Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Bu süper spor otomobil, hızlanma ve fren testinde dünya rekoru kırdı

Otomobil sektörünün en prestijli hız testlerinden biri olan 0-400-0 km/s testinde rekor, bir kez daha Koenigsegg tarafından kırıldı.

BOLD – Zaten uzun süredir rekorun sahibi olan Koenigsegg, yeni rekorunu “Regera” modeliyle kırmayı başardı. Regera, sadece 31.49 saniye içinde 0’dan 400 kilometre hıza ulaştı ve durdu.

İsveçli otomobil üreticisi Koenigsegg, ürettiği süper otomobillerle nam salmış durumda. Şirketin diğer ilginç özelliği ise araçlarına çok ciddi anlamda sağlamlık testleri uygulaması.

Ancak süper otomobiller denilince akıllara doğrudan gelen şirket Koenigsegg değil, Bugatti. Koenigsegg ile Bugatti arasında çok ciddi bir rekabet var. İki otomobil devi arasındaki rekabetin kaynağı ise 0-400-0 km/s testleri.

Bu testler, araçların 0’dan 400 kilometreye ulaşmasını ve yeniden durması arasında geçen süreyi kapsıyor.

2017 yılında Bugatti, “Chiron” modeli ile bir dünya rekoru kırdı. Bu araç 41.96 saniye içerisinde 400 kilometre hıza ulaştı ve durdu.

Ancak bu rekorun üzerinden sadece birkaç hafta geçmiştiki Koenigsegg’in “Agera RS” modeli aynı piste çıktı. Yapılan testin sonucunda Agera RS, Chiron’a yaklaşık 5 saniye fark attı ve 400 kilometre hıza ulaşıp durma süresini 36.44 saniye olarak tarihe yazdırdı.

Bununla da yetinmeyen Koenigsegg, bir ay sonra yine aynı modelle piste çıktı ve kendi rekorunu 33.29 saniye ile güncelledi.

Şimdi ise bu rekor, birkaç saniye ile bir kez daha kırıldı. 0-400-0 testinin şu anki dünya rekoru da daha önceki rekoru elinde tutan Koenigsegg’e ait.

Ancak bu kez rekor, şirketin “Regera” modeli tarafından kırıldı. Koenigsegg Regera, 0-400-0 testini sadece 31.49 saniye içerisinde tamamlamayı başardı. Regera’nın yeni rekoru, kameralara da yansıdı.

Regera, sadece 22.87 saniye içerisinde 0’dan 400 kilometre hıza ulaşmayı başardı. Sayaç 23.65 saniyeyi gösterdiğinde Regera’nın hızı 402 kilometreye ulaştı. Aracın bu hızından durmasına kadar geçen süre ise 8.62 saniyeydi.

Alınan bu rekor sonuçla birlikte Koenigsegg, zaten elinde tuttuğu ve daha öncesinde de yine kendisinin kırmış olduğu bir dünya rekorunu tazelemiş oldu.

Yeni Passat’lar Türkiye yollarında

Dünya

Nijerya’da vahşet: Boko Haram 43 tarım işçisini öldürdü

Nijerya’da Boko Haram terör örgütü, düzenlediği saldırıda en az 43 tarım işçisini öldürdü. İddiaya göre örgüt, tarım işçilerini bağladıktan sonra tek tek boğazlarını kesti.

BOLD – Nijerya’da en az 43 tarım işçisinin boğazı kesilerek öldürüldü. Bölgede örgüt militanlarına karşı koruma görevi üstlenen gruplar saldırıyı Boko Haram örgütünün yaptığını ileri sürdüler.

43 ÖLÜ, 6 AĞIR YARALI, 8 KAYIP

AFP’ye bilgi veren tanıklardan biri örgüt üyelerinin tarım işçilerini bağlayarak boğazlarını kestiklerini anlattı. Boko Haram saldırılarına karşı oluşturulan silahlı grubun lideri Babakura Kolo “43 kişinin cesedini bulduk hep katledilmişti 6 kişi de ağır yaralı durumdaydı. Bunun Boko Haram’ın işi olduğuna şüphe yok. Onlar bu alanda çiftliklere sık sık saldırılar düzenliyorlar” dedi.

Diğer yandan AFP’ye konuşan bir başka kişi saldırı anında bölgede 60 tarım işçisi olduğunu bunlardan 43’ünün öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca 8 işçinin de kayıp olduğunu ve bu kişilerin de örgüt üyeleri tarafından kaçırıldığının düşünüldüğünü anlattı.

Kaçırılan kişilerle ilgili arama kurtarma çalışmaları başlatılırken öldürülen işçilerin cesetleri de yakındaki Zabarmari köyüne defnedilmek üzere götürüldü. Öldürülen tarım işçilerinin bölgeye yaklaşık bin km uzaktaki Sokoto eyaletinden çalışmak için gelen kişiler oldukları belirtiliyor.

Okumaya devam et

Dünya

Sunday Times Erdoğan’ın reform söylemlerinin ardındaki Biden gerçeğini yazdı

Köklü gazete, Erdoğan’ın yargı ve ekonomideki reform söylemlerinin amacının yabancı yatırımcıya güven vermekten çok Biden ile uzlaşmanın işareti olduğunu yazdı.

BOLD – ABD’deki 3 Kasım seçimlerinden Joe Biden’ın zaferle ayrılmasının ardından dünyada yeni bir düzen kurulacağını iddia eden İngiltere’nin en çok satan köklü gazetelerinden Sunday Times, Erdoğan’ın son günlerdeki reform çıkışını da masaya yatırdı.

Haberi hazırlayan muhabirler Louise Callaghan ve Sarah Baxter, Trump’ın görevi bırakmasıyla birlikte ABD’nin bazı ülkelerle ilişkilerinin seyrini değiştireceğini öne sürdü.

Bu ülkeler arasında Macaristan, Kuzey Kore, Belarus, Rusya, Suudi Arabistan’la birlikte Türkiye de bulunuyor.

Haberin Türkiye ile ilgili bölümünde, son günlerde dillerden düşmeyen ekonomi ve yargı reformu ele alındı.

MAÇOLUK YAPARAK

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Trump’ın karmaşık ilişkisine dikkat çekilen haberin Türkiye ile ilgili bölümü şöyle: “İlişkinin temeli ABD’nin Kürtleri desteklemekten İran’a yaptırım konusundan birçok konuda maçoluk yaparak karşı karşıya gelmekti. Türkiye’de, Biden’ın zaferini ilan ettikten sonra sessizlik oldu. Fakat dört gün sonra Erdoğan, Demokrat adayı zaferi için tebrik etti. Daha sonra da Türkiye’nin ekonomi ve yargıda yeni bir reform dönemine gireceğini söyledi” hatırlatmasını yaptı. Bu hamleler genellikle yabancı yatırımcıya güven vermek olarak görülse de bu hamleler aynı zamanda Biden’a karşı uzlaşmanın işaretiydi.”

Kuddusi Okkır gerçeği: Tahliye etmeyenler görevde, tahliye eden hakim tutuklandı

Okumaya devam et

Dünya

Beyaz sandalyede ölüm unutulmadı

KHK’lı polis Mustafa Kabakçıoğlu’nun karantina koğuşunda plastik beyaz bir sandalye üzerinde tek başına ölümü, Almanya’da protesto edildi. Kassel şehrindeki protestoya insan hakları savunucularının yanı sıra bölge halkı da büyük ilgi gösterdi.

BOLD – Türkiye’nin gündeminden düşmeyen beyaz sandalyede ölüm, bu sefer Almanya’nın Hessen eyaleti Kassel şehrinde protesto edildi. Şehrin en işlek noktalarından Oberplatz’ta yapılan etkinliğe dondurucu soğuğa rağmen çok sayıda insan hakkı savunucusu katıldı.

KASSEL’DE KABAKÇIOĞLU PROTESTOSU

Protesto’da KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun yaşadığı insan hakkı ihlalleri, resim sergisi ve beyaz sandalyelerle anlatıldı. Ayrıca yaşanılan hukuksuzluklar sebebiyle vefat eden insanlar için sandalyelerin üzerine güller bırakıldı.

DARAĞACINDAKİ ADALET!

Diğer yandan protestonun yapıldığı alana temsili bir idam sehpası kuruldu. Sehpada ortadan kaldırılan adaleti temsilen Themis figürü sallandırıldı. Vera Kassel E.V öncülüğünde yapılan eyleme, Human Rights Defenders (İnsan Hakları Savunucuları-HRD) ile Almanya’ya iltica etmiş gönüllülerin oluşturduğu IHRF dernekleri destek verdi.

Etkinlikte konuşan Vera Kassel e.V Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Adem Dumlu:“Bugün burada Türkiye’deki her kesimden zulüm gören insanların sesi olmaya çalışıyoruz. Özellikle pandemi sürecinde cezaevlerinde önlem alınamadığından dolayı onlarca insan hayata veda etti. Hala keyfi olarak hapiste tutulan insanlar var. Biran önce hukuka ve insan haklarına uygun kararlar verilmesi adına Türkiye’nin hukuka dönmesi için baskı yapılması gerekiyor. Bu bağlamda bütün herkesten ricamız lütfen bu tür etkinliklere katılıp destek versinler.” ifadelerini kullandı.

Saat 13.00’te başlayan etkinlik 17.00’de sona erdi.

Okumaya devam et

Popular