Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Azil süreci başlatılan Trump kontrolden çıktı: Kaypak, aşağılık, fırıldak, yolsuz, casus, yalancı, yoz…

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’de kendisi hakkında azil sürecini yürüten Demokratlara ve kendisine bu konuda soru soran gazetecilere hakaretler yağdırdı.

BOLD – Azil sürecinin başlatılması sonrası iyice kontrolden çıkan ABD Başkanı Donald Trump, Demokrat siyasetçileri yalancılıktan vatana ihanete kadar varan çeşitli suçlamalar yöneltti.

“BUZ GİBİ YOLSUZLAR”

Trump, Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinisto ile düzenledikleri ortak basın toplantısında Eski ABD Başkanı ve 2020 başkanlık seçimlerinde muhtemel rakibi Joe Biden ve oğlu Hunter için “Buz gibi yolsuzlar” dedi. Trump’ın öfkesinden Demokrat Partili Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff de nasibini aldı.

Trump, “kaypak”, “aşağılık” ve “fırıldak” diye nitelediği Schiff için “Görevinden utançla istifa etmesi gerekir” dedi. Daha da ileri giden Trump, “Vatana ihanetten soruşturulması lazım” ifadelerini kullandı. Trump, hakkında bir istihbarat çalışanının verdiği ve azil sürecini başlatan dilekçenin Schiff tarafından baştan yazıldığına inandığını söyledi fakat buna yönelik bir kanıt sunmadı. Trump, Schiff’i komite toplantısında kendisinin söylemediği sözleri söylemiş gibi göstermekle suçladı ve istifa etmesi gerektiğini belirterek, “Diğerleri tarafından işlenen bir düzenbazlık üzerine bir başkanı azletmek inanılır gibi değil” dedi.

Başkan Donald Trump, hakkında Temsilciler Meclisinde başlatılan azil soruşturması için “bir oyun, en büyük uydurma” nitelemesinde bulundu.

ŞİKAYET EDEN MUHBİRİ CASUSLUKLA SUÇLADI

Trump dilekçeyi veren çalışanın kimliğinin açıklanması gerektiğini, bu kişinin casus olduğuna inandığını belirtti.

Başkan Trump, “Bu kişi bana göre bir casus. Ülkemiz bu kişinin kim olduğunu ortaya çıkarmak zorunda” diye konuştu.

MEDYAYI YOZLAŞMIŞLIK VE YALANCILIKLA SUÇLADI

ABD Başkanı Donald Trump, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile basın toplantısında gazetecilerin azil süreci ile ilgili sorularına da sert karşılıklar verdi.

Gazetecilerden Finlandiya Cumhurbaşkanına soru sormasını isteyen Trump, gazetecilerin ısrarlı soruları sonrası medyayı “yalancılıkla” ve “yozlaşmış olmakla” suçladı.

DEMOKRATLAR: AZİL SÜRECİNİ TIKAMAYA ÇALIŞIYOR

Demokratlar ise Trump’ın azil sürecinin önünü tıkamak için uğraştığını açıkladı.

Temsilciler Meclisi Denetim Komitesi Başkanı Elijah Cummings, “Beyaz Saray komitelerden gelen taleplere uymak bir yana cevap bile vermiyor” dedi.

İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff de Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu diplomatların Kongre komisyonlarında ifade vermelerini engellememeleri konusunda uyardı.

ADALET BAKANLIĞINDAN BEYAZ SARAY’A TALİMAT

Adalet Bakanlığı ise Beyaz Saray çalışanlarına başkana ait bütün kayıtların muhafaza edilmesi gerektiğini ve buna Başkan Trump’ın yabancı liderlerle yaptığı toplantı ve telefon görüşmelerine ilişkin notların da dahil olduğunu iletti. Temsilciler Meclisi’nde azil sürecini yönetecek komiteler bu görüşmelere ait bilgileri Beyaz Saray’dan talep etmişti.

PUTİN, TRUMP’I SAVUNDU

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den, azil soruşturması başlatılan ABD Başkanı Trump’a destek geldi. Putin “Trump yanlış bir şey yapmadı” dedi.

Putin, Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna liderine baskı uyguladığına ilişkin bir delil görmediğini savundu.

Rus lider, “Başkan Trump’a saldırmak için bütün bahaneler kullanılıyor. Rusya ve Trump’ın ekibi arasında gizli bir anlaşma olmadığı netleşti. Şimdi de Ukrayna ile bağlantılı bir başka bahane bulundu” ifadelerini kullandı.

PUTİN: TRUMP’LA GÖRÜŞMELERİM AÇIKLANABİLİR

ABD Temsilciler Meclisi’nin İstihbarat Komisyonu, Trump’ın ulusal güvenliği tehlikeye atmış olabileceği gerekçesiyle, Başkanın Rus lider Putin’le ve diğer dünya liderleriyle yaptığı telefon görüşmelerine erişim sağlama konusunda kararlı olduğunu söylemişti.

Putin Trump’la telefon görüşmelerinin deşifresinin yayınlanmasını sorun etmeyeceğini, istihbarat geçmişi olduğu için konuşurken kullandığı kelimelerin yayınlanabileceği olasılığını düşünerek konuştuğunu söyledi.

Vladimir Putin, “Trump ile yaptığımız görüşmeler yayımlanabilir.” dedi.

Moskova’dan daha önce yapılan bir açıklamada Trump-Putin arasındaki görüşmelerin izinsiz yayımlanamayacağı uyarısı yapılmıştı.

İDDİALAR VE TRUMP’IN AZİL SÜRECİ

ABD Başkanı Donald Trump ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy arasında 25 Temmuz’da gerçekleştirilen görüşmenin içeriğini ve daha başka Beyaz Saray’da yaşanan suistimalleri yazan görevlinin mektubu geçen hafta kamuoyuna açıklanmıştı. ABD Başkanı Trump’ı makamını şahsi çıkarları için kullanmakla suçlayan görevli, Beyaz Saray’ı da telefon görüşmesinin detaylarını örtbas etmeye çalışmakla da suçlamıştı.

Beyaz Saray tarafından dökümü yayınlanan telefon görüşmesinde Trump, Zelenskiy’e, gelecek yılki başkanlık yarışında rakibi olması kuvvetle muhtemel Demokrat Partili Joe Biden’ın oğlu hakkında soruşturma başlatılmasını istiyor.

İddiaların ortaya çıkmasının ardından Demokratlar, Başkan Donald Trump hakkında geçen hafta resmi olarak azil sürecini başlatmıştı.

Donald Trump, hakkındaki azil soruşturmasına ‘darbe’ dedi

Dünya

Erdoğan’dan Biden’a tebrik ve Trump’a teşekkür

ABD’deki seçimler sonrası yeni başkan seçilen Joe Biden’ı tebrik etmemesi merak konusu olan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni başkanı sonunda tebrik etti.

BOLD – Demokrat Joe Biden ve Cumhuriyetçi Donald Trump arasında kıyasıya geçen başkanlık yarışının kazananı Joe Biden oldu. 3 Kasım Salı günü oy verme işleminin ardından başlayan oy sayımı haftasonu son buldu. Birçok yönden tarihe geçen seçim sonrası Türkiye’den kazanan adaya tebrik gitmemesi tartışma konusu oldu.

Dün gerçekleştirilen AKP MYK toplantısı sonrası konuşan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, seçimlerin ardından yaşanan tartışmaları da takip ettiklerini, ABD’den seçim sonuçlarına dair gelecek resmi bir açıklamanın ardından kazanan adayın tebrik edileceğini söylemişti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sonunda ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ı tebrik etti. Erdoğan mesajında şu ifadelere yer verdi: “Sayın Seçilmiş Başkan, seçim sonuçlarının, dost ve müttefik Amerika Birleşik Devletleri halkı için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Başkan Yardımcılığınız sırasında da birçok vesileyle görüştüğümüz gibi, Türkiye-ABD ilişkileri köklü temellere dayanan stratejik bir nitelik taşımaktadır.

ORTAK ÇIKARLARA VURGU

Günümüzde küresel ve bölgesel düzeyde karşılaştığımız sınamalar, ortak çıkarlar ve değerlere dayalı bu ilişkilerimizi daha da geliştirmemizi ve güçlendirmemizi gerekli kılmaktadır.

Önümüzdeki dönemde ABD Yönetimiyle bu doğrultuda yakın çalışma hususundaki kararlılığımızı tekrarlıyor, ülkelerimiz arasındaki güçlü işbirliği ve müttefiklik bağının bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de dünya barışına hayati katkılar sunmaya devam edeceğine inanıyorum.

Seçim başarınızı tebrik ediyor, Amerika Birleşik Devletleri halkının barış ve refahı için en içten dileklerimi iletiyorum.”

BİR MESAJ DA TRUMP’A

Erdoğan, ABD’de başkanlık seçimini kaybeden mevcut Başkan Donald Trump’a da bir mesaj gönderdi.

Erdoğan mesajında şu ifadeleri kullandı: “Sayın Başkan, ülkenizde gerçekleştirilen seçimlerin, dost ve müttefik Amerika Birleşik Devletleri halkı için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Resmî seçim sonuçları ne şekilde tecelli ederse etsin, son dört yıllık Başkanlık döneminizde, Türkiye-ABD ilişkilerinin ortak çıkar ve değerlerimiz temelinde gelişmesi için ortaya koyduğunuz samimi ve kararlı vizyon için teşekkür ederim.

Ülkelerimiz arasındaki tarihi dostluk, ortaklık ve müttefiklik ilişkilerinin bu güçlü zemin üzerinde daha da ilerletilmesi karşılıklı çıkarlarımızın bir gereğiolup, Türkiye olarak önümüzdeki dönemde de bu yönde her türlü çabayı sarfedeceğimizden emin olmanızı isterim.

Bu vesileyle, her zamanki sıcak dostluğunuz için bir kez daha içtenlikle teşekkür eder, Amerika Birleşik Devletleri halkının barış ve refahı için en içten dileklerimi iletirim”

Avrupa’daki terör saldırılarını lanetleyen Gülen’in mesajını kilise cemaati ayakta alkışladı

 

Okumaya devam et

Dünya

BioNTech ve Pfizer’in bulduğu koronavirüs aşısının fiyatı da belli oldu

Prof. Dr. Uğur Şahin’in CEO’su olduğu BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen 2 dozluk koronavirüs aşısının ABD’deki fiyatı 39 dolar (318 lira) olacağı öğrenildi.

BOLD – Alman BioNTech CEO’su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, ABD’li ilaç devi Pfizer ile geliştirdikleri Kovid-19 aşısının Ekim ortası veya Kasım başı yasal onay için hazır olacağını belirtti. Dünyaya umut olan aşının fiyatı da belli oldu.

BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı hakkında ABD ile yapılan anlaşmada bir doz aşının 19,5 dolar (159 lira) olacağı ifade edildi.

Pfizer, ABD Hükumeti ile Temmuz ayında 1,95 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. İki doz halinde uygulanan bu aşının ABD’deki fiyatlandırılmasında iki dozunun fiyatının 318 lira olacağı bildirildi.

Almanya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, aşının 2021’in ilk çeyreğinden önce alınmayacağı ifade edildi. Açıklamada, “Olumlu bir risk-fayda oranının teyit edilebileceği varsayılırsa, ilk onayların en erken 2021’in ilk çeyreğinde gelmesi bekleniyor” denildi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre, Pfizer ve BioNTech’in aşısı dünya çapı klinik denemelerdeki 34 aşıdan biri. Aşı için piyasa öncesi son aşama 30 bin kişilik Faz 3 denemelerine Temmuz’da başladı.

Trump’ın müjdesini verdiği aşıyı Prof. Dr. Uğur Şahin ‘mükemmele yakın’ diye sundu

Okumaya devam et

Dünya

Korkutan gelişme: Kovid-19 mutasyona uğradı, dünyaya yayılıyor

Kovid-19 mutasyona uğrayıp vizonlara, onlardan da insanlara bulaştı. Cluster-5 adı verilen yeni tip koronavirüs sebebiyle on binlerce vizon itlaf edilmeye başlandı. İtlaf görüntüleri tepkilere sebep olurken İngiltere, hastalığın ortaya çıktığı Danimarka’ya sınırlarını kapattı.

BOLD – İlk resmi Kovid-19 vakası, Çin’de 31 Aralık 2019’da açıklanmıştı. Yaklaşık 11 ayda 1 milyon 260 bininin üzerinde insan hayatını kaybederken hasta sayısı 51 milyonu geçti.

Dünya aşı haberiyle biraz rahatlarken, Danimarka’dan yayılan yeni virüs şok etkisi yaptı. İlk kez Danimarka’da vizon çiftliklerinde görülen ve mutasyona uğramış koronavirüs, kısa süre sonra İtalya, Hollanda, İspanya ve İsveç’in ardından ABD’de de görüldü.

Yapılan resmi açıklamada, vizonlarda rastlanan Covid-19 türünün klinik görünümü, ağırlığı ve bulaşıcılığının koronavirüsün diğer türleriyle benzerlik gösterdiği ancak daha önce gözlemlenmeyen mutasyon terkibine rastlandığı vurgulandı.

YENİ KORONAVİRİSÜN ADI CLUSTER-5

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, ise “Durum çok çok ciddi. Virüs vizonlarda mutasyona uğradı ve insanlara geçti. Danimarka’da çiftliklerdeki tüm vizonlar uyutulacak. Damızlık vizonlar da dahil. Bu zorunlu bir karar. Kendi nüfusumuza karşı büyük bir sorumluluğumuz var, ancak şu anda bulunan mutasyonla, dünyanın geri kalanı için de daha büyük bir sorumluluğumuz oluştu” diyerek tehlikenin büyüklüğüne dikkat çekti.

HAYVANLARI İTLAF GÖRÜNTÜLERİ TEPKİ ÇEKTİ

Resmi olarak ‘Cluster-5 virüs’ olarak adlandırılan yeni koronavirüsün görüldüğü vizonların itlafına Danimarka’da bugün itibariyle başlandı. İtlaf edilen hayvanlar, açılan devasa çukurlara kamyonlar ve kepçelerle dolduruldu. Ajansların dünyaya servis ettiği itlaf fotoğrafları ise görenleri hayrete düşürdü.

MİLYONLARCA VİZON İTLAF EDİLECEK

İtlaf çalışmalarına sağlık ekiplerinin yanı sıra ordu da yardımcı olurken sadece Danimarka’da 17 milyon vizonun itlaf edileceği belirtiliyor. Diğer yandan beş ay önce Danimarka’da virüs sebebiyle 11 bin vizon itlaf edilmişti. Ayrıca ABD’de 10 bin vizon virüs sebebiyle ölürken, İspanya’da ise, yüzde 90’ına koronavirüs bulaştıktan sonra 92 binden fazla vizon itlaf edildi.

İngiltere hükümeti ise Danimarka’dan gelecek tüm ziyaretçilere sınırlarını kapattığını açıkladı. İngiliz vatandaşları ya da ülkede oturum izni bulunan kişiler de, Danimarka’dan dönüşte 14 gün karantinada kalmak zorunda kalacaklar.

 

Okumaya devam et

Popular