Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Merkez Bankası: Enerji fiyatlarına ekimde de zam gelecek

Merkez Bankası, enerji grubunda yıllık enflasyon gerilemesine rağmen fiyatların aylık bazda “yüksek bir artış” kaydettiğini vurguladı. Enerji fiyatlarında aylık bazdaki artış eğiliminin elektrik fiyat ayarlamasının etkisiyle ekim ayında da devam edeceğini açıkladı.

BOLD – Merkez Bankasının eylül ayına ilişkin Fiyat Gelişmeleri Raporu yayımlandı. Rapora göre, eylül ayında tüketici fiyatları yüzde 0.99 arttı, yıllık enflasyon 5.75 puan azalarak yüzde 9,26’ya geriledi. Geçen yılki yüksek baz etkisine bağlı olarak, alt grupların tamamında yıllık enflasyon önemli bir düşüş kaydetti.

Enerji fiyatları eylülde yüzde 3.17 artmasına karşın, enerji yıllık enflasyonu baz etkisiyle yüzde 4.86’ya geriledi. Bu dönemde doğal gaz fiyatları yüzde 13.92 ve akaryakıt fiyatları döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki gelişmelerle yüzde 2.80 yükseldi.

“EŞEL MOBİL SİSTEMİ, DAHA OLUMSUZ BİR GÖRÜNÜMÜ ENGELLEDİ”

Diğer taraftan eşel mobil sistemi akaryakıt fiyatlarında daha olumsuz bir görünümü engelledi. Enerji fiyatlarında aylık bazdaki artış eğilimi, elektrik fiyat ayarlamasının etkisiyle ekim ayında da devam edecek.

Sadece elektrikle doğalgaza yüzde 32’şer zam yapıldı ama memur ve emekli yüzde 6 zam alabilecek

Ekonomi

Altın fiyatlarında yükseliş başladı

Altın fiyatları mart ayına yükselişle başladı. Gram altın 415 liradan işlem görüyor. Ons fiyatı ise 1.754 dolar seviyesine geldi.

BOLD-  Yastık altında ve bankada altını bulunan vatandaşların aylardır takip ettiği altın fiyatlarında hareketlilik yaşanıyor. Geçen ay 400 liranın altına düşen gram altın yeniden 400 liranın üstüne çıktı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişin ardından 410 liranın üzerine çıkan gram altın, mart ayına 415 lira seviyesinde başladı.

ÇEYREK ALTIN 676 LİRA

Geçen yıl kasım ayında 900 liraya kadar yükselen çeyrek altında ise 662 lira ile 676 lira arasında alım satım yapılıyor. Yarım altın 1.321 lira alım ile 1.354 lira arasında satılıyor.

UZMANLAR: ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK

Uzmanlara göre piyasalarda yaşanan rotasyonda yükseliş sırası altına geldi. Analistler, “Sular, büyük dalga çarpmadan önce çekiliyor” şeklinde yorumladı. Analistler, altın fiyatlarının 2021 yılında yukarı yönlü trendini sürdürerek ons fiyatının 2.200 dolar seviyelerine çıkmasının mümkün olduğunu görüşünde birleşiyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Ekonomi durdu ancak Türkiye son çeyrekte 5.9 büyüdü!

TÜİK, pandeminin zirve yaptığı, iş yerlerinin büyük kısmının kapalı olduğu 2020’nin ekim, kasım, aralık aylarında yüzde 5.9 büyüdüğünü açıkladı. Geçen yıl kişi başına milli gelir ise 8 bin 599 olarak açıklandı.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye 2020 yılının son çeyreğinde, yüzde 5,9’luk büyürken, kişi başına gelir ise 8 bin 599 olarak gerçekleşti.

PANDEMİ BÜYÜME HEDEFLERİNİ BALTALADI

AKP iktidarının geçen yıl başında koyduğu büyüme hedefi tutturulamadı. Yüzde 5 düzeyinde büyüme hedeflenirken, koronavirüs salgını ardından bu hedefe ulaşılamadı. 2020 yılında ilk çeyrekte Türkiye ekonomisi yüzde 4,5 büyüme, ikinci çeyrekte yüzde 9,9 daralma, üçüncü çeyrekte yüzde 6,7 büyüme, dördüncü çeyrek yüzde 5,9 büyüme gerçekleştirdi.

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GELİR AZALIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH, 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 16,8 artarak 5 trilyon 47 milyar 909 milyon TL oldu. 2020 yılında kişi başına GSYH cari fiyatlarla 60 bin 537 TL, ABD doları cinsinden 8 bin 599 olarak hesaplandı. IMF ise Türkiye’de bu yıl kişi başına gelirin 7 bin 720 dolara gerileyeceğini öngördü.

HALKIN TÜKETİM HARCAMALARI ARTTI

Yerleşik hanehalklarının nihai tüketim harcamaları, 2020 yılında bir önceki yıl zincirlenmiş hacim endeksine göre yüzde 3,2 arttı. Hanehalkı tüketim harcamalarının GSYH içindeki payı yüzde 56,4 oldu. Hanehalkı nihai tüketim harcamaları 2020 yılı dördüncü çeyreğinde yüzde 8,2 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 6,6, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 10,3 arttı.

İTHALAT ARTTI, İHRACAT AZALDI

2020 yılında bir önceki yıl zincirlenmiş hacim endeksine göre mal ve hizmet ithalatı yüzde 7,4 arttı, ihracatı ise yüzde 15,4 azaldı. Mal ve hizmet ihracatı, 2020 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak aynı kalırken ithalatı ise yüzde 2,5 arttı.

TÜİK’E GÖRE HALKIN GELİRİ ARTTI

İşgücü ödemeleri 2020 yılında yüzde 9,6 artarken, net işletme artığı/karma gelir yüzde 20,2 arttı. İşgücü ödemeleri, 2020 yılının dördüncü çeyreğinde ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12,2, net işletme artığı/karma gelir yüzde 32,0 arttı. İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı geçen yıl yüzde 34,8 iken bu oran 2020 yılında yüzde 33 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise yüzde 47,5’ten yüzde 49,4’e yükseldi.

Anne ve babası tutuklu Serdar’ın feryadı: Mal da mülk de sizin olsun, yeter ki bizi rahat bırakın!

Okumaya devam et

Ekonomi

‘Kaliteli hizmet’ yalanı: Elektrik şirketleri yatırım yapmadı kasalarını doldurdu

Türkiye’de özelleştirme sonrası artan elektrik faturaları kaliteli hizmet getirmedi. Giderilemeyen altyapı eksiklikleri nedeniyle uzun süreli elektrik kesintileri yaşanırken şirketler yatırım yapmak yerine kasalarını doldurmayı sürdürüyor.

BOLD – Elektrik dağıtımı, 2013 yılında 21 bölgeye bölünerek özelleştirildi. Daha kaliteli bir hizmet vaadiyle yapılan özelleştirme, altyapı eksikliklerini beraberinde getirdi. Halkın faturaları kabarırken, elektrik kesintilerinde azalma yaşanmadı. Şirketler de faturaların yüzde 30’unu kasalarına attı.

UZUN SÜRELİ KESİNTİLER YAŞANIYOR

Faturaların büyük kısmını kasalarına koymalarına karşın dağıtım şirketlerinin borç batağında olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Bu nedenle şirketler yeterli altyapı yatırımlarını yapamadı. Ucuz ve kaliteli hizmet verileceği vaadiyle yıllar önce özelleştirilen elektrik dağıtımı bugün tam anlamıyla bir fiyaskoya dönüştü” dedi. Türkiye genelinde yaşanan uzun süreli elektrik kesintilerinin halkı mağdur ettiğini belirten Akın, son 5 yılda elektrik dağıtımına 40 milyar TL yatırım yapıldığını açıklamasının, halkın aklıyla alay etmek olduğunu kaydetti.

KESİNTİLERİN SEBEBİ YETERSİZ ALTYAPI

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre Ocak ve Şubat aylarında 30’un üzerinde kente uzun süreli elektrik kesintileri yaşandığını, en az 200 bin hanenin bu kesintilerden etkilendiğini belirten Akın, “Elektrik kesintilerinin nedeni AKP iktidarı döneminde ucuz ve kaliteli hizmet vereceği gerekçesiyle özelleştirilen dağıtım hatları için gerekli altyapı yatırımlarının yapılmamasıdır. Ucuz ve kaliteli hizmet verileceği vaadiyle özelleştirilen dağıtım şirketleri ne ucuz ne de kesintisiz bir hizmet verdi. Elektrik bedeli son yedi yılda iki kattan daha fazla artarken kullanım bedeli ise 3,5 kat arttı. Elektrik faturalarının yüzde 30’u dağıtım şirketlerine veriliyor” dedi.

FİRMALAR DAHA FAZLA KAR İÇİN PERSONEL SAYISINI AZALTTI

CHP Milletvekili Baha Ünlü de konuyu Meclis gündemine taşıyarak, özelleştirme sonrası bakım onarım faaliyetlerinde aksamalar yaşandığını ve arızalar ile elektrik kesintilerinin sayısının arttığını söyledi. Ünlü, “Elektrik faturaları konusunda acımasız olan elektrik şirketleri, kesintilere son verecek yatırım ve düzenlemeleri tam olarak yapmamaktadır” dedi. Ünlü, işletme bakımlarını ve gerekli yatırımlarını yapmayan elektrik şirketlerinin, daha fazla kâr elde etmek için personel sayısını azalttığını da ifade etti.

KAYIP KAÇAK AZALMADI

CHP’li Ahmet Kaya da “Özelleştirmenin ardından elektrik arz güvenliğinin de arz kalitesinin de artacağı, kayıp kaçağın düşürüleceği ve yenileme ve genişleme yatırımlarının özel sektör tarafından daha hızlı yapılacağı söylenerek özelleştirmelere hız verilmiştir. Peki, sonuç böyle mi olmuştur? Hepimiz biliyoruz ki sonuçlar böyle olmamıştır” diye konuştu.

AKP’LİLER DE EKSİKLİĞİN FARKINDA

Elektrik dağıtım şirketlerinin yatırım konusundaki eksikliklerini AKP’li milletvekilleri de dile getirdi. Meclis’te konuyla ilgili konuşan AKP’li Metin Gündoğdu, bölgede elektrik dağıtım işini alan firmaların yatırımlar konusunda eksik kaldığını kaydetti.

Anne ve babası tutuklu Serdar’ın feryadı: Mal da mülk de sizin olsun, yeter ki bizi rahat bırakın!

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0