Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

“Türkiye’de enflasyon tek haneye inse bile kalıcı olmayacak”

Merkezi Newyork’ta bulunun çokuluslu ABD yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye’nin eylül enflasyonunun tek haneye inse de kalıcı olmayacağını açıkladı.

BOLD – Eylül ayı enflasyon verisi yarın açıklanacak. Enflasyonun yüzde 10 seviyesinin altına inebileceği konuşuluyor.

Yıllık enflasyon geçen sene Eylül ayında yüzde 24.5 olmuş, yine geçen yıl Ekim ayında da yüzde 25’i aşarak 15 yılın zirvesine çıkmıştı. Geçen yıl Türk Lirası da dolar karşısında yüzde 30’a yakın değer kaybetmişti.

Elektrik zammı sanayicinin belini büktü: “Üretimi sürdürmek çok zor”

Enflasyon bu ağustosta yıllık yüzde 16.65’ten yüzde 15.01’e gerileyerek 15 ayın en düşük seviyesine inmişti.

Kevin Daly öncülüğündeki Goldman Sachs Analistleri, yolladıkları bir notta, yetkililerin güçlü büyüme isteği nedeniyle enflasyondaki düşüşün geçici olacağını bildirdi.

AKP’li cumhurbaşkanı Tayyip Erddoğan’ın büyük damadı, aynı zamanda da Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak’ın yeni açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda 2019 yılı enflasyon beklentisi yüzde 12’ye revize edilmişti.

Elektriğe zam yargıya taşınıyor

Ekonomi

Benzine dün 15 kuruş zam bugün 5 kuruş indirim

Petrol fiyatlarındaki küresel dalgalanma Türkiye’deki akaryakıt piyasasını doğrudan etkiliyor. Benzine gelen dünkü 15 kuruşluk zam sonrası bu gece itibarıyla 5 kuruşluk indirim bekleniyor.

BOLD – Dünya koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele ederken petrol fiyatlarındaki dalgalanma akaryakıt piyasalarında kısa süreli değişimlere yol açıyor.

Türkiye de bundan payına düşeni alıyor. Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre benzinin litre fiyatına, dün gelen 15 kuruşluk zamdan sonra bu gece yarısından geçerli 5 kuruşluk indirim bekleniyor.

İSTANBUL’DA 5,32 ANKARA VE İZMİR’DE ORTALAMA 5,42 LİRA

Halihazırda benzinin litre fiyatı İstanbul’da 5,32, Ankara ve İzmir’de ortalama 5,42 lira.

Dünya genelinde petrol talebi koronavirüs sebebiyle kabaca yüzde 30 (günde yaklaşık 30 milyon varil) düşerken Suudi Arabistan ve Rusya piyasaya petrol sağlamaya devam etti.

TMO’dan ekmeklik buğday için uluslararası ihale

Okumaya devam et

Ekonomi

TMO yurt dışından 250 bin ton ekmeklik buğday alacak

Türkiye, koronavirüs salgını ve sonrasındaki ekonomik kriz ihtimalini tartışırken Toprak Mahsulleri Ofisi 250 bin tonluk ekmeklik buğday alımı için bir dizi ‘uluslararası’ ihale açtı.

BOLD – Koronavirüs (Kovid-19) salgınının hızla yayıldığı Türkiye’de temel ihtiyaç maddesi ekmek ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

İHALELERE 10 NİSAN’A KADAR TEKLİF VERİLEBİLECEK

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 250 bin tonluk ekmeklik buğday alımı için bir dizi uluslararası ihale açtı. Avrupalı ticaret kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ihalelere 10 Nisan’a kadar teklif verilebilecek.

SEVKİYATIN BAZISI SEKİZ TÜRK LİMANINA YAPILACAK

Sevkiyatın tercihe göre farklı kaynaklardan 20 Nisan ve 15 Mayıs arası yapılması talep ediliyor. İhaleyle kırmızı ekmeklik buğday alınacak. Buğdayın bir dizi sevkiyatının 8 Türk limanına yapılması isteniyor.

OFİS DAHA ÖNCE DE İTHALAT İHALESİ İLE 175 BİN TON BUĞDAY GETİRMİŞTİ

TMO, 27 Mart’ta son bulan bir dizi ithalat ihalesi ile de yaklaşık 175 bin ton buğday almıştı.

Evsiz ve kimsesizler korona misafirhanelerine yerleştirilecek

Okumaya devam et

Ekonomi

“Gerekli tedbirler alınmazsa işsizlik yeni pandemi olabilir” uyarısı

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berna Öztınaz, kurumların gerekli tedbirleri almamaları durumunda işsizliğin yeni küresel pandemi olabileceği uyarısında bulundu.

BOLD Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (Peryön) Yönetim Kurulu Başkanı Berna Öztınaz, Kovid-19 nedeniyle tüm dünyada çalışan nüfusun kaygılarının aynı olduğuna dikkat çekerek, gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda işsizliğin yeni küresel pandemi olabileceği uyarısında bulundu.

SALGINLA EVDEN ÇALIŞMA NORMALLEŞTİ

Kurumların pandemi süresince aldığı ve alması önerilen noktalara da dikkat çeken Öztınaz, “Evden çalışma, uzun yılardır iş dünyasının içinde yer bulan bir modeldi. Ancak geldiğimiz noktada yeni düzenin normalleşen formu olmaya başladı” dedi.

RAKAMLAR ÜRKÜTÜCÜ BOYUTTA

Söz konusu süreçte iş kaybı korkusunun en önemli konulardan biri olduğunu anlatan Öztınaz, “Ekonomik açıdan en zorlu sınavların verildiği bir süreçteyiz. Ve ne yazık ki iş kaybı bu sürecin bir gerçeği olacak. İşsizlik küresel pandemi boyutu kazanabilir. Ülkemiz için ibre şu anda olumsuza dönmese de dünyada son iki hafta içinde gelen rakamlar ürkütücü boyutta” dedi.

SALGIN TEDBİRLERİNE HARFİYEN UYULMALI

Atılacak en önemli adımın salgının önüne geçecek tedbirlere harfiyen uyulması ve dönemin en az hasarla kapatılması olduğunu dile getiren Öztınaz, “Türkiye’de işverenlerin önceliği güvenli ve sağlıklı bir iş yeri temin etme yönünde. Bu nedenle kurumlar öncelikle iş yeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarıyla risk değerlendirmelerini yaparak tüm çalışanlarının özel durumları da dahil önlemlerini ivedilikle almalı” dedi.

Mahpuslardan Meclis’e mektup yağdı: Tehlike altındayız

Okumaya devam et

Popular