Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Elektriğe zam yargıya taşınıyor

Elektriğe yapılan zamların tüketicileri zor durumda bıraktığına dikkat çekilerek son zammın geri çekilmesi talep edildi. Geri çekilmemesi halinde zam yargıya taşınacak.

BOLD – Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği, elektriğe yapılan zamların tüketicileri zor durumda bıraktığına dikkat çekerek son zammın geri çekilmesini talep etti. Dernek aksi halde zammın yargıya taşınacağının altını çizdi.

ELEKTRİK FİYATLARI YÜZDE 61 ARTTI

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği’nden (ÇETKODER) son yapılan elektrik zamlarına tepki geldi. ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, son 21 ayda elektrik fiyatlarına 5 kere zam yapıldığını dile getirdi. Göktaş, yapılan bu zamla birlikte elektriğin yüzde 60.9 oranında arttığına dikkat çekti.

ZAM VATANDAŞI ZOR DURUMA DÜŞÜRDÜ

Yapılan zamların dar gelirli vatandaşı zor duruma düşürdüğünü ifade eden Göktaş, “Öncelikle bu yapılan zammın yetkililerce bir kez daha gözden geçirilerek geri çekilmesini tüketiciler adına talep ediyoruz. Zam geri çekilmez ise tüketicilerin aleyhine olan bu hususu kısa süre içinde yargıya taşıyacağız” dedi.

FATURA AYLIK 21 LİRA ARTTI

TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal ise zamla birlikte asgari 230 kilovatsaatlik tüketim üzerinden 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturasının 142 liradan 163 liraya çıktığını belirterek, “Uygulanan tüketim ekonomisi ve kamu yönetimindeki israflar nedeniyle artan bütçe açığının faturası, yapılan zamlar ve artırılan vergiler aracılığıyla yine tüketiciye kesilmektedir” dedi.

 

Ege’de hayatını kaybeden mülteciler Sakız Adası’na defnedildi

Ekonomi

Yeni düzenlemeye göre, 3 ay süreyle işten çıkarma yasaklanıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de alınan yeni tedbirler göre, işten çıkarma 3 ay süreyle yasaklanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan isterse bu yasağı 6 aya kadar uzatabilecek.

BOLD-İşveren isterse işçiyi ücretsiz izne çıkartabilecek bu durumda işçiye günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek. Ayrıca 15 Mart’tan sonra işten çıkartılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de aynı miktar ödenecek.

Katar uçakları Türkiye’ye ne taşıyor? Turhan Bozkurt yorumladı

Okumaya devam et

Ekonomi

Katar uçakları Türkiye’ye ne taşıyor? Turhan Bozkurt yorumladı

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’nin tüm yurtdışı uçuş seferlerini iptal etmesine rağmen Katar’a uçuş seferlerinin devam etmesi dikkat çekti. Gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın sosyal medya hesabında günde getirdiği uçuşlar da ne taşındığı merak konusu oldu.

BOLD-Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ekonomideki son gelişmeler ve Katar uçağı BOLD Medya Youtube kanalında Fatih Akalan’ın sunumuyla Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt’un yorumuyla gündeme taşındı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Rusya, Türkiye yerine başka ülkelerden limon alacak

Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’nin ihracatı kısıtlaması sonrası limon sıkıntısı yaşanmasını beklemediklerini açıkladı. Sevkiyatta Türkiye’nin yerini başka ülkelerin alabileceği belirtildi.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanlığının koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle limon ihracatını Ağustos sonuna kadar ön izne bağlaması akabinde, Rusya Tarım Bakanlığı, kısıtlamaya bağlı sıkıntı yaşanmasını beklemediklerini duyurdu.

ALTERNATİF ARJANTİN, BREZİLYA, GÜNEY AFRİKA

Bakanlık, “Limon sevkiyatı ticari ilişkiler yürüttüğümüz başka ülkelerden yapılabilir. Söz gelimi Arjantin, Brezilya ve Güney Afrika ülkeleri” açıklamasını yaptı.

Geçen yaz Türkiye’den Rusya’ya neredeyse hiç limon sevkiyatı yapılmadığını, bunun ülkedeki pazarda ürünün tedariğine yansımadığı da hatırlatıldı.

YÜZDE 45’İNİ TÜRKİYE’DEN TEMİN EDİYOR

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak, Moskova’daki bir basın toplantısında daha önce Türkiye’den Rusya’ya her yıl 150 ila 200 bin ton limon sevkiyatı yapıldığını söylemişti.

Uzmanlara göre Rusya’daki limonların yaklaşık yüzde 45’i Türkiye’den gidiyor. Arjantin (yüzde 23) ve Güney Afrika Cumhuriyeti de (yüzde 13) Rusya’da en çok limon ihracatı yapan diğer ülkeler.

Meclis’te infaz paketi gerginliği: MHP ve HDP milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü

Okumaya devam et

Popular