni planların notlarına göre konut + ticaret alanlarına iş merkezi, alışveriş merkezi, yönetim merkezi, otel, motel, rezidans, konaklama tesisleri gibi yapılar inşa edilebilecek. Plan notlarında, “Ticaret + konut alanlarında toplam emsal inşaat alanının en çok yüzde 40’ı ticaret olarak ayrılabilir. Ticaret ve konut kullanımları ayrı ayrı projelendirileceği gibi aynı katta ticaret, konut ve otopark kullanımları karma olarak da düzenlenebilir” ifadeleri kullanıldı.

‘YABANCIYA GİTMESİN’ DİYE ALDI

Kanal İstanbul üzerindeki arazilerle ilgili haber üzerine bir Maliye Bakanlığı yetkilisi, Albayrak’ın, araziyi 2012’de satın aldığını belirterek, “Berat Bey’in babası Sadık Albayrak, 2003 yılında bu köyden arazi aldı. 2012’de arazinin yan tarafındaki arazi satışa çıktı. Yabancıya gitmemesi için de Berat Albayrak bu araziyi aldı. Kanal İstanbul’la bağdaştırmak zorlama olur. Kanal İstanbul’la bir ilgisi yok” demişti.

ACELE ETMELERİNİN SEBEPLERİ VAR

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Katar Emiri’nin annesinin Kanal İstanbul çevresinde aldığı tarla vasfındaki 44 dönümlük arazinin imara açılmasıyla ilgili dün gazetecilerin sorusunu yanıtladı. İmamoğlu, “Türkiye’de, Türk halkının gündemi işsizlik, ekonomi. Yani Kanal İstanbul zihninde bile yok. Demek ki acele etmelerinin sebepleri var. Ben hep diyorum, o bir avuç insan. Onlar için çok kıymetli. Ben de santim santim takip ediyorum. Yarın (bugün) saat 10.00’da Şehircilik Bakanlığı’na gideceğim ve itirazımı yapacağım. Hukuksal zeminde İstanbul halkının bu ihanete uğramasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.

İBB, PLANLARA İTİRAZ EDECEK

İmamoğlu, bugün saat 10.00’da “Kanal İstanbul” planına itiraz edecek. İmamoğlu, itiraz dilekçesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verecek.

ŞEYHA MOZA’NIN ARAZİSİNE İMAR

Yeni şehrin uygulama imar planlarına göre Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Baklalı’da satın aldığı 44 dönümlük tarla vasfındaki arazinin de turizm + ticaret alanı olduğu ortaya çıkmıştı.

 

İmamoğlu Kanal İstanbul’un zararları için ikna turuna çıkıyor: Listede sadece Erdoğan yok

Okumaya devam et

Popular