Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

İstanbul’da haftanın kültür sanat etkinlikleri

Türkiye’nin kültür sanat başkenti İstanbul bu hafta da birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

BOLD– Red Bull Müzik Festivali’nin dikkat çektiği haftada İstanbullu sanatseverler birçok yerli ve yabancı sanatçının performanslarını izleme şansı bulacak. Ülkenin boğucu gündeminden biraz uzaklaşıp sanatla ferahlamak istiyorsanız BOLD’un aşağıdaki seçkisine göz atabilirsiniz.

RED BULL MÜZİK FESTİVALİ

1 Ekim’den beri devam eden festival kapsamında 11 Ekim’de Moda Sahnesi’nde performans sanatçıları, dj’ler ve dans gösterilerinden oluşacak “Ballrom Night” ve 12 Ekim’de Volkswagen Arena’da dijital müzik ve görselliğin birleşeceği “Futurave Night” etkinliklerini gerçekleştirilecek.

VALENTİNA LİSİTSA KONSERİ
Rachmaninov gibi zorlu bestecilerin eserlerine getirdiği yeni yorumlarla ünlenen Ukraynalı piyanist Valentina Lisitsa İstanbul Resitalleri’nin konuğu olarak 12 Ekim’de Sakıp Sabancı Müzesi’nde sahne alacak.

İKSV FAZIL SAY KONSERİ
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ), yeni sanat yılının ilk konserinde dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say’ı konuk edecek. Sanatçı, 9 Ekim’de İKÜ Ataköy Yerleşkesinde bulunan Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.

ŞENER ŞEN VE EDİZ HUN SAHNEDE
Usta oyuncu Şener Şen’in hem yönettiği hem de oynadığı, 15-16 Haziran 1970 işçi olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansımasını konu alan “Zengin Mutfağı” 7 Ekim’de Ateşehir DasDas Sahne’de izlenebilecek.

Ediz Hun’un ilk kez tiyatro seyircisiyle buluşacağı, Agatha Christie’nin ölümsüz eseri “On Küçük Zenci”, 11, 12 ve 13 Ekim’de Kadıköy Tiyatro “Ak’la Kara’da” tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

AMY WINHOUSE’UN HAYATI SAHNEDE

Amy Winehouse’un hayatına yer veren Kosta Kortidis’in kaleme aldığı oyunu Kemal Başar yönetiryor. Ceylan Yılmaz, Alkış Peker, Savaş Alp Başar ve Didem Karataş’ın rol aldığı oyun “Tiyatro Keyfi” tarafından 10, 11, 18, 25 Ekim, Grand Pera-Alternatif Sahne’de sergilenecek.

AHMET ÜMİT YENİ KİTABIYLA OKUYUCUSUYLA BULUŞACAK

Uzun süredir çalıştığı Everest’ten ayrılarak Yapı Kredi Yayınları’na geçen Ahmet Ümit’in bu yayınevinden çıkan ilk kitabı “Aşkımız Eski Bir Roman” oldu. 8 Ekim’de Yapı Kredi Kültür Merkezi Loca’da okurlarıyla buluşacak Ahmet Ümit hem yeni kitabını imzalayacak hem de polisiye romanla ilgili bir söyleşi gerçekleştirecek.

BİR YAZ GECESİ RÜYASI

Shakespeare’in klasik oyununa Aleksandar Popovski’nin getirdiği fantastik yorumla seyirci karşısına çıkan oyun 13 Ekim’ CKM’de sahnelenecek. Oyunda usta oyuncular Sezai Aydın, Arda Aydın, Neslihan Yeldan ve Levent Üzümcü’yü sahnede görmek mümkün.

Kültür

Zack Snyder’ın yeni filmi Army of the Dead’den ilk fragman yayınlandı

Dawn of Justice Zack Snyder Cut merakla beklenirken 21 Mayıs’ta izleyiciyle buluşacak yeni filmi Army of the Dead’den de ilk fragman yayınlandı.

BOLD– 21 Mayıs’ta Netflix’te izleyiciye sunulacak olan Army of Dead; 300, Man of Steel ve Watchmen gibi filmlerle tanınan Zack Snyder’ın bu yıl seyirciye sunacağı ikinci filmi. Yönetmenin bu yıl izleyeceğimiz diğer filmi ise uğruna kampanyalar düzenlenen Dawn of Justice Zack Snyder Cut.

ZOMBİ İSTİLASINDA SOYGUN

Las Vegas’da gerçekleşen zombi istilası sırasında kaostan faydalanarak karantina alanında büyük bir soygun yapmayı planlayan ve eski askerlerden oluşan bir grubu konu alan filmin oyuncu kadrosunda; Dave Bautista, Ella Purnell, Ana De La Reguera, Theo Rossi, Huma Qureshi, Omari Hardwick, Tig Notaro, Hiroyuki Sanada, Garret Dillahunt, Matthias Schweighöfer, Raúl Castillo, Nora Arnezeder ve Samantha Win gibi isimler yer alıyor.

Army of The Dead’in ardından anime bir spin-off dizisi ve filmdeki asker grubunun geçmişine ışık tutacak bir prequel filminin de yapılması bekleniyor. Bu açıdan bakıldığında bir franchise başlatmaya hazırlanan yapımın Prequel filminin başrolünü aynı zamanda yönetmenliğini de yapacak olan Matthias Schweighöfer üstlenecek.

Okumaya devam et

Kültür

Van Gogh’un 135 yıl önce yaptığı resim ilk kez görüntülendi

Vincent van Gogh’un 135 yıl önce Paris’te yaptığı bir resim, 100 yıl boyunca bir koleksiyonda kapalı kaldıktan sonra ilk defa görüntülendi.

BOLD– Ünlü ressamın “Montmartre’da Bir Sokak Manzarası” adlı çalışması çizildiği 1887’den sonra 100 yıldan fazla bir süre tek bir Fransız ailesinin koleksiyonunda yer aldı. Müzayede evi Sotheby’s tarafından önümüzdeki ay mezata çıkarılacak resmin 7 milyon sterlin civarında bir bedele satılabileceği tahmin ediliyor.

VAN GOGH’UN SANATINDA ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Van Gogh uzmanı Martin Bailey “Bu resmi ilk defa doğru düzgün görebiliyoruz. Daha önce resmin yalnızca birkaç tane, çoğu siyah beyaz reprodüksiyonu yapılmıştı. Hep özelkoleksiyonlardaydı, yalnızca sahipleri ve arkadaşları görebiliyordu. Bu önemli bir sanat eseri çünkü Van Gogh’un koyu, toprak renkli resimler yaptığı Hollanda döneminden Provence’teki coşkun resimlere geçiş döneminde çizilen bir geçiş dönemi resmi. Van Gogh Paris’e gittikten sonra izlenimcileri keşfetmiş ve daha fazla renk kullanmaya başlamıştı.” sözleriyle resmin önemini aktardı.

Söz konusu resmin Van Gogh’un 1886-87 yıllarında kardeşi Theo’da kalırken yaptığı bir dizi resimden biri olduğu ve kardeşinin evine yakın bir sokağı betimlediği belirtildi.

Resmi 25 Mart’a kadar Paris, Amsterdam ve Hong Kong’daki müzayede evlerinde sergileyecek olan Sotheby’s mezatla ilgili olarak “Bu kadar ikonik bir seriden çıkmış bu kalibrede bir eserin piyasaya çıkması kesinlikle büyük bir olay.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Kültür

Netflix yeni Sherlock Holmes dizisi The Irregulars’tan fragman yayınladı

Yeni bir Sherlock Holmes dizisi geliyor. Netflix’in ünlü dedektiften esinlenen yeni dizisi “The Irregulars”tan yayınlanan ilk tanıtım fragmanı dikkatleri çekmeyi başardı.

BOLD– 19. yüzyıl dönem dizisi olarak çekilen yapımda, Dr. Watson ve pek ortalarda görünmeyen ortağı Sherlock Holmes doğaüstü suçları sıra dışı bir ekiple birlikte çözmeye çalışacak.

YENİ SHERLOCK 26 MART’TA YAYINDA

Daha önce My Mad Fat Diary (2013) ve Watership Down gibi yapımlara imza atan Tom Bidwell’in yazdığı dizide Henry Lloyd-Hughes (Sherlock Holmes), Royce Pierreson (John Watson), Thaddea Graham (Bea), Darci Shaw (Jessie), Jojo Macari (Billy) ve Harrison Osterfield (Leopold) gibi oyuncular rol alıyor.

Johnny Allan, Joss Agnew ve Weronika Tofilska’nın yönettiği sekiz bölümden oluşan ilk sezon 26 Mart’ta yayımlanmaya başlayacak.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0