Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

“TÜİK’in verilerinin doğru olması imkansız”

Eski MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, TÜİK’in açıkladığı veriler arasında doğru olması imkansız bilgiler yer aldığına dikkat çekti. Usta, Adana-Mersin’de yüzde 8,5 artan giysi fiyatlarının Hatay-Maraş-Osmaniye’de yüzde 15,6 düşemeyeceğinin altını çizdi.

BOLD – Türk Lirası dolar karşısında değer kaybediyor. İthal edilen cep telefonlarının fiyatları ise sürekli artıyor. Enflasyonu tek haneli olarak açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ise açıkladığı enflasyon verilerinde ise cep telefonu fiyatlarında indirim olduğunu ortaya koydu.

DOĞRU OLMASI İMKANSIZ VERİLER

TÜİK’in bu verilerine itiraz eden Eski MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, TÜİK’e göre enflasyonun düşmesi sevindirici olduğuna vurgu yaparak, giyim, ayakkabı grubunda ve cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi ürünlerde gözlenen fiyat hareketlerinin ise çok dikkat çekici olduğunu ifade etti. Usta, TÜİK’in merkezi veri dağıtım sisteminden daha detaylı ve bölgesel olarak yayınladığı veriler incelendiğinde, doğru olması imkansız olan bölgesel fiyat hareketlerinin gözlendiğinin altını çizdi.

GİYSİ ADANA’DA ARTMIŞ, OSMANİYE’DE AZALMIŞ

Usta, ağırlığı yüzde 5,6 olan ve yıllık fiyat artışı yüzde 0,9 olan giyim grubunda Adana-Mersin’de giysi fiyatları geçen yıla göre yüzde 8,5 artarken Hatay-K.Maraş-Osmaniye’de yüzde 15,6 düştüğünün yer aldığına dikkat çekti. Usta, endeksteki ağırlığı yüzde 1,7 olan ve yıllık fiyat artışı yüzde 9,5 olan ayakkabı grubunda; İzmir’de ve İstanbul’da sırasıyla yüzde 17,2 ve yüzde 15,7 artan fiyatlar, Ankara’da yüzde 0,7, Samsun’da yüzde 8 nasıl azalabileceğini sordu.

MANİSA’DA CEP TELEFONLARINDA BÜYÜK İNDİRİM

Grup içerisinde ağırlığı yüzde 89 cep telefonu olan telefon ve telefaks ekipmanı grubunda yıllık fiyat değişiminin yüzde 8,8 azaldığını hatırlatan Usta, “Geçen seneye göre cep telefonu fiyatları nasıl düşer? Manisa bölgesinde cep telefonu fiyatları yüzde 18,3 düşerken, Balıkesir bölgesinde yüzde 0,6 artabilir mi? Yüzde 89’u televizyon ve bilgisayar olan harcama grubunda yıllık fiyatlar yüzde 6,3 azalabilir mi? Yeni modeller çıktıkça eskinin fiyatı düşer ama eskiye rağbet var mıdır? Yeni ürünün fiyatının hiç mi önemi yoktur?” dedi.

ENDEKS HER AY AŞAĞI ÇEKİLMİŞ

Bu puanlamaların endeksi en az 1 puan aşağı çekmiş olabileceğini hatırlatan Usta, “Bunun sadece bu aya has bir durum olmadığı, 2019 yılının geçmiş aylarında da benzer durumlar olduğu görülmektedir. Kalite düzeltme yönteminin, akademik camiayla işbirliği içerisinde şeffaf bir şekilde tartışılmasını, incelenmesini ve düzeltilmesini istiyoruz. Bu problemin çözümü için TÜİK’e önerimiz; belirli bir işyerinden belirli bir madde için tek ürün fiyatı derleme işleminden vazgeçerek, barkod sistemiyle o madde başlığı altındaki bütün ürünlerin aylık satış miktar ve tutarlarını derleyerek güçlü bir endeks yapısı kurmasıdır” dedi.

 

Kaçırılan Mustafa Yılmaz’ın annesinden Naci Bostancı’ya: “Bizim vekilimizsiniz, sesimizi duyurun!”

Ekonomi

Kavcıoğlu faizi yine indirmedi, dolar 8,70 yolunda

Faizi indirmek için göreve getirilen Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu politika faizini sabit tuttu. Kavcıoğlu’nun temmuz ve ağustosta 100 baz puan faiz indireceği beklentisi arttı.

BOLD – TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu piyasaların merakla beklediği kararını açıkladı.  Kurul politika faizini yüzde 19’da sabit tuttu. “Yüksek faiz emperyalizme hizmettir.” diyen Kavcıoğlu’nun 3 aydır faiz indirimi yapmaması dikkati çekti.

DOLAR 8,68’E YÜKSELDİ

Kararın hemen akabinde dolar 8,68 liraya, Euro ise 10,37 liraya çıktı. Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi ise 1.423 puanda.

ERDOĞAN TEMMUZ VE AĞUSTOS’U İŞARET ETTİ

AKP lideri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 1 Haziran’da TRT Haber’de, “Merkez Bankası başkanımızla görüştüm, faizlerin inecek. Bunu temmuz-ağustosa kadar başarmamız lazım.” ifadelerini kullanmıştı. Erodoğan’ın çıkışı “Kavcıoğlu’na faiz indir talimatı” diye yorumlanmıştı.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Altın dünyada 100 dolar Türkiye’de 32 kuruş düştü

Uluslar arası piyasalarda altının ons fiyatında düşüş sürüyor. Mayıs ayında 1.910 dolara kadar çıkan ons fiyatı, 1.807 dolara geriledi. Türkiye’de gram altın ise 534 liradan 502 liraya indi.

BOLD – Bu yılın nisan ayından itibaren yükselişe geçen altın ABD Merkez Bankası (FED) kararı sonrası inişe geçti. Altın 8 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesine çekildi.

DOLARDAKİ ARTIŞ DÜŞÜŞÜ YAVAŞLATTI

Ons fiyatında yüksek düşüşe rağmen Türkiye’de gram altındaki düşüş sınırlı kaldı. Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesi sebebiyle düşüş 32 kuruş oldu. Haziran başında tüm zamanların zirvesi 534 TL’ye yakın bir seviyede bulunan gram altın, küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen ancak 502 TL’ye kadar gerileyebildi.

ÇEYREK ALTIN 820 LİRA

Mayıs ayında 850 lira sınırına dayanan çeyrek altın fiyatı da 820 liraya geriledi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Süte yüzde 14 zam geldi

Yem fiyatlarına gelen zamların ardından, çiğ sütün taban fiyatı da arttı. 2,80 lira olan fiyat 3,20’ye yükseldi. En ucuz paket süt 5 lira olacak.

BOLD – Ahırdaki ineklere bakma maliyetlerinin artması sebebiyle süt fiyatlarına zam yapıldı. Ulusal Süt Konseyi 1 Temmuz-31 Aralık dönemindeki çiğ süt tavsiye satış fiyatını 40 kuruş arttırdı. İnekten sağılıp daha şişelenmemiş sütün fiyatı 2,80 liradan 3,20 liraya çıktı.

EN UCUZ SÜT 5 LİRA OLACAK

Çiğ süt taban fiyatında yapılan artışın marketlerdeki süte yüzde 20 zam olarak yansıyacak. Geçen yıl 3,95 liraya satılan 1 litrelik en ucuz sütün fiyatı gelen zamlarla 4,75 liraya çıkmıştı. Yeni gelen zamla en ucuz sütün 5 liraya çıkacağı belirtildi.

YİNE ZAM YAPILACAK

Ulusal Süt Konseyi, “Maliyet ve satışlarda öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir.” diyerek yeni zamların sinyalini de verdi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0