Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ege’de boğulan 7 mültecinin ve kurtarılan 12 kişinden 9’unun kimlikleri belli oldu

Üç gün önce Ege’de boğulan 7 Türk mültecinin ve kurtarılan 12 kişiden 9’nun kimlikleri belli oldu. Sakız adası açıklarında batan botta 19 kişi bulunuyordu.

BOLD – Tenkil Süreci’nde Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan bir grup mülteci daha Ege Denizi’nde can verdi. 15 Temmuz’dan beri Hizmet Hareketi’ne yakın insanlara yönelik devletten kaynaklı yoğun baskı nedeniyle Ege’de ve Meriç’te çok sayıda aile faciası yaşandı.

27 Eylül 2019 sabahı Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışan grup da botlarının alabora olması sonucu aralarından 7 kişiyi kaybetti. Aralarında 4 çocuk ve 1 bebeğin de bulunduğu cenazelerin kaldırıldığı Sakız adasındaki hastaneden alınan bilgiye göre, hayatını kaybeden 7 kişinin kimliği netleşti:

1-MUSTAFA SAİD ZENBİL 12 Yaş
2-MELTEM ZENBİL 40 Yaş
3-KEVSER SEZER 58 Yaş
4-MAHİR IŞIK 4 aylık
5-MUSTAFA KARA 6 Yaş
6-GÜLSÜM KARA 8 Yaş
7-İBRAHİM IŞIK3 Yaş

DOKTOR AĞLAYARAK İNCELEDİ

Morg doktorunun bebeğin vücudunu ağlayarak incelediği belirtildi. Kurtarılan 12 kişiden 8 kişinin isimleri ise Oğuz Zenbil, Bedirhan Zenbil, Yusuf Deniz, Arife Deniz, Alp Deniz, Arife Deniz, Büşra Deniz, Fatma Işık, Nazir Işık.

Bottaki diğer 6 kişinin kimliğiyle ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor.

55 GÜNLÜK BEBEK

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından Batmanlı Işık ailesinin fotoğraflarını yayınladı ve “5 çocuk 2 kadının öldüğü Ege faciasından… Biri 55 günlük 2 çocuklu Işık ailesi Batmanlı Fatma ve Bitlisli Nasır… Maalesef 55 günlük bebek suda boğularak hayatını kaybetti. Öncesinde çok acı hikayeleri olan bir aileydi. Allah onlara ve yakınlarına sabırlar versin.” dedi.

Kurtarılanlar arasında bulunan Yusuf Deniz’in Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Yard. Doç. olduğu, 672 sayılı KHK ile ihraç edildiği öğrenildi. Eşi Arife Yusuf ve 6-7 yaşlarındaki oğlu ile 2-3 yaşlarındaki kızıyla Yunanistan’a geçmeye çalışan Deniz’in ailesinden haber alınamadı. Yusuf Deniz’in eşinin de KHK ile kapatılan Mevlana Üniversitesinde öğretim üyesi olduğu belirtildi.

Batan bottan kurtarılanlardan biri KHK’lı bir akademisyen

Dünya

Nijerya’da süper tankerin 1’i Türk 19 mürettebatı kaçırıldı

Nijerya’da korsanların saldırısına uğrayan Hong Kong bandralı bir petrol tankerinde görevli mürettebattan 19’u kaçırıldı. Kaçırılanlardan birinin Türk olduğu bildirildi.

BOLD Kaçırılan mürettebattan 18’inin Hindistanlı birinin de Türk vatandaşı olduğu kaydedildi. Gemiyi işleten şirketin açıklamasında, saldırının 3 Aralık günü Bonny Adasına 77 deniz mili mesafede gerçekleşti. Şirket yetkilileri, ne geminin ne de yüklü olan kargonun zarar görmediği ve gemide 7 kişinin daha bulunduğunu kaydetti.

Yaklaşık 2 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip süper tanker Nave Constellation’ın Yunan nakliye şirketi Navios Tanker Management tarafından işletildiği ifade edildi.

Saldırı sonrası konuşan şirket yetkilileri, mürettebatın ailelerinin bilgilendirildiğini belirterek, “19 kişinin güvenli şekilde geri dönmesini sağlamak için gereken her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Batı Afrika bölgesindeki denizlerdeki korsan saldırıları son aylarda artmış durumda.

Moritanya’da göçmen teknesi faciası: 60’a yakın ölü

Okumaya devam et

Gündem

Aydınlıların direnişi belgesel oldu: Jeotermal Yetti Gari

Yönetmen Murat Yüksel ve Gazeteci Onur Yıldırım, Aydın’ın köylerini gezerek “Jeotermal Yetti Gari” isimli belgesele imza attı.

BOLD– JES’lerin doğa ve tarımsal alanlar üzerindeki etkilerini anlatan yapımda Aydın’da yaşayan mağdurlar ve uzmanlarla görüşüldü. Belgeselin odağında ise halkın verdiği mücadele yer alıyor.

KIZILCAKÖY DİRENİŞİ İLHAM OLDU
Evrensel’den Eda Aktaş’ın haberine göre yönetmen Murat Yüksel Kızılcaköylülerin direnişinden etkilenerek bölgedeki JES (jeotermal enerji santrali) sorununu gündeme alan bir belgesele yapmaya karar verdi. Belgeselin ilk gösterimini 6 Ekim’de JES direnişinin simgesi haline gelen Kızılcaköy’de gerçekleştiren Yüksel “JES’lerin bu kadar zararlı olduğunu bilmiyordum. Temiz enerji olduğu iddia ediliyordu ama bunun temiz enerji olmadığını gözlemledim.” açıklamasında bulundu.

Çekimleri 20 köyde yapılan belgesel sırasında köylülerin dertlerini anlatmakta çekinmediğini dile getiren Murat Yüksel yörede yaşananları ise “Menderes Ovası’nın hoyratça kullanılması sonucu, geleceğimiz ipotek altına alınıyor ve kanser vakaları artıyor, bu kanser hastalarının bir gideri var ama elektrik şirketinin de ürettiği bir gelir var. İkisini yan yana getirdiğimiz zaman, kanser hastalarının iyileşmesi için harcanan para daha fazla. Ama adı temiz enerji ne hikmetse!” şeklinde açıkladı.

Diğer köylerde de gösterimi yapılacak olan “Jeotermal Yetti Gari” aralık ayı içerisinde İzmirli izleyicilerle de buluşacak.

Okumaya devam et

Gündem

Alpaslan Kuytul’a tahliye

Mahkeme, hakkında 3 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası istenen ve 22 aydır cezaevinde tutulan Furkan Vakfı Kurucusu Alpaslan Kuytul’un tahliyesine karar verdi.

BOLD – Alpaslan Kuytul’un yargılandığı davanın duruşması bugün görüldü. Duruşmaya video konferans yöntemi olan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan Alparslan Kuytul’un beraatini talep etti. Adana Adliyesindeki davada 4. Ağır Ceza Mahkemesi, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek”, “özel belgede sahtecilik”, “dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık”, “kamu kurum ve kuruluşları ve benzeri tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “mal varlığı değerlerinin gayrimeşru kaynağını gizlemek” suçlarından 3 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Furkan Vakfı kurucusu Alpaslan Kuytul hakkında tahliye kararı verdi. 45 vakıf üyesi ile birlikte yargılanan Kuytul, davanın tek tutuklu sanığıydı.

VAKIF ÜYELERİNİ SEVİNDİREN KARAR

Vakfın resmi sitesinden yapılan duyuruda “22 aydır Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Alparslan Kuytul Hocaefendi, ‘Suç Örgütü Kurmak Ve Nitelikli Dolandırıcılık’ iddiasıyla yargılandığı 4. Ağır ceza mahkemesinden bugün tahliye edildi” denildi. Kuytul hakkında geçen Temmuz ayında ‘terör örgütlerine destek vermek” suçlamasıyla 20 yıla kadar hapis istemiyle yeni bir dava açılmıştı. Kuytul’a yurt dışı yasağı getiren mahkeme duruşmayı 17 Marta erteledi. Tahliye kararı Furkan Vakfı üyelerince sevinçle karşılandı.

Alman vatandaşına Türkiye’de ağır işkence

Okumaya devam et

Popular