Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İHD’ye başvuran Harbiyeli anneleri: Hakkımızı her yerde arayacağız

15 Temmuz sonrası çocukları müebbet hapis cezasına çarptırılan harbiyeli anneleri İHD İstanbul Şubesine başvurdu. Anneler, bundan sonra haklarını her yerde arayacaklarını ifade etti.

BOLD – Harbiyeli anneleri AKP önünde 5 dakika bile durmalarına izin verilmediğini belirterek, çocuklarının 15 Temmuz ve sonrasında ağır işkencelerden geçirildiğini ve haksız, hukuksuz bir şekilde cezalandırıldıklarını dile getirdi.

GÖZALTI VE CEZAEVİNDE İŞKENCE

Harbiyeli aileleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında basın toplantısı düzenleyerek, çocuklarının gözaltında ve cezaevlerinde yaşadıklarına ilişkin başvuruda bulundu. Toplantıya, İHD İstanbul Şube yöneticileri de katıldı.

TATBİKAT VAR DİYEREK KIŞLADAN ÇIKARILMIŞLAR

Toplantıda ilk olarak söz alan tutuklu Yasin Güleşçi’nin annesi Ayten Güleşçi, çocuklarının 15 Temmuz gecesi acil tatbikat var denilerek kışlalarından çıkarıldıklarını dile getirdi. Güleşçi, “Bu çocuklar otobüslere bindiriliyorlar. Akabinde, otobüse bindirilince ‘terör saldırısı var’ diyerek çocuklarımızı alıp bu defa İstanbul’un çeşitli yerlerine getiriyorlar. Olaylar bittikten sonra çocuklar oradan alındıkları için darbe girişimiyle yargılandılar. Benim oğlum 2’nci duruşmasında müebbet hapis cezası aldı. Oğlumun hiçbir suçu günahı yoktu” dedi.

AKP ÖNÜNDE BİZİ KOVUYORLAR

MA’nın haberine göre, 15 Temmuz gecesi ve sonrasında çocuklarının ağır işkencelerden geçirildiklerini söyleyen Güleşçi, “Çocuklarımız AKP’nin önüne gittik ama bizi kovdular. Orada 5 dakika bile kalmamıza izin vermiyorlar. Geçtiğimiz günlerde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesinin önüne gittik. Şimdi de İHD’ye geldik. Bundan sonra hakkımızı her yerde arayacağız” diye belirtti.

15 TEMMUZ’DAN BERİ ANNEMİN YÜZÜ GÜLMEDİ

Müebbet hapis cezası alan Vahit Samet Yılmaz’ın kardeşi Aybüke Yılmaz da, ailesinin kardeşini 13 yaşında Hava Harp Okuluna teslim ettiğini belirterek, “Kardeşimi Hava Harp Okuluna emanet ettiğimizde komutanları bize, ‘Vahit bize emanet’ demişti. Ama biz 15 Temmuz gecesinden sonra aslında kardeşimin nasıl bir cehennemde olduğunu öğrendik. Çok fazla işkence gördüler, gözaltında, mahkemelerde, cezaevlerinde. Artık bunların son bulmasını istiyorum. 15 Temmuzdan beri annemin yüzü gülmedi. Artık annemde oğluna kavuşsun istiyorum” şeklinde konuştu.

HER ANLAMDA TOPLUMDAN DIŞLANDIK

Tutuklu Murat Duran’ın annesi Aysel Duran da 15 Temmuz gecesinden itibaren toplumdan her anlamda dışlandıklarını belirterek, “Benim çocuğumun hiçbir suçu yok. Oğlumun telefonunda Bylock bile bulunmadı. Cumhurbaşkanımız kandırıldık diyor. 19-20 yaşındaki öğrenciler nasıl kandırılmıyor onlar kandırılıyor. Bunu anlayamıyorum. Bir parkta bile dahi oturamıyoruz” dedi.

ÇOCUKLARI ÇOK YORMAYIN DEMİŞ!

Berat Dereli’nin annesi Mahmure Dereli ise, “Çocuklarımız darbe gecesi kışlalarından çıkarıldıkları zaman Yalova Valisi ve Yalova Emniyet Müdürü neredeydi” diye sordu. Dereli, “O gün çocuklarımız Yalova’da kampa götürülüyor. Asla ve asla kamp bitmeden hiçbir komutanın oraya gitmemesi gerekirken, içinde hava kuvvetleri komutanının olduğu 5 komutan oraya geliyorlar. Akşama kadar çocuklarımıza emir komuta zinciri altında eğitim veriyorlar. Akşam komutan emir veriyor. ‘Bu çocukları çok yormayın’ diye. Çocuklarımız defalarca bunu dile getirdi. Mahkemede yüzbaşı ‘çocukları ben çıkardım. Çocukların hiçbir şeyden haberi yoktu. Ben de binbaşından emir alıyorum. Binbaşı da 4 kişiden emir alır’ demesine rağmen oğlumu bırakmıyorlar. Neden bu suçlamalara bizim çocuklar maruz kalıyorlar. Neden bu ceza sadece rütbesiz askerlere bırakılmaya çalışılıyor. Çocuklarımız suçsuzdur. Çocuklarımızın bırakılmasını istiyoruz” diye belirtti.

Cumartesi Anneleri 756. kez buluştu: “Hükumet annelerin acılarını yarıştırıyor”

Dünya

AB ve İngiltere Brexit konusunda yeni bir anlaşma sağladı, muhalefet tepkili

İngitere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, yeni bir Brexit anlaşması üzerinde mutabakata vardıklarını açıkladı. Bugün başlayacak Avrupa Birliği zirvesinde liderler anlaşmayı onaylarsa, anlaşma İngiltere ve Avrupa Parlamentoları’nın onayına sunulacak.

BOLD – İngitere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, yeni bir Brexit anlaşması üzerinde mutabakata varıldığı Twitter hesabından duyurdular.

Boris Johnson, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kontrolü yeniden ele aldığımız yeni iyi bir anlaşmamız var. Şimdi yaşam maliyeti, İngiltere Sağlık Hizmetleri, şiddet içeren suçlar ve çevremiz gibi diğer önceliklerle ilgilenebilmek için Parlamento’nun Cumartesi günü Brexit’i onaylaması gerekiyor” dedi.


Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker de yine Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İradenin olduğu yerde anlaşma da olur. Bir anlaşmamız var. AB ve İngiltere için adil ve dengeli bir anlaşma. Çözüm bulma yönündeki kararlılığımızın da kanıtı. Avrupa Birliği Konseyi’ne bu anlaşmayı onaylamalarını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

AB LİDERLERİNE SUNULACAK

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker bugün anlaşmayı AB Zirvesi’nde liderlere sunacak. Liderlerin onayı halinde anlaşma bu kez İngiltere ve Avrupa Parlamentoları’nda oylanacak.

İNGİLİZ MUHALEFETİ TEPKİLİ

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, edindikleri bilgilere göre, anlaşmanın eski başbakan Theresa May’in müzakere ettiğinden de kötü olduğunu ve milletvekilleri tarafından reddedilmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere’de azınlık hükümetine dışardan destek veren Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi (DUP), Liberal Demokrat Parti lideri Jo Swinson ve Brexit Partisi lideri Nigel Farage da anlaşmayı eleştirdi ve anlaşmaya karşı çıkacaklarını açıkladı.

İngiltere, 31 Ekim’de resmi olarak Avrupa Birliği’nden ayrılacak. Ancak anlaşmanın parlamentolarda onaylanmaması halinde Brexit’in bir kez daha ertelenme riski bulunuyor.

İngiltere eski Başbakanı Theresa May döneminde Avrupa Birliği tarafından onaylanan Brexit anlaşması 3 kez İngiliz parlamentosu tarafından reddedilmişti.

AB Liderler Zirvesi’nde gündemi: Brexit ve Türkiye’nin Suriye operasyonu

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’dan Türkiye’ye silah ihracatı rekoru: 8 aydaki ihracat 14 yılın en yükseği

Almanya, Suriye operasyonu nedeniyle silah satışına getirilen kısıtlamaya rağmen bu yıl Türkiye’ye silah ihracatında rekor kırdı. Türkiye’ye silah satışları son 14 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

BOLD – Türkiye 2019 yılının ilk sekiz ayında Almanya’dan 250 milyon 400 bin euro değerinde silah ithal etti. Söz konusu rakam, henüz yıl sonu gelmemiş olmasına rağmen, Türkiye’nin 2005’ten bu yana en fazla ithalatı olarak kayıtlara geçti.

TÜRKİYE, ALMAN ÜRÜNLERİNİN BİR NUMARALI ALICISI

Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre Berlin, Türkiye’ye geçtiğimiz yıl da 242 milyon 800 bin euro değerinde silah sattı. Bu da Almanya’nın toplam 770,8 milyon euro tutarındaki yıllık silah ihracatının yaklaşık üçte birine tekabül etmişti.

Ankara böylelikle geçen yıl Alman savunma sanayi ürünlerinin açık ara bir numaralı alıcısı oldu. Bu sene de, Suriye harekatı nedeniyle silah satışının kısıtlanması kararına rağmen Türkiye büyük ihtimalle yine birinci sırada yer alacak.

ALIMLARIN TAMAMINA YAKINI DENİZ KUVVETLERİNE

Almanya Ekonomi Bakanlığı, Türkiye’ye satılan silah türlerinin neredeyse tamamının deniz kuvvetleri için olduğunu da bildirdi.

Bu ürünlerin büyük olasılıkla Alman Thyssenkrupp şirketinin katkılarıyla Türkiye’de üretilen 214 sınıfı altı adet denizaltı ile bağlantılı olduğu tahmin ediliyor.

Almanya hükümeti söz konusu parçaların satışını 2009 yılında onaylamış ve bu ihracatı “Hermes kefaleti” denen ve Alman firmalarını dış müşterilerin ödeme yapamamasına karşı koruyan kefaletle güvence altına almıştı.

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü verilerine göre Almanya; ABD, Güney Kore, İtalya ve İspanya ile birlikte Türkiye’nin en büyük beş silah tedarikçisinden biri konumunda bulunuyor.

MERKEL, PARLAMENTODA AMBARGOYU TEYİT ETTİ

Almanya “Barış Pınarı” harekatının ardından ülkesinin Türkiye’ye silah satışını yasaklayacağını duyurMUŞTU.

Merkel, parlamentoda yaptığı açıklamada da satışın durdurulacağını teyit etti ve “Jeolopolitik etkileri olacak. Almanya, Türkiye’ye bu şartlar altında silah vermeyecek” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, geçen Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’de kullanabileceği silah ve teçhizatın satışına izin verilmeyeceğini duyurmuştu. Ancak diğer silahlar ve daha önce onaylanan satışlar bu karardan etkilenmiyor.

Bu sebepten dolayı Almanya’dan Türkiye‘ye, senenin sonuna dek silah gönderilmeye devam edilebilecek.

AB Liderler Zirvesi’nde gündemi: Brexit ve Türkiye’nin Suriye operasyonu

Okumaya devam et

Dünya

AB Liderler Zirvesi’nde gündemi: Brexit ve Türkiye’nin Suriye operasyonu

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nin gündemi Türkiye’nin Suriye harekatı ve Brexit olacak. Ancak AB ülkeleri arasında Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda bir mutabakat yok.

BOLD -Avrupa Birliği Liderler Zirvesi Belçika’nın başkenti Brüksel’de bugün toplanıyor. Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanlarını bir araya getirecek olan iki günlük zirvede 2 önemli gündem maddesi öne çıkıyor: Suriye operasyonu bağlamında Türkiye’yle ilişkiler ve Brexit.

Avrupa Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında “yasa dışı devam eden sondaj çalışmalarının” da müzakere edileceği ifade edildi.

YAPTIRIM KARARI BEKLENMİYOR

Türkiye’nin Suriye’deki askeri harekatını kınayan ve operasyonların son bulmasını isteyen AB, diğer yandan Ankara ile iplerin kopmasını da istemiyor.

Bu nedenle Türk hükümetine mali yaptırım uygulanması yönündeki çağrılar artsa da AB liderleri “henüz” bunu gündemine almış değil. AB yetkilileri, “önemli ve ani bir gelişme” olmadığı müddetçe AB liderler zirvesinde Türkiye ile ilgili bir yaptırım kararı alınmasının öngörülmediğini belirtiyor.

AB liderlerinin gündeminde yer alan bir diğer konu da ABD’nin Suriye’den çekilmesinin Ortadoğu’da yol açtığı güç boşluğu ve Türkiye’nin Suriye harekatının, Batı aleyhine bölgedeki güç dengelerinde yol açtığı değişim.

SİLAH AMBARGOSU KARARI ÇIKMAMIŞTI

Pazartesi günü Lüksemburg’da toplanan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Ankara’nın Suriye’nin kuzey doğusuna başlattığı operasyonu kınamıştı. Bakanlar Avrupa geneli Türkiye’ye silah ambargosu uygulaması konusunda ise anlaşamadı.

Türkiye’nin operasyonuna destek veren açıklamalar yapan Macaristan’ın Dışişleri Bakanı ise kritik toplantı yapılırken Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de görüşmelerde bulundu.

Trump, Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle tartıştı, Demokratlar toplantıyı terk etti

Okumaya devam et

Popular