Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalayan akademisyenler beraat etti

Kamuoyunda “Barış bildirisi akademisyenleri” olarak da bilinen  “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları gerekçesiyle bir süre tutuklu yargılanan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy dün görülen davada beraat etti.

BOLD-Akademisyenlerin yargılandığı davanın bir önceki celsesi 23 Mayıs’ta görülmüş ve akademisyenler Meral Camcı ile Esra Mungan’ın avukatı mazeretli ve Muzaffer Kaya ile Kıvanç Ersoy’un esasa karşı savunmalarını sunmaları duruşma 15 Ekim’e ertelenmişti.

Yargılamayı yapan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Barış İçin Akademisyenler hakkında verdiği “hak ihlali” kararına atıf yaparak celse arasında akademisyenlerin beraatına karar verdi.

“BİZE AİT OLANI ALDIK”

Kararı, sosyal medya hesabından paylaşan Meral Camcı, “’Tahliye yetmez, beraat’ dediğimiz o günden bugüne 3,5 yıl oldu. Bugün itibarıyla beraat… Bize ait olanı biz aldık. Onlar vermedi, biz bizim olanı aldık. Omuz omuza haklı bir mücadeleyi sürdürmenin ve haksıza hukuksuza biat etmemenin onuru ve sevinci bize kaldı” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz için toplanan paralar kayıp

Gündem

İçişleri Bakanlığı, yeni genelge yayınladı; 18-20 yaş arası çalışanlar sokağa çıkabilecek

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle 18-20 yaş aralığındaki gençlerin sokağa çıkma yasağını, çalışanlar açısından istisna tuttu. Yeni genelge valiliklere gönderildi.

BOLD – İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine sokağa çıkma yasağı kapsamında bulunan “18- 20 Yaş” arasındaki gençlerle ilgili uygulama birliğinin sağlanması amacıyla istisnaları içeren ek bir genelge daha gönderdi.

Buna göre 18-20 yaş arasında olup kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, özel sektörde düzenli çalıştığını sosyal güvenlik belgesiyle ortaya koyanlar ile mevsimlik tarım işçileri, sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak. Sokağa çıkma yasağından muaf tutulanlar istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler sırasında bu belgeleri göstermek zorunda olacak.  Bu istisnalar 01.01.2002 tarihinden sonra doğanlara (18 yaşından küçüklere) uygulanmayacak.

Ceza Hukukçusu Özgenç’ten ‘İnfaz Yasası’ eleştirisi: Katiller, uyuşturucu tacirleri ve cinsel istismar suçluları tahliye olacak

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Virüs nedeniyle ablamın bipolar bozukluğu nüksetti, ilaç kullanıyordu ama o intihar etmez

Eşi 2, babası 3,5 yıldır tutuklu olan Halime Gelir Çalışkan dün öğlen saatlerinde evlerinin balkonundan düşerek hayatını kaybetti. Daha önce bipolar bozukluğu tedavisi gören Çalışkan’ın hastalığı 3 hafta önce nüksetmişti.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Çanakkale merkezdeki evlerinin 4. katından dün öğlen saatlerinde düşerek hayatını kaybeden 29 yaşındaki Halime Gelir Çalışkan’ın erkek kardeşi Mustafa Fatih Gelir, olayın ayrıntılarını BOLD Medya’ya anlattı.

Fatih Çalışkan “Ablamda bipolar bozukluk vardı. Virüs salgının başlamasıyla nedeniyle üç hafta önce yeniden nüksetti. Her hafta cezaevindeki eşini ziyarete gidiyordu. Gidemeyecek olması onu bayağı üzdü, moralini bozdu. Yaşadıkları zaten çok zordu. Ama balkondan intihar ettiğini düşünmüyoruz. Kullandığı ilaçlar nedeniyle başı dönüyordu. Korkuluk da kırılmış. Ablam inançlı biri, intihar etmez.” dedi.

Dün 11.00-11.30 gibi Zehra’yı uyuttum.

EŞİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunu Çalışkan eşi 2, babası 3,5 yıldır tutukluydu. Elif Zehra adında 2 yaşında bir kızı bulunuyordu. Çalışkan’ın cenazesi bugün öğle namazından sonra defnedilecek.

Halime Çalışkan’ın eşi Hidayet Çalışkan Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde öğretim görevlisiydi. 2,5 yıl önce Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanıp Çanakkale Cezaevine gönderildi.

 

Ayrıntılar geliyor.

 

 

Okumaya devam et

Gündem

Ceren Damar davasında savcılık, cezanın artırılmasını istedi

Savcılık, Ceren Damar cinayetinde mahkeme kararına itiraz ederek sanık Hasan İsmail Hikmet’in canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme suçundan ceza verilmesini talep etti.

BOLD – Akademisyen Ceren Damar Şenel’ın Hasan İsmail Hikmet isimli erkek tarafından öldürülmesine ilişkin davada mahkemenin verdiği karara itiraz eden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, katil Hikmet’e ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek’ kasten öldürme maddesinden de ceza verilmesi gerektiğini savundu.

Sanık Hikmet’e ‘kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme suçundan’ ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

17 KEZ BIÇAKLADIĞI NAZARA ALINMALI

Hürriyet’in haberine göre, kararı itiraz ederek istinafa taşıyan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazında şu ifadeler kullanıldı: “Sanığın ilk olarak tabanca kullanması sonrasında da maktuleyi 17 kez bıçaklayarak öldürmesi nazara alındığında, sanığın eylemleri sebebiyle ‘yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle’ kasten öldürme suçunun nitelikli halinin yanında ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek’ kasten öldürme nitelikli halinden de hüküm kurulması gerektiği değerlendirilmekle, usul ve esas yönünden yasaya aykırı bulunduğunda kararın istinafen kaldırılması arz olunur.”

Batman Cezaevinde ‘isyan’ sloganları

Okumaya devam et

Popular