Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Akademisyen Ceren Damar’ın katili 4 ay sonra ifadesini değiştirdi

Öğrencisi Hasan İsmail H. tarafından öldürülen araştırma görevlisi Ceren Damar davası bugün Ankara’da başladı. Sanık, Emniyetteki ifadesini 4 ay sonra değiştirdi.

BOLD – Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar’ı okuldaki odasında öldüren Hasan İsmail H, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde ilk kez hâkim karşısına çıktı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanan sanık duruşmaya takım elbise ile geldi. Kadın örgütleri müdahillik talebinde bulundu. Sanık avukatı, müdahillik taleplerinin reddedilmesini talep etti. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çankaya Üniversitesi’nin müdahillik talepleri kabul edildi.

CİDDİ İLİŞKİ DÜŞÜNMÜYORMUŞ

Sanık savunmasında Ceren Damar ile bir çok defa farklı kafelerde buluştuğunu cinsel birliktelik yaşadıklarını, onunla ciddi bir ilişki düşünmediğini anlattı. Kendisinin sosyal bir öğrenci olmasını Damar’ın kıskandığını, okulda herkesin kendisini tanıdığını beyan etti. “Ceren ile ilişkimize dair tanıklar var. Ceren bana tesbih aldı, ben de ona kolye aldım. Eski kız arkadaşımla fotoğraf çekindiğim için başına kötü bir olay gelmişti. Bu yüzden Ceren’le fotoğraf çektirmedim” dedi. Sanık tek hatasının ilişkisini ailesine söylememek olduğunu belirtti. Fotoğraf çekilmemesinin bir nedeni olarak da fotojenik olmadığını söyledi. Ceren Damar yüzünden bunalıma girdiğini ve psikolojik tedavi aldığını söyledi.

Sanık H, kopya çekmek için Watsapp grubu kurulduğunu, bu gruba araştırma görevlilerinin ajanlık için girdiğini Ceren’in kopya olayından haberi olduğunu, Ceren’in sürekli kendisiyle uğraştığını savundu. Damar’ın kendisiyle uğraştığına dair tanıkları olduğunu, doktora tezini tamamladıktan sonra Ceren ve eşinin boşanacağını, eşinin cinsel anlamda Ceren’i memnun edemediğini Damar’ın kendisine söylediğini anlattı. Sanık, Damar’ın kendisine “Seni mezun ettirmeyeceğim” dediğini, kasıtlı olarak kendisiyle uğraştığını söyledi.

MEZUNİYETİ UNUT

Hasan İsmail H. savunmasında şunları dile getirdi: “Sınavda kopya çekerken yanıma geldi. Sınavda kopya çekeceğimden haberi olduğunu, mezuniyeti unutmamı söyledi. Neden böyle yaptığını sorduğumda anneme nasıl FETÖ’den işlem yaptırdıysa bana da yaptıracağını söyledi. Ben sinir krizi geçirdim. Ceren’in benimle uğraştığını Berk’e söyledim. Beni tahrik etti. Berk’e ‘Onu öldüreceğim’ demedim. Eve gittim. Canımdan çok sevdiğim annemler hakkında söylediklerini unutamadım. Geçirdiğimiz zor zamanları düşününce evden babamın silahını da aldım. Plan ve tasarlama yapmadım. Maktule annemi karıştırmasaydı böyle bir olay yaşanmayacaktı. Bu olaydan sonra annem göreve döndü. Ceren’e anneme iftira edilmesi ile alakası olup olmadığını sordum o da ‘evet’ dedi. Saat 15.00 civarında gittiğimde odasında yoktu. Ceren ile tartıştık. FETÖ işi ile alakası olmadığını belirtip eşinin işi olduğunu söyledi. Eşini aradı ama açmadı. Maktule ‘eşimi de seni de harcayacağım’ dedi, cinnet geçirdim. Bıçakla yaraladım. Silâhı kafama dayadım ve odaya bir kaç kişi girdi. O esnada odaya birileri girdi ve silah ateş aldı. Kendimde değildim. Korkup kaçtım. Beni kovalarlarken havaya ateş açmadım. Annemi arayıp intihar edeceğimi söylediğimde beni vazgeçirdi. Sonra teslim oldum. Olayda kullandığım bıçağı hep yanımda taşırdım. Silâhı yanıma alma amacım da intihardı. Maktulu öldürmek istemedim. Üzgünüm. Bu arada benden önce bir kız intihar etmiş ve gizlemişler.”

İFADESİNİ REDDETTİ

Mahkeme Başkanı sanığa daha önceki ifadelerini sordu. Sanık olay anına ilişkin Emniyet ifadesinde yer alan “Ceren Damar bana hakaret ettiğinde ateş ettim ve silahla saldırdım” ifadesini reddetti. Mahkeme Başkanı “Daha önce bir ilişkiden bahsetmemişsin” dediğinde sanık “Aileme zarar verirler diye korktum” dedi.

AKLIMIZLA DALGA GEÇİLİYOR

Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, sanığın ifadelerini şöyle yorumladı: “Aklımızla dalga geçiliyor. Bu katil, annesi babası polis kökenli. Olay oluyor biz acımızla yanarken, bu katilin annesi babası Emniyette cirit atıyor. Bir anne düşünün oğlu cinayet işlemiş henüz daha bir saat geçmeden katilin otoparkta bulunan aracını kaçırmaya gidiyor. Arama olmadan arabayı kaçırıyor. Oysa savcının otomobili arama talebi var. Bir gün sonra aracın torpido gözünde intihar mektubu bulduğunu söylüyor.”

Damar, cinayetin hukuk fakültesinde işlendiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Annesi otomobili polis araması yapılmadan kaçırıyor. İntihar mektubunun olaydan önce yazıldığı iddia ediliyor. Ve mektupta, ‘bilerek, isteyerek öldürmedim’ diyor. Katil Emniyette neler olduğunda haklı olabilir ama mektubun polis gözetiminde yazdığı kesindir. Polislerin yardım yataklık ettiği gibi bir düşüncem var.”

KALLEŞÇE BIÇAKLANDI

Duruşma öncesinde Ankara Adliyesinde bir araya gelen kadın örgütleri, basına açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, kızının bir cani tarafından iki el silahla vurulduğunu, yere yığılmasına rağmen özel imal edilmiş 28,5 santimlik bıçakla 17 kez sırtından kalleşçe bıçaklandığını söyledi.

Kadın örgütleri adına yapılan açıklamada da şöyle denildi: “Kadınlar olarak biliyoruz ki yaşamlarımızdan başka kaybedecek hiçbir şeyimiz kalmadı. Erkek şiddetine yeter diyoruz. Biz kadınların talepleri var. Artık ölmek değil yaşamak istiyoruz. İktidarın, 6284 sayılı kanuna, İstanbul Sözleşmesi’ne saldırmasını bırakmasını istiyoruz.”

KOPYA ÇEKTİĞİ BELİRLENDİ

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olan Ceren Damar, 2 Ocak 2019’da gözetmen olarak görevli olduğu sınavda öğrencisi Hasan İsmail H’nin kopya çektiğini tespit etmiş ve hakkında idari işlem yapmıştı. Sınavdan çıktıktan sonra “Bugün onu öldüreceğim” diyerek arkadaşının yanından ayrılan sanık, tekrar okula giderek babasının silahıyla Şenel’e önce ateş etmiş ardından bıçaklayarak öldürmüştü. Cinayetin ardından olay yerinden kaçan sanık, aynı gün polise giderek teslim olmuş ve adli soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. İlk ifadesinde Damar’ın kendisini kopya çekerken yakaladığı için öldürdüğünü söylemesine karşın cinayetten 4 ay sonra ifadesini değiştirmiş ve Damar ile ilişkisinin olduğunu öne sürmüştü.

“Bir tutuklama yetmedi iki kez tutukladılar! 22 kez daha tutuklasınlar, hakikat değişir mi?”

Gündem

Akkuyu Nükler Santralinde patlama iddiası: Cam kapı kalmadı

Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde patlama olduğunu ileri süren CHP’li Ali Mahir Başarır: “Gülnar bölgesinde kırılmayan cam ve kapı kalmadı” dedi.

BOLD – CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bu akşam saatlerinde Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında patlama meydana geldiğini iddia etti.

FELAKETİN HABERCİSİ

Mersinlilerin santral yüzünden huzurunun kalmadığını söyleyen Başarır: “Nükleer Akkuyu Santrali’nde 18.20 civarıyla yaşanan patlamadan ötürü, Gülnar bölgesinde kırılmayan cam ve kapı kalmadı. Yol yakınken, bu yanlıştan vazgeçin. Henüz tamamlanmadan yaşanan bu patlamalar, felaketin habercisi” dedi.

Patlamanın ardından olay yerine gittiğini, Kaymakam ve Büyükeceli Jandarma Komutanı ile görüştüğünü dile getiren Başarır yine de bilgi alamadığını belirterek: “Nükleer Santral inşaatının başlamasından bu yana bir türlü sıkıntılar sona ermedi. Gerek zemininde meydana gelen çatlaklar gerekse de meydana gelen patlamalardan dolayı çevre halkının, Mersinlinin huzuru kalmadı. Yöre halkı panik halinde. Bölge halkımızın evlerinin camları, duvarları, kapıları yıkıldı. Her taraf binlerce cam kırığı ile dolu. Yazlıklarında bulunan vatandaşlarımız korkudan evlerin dışına çıkıp sahile hücum ettiler. Mersinliler artık bu sıkıntıları yaşamak istemiyor. Mersin halkı, hemşerilerim bu topraklarda bu tehlike altında yaşamak istemiyor. Mersinliler olarak bizler bu bölgede Nükleer Santral istemiyoruz” dedi.

İLK PATLAMA DEĞİL

Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde geçtiğimiz aylarda meydana gelen bir başka patlamada çevredeki araçlar zarar gördü. Patlamalara ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Kalyon Holding şantiyesinde böcekli yemek isyanı

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüsten bugün 167 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 167 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 328’e yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 167 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 328’e yükseldi. Yapılan test sonuçlarına göre, semptom gösteren 761 kişiyle birlikte toplam 6 bin 818 yeni vaka tespit edildi. Böylece Türkiye’deki toplam vaka sayısı 2 milyon 399 bin 781’e yükseldi. Bugün iyileşen 7 bin 218 kişi taburcu edilirken, hastanelerdeki ağır hasta sayısı da 2 bin 162 olarak açıklandı.

İşte AKP’nin trol gazeteciler TOP 10 listesi

Okumaya devam et

Gündem

Kalyon Holding şantiyesinde böcekli yemek isyanı

Yemeklerinden böcek çıktığını iddia eden Kalyon Holding’in İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Ziraat Kuleleri inşaatında çalışan işçiler, yemekhaneyi yerle bir etti.

BOLD – Ümraniye’deki Kalyon İnşaat tarafından yapımı süren Finans Merkezi inşaatında çalışan işçiler, kötü çalışma şartları yüzünden isyan etti.

Evrensel’de yer alan habere göre, öğle yemeğinden böcek çıkması üzerine öfkelenen işçiler, plastik masa ve sandalyeleri kırdı. İşçilerin geldiğini gören aşçılarsa yemekhaneyi terk etti. Öfkeli kalabalığı ise araya giren şantiye görevlileri sakinleştirdi.

KOCA KOCA HAMAM BÖCEKLERİ ÇIKTI

İşçilerin tepkilerini içeren görüntüler sosyal medyada da dolaşıma girdi.

Öğlen yemeğinden hamam böceği çıktığını söyleyen bir işçi, “Biz öğle yemeğimizi yedikten sonra dışarı çıktık dinleniyorduk. Bağrışmalar duyduk, olay yerine gittiğimizde arkadaşlar yemeğin içinde kocaman hamam böceği olduğunu söylediler. Ondan sonra tepkimizi koyduk. Yemekhane gittik protesto ettik” dedi.

Yemekhanede çıkan isyanın ardından yemekhane çalışanlarının kaçtığını, ardından da işçilerin dağıldığını söyleyen işçi, “Taşeronlar geldi, konuşarak hallederiz falan dediler” diye konuştu.

Ayşenur Arslan “teröristlerin anası”na cevap verdi: Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun

 

Okumaya devam et

Popular