Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Bitkiler saldırı anında birbirleriyle haberleşiyormuş

Hareketsiz ve savunmasız canlılar olarak bilinen bitkilerin, zararlı böceklerin saldırısı altında olduklarında birbirlerine haber vermek için bir uyarı çığlığı geliştirdiği keşfedildi.

BOLD – Bir böcek; yaprak, çiçek veya saptan bir ısırık aldığında bitkinin savunmasının bir parçası olarak kokan bir kimyasal salgılanıyor.

Bilim insanları, yeni bir araştırmaya göre bu uçucu organik bileşiklerin diğer dost türlerin de acil tehditleri bilmelerini sağlamak için yayıldığını söylüyor.

BİTKİLERİN BİRBİRLERİYLE KONUŞTUKLARI ORTAK BİR DİL

Bitkiler, genotiplerine göre farklı kokulara sahip ancak saldırıya uğradıklarında bu farklılaşan kokular bütün bitkilerin tanıyabileceği bir kokuya dönüşüyor. Bu durum, Cornell Üniversitesinden bir ekip tarafından bitkilerin birbirleriyle konuştukları ortak bir dil olarak ele alındı.

Bir bitki tarafından yayılan bir çağırı, başka bir bitki tarafından alınabiliyor ve savunmasını hazırlamasına ya da doğrudan savunmasına neden olabiliyor.

Ekip, çalışma için Kanada’da yetişen bir çeşit goldenrod türü olan Solidago altissima’yı denedi.

Doğal ortamlarında birkaç saksı bitkisi çemberi düzenlediler ve her çemberin ortasında bir bitki otçul bir yaprak böceği tarafından hasar gördü. Saksılar, bilim insanlarının Current Biology’deki yayınına göre, kök temelli iletişim olasılığını ortadan kaldırmalarına izin verdi.

İSTERLERSE BÜTÜN BİTKİLERLE, İSTERLERSE SADECE KENDİ TÜRLERİYLE İLETİŞİM KURUYORLAR

Eğer daha geniş bir topluluk saldırı riski altındaysa etrafındaki bütün bitkilerle iletişim kuran ağaçların, sakin zamanlarında sadece kendi türleriyle iletişim kurabilecekleri keşfedildi.

Araştırma ekibinden bir profesör, şunları söylüyor:

“Dilimizi gizli tutmak istiyorsak kodluyoruz. Burada olan da tam olarak bu, fakat kimyasal seviyede. Bu benzerlik çarpıcı ve beklediğimiz gibi değil. Bitkiler patojenler veya otoburlar tarafından saldırıya uğradığında çok sık gördüğümüz şey, metabolizmalarını değiştirdikleridir. Fakat bu rastgele bir değişiklik değil.

Aslında bu kimyasal ve metabolik değişiklikler aynı zamanda saldırganlarla başa çıkmalarına yardımcı oluyor. Bağışıklık sistemimize çok benziyor. Bitkiler bizim gibi antikorlara sahip olmasa da oldukça kötü kimyasallarla savaşabiliyor.”

iPhone 11 çıktı, en iyi akıllı telefonlar listesi güncellendi

Dünya

BM’den İdlib için ateşkes çağrısı!

BM’den İdlib’te ateşkes çağrısı geldi. Yayınlanan raporda 1 Aralık 2019 itibariyle 900 bin kişinin yer değiştirdiği ve durumun korkunç bir seviyeye ulaştığı ifade edildi.

BOLD-Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, yaptığı yazılı açıklamada Suriye’de devam eden krizin yeni ve korkunç bir seviyeye ulaştığı konusunda uyarıda bulundu. BM’nin yayınladığı açıklamada “1 Aralık itibariyle 900 bin kişinin yer değiştirdiği Suriye’nin kuzey bölgesinde İdlib’teki durum korkunç bir seviyeye ulaştı” ifadesi kullanıldı.

Aralık ayından beri çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 900 bin kişinin çatışmalar ve saldırılar nedeniyle yer değiştirmeye mecbur kaldığını belirten Lowcock, yerlerinden edilen Suriyelilerin kamplar dolu olduğu için dondurucu soğukta dışarda kaldığına dikkati çekti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Anneler çocuklarını sıcak tutabilmek için plastik yakıyor. Küçük çocuklar ve bebekler soğuktan ölüyor. Hastane, okul, cami, pazar yeri ve sivil yerleşim alanlarının rastgele hedef alınıyor. Okullarda eğitim askıya alındı ve hastaneler kapandı. Ciddi bir salgın riski söz konusu. Temel altyapı çökmek üzere.”

Rus haber ajansı: NATO, Türkiye’nin olası Suriye operasyonuna askeri destek vermeyecek

Okumaya devam et

Dünya

AP milletvekili Özlem Demirel’in Ankara Gar saldırısı davasını izlemesine izin verilmedi

Avrupa Parlamentosu milletvekili  Özlem Demirel’in 10 Ekim Ankara Gar saldırısı davası duruşmasına gözlemci olarak katılmasına izin verilmedi. AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanı Sergey Lagodinsky, duruma tepki gösterdi.

BOLD – Avrupa Parlamentosu milletvekili  Özlem Demirel’in 10 Ekim Ankara Gar saldırısı davasının 13 Şubat’taki duruşmasına gözlemci olarak katılmasına izin verilmedi.

Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanı Sergey Lagodinsky, Özlem Demirel’e yapılanların ‘demokrasi ve ikili ilişkiler adına’ kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Lagodinsky yayımladığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Meslektaşım Özlem Demirel’in mahkeme duruşmasını izleme hakkının reddedilmesi kabul edilemez. Şimdiye kadar, bu tür gözlem ziyaretleri ikili işbirliğimizde yaygın bir uygulama oldu. AB-Türkiye delegasyonundaki ikinci vekilim Demirel’den mahkeme binasını terk etmesi istenilmesi, ortak uygulamadan uzaklaşma anlamına geliyor, bunun provokasyon ve gizli bir kişisel tehdit olduğunu düşünüyorum. Meslektaşımın bu şekilde muamele görmesini şiddetle kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

Lagodinksy, “Bu tür olaylar, ikili parlamenter ilişkilerimizi daha da zorlayabilir ve sonuç olarak Türkiye’deki demokratik kültüre olan güveni yok edebilir. Avrupa Parlamentosu ve Alman Federal Hükümeti olayın kapsamlı bir şekilde açıklanmasını talep etmelidir.” dedi.

Özlem Demirel, 2019 yılı Mayıs ayında yapılan seçimlerde Avrupa Parlamentosuna Almanya’dan seçilmişti. Malatyalı Özlem Demirel, Avrupa Birleşik Sol Grubu üyesi bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Türkiye’de tutuklanan avukat nedeniyle sığınmacılar tehlikede

Okumaya devam et

Dünya

Rus haber ajansı: NATO, Türkiye’nin olası Suriye operasyonuna askeri destek vermeyecek

Rus haber ajansı TASS, NATO’nun, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısında bir askeri operasyon başlatması durumunda Ankara’ya askeri destek vermeyeceğini iddia etti.

BOLD – Rus resm haber ajansı TASS, NATO’dan bir diplomatik kaynağa dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin diğer üye ülkelerin siyasi desteğine sahip olduğunu ancak Ankara’nın çatışmaların giderek yoğunlaştığı Suriye’nin İdlib kentine yönelik olası bir askeri harekatında NATO’dan herhangi bir askeri destek görmeyeceğini belirtti.

Diplomatik kaynağın, “NATO ülkeleri, şubat ayı başlarında idlib’deki Türk askerlerinin trajik ölümü üzerine 5. maddenin işletilmesini desteklemeyecek” sözlerine yer verilen haberde ayrıca, 5. maddenin işletilmeyeceğinin Türkiye tarafında da çok iyi bilindiğini bu nedenle de Ankara’nın konuyla ilgili NATO istişarelerini başlatmaya çalışmadığı iddia edildi.

Rus haber ajansı, NATO üyesi ülkelerin korunması için müdahaleyi içeren 5. maddenin işletilmemesine ise Türk askerlerine yönelik saldırının ‘yabancı topraklarda ve tek taraflı bir askeri operasyon sırasında gerçekleşmesini’ neden gösterdi.

Suriye Ordusu, Halep’in batısındaki köy ve kasabaları ele geçirdi

Okumaya devam et

Popular