Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ege’de hayatını kaybeden mülteciler Sakız Adası’na defnedildi

Ege Denizinde botlarının alabora olması sonucu hayatını kaybeden Türkiyeli Mülteciler Sakız Adası’na defnedildi. Defin işleminde faciadan sağ kurtulanlar da vardı.

UFUK YARDIMCI

ATİNA – Yunanistan’ın Sakız (Chios) açıklarında meydana gelen kazada hayatını kaybeden 7 kişi, bugün aileleri tarafından Sakız Adası’nda toprağa verildi.

Tenkil Süreci nedeniyle Türkiye’yi botla kaçak olarak terketmek zorunda kalan, akademisyen ve yargı mensupları ile çocuklarından oluşan 19 kişilik grubun botları alabora olmuştu.

Yunanistan’ın Sakız Adası açıklarındaki Oinousses (İnusses) bölgesinde 27 Eylül 2019 Cuma günü meydana gelen tekne kazasında hayatını kaybeden biri bebek beş çocuk ve iki kadın, Sakız Adası’nda Müslümanlar için ayrılan mezarlıkta defnedildi. Defin işlemi, Müslüman geleneklerine göre ayrı ayrı cenaze namazları kılınarak gerçekleşti.

Defin törenleri için, yerel yöneticiler, defin hazırlıkları ve cenazelerin toprağa verilmesi aşamalarında destek verdi.

Hayatını kaybedenlerin isimleri ve yaşları şöyle:

1-MUSTAFA SAİD ZENBİL 12 Yaş
2-MELTEM ZENBİL 40 Yaş
3-KEVSER SEZER 58 Yaş
4-MAHİR IŞIK 4 aylık
5-MUSTAFA KARA 6 Yaş
6-GÜLSÜM KARA 8 Yaş
7-İBRAHİM IŞIK3 Yaş

Yunan basın-yayın organlarının haberine göre, Türkiye’den hareket eden toplam 19 kişinin içerisinde bulunduğu tekne kazasından sağ kurtulan 11 kişiden oluşan aile bireyleri, eş ve çocuklarını defnetti.

Ege’de boğulan 7 mültecinin ve kurtarılan 12 kişinden 9’unun kimlikleri belli oldu

Dünya

Nijerya’da süper tankerin 1’i Türk 19 mürettebatı kaçırıldı

Nijerya’da korsanların saldırısına uğrayan Hong Kong bandralı bir petrol tankerinde görevli mürettebattan 19’u kaçırıldı. Kaçırılanlardan birinin Türk olduğu bildirildi.

BOLD Kaçırılan mürettebattan 18’inin Hindistanlı birinin de Türk vatandaşı olduğu kaydedildi. Gemiyi işleten şirketin açıklamasında, saldırının 3 Aralık günü Bonny Adasına 77 deniz mili mesafede gerçekleşti. Şirket yetkilileri, ne geminin ne de yüklü olan kargonun zarar görmediği ve gemide 7 kişinin daha bulunduğunu kaydetti.

Yaklaşık 2 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip süper tanker Nave Constellation’ın Yunan nakliye şirketi Navios Tanker Management tarafından işletildiği ifade edildi.

Saldırı sonrası konuşan şirket yetkilileri, mürettebatın ailelerinin bilgilendirildiğini belirterek, “19 kişinin güvenli şekilde geri dönmesini sağlamak için gereken her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Batı Afrika bölgesindeki denizlerdeki korsan saldırıları son aylarda artmış durumda.

Moritanya’da göçmen teknesi faciası: 60’a yakın ölü

Okumaya devam et

Gündem

Aydınlıların direnişi belgesel oldu: Jeotermal Yetti Gari

Yönetmen Murat Yüksel ve Gazeteci Onur Yıldırım, Aydın’ın köylerini gezerek “Jeotermal Yetti Gari” isimli belgesele imza attı.

BOLD– JES’lerin doğa ve tarımsal alanlar üzerindeki etkilerini anlatan yapımda Aydın’da yaşayan mağdurlar ve uzmanlarla görüşüldü. Belgeselin odağında ise halkın verdiği mücadele yer alıyor.

KIZILCAKÖY DİRENİŞİ İLHAM OLDU
Evrensel’den Eda Aktaş’ın haberine göre yönetmen Murat Yüksel Kızılcaköylülerin direnişinden etkilenerek bölgedeki JES (jeotermal enerji santrali) sorununu gündeme alan bir belgesele yapmaya karar verdi. Belgeselin ilk gösterimini 6 Ekim’de JES direnişinin simgesi haline gelen Kızılcaköy’de gerçekleştiren Yüksel “JES’lerin bu kadar zararlı olduğunu bilmiyordum. Temiz enerji olduğu iddia ediliyordu ama bunun temiz enerji olmadığını gözlemledim.” açıklamasında bulundu.

Çekimleri 20 köyde yapılan belgesel sırasında köylülerin dertlerini anlatmakta çekinmediğini dile getiren Murat Yüksel yörede yaşananları ise “Menderes Ovası’nın hoyratça kullanılması sonucu, geleceğimiz ipotek altına alınıyor ve kanser vakaları artıyor, bu kanser hastalarının bir gideri var ama elektrik şirketinin de ürettiği bir gelir var. İkisini yan yana getirdiğimiz zaman, kanser hastalarının iyileşmesi için harcanan para daha fazla. Ama adı temiz enerji ne hikmetse!” şeklinde açıkladı.

Diğer köylerde de gösterimi yapılacak olan “Jeotermal Yetti Gari” aralık ayı içerisinde İzmirli izleyicilerle de buluşacak.

Okumaya devam et

Gündem

Alpaslan Kuytul’a tahliye

Mahkeme, hakkında 3 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası istenen ve 22 aydır cezaevinde tutulan Furkan Vakfı Kurucusu Alpaslan Kuytul’un tahliyesine karar verdi.

BOLD – Alpaslan Kuytul’un yargılandığı davanın duruşması bugün görüldü. Duruşmaya video konferans yöntemi olan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan Alparslan Kuytul’un beraatini talep etti. Adana Adliyesindeki davada 4. Ağır Ceza Mahkemesi, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek”, “özel belgede sahtecilik”, “dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık”, “kamu kurum ve kuruluşları ve benzeri tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “mal varlığı değerlerinin gayrimeşru kaynağını gizlemek” suçlarından 3 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Furkan Vakfı kurucusu Alpaslan Kuytul hakkında tahliye kararı verdi. 45 vakıf üyesi ile birlikte yargılanan Kuytul, davanın tek tutuklu sanığıydı.

VAKIF ÜYELERİNİ SEVİNDİREN KARAR

Vakfın resmi sitesinden yapılan duyuruda “22 aydır Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Alparslan Kuytul Hocaefendi, ‘Suç Örgütü Kurmak Ve Nitelikli Dolandırıcılık’ iddiasıyla yargılandığı 4. Ağır ceza mahkemesinden bugün tahliye edildi” denildi. Kuytul hakkında geçen Temmuz ayında ‘terör örgütlerine destek vermek” suçlamasıyla 20 yıla kadar hapis istemiyle yeni bir dava açılmıştı. Kuytul’a yurt dışı yasağı getiren mahkeme duruşmayı 17 Marta erteledi. Tahliye kararı Furkan Vakfı üyelerince sevinçle karşılandı.

Alman vatandaşına Türkiye’de ağır işkence

Okumaya devam et

Popular