Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Başkanı Trump, Türkiye’yi tehdit etti: Türk ekonomisini yok ederim

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin ‘sınırı aşan’ bir hamlede bulunması halinde, Türkiye’nin ekonomisini daha önce yaptığı gibi yok edeceğini belirten bir tweet paylaştı.

BOLD-Trump paylaştığı tweette “Daha önce de belirttiğim gibi ve sadece yinelemek gerekirse, Türkiye benim yaptığım her şeyi, benim büyük ve eşsiz bilgeliğimin sınırlarını aşmayı düşünürse, Türkiye ekonomisini tamamen imha edip yok edeceğim. (Daha önce yaptım!)” ifadesini kullandı.

Trump açıklamasında, “Türkler, Avrupalılar ve diğerleriyle birlikte, yakalanan IŞİD savaşçılarına ve ailelerine göz kulak olmalılar. ABD, herhangi bir kişinin tahmin edebileceğinden çok daha fazlasını yaptı, IŞİD halifeliğinin yüzde 100’ünü ele geçirmek de buna dahil. Şimdi ABD’nin kendi topraklarını koruma zamanı. Şimdi bölgede diğerlerinin, ki bunların bazılarının refah seviyesi çok yüksek, topraklarını korumasının zamanı geldi. ABD ÇOK BÜYÜK!” dedi.

Saray’ın savaş kararı… 10 bin IŞİD’li bonus!

Dünya

Türkiye, üçüncü sondaj gemisini alıyor

Türkiye, Fatih ve Yavuz’un ardından 3. sondaj gemisini alıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Üçüncü sondaj gemisini İngiltere’den alıyoruz, birkaç hafta içinde Türkiye’de olacağını söyleyebilirim.” dedi.

BOLD– Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama ve çıkarma faaliyetleri konusunda yalnız kalan Türkiye, bölgede Güney Kıbrıslı Rumlar, Yunanistan, İsrail ve Mısır’la mücadele ediyor.

2000’lerin başında Doğu Akdeniz’de zengin doğal gaz ve petrol yataklarının bulunduğunu gösteren araştırmaların ardından bölgeye kıyısı olan ülkeler ve Kıbrıs Rum Yönetimi Münhasır Bölge Anlaşmaları yapmaya başladı.

Güney Kıbrıs, 2007 yılında ilan ettiği 13 parselde doğal gaz arama faaliyetlerini sürdürüyor. Buna karşılık olarak Türkiye, adanın kuzeyi ve doğusunda belirlediği bölgelerde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) arama ruhsatları verdi.

BARBAROS HAYREDDİN PAŞA SİSMİK ARAMA GEMİSİ

İlk olarak Barbaros Hayreddin Paşa sismik arama gemisini Nisan 2017’de Doğu Akdeniz’e gönderen Türkiye 2019’un başından itibaren bölgedeki faaliyetlerini yoğunlaştırdı.

Türkiye ilk sondaj gemisi Fatih’i geçen mayıs ayının başında adanın batısına gönderdi.

Bundan sonra ikinci hamle Haziran ayının sonunda Yavuz Sondaj gemisinin gönderilmesiyle geldi. Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine karşı yaptırım uygulama kararını vermesini ardından ise Oruç Reis sismik araştırma gemisi Akdeniz’e doğru yola çıktı.

Türkiye, Fatih ve Yavuz’un ardından 3. sondaj gemisini alıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: “Üçüncü sondaj gemisini İngiltere’den alıyoruz, birkaç hafta içinde Türkiye’de olacağını söyleyebilirim.” dedi.

İtalya’da virüs hızla yayılıyor: Ölü sayısı 4’e çıktı, vaka sayısı 150’yi geçti

Okumaya devam et

Dünya

İran’da parlamento seçimlerine katılım rekor düzeyde düşük gerçekleşti

İran’da yapılan parlamento seçimlerine 1979’daki devrimden bu yana en düşük düzeyde katılımın gerçekleşti. Ülke genelinde seçime katılım yüzde 40, başkent Tahran’da ise yüzde 20-30 olduğu kaydedildi.

BOLD – İran’da geçen hafta yapılan 11. dönem parlamento seçimlerine katılım, bir önceki seçime göre yüzde 30 civarında azalarak yüzde 42,57 olarak gerçekleşti. Yönetim, İran Devrimi’nin gerçekleştiği 1979 yılından bu yana görülen en düşük katılım düzeyi için ülkedeki koronavirüs salgınına dair propagandayı gerekçe gösterdi.

Yetkililer oy kullanma süresini 3 defa uzatmasına rağmen yine de oy kullanma merkezlerindeki sandıklar boş kaldı. Katılım oranının en düşük olduğu yer yüzde 25’le başkent Tahran oldu.

2016’da parlamento seçimlerine katılım yüzde 62’ydi.

9 BİN KİŞİNİN ADAYLIĞI KABUL EDİLMEDİ

Seçimde aday olanlar aşırı muhafazakarların yer aldığı bir konsey tarafından belirlendi. Konsey 9 bin kişinin adaylıklarını kabul etmemişti. Bu nedenle parlamentoda muhafazakarların çoğunlukta olması bekleniyor.

290 sandalyeli parlamentoda reformcuların 20 koltuk, bağımsızların ise 28 sandalye kazanması öngörülüyor.

POMPEO: SAHTE SEÇİM

Bu arada Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, seçimi eleştirdi ve “sahte” olarak niteledi. Pompeo seçimin adil ve özgür olmadığını kaydetti.

Washington 20 Şubat’ta İran Seçim Komitesi’yle adayları belirleyen konseyin 5 üyesine seçimleri hileli hale getirdikleri gerekçesiyle yaptırım uygulama kararı almıştı.

MUHALEFET BOYKOT ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Seçim öncesinde oy vermenin dini bir görev olduğunu duyuran İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, seçime katılımın düşük kalmasına, yeni tip koronavirüs Covid-19’la ilgili bir süredir yapılmakta olan “olumsuz propaganda”yı neden olarak gösterdi.

Hamaney resmi sitesinden “Virüsle ilgili son iki aydır başlayan bu olumsuz propaganda seçimden önce giderek büyüdü” mesajını paylaştı.

İran haber ajansı: Koronavirüsten ölenlerin sayısı 50’ye çıktı

Okumaya devam et

Dünya

İsrail’den İslami Cihat’ın Filistin ve Suriye’deki mevzilerine saldırı

İsrail Ordusu, ‘atılan roketlere karşılık olarak’ Gazze’de ve Suriye’deki Filistin İslami Cihat Örgütü mevzilerine hava saldırıları düzenlediğini duyurdu. Şam’daki hava saldırısında iki İslami Cihad üyesinin hayatını kaybettiği belirtildi.

BOLD – İsrail ordusu, örgütün Suriye’nin başkenti Şam’ın güneyindeki ve Gazze Şeridi’ndeki mevzilerine saldırı düzenledi.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, İsrail’e ait savaş uçaklarının Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki “Adliye” bölgesinde İslami Cihad Hareketi’ne ait hedeflere bir dizi saldırı düzenlediğini belirtti.

Adraee, Şam yakınlarındaki Adliye bölgesinin İslami Cihad’ın “kalesi” olduğunu, İslami Cihad’ın bölgede savaş araçlarına ilişkin araştırma ve geliştirme süreci yürüttüğünü kaydetti.

SURİYE’DE 2 İSLAMİ CİHAT ÜYESİ ÖLDÜ

İslami Cihad örgütü, saldırılar sonucu iki üyesinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, İsrail’e ait savaş uçaklarının başkent Şam çevresindeki bazı noktaları hedef aldığı, Suriye’ye ait hava savunma sistemlerinin devreye girdiği ve saldırıya karşılık verildiği ifade edildi.

Haberde ayrıca, işgal altındaki Golan Tepeleri yönünden de füze saldırısı gerçekleştirildiğine işaret edilerek, söz konusu saldırıların püskürtüldüğü bilgisine yer verildi.

GAZZE’DE 4 KİŞİ YARALANDI

İsrail uçaklarının, gece saatlerinde Gazze’nin farklı bölgelerine düzenlediği hava saldırısında 4 kişi yaralanmış, Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, İsrail saldırısında yaralanan 4 kişinin Şifa Hastanesi’nde tedavi altına alındığını söylemişti.

GERİLİM HAFTA SONU TIRMANDI

Gerilim pazar sabahı, İsrail’in Filistin İslami Cihat Örgütü’nün bir üyesini Gazze Şeridi’nde öldürdüklerini duyurmasıyla başladı. İsrail ordusu, öldürdükleri kişinin ‘sınır hattına bomba yerleştirmeye çalıştığını’ iddia etti.

Sınırda öldürülen kişinin cesedinin, İsrail ordusuna ait bir buldozerle taşınırken çekildiği görülen videoların sosyal medyaya düşmesi gerilimi tırmandırdı.

Görüntülerin yayılmasından sonra bazı Filistinli militanlar ‘intikam’ çağrısında bulundu. Pazar günü, misilleme olarak Gazze Şeridi’nden İsrail’in güneyine en az 20 roket fırlatıldı.

İsrail ordusu Suriye ve Gazze’ye yönelik hava saldırılarını roket atışlarına karşılık yaptıklarını duyurdu.

İran haber ajansı: Koronavirüsten ölenlerin sayısı 50’ye çıktı

Okumaya devam et

Popular