Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Bitkiler saldırı anında birbirleriyle haberleşiyormuş

Hareketsiz ve savunmasız canlılar olarak bilinen bitkilerin, zararlı böceklerin saldırısı altında olduklarında birbirlerine haber vermek için bir uyarı çığlığı geliştirdiği keşfedildi.

BOLD – Bir böcek; yaprak, çiçek veya saptan bir ısırık aldığında bitkinin savunmasının bir parçası olarak kokan bir kimyasal salgılanıyor.

Bilim insanları, yeni bir araştırmaya göre bu uçucu organik bileşiklerin diğer dost türlerin de acil tehditleri bilmelerini sağlamak için yayıldığını söylüyor.

BİTKİLERİN BİRBİRLERİYLE KONUŞTUKLARI ORTAK BİR DİL

Bitkiler, genotiplerine göre farklı kokulara sahip ancak saldırıya uğradıklarında bu farklılaşan kokular bütün bitkilerin tanıyabileceği bir kokuya dönüşüyor. Bu durum, Cornell Üniversitesinden bir ekip tarafından bitkilerin birbirleriyle konuştukları ortak bir dil olarak ele alındı.

Bir bitki tarafından yayılan bir çağırı, başka bir bitki tarafından alınabiliyor ve savunmasını hazırlamasına ya da doğrudan savunmasına neden olabiliyor.

Ekip, çalışma için Kanada’da yetişen bir çeşit goldenrod türü olan Solidago altissima’yı denedi.

Doğal ortamlarında birkaç saksı bitkisi çemberi düzenlediler ve her çemberin ortasında bir bitki otçul bir yaprak böceği tarafından hasar gördü. Saksılar, bilim insanlarının Current Biology’deki yayınına göre, kök temelli iletişim olasılığını ortadan kaldırmalarına izin verdi.

İSTERLERSE BÜTÜN BİTKİLERLE, İSTERLERSE SADECE KENDİ TÜRLERİYLE İLETİŞİM KURUYORLAR

Eğer daha geniş bir topluluk saldırı riski altındaysa etrafındaki bütün bitkilerle iletişim kuran ağaçların, sakin zamanlarında sadece kendi türleriyle iletişim kurabilecekleri keşfedildi.

Araştırma ekibinden bir profesör, şunları söylüyor:

“Dilimizi gizli tutmak istiyorsak kodluyoruz. Burada olan da tam olarak bu, fakat kimyasal seviyede. Bu benzerlik çarpıcı ve beklediğimiz gibi değil. Bitkiler patojenler veya otoburlar tarafından saldırıya uğradığında çok sık gördüğümüz şey, metabolizmalarını değiştirdikleridir. Fakat bu rastgele bir değişiklik değil.

Aslında bu kimyasal ve metabolik değişiklikler aynı zamanda saldırganlarla başa çıkmalarına yardımcı oluyor. Bağışıklık sistemimize çok benziyor. Bitkiler bizim gibi antikorlara sahip olmasa da oldukça kötü kimyasallarla savaşabiliyor.”

iPhone 11 çıktı, en iyi akıllı telefonlar listesi güncellendi

Dünya

Pence’nin ateşkes açıklamasına Çavuşoğlu’ndan cevap: Bu bir ateşkes değildir

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Beştepe’de 4 saatten fazla süren görüşmeden sonra, “ABD ve Türkiye Suriye’de ateşkese karar vermiştir” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Beştepe’de çıkan kararı, “Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes meşru iki taraf arasında olur” sözleriyle açıkladı.

BOLD – ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile birlikte ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O’Brien, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield’den oluşan ABD heyeti ile Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Saray’ında gerçekleşen toplantı sona erdi.

4 saat 20 dakika süren toplantının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir açıklama yaptı.

YPG, RESMİ METİNDE

Mike Pence, görüşme sonrası ABD Büyükelçiliği’nde yaptığı açıklamada alına kararı “ABD ve Türkiye Suriye’de ateşkese karar vermiştir” sözleriyle ifade etmişti. Türk tarafı ise bunun bir ateşkes olmadığında ısrarcı oldu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes meşru iki taraf arasında olur” dedi. Ancak görüşmeye ilişkin yapılan ortak açıklamada PKK’nın Suriye kolu YPG geniş bir şekilde yer aldı ve sürekli YPG’ye atıfta bulunuldu.

ÇAVUŞOĞLU: OPERASYONA ARA VERİYORUZ

Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin “güvenli bölgenin önemini ve işlevselliğini kabul ettiğini” belirterek “Bu alanın kontrolü Türkiye’de olacak” dedi.

Çavuşoğlu, “PKK/YPG’nin güvenli bölgeden çıkması için operasyona ara veriyoruz. Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes meşru iki taraf arasında olur… Şartlar gerçekleştikten sonra, yani YPG bölgeden tamamen çekildikten sonra biz ancak harekatı durdurabiliriz” diye konuştu.

HAREKAT DURDUKTAN SONRA YAPTIRIMLAR KALKACAK

Çavuşoğlu, YPG’nin ağır silahlarının alınması konusunda görüşmede mutabakat sağladığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, harekat durduktan sonra da Türkiye’ye getirilen yaptırımların Washington tarafından kaldırılacağını söyledi.

ORTAK YAZILI AÇIKLAMA

Saray’daki görüşmenin ardından 2 ülke ortak bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, güvenli bölgenin öncelikle Türkiye’nin kontrolünde olacağı, YPG’nin ağır silahlarının toplanacağı ifade edildi. Açıklamada öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle:

GÜVENLİ BÖLGE TSK’NIN KONTROLÜNDE OLACAK

“Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.” denildi.

YPG ÇEKİLECEK, HAREKAT DURDURULACAK

“Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı’na, güvenli bölgeden YPG’nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.”

GÜVENLİ BÖLGE ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

“Her iki taraf Türkiye’nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.”

YAPTIRIMLAR KALKACAK

“Barış Pınarı Harekatı durdurulduğunda, Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.”

Pence ve Erdoğan görüşmesinde ateşkes kararı alındı: Türkiye, Suriye’den çekilecek

Okumaya devam et

Dünya

Washington’dan özel yayın: Türkiye’ye yaptırımlar açıklanıyor

Okumaya devam et

Dünya

Esad’dan Türkiye’yi hedef alan açıklama: Tüm meşru araçlarla karşılık vereceğiz

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı “Barış Pınarı Harekatı” adını verdiği askeri operasyona ilişkin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ilk kez açıklamada bulundu.

BOLD-Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın duyurduğu habere göre, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklama yapan Beşar Esad “Suriye’nin herhangi bir noktasında gerçekleşen Türkiye’nin saldırısına yanıt vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Reuters’e göre Suriye resmi medyası, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklamasını duyurdu. Barış Pınarı için “apaçık saldırganlık” diyen Esad, “Suriye’nin her yerinde tüm meşru araçlarla karşılık vereceğiz” ifadelerini kullandı. Suriye Arap Haber Ajansı da (SANA) Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı resmi kaynağına dayanarak “Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik saldırganlığı, Erdoğan rejiminin yayılmacı hırsları ve geçmiş zaman evhamlarının bir sonucu olup Ankara’ya Astana süreci çerçevesindeki garantör konumunu kaybettirdi, tüm Suriyeliler bu saldırıya karşı koymak için birleşti” açıklamasına yer verdi.

AB ve İngiltere Brexit konusunda yeni bir anlaşma sağladı, muhalefet tepkili

Okumaya devam et

Popular