Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Tutuklu avukat Ayşegül Çağatay: “Kaybedilen 4 kişi görünür kılındığı için hayattalar”

Tutuklu avukat Ayşegül Çağatay, cezaevinden gönderdiği mektubunda kaybedildikten 6 ay sonra Emniyette ortaya çıkan 4 kişiyle ilgili önemli tespitlerde bulundu.

BOLD ÖZEL- Halkın Hukuk Bürosu’nun tutuklu avukatlarından Ayşegül Çağatay, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na yazdığı mektupta, Şubat ayında siyah transporterla kaçırıldıktan 6 ay sonra Ankara Emniyeti’nde ortaya çıkan 4 kişinin durumuna değindi.

Eylül 2017’den beri tutuklu olan Avukat Çağatay, kaçırılan dört kişinin başına gelenlerin kendi müvekkilleri Ayten Öztrük’e yapılanlara büyük benzerlik gösterdiğini belirtti. Ayten Öztürk de kaçırılmış ve yaklaşık 6 ay ağır işkence görmüştü.

“AİLELERİ SAHİPLENDİĞİ GÖRÜNÜR KILINDIKLARI İÇİN HAYATTALAR”

Öztürk mektubunda şöyle dedi:

“Temmuz ayının sonlarına doğru, Şubat ayında kaybedilen kişilerden dördünün bulunduğuna ilişkin haberleri okuyunca çok heyecanlandık. Haberlerin ayrıntıları geldiğinde mizansenin müvekkilimiz Ayten Öztürk’ün dosyasında yapılanlarla çok benzer olduğunu farkettik. Bu kişiler ailelerinin sahiplenmesi ve sizin emeklerinizle ‘görünür’ kılındıkları için bulundular ve hayattalar. Basında bu meseleye gereken önemin verilmediğini ve bir tür sansüre uğradığını tespit ettik. Anlaşılan hayatta kalmanın karşılığında suskunluk sözü aldılar. Ancak bu tür vakıaların tekrarlanmaması için üstelerinin kapatılmaması aksine üstlerine gidilmesi gerekir. Müvekkilimiz Ayten Öztürk’ün dosyasında bu durum açıkça teşhir edilmiştir. Bu dosyaya sahip çıkmak tüm gözaltına kayıp ve işkence vakalarına sahip çıkmak anlamına gelecektir.”

Ayşegül Çağatay’ın “görünür kılındıkları için hayattalar” dediği dört kişi; Şubat 2109’da zorla kaybedildikten 6 ay sonra Ankara Terörle Mücadele (TEM) şubesinde ortaya çıkan Salim Zeybek, Yasin Ugan, Özgür Kaya ve Erkan Irmak. Kaybedilen dört kişi bir mizansenle 6 ayın ardından kendileri gelip Ankara Emniyeti’ne teslim olmuş gibi gösterilmişlerdi. Dördünün de aşırı zayıfladıkları, korktukları ve ailelerine polisin ‘susun’ taleplerini ilettikleri görülmüştü.

2 YILDIR TUTUKLU

2 yıldır tutuklu bulunan avukat Ayşegül Çağatay, adil yargılama haklarının sağlanması için çağrı yaptı. 2 yıldır yaşanan olaylara dikkat çeken Çağatay, Halkın Hukuk Bürosu’na yapılan baskıların sonuç vermeyeceğini, her türlü infazlara ve tutsaklıklara rağmen hak mücadelesi vermekten geri adım atmayacaklarını belirtti.

AYTEN ÖZTÜRK’ÜN DURUŞMASI 3 EKİM’DE

Tutuklu avukat Ayşegül Çağatay, mektubunda Ayten Öztürk’ün duruşmasının 3 Ekim’de İstanbul Adliyesi’nde yapılacağını vurgularken, duruşmanın takip edilmesini istedi.

8 Mart 2018’de Lübnan Havalimanı’nda gözaltına alındıktan sonra başına çuval geçirilerek Türkiyeli yetkililere teslim edilen ve özel bir uçakla Ankara’ya getirilen Ayten Öztürk, 6 ay boyunca Ankara’da bilinmeyen bir resmi kurumda ağır işkencelere maruz kalmıştı. Ayten Öztürk’ün yaşadıklarını anlattığı mektubu ve savunmasını BOLD yayınlamıştı.

Öztürk 6 ay işkencenin ardından, 28 Ağustos 2018 Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde ortaya çıkmıştı. Öztürk ilk savunmasında; 13 Mart 2018’de yasa dışı biçimde bir gözaltı merkezine götürüldüğünü ve 6 ay işkence yapıldıktan sonra bir mizansenle gece yarısı açık arazide polise teslim edildiğini belirtmişti.

AYŞEGÜL ÇAĞATAY’IN MEKTUBU

Tutuklu avukat Ayşegül Çağatay’ın Gergerlioğlu’na gönderdiği mektubun orjinali:

Ankara’daki işkence merkezinde 6 ay işkence gören Ayten Öztürk her şeyi anlattı

BOLD ÖZEL

ANA HABER – Davutoğlu partiyi kurdu Erdoğan’dan karşı hamle geldi

Türkiye ve dünya gündeminin öne çıkan haberleri Safa Kalender ile Bold Medya Ana Haber’de… Ahmet Davutoğlu partiyi kurdu, Tayyip Erdoğan’dan karşı hamle geldi. BOLD

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Bebeklerin bulunduğu Çorum Cezaevinde kalorifer yanmıyor

Kaloriferlerin yanmadığı Çorum Cezaevinde devamlı kalan 2, dönüşümlü gidip gelen 2 bebek ve çocuk bulunuyor. Yarın 2,5 yaşındaki Hamza da cezaevindeki annesinin yanına teslim edilecek.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Cezaevlerindeki insanlık dışı koşullar ve hak ihlalleri kış gelince daha da artıyor. Hava sıcaklığının geceleri eksi 3’e düştüğü Çorum’daki cezaevinde kaloriferler yanmıyor. Yargı paketinden yararlanıp kısa bir süre önce tahliye olan Emine A, Çorum Cezaevinde şu anda sürekli kalan 2, dönüşümlü gidip gelen 2 bebek ve çocuğun daha olduğunu, kış günü çocukların hasta olmaya mahkum edildiğini söyledi.

HAMZA’YA BEN BAKACAĞIM AMA DURMUYOR

16 kişilik bir koğuşta kaldığını ifade eden Emine A, “Ben tutukluyken orada 3 bebek vardı. Diğer ikisi de annelerinin yanına gelip gidiyordu. Küçüklerden Hamza 1 haftadır benim yanımda. Annesi haber gönderdi. Burası çok soğuk kalorifer yanmıyor, hasta olmasın, mümkün olduğunca sizinle kalsın diye ama çocuk durmuyor. Annesini istiyor. Ben kalsın istiyorum, keşke hep dursa, bakacağım ama durmuyor. Mecburen yarın vereceğim annesine” dedi.

ÇOCUK ARTIK İÇ GEÇİRİYOR, BİZ DE DAYANAMIYORUZ

Emine A, 7 aylıkken hapse giren Hamza’nın psikolojik durumunu ise şöyle anlattı: “Çocuk artık bayağı iç geçiriyor. Biz de dayanamıyoruz. Sıkıyor kendini. Gözlerinden yaşlar geliyor. Bağıra bağıra ağlamıyor, içeride hep sus sus dedikleri için, susarak ağlamayı öğrenmiş. Annem diyor, sessizce ağlıyor, arkası gelmiyor.”

Gülende ve Erdal Bıçakçı’nın en küçük oğlu olan Hamza Bıçakçı 7 aylıkken annesiyle birlikte Çorum Cezaevine girdi. 2,5 yaşını doldurdu. Mart 2018’den beri karı-koca tutuklu bulunan Bıçakçı çiftinin üç çocuğu var. Zeynep (7) ve Numan’a (10) Kahramanmaraş’ta ikamet eden yaşlı babaanne ve dede bakıyor.

Hamza, ablası Zeynep (7) ve abisi Numan’a (10) ile.

Emine A. “Hamza’nın ailesinden Çorum’da kimse yok. Ben içerideyken annesi rica etmişti ‘Hamza dışarıyı hiç görmedi, çıkınca biraz ilgilenebilir misin, oğlum dışarıyı görsün’ diye. Ben de tabi dedim. Canla başla. Çocuk bu. Geçen hafta ailesi Maraş’tan açık görüşe geldi, onlar bana teslim ettiler. Annesinden de izin aldılar. Yarın da götüreceğim.” ifadelerini kullandı.

ŞEKER HASTASIYIM, İLAÇLARIMI 25 GÜN VERMEDİLER

Şeker hastası olduğunu ve cezaevindeyken ilaçlarının verilmediğini de belirten Emine A. “3 ay içeride kaldım. Psikolojik baskı var orada. Ben kendim hastalandım. Zoraki doktora götürüyorlar. Ellerim uyuşuyordu. Doktor acil ameliyat olman gerekiyor dedi. Ben burada ameliyat olamam dedim. Çıkınca olurum dedim. Doktor aparat vereyim, onu takın dedi. Ama bir ay bekledim hala gelecek aparat. Şeker hastasıyım, ilaçlarımı 25 gün vermediler. Daha ne diyeyim” diye konuştu.

KAZAN PATLAMIŞ

Öte yandan HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, sorunun çözümü için cezaevi yetkileriyle görüştüğünü 2 gün önce sosyal medya hesabından duyurmuş ve şöyle demişti: “Çorum Cezaevi’nde kaloriferlerin yanmadığı şikayetleri vardı. Yetkililerle görüştüm. Patlayan 2 kazanın tamirinin bu gece biteceğini belirttiler. Umarım sorun gecikmeden biter.”

7 aylıkken hapse giren Hamza bir haftadır Emine A.’nın yanında: “Çocuk artık bayağı iç geçiriyor. Biz de dayanamıyoruz. Sıkıyor kendini. Gözlerinden yaşlar geliyor. Bağıra bağıra ağlamıyor, içeride hep sus sus dedikleri için, susarak ağlamayı öğrenmiş. Annem… diyor arkası gelmiyor.”

Hamza ve annesi Gülende Bıçakçı.

‘Ablamı serbest bırakın, düşük riski var, iğne tedavisi görüyor’

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

‘Ablamı serbest bırakın, düşük riski var, iğne tedavisi görüyor’

Önceki gün İzmir’de tutuklanan 4 aylık hamile Emine Büşra İbişoğlu’nun düşük riski devam ediyor. BOLD Medya’ya konuşan kardeşi yetkililere acil çağrıda bulundu.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL- 6 Aralık 2019’da İzmir’deki evinde gözaltına alınan hamile tutuklu Emine Büşra İbişoğlu S., İzmir Şakran Cezaevine gönderildi. 4 aylık hamile olan genç anne düşük riski olduğu için bir aydır iğne tedavisi görüyordu. Emine Büşra İbişoğlu S.’nin kardeşi Fatih İbişoğlu, ablasının tutukluğuna sosyal medya hesabından tepki göstererek serbest bırakılması çağrısında bulundu. Fatih İbişoğlu, “4 aylık hamile Emine Büşra İbişoğlu’nu derhal serbest bırakın. Kanunlara göre hamile bir kadın yargılama sürecini tutuklu geçiremez. Ablam tutuksuz yargılansın!!” dedi.

GÖZALTINDAYKEN DOKTORA GÖTÜRÜLDÜ

Ablasının gerçekten düşük riski olduğunu ve son bir aydır son bir aydır iğne tedavisi gördüğünü belirten İbişoğlu, “Ablamı gözaltındayken hastaneye götürüldü. Oradaki doktor evet düşük riski var, seni tanıyorum dedi. Hatta bunu rapora da yazdı. Ama buna rağmen tutukladılar. Şu an geçici koğuşta tutuluyor. Defalarca kanaması oldu, sıkıntılı ve acil bir durum yaşanıyor. Bir çözüm bulunmalı.” dedi.

CEZAEVİ ŞARTLARI DOĞUM İÇİN UYGUN!

Bold Medya’ya konuşan İbişoğlu, ablasının ifade verirken yaşadıklarını ise şöyle anlattı: “Savcı, cezaevi şartları doğum için uygundur, yeterlidir, hastane imkanı var diye söylemiş ablama. Etkin pişmanlıktan faydalan yoksa çocuğun cezaevinde büyür tarzında ifadeler kullanmış.”

FELSEFE ÖĞRETMENİ

Emine Büşra İbişoğlu S. ve eşi geçen yıl evlendi. Balıkesir Üniversitesinden mezun olan genç anne adayı, felsefe öğretmeni. İzmir ve Bornova kolejlerinde öğretmenlik yaptı. 9 Eylül Üniversitesinden mezun olan eşi ise KHK ile ihraç edilen bir matematik öğretmeni. Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan genç çiftin mahkemesi 9 Aralık 2019’da İzmir 4. Sulh Ceza Hakimliğinde görüldü ve ikisi de İzmir Şakran Cezaevine gönderildi.

İki hamile kadın daha tutuklandı

Okumaya devam et

Popular