Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Dolar yine hareketlenmeye başladı, 5.75 lirayı aştı

Geçen ayın başından bu yana 5.65 – 5.75 bandında hareket eden dolar/TL, dolar endeksinin de etkisiyle 5.75’in üzerine tırmandı.

BOLD – Haftaya 5.65’ten başladıktan sonra yeniden 5.70’in üzerine tırmanan kur, yükselişini bugün de sürdürdü ve 5.75’in üzerine çıktı. Saat 10:30’da 5,7511’i gören dolar/TL, 12 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Saat 11:20 itibarıyla dolar 5.7410 liradan, euro 6.2805 liradan, İngiliz Sterlini ise 7.0530 liradan işlem görüyor.

Vatandaş dolar almaya devam ediyor

Aynı dakikalarda Euro/dolar paritesi 1.0927, brent petrolün varil fiyatı da 59.12 dolar seviyelerinde seyrediyor.

ABD ve İngiltere’deki siyasi gelişmeler, ticaret müzakerelerine ilişkin açıklamalar ve Suriye sınırına ilişkin haber akışının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade eden analistler, teknik açıdan dolar/TL’de 5.70 üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 5.7450 ve 5.7700’nin direnç olarak takip edileceğini belirtiyor.

“Türkiye’de enflasyon tek haneye inse bile kalıcı olmayacak”

Ekonomi

Pazarlığın arka planını Turhan Bozkurt yorumladı: Volkswagen Türkiye’den neden vazgeçti?

Volkswagen Türkiye yatırımını neden durdurdu? Sorusunu yorumlayan Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt, pazarlığın arka planını BOLD Medya YouTube kanalında anlattı.   

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ve turizm gelirine ihtiyacı varken son dönem gerilen ilişkiler nereye varacağı merak konusu. Dolar 6,85 TL’de çakıldı. Bu rakamlar ne kadar mantıklı? Altın fiyatları yükseliyor, bu dönemde altına yatırım yapılır mı, bu noktadan altına girilir mi? Kıdem tazminatı konusunda yeni getirilmek istenen düzenleme ile hangi haklar oldu bittiye getirilerek gasp ediliyor. Türkiye’nin ekonomi gündemini gazeteciler tartıştı.  

Okumaya devam et

Ekonomi

Açık tütün satan, alan ve içene 6 yıl hapis cezası

Hazinenin en önemli gelir kaynaklarından biri olan sigaraya gelen üst üste zamlar sonrasında vatandaşın sarma sigaraya yönelmesi, hükumete yeni bir karar aldırttı. Yürürlüğe giren karar, sarma sigara satan, alan ve bulunduranlara hapis cezası getiriyor.

BOLD – Sarma sigara satışı, Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen yürürlüğe girdi. Ticari amaçla sigara kağıdına tütün sararak satanlar, bulunduranlar altı seneye kadar hapis cezası ile yargılanacak.

ZAMLAR SONRASI MANTAR GİBİ ÇOĞALDI

Türkiye’de, yasa dışı açık tütün ürünleri, sayıları 25 bini bulan sokak aralarındaki tütüncü dükkânlarında ve internet üzerinden 300 binden fazla bağlantı üzerinden satılıyor. Ayrıca 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmak yasaklanacak.

SATAN, BULUNDURAN, NAKLEDENE CEZA

Ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere yönelik cezai uygulama yürürlüğe girdi. Yasa gereği bu türde satış yapanlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

SİGARADAN VERGİ REKORU KIRILIYOR

Üst üste yapılan zamlar sonrası devlet, 15 liralık bir paket sigaradan 12,8 lira vergi alıyor. 2019 senesinde sigaradan yaklaşık 50 milyar TL ÖTV elde edildi.

7 köylünün öldürüldüğü JİTEM soruşturması da “Cemaat bahanesiyle” kapatıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye en büyük pazarına satış yapamadı

Koronavirüs Türkiye’nin en büyük pazarı olan Avrupa’ya yönelik ihracatı yaklaşık yarı yarıya azalttı. Türkiye, AB ülkelerine mayıs ayında ancak 4 milyar dolarlık ihracat yapabildi. Almanya’ya ihracat, mayısta yüzde 41.8 azalarak 919 milyon dolarda kaldı.

BOLD – Türkiye’nin en büyük pazarı olan Avrupa Birliği’ne ihracatı yüzde 44 azaldı. Ülke bazında en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat, mayısta yüzde 41.8 azalarak 919 milyon dolara geriledi.

İHRACAT YÜZDE 40.9 AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “Dış Ticaret İstatistikleri, Mayıs 2020” raporuna göre, mayıs ayında 2019’un aynı ayına kıyasla ihracat yüzde 40.9 azalarak 10 milyar dolar, ithalat yüzde 27.8 azalarak 13.4 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı yüzde 102.7 artarak 3.4 milyar dolara yükselirken, ihracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 90.9’dan yüzde 74.5’e geriledi. İlk 5 ayda ise ihracat yüzde 19.7 azalarak 61.6 milyar dolar, ithalat yüzde 5.2 azalarak 82.6 milyar dolar oldu.

ANA PAZARDA CİDDİ SORUNLAR VAR

Mayıs ayına Türkiye’nin ihracat pazarları açısından bakınca ana pazar olan AB ülkelerinde ciddi sorunlar olduğu görülüyor. AB’ye ihracat, mayıs ayında yüzde 44.3 azalarak yaklaşık 4 miyar dolar, ilk 5 ayda da yüzde 24.3 düşüşle 25.3 milyar dolar oldu. Bu kapsamda ülke bazında en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat, mayısta yüzde 41.8 azalarak 919 milyon dolar, ilk 5 ayda da yüzde 18.8 düşerek 5.8 milyar dolara indi. Mayısta AB üyelerinden İspanya’ya yapılan ihracattaki düşüş ise yüzde 65’i (271 milyon dolar) buldu.

7 köylünün öldürüldüğü JİTEM soruşturması da “Cemaat bahanesiyle” kapatıldı

Okumaya devam et

Popular