Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Pentagon: Türkiye’ye keşif ve gözlem bilgilerinin verilmesi durduruldu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik muhtemel operasyon hakkında açıklama yaptı. Türkiye’ye şif ve gözlem verilerinin sağlanması durdurulduğunu belirtti. Ayrıca ABD öncülüğünde ele geçirilen ve bölgede esir tutulan binlerce IŞİD’liden sorumluluğunun Türkiye’ye ait olacağını vurguladı.

BOLD-Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik düzenleyeceği operasyona ilişkin ABD, bölgedeki askeri birliklerini çekme kararı aldı. Bu kararın ardından ABD Başkanı Donald Trump’tan Türkiye’yi tehdit eden açıklamalar geldi. Tüm bu hareketli dakikaların ardından ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jonathan Hoffman, “Türkiye, bölgeyi ele geçirmesi durumda, ABD öncülüğünde ele geçirilen ve bölgede esir tutulan binlerce IŞİD’liden sorumlu olacak” açıklamasında bulundu.

Pentagon ayrıca, Türkiye’nin Birleşik Hava Operasyonları Merkezi tarafından Suriye’de Hava Görev Emri’nden çıkarıldığını, Türkiye’ye keşif ve gözlem bilgilerinin verilmesinin durdurulduğunu açıkladı. Sözcü Hoffman, Pentagon’un Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik muhtemel operasyonuna destek vermeyeceğini ve parçası olmayacağını ifade etti.

“ABD BU OPERASYONU DESTEKLEMİYOR”

Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, “Savunma Bakanlığı, Başkan’ın da belirttiği üzere, Türkiye’nin kuzey Suriye’ye yönelik operasyonunu desteklemiyor. ABD Silahlı Kuvvetleri bunu desteklemiyor ve böyle bir operasyona müdahil olmayacaklar” ifadelerini kullandı.

Hoffman, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından bölgede esir tutulan IŞİD’lilere ilişkin ise  “Türkiye bölgeyi ele geçirmesi durumda, ABD öncülüğünde ele geçirilen ve bölgede esir tutulan binlerce IŞİD’liden sorumlu olacak” açıklamasında bulundu.

“TÜRKİYE GÖREV EMRİNDEN ÇIKARTILDI”

Hoffman’ın yazılı açıklamasının ardından Pentagon’dan ikinci bir açıklama yapıldı. Sözcü Yarbay Carla Gleason tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye, Birleşik Hava Operasyonu Merkezi tarafından Hava Görev Emri’nden çıkarıldı, Türkiye’ye keşif ve gözlem verilerinin sağlanması durduruldu.” ifadelerini kullandı.

“Bunun hava sahasını Türkiye’ye kapatmak anlamına gelip gelmediği”ne ilişkin soruya Gleason, “Teknik olarak bu anlama gelmese de bir hava unsuru Hava Görev Emri’nden çıkarıldığında söz konusu bölgede koordinasyonsuz uçması neredeyse imkânsız hale geliyor.” yanıtını verdi.

ABD Başkanı Trump, Türkiye’yi tehdit etti: Türk ekonomisini yok ederim

Dünya

Endonezya’da Sulawesi depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 77’ye yükseldi

Endonezya’nın Batı Sulawesi eyaletinin Mamuju ve Majene kentlerinde 15 Ocak’ta meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirenlerin sayısının 77’ye ulaştığı bildirildi. Bu arada ülkedeki Merapi Yanardağı son 6 saatte 36 kez lav püskürttü.

BOLD -Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansı, Batı Sulawesi eyaletinin Majene kentinde 15 Ocak’ta meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirenlerin sayısının 77’ye ulaştığını duyurdu.

Ajans, bölge genelindeki 826 yaralıdan 201’inin tedavisinin hastanede sürdüğünü bildirdi.

Depremde 28 bine yakın kişinin de hasar gören evlerini terk ettiği bildirildi. Depremde evleri zarar gören bazı vatandaşların deniz seviyesinden yüksek dağ eteklerinde çadır kurarken, kimilerinin de afet yardım merkezlerine sığındığı kaydedildi.

Meteoroloji İklim ve Jeofizik Kurumu (BMKG), 15 Ocak’ta yerel saatle 01.28’de, merkez üssü Majene kentinin 6 kilometre kuzeydoğusu olan ve 10 kilometre derinlikte meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremin Palu ve Makasar kentlerinde de hissedildiğini açıklamıştı.

MERAPİ YANARDAĞI 6 SAATTE 36 KEZ LAV PÜSKÜRTTÜ

Bu arada Endonezya’nın Orta Cava eyaletindeki Merapi Yanardağı’ndan son 6 saatte 36 kez lav püskürdüğü bildirildi.

Volkanoloji ve Jeolojik Afet Azaltma Merkezinden (PVMBG) yapılan açıklamada, patlamalarda püsküren yoğun kül ve dumanın yanardağın kraterinden 50 metre yüksekliğe ulaştığı ifade edildi.

Açıklamada, yerel saatle 00.00 ile 06.00 arasında yanardağdan 36 kez lav püskürdüğünün gözlemlendiği belirtilerek, lav kütlesinin yanardağın güneybatı yönündeki yamacından bin 500 metre kadar aşağı indiği bilgisi paylaşıldı.

Yanardağdaki volkanik hareketlilik nedeniyle bölgeden daha önce tahliye edilenleri geri gönderme planları olmadığını belirten yetkililer, “turuncu” alarm seviyesindeki yanardağın çevresinde 5 kilometreye kadar faaliyette bulunulmaması uyarısı yapıyor.

Cava Adası’nda bulunan 2 bin 968 metre yüksekliğe sahip Merapi Yanardağı’nın 2010’da lav püskürtmesi sonucu 347 kişi hayatını kaybetmişti.

ENDONEZYA FELAKETLERLE BOĞUŞUYOR

Birçok deprem, tsunami ve aktif yanardağ patlamasının yaşandığı Ateş Çemberi diye tabir edilen enlemlerde yer alan Endonezya’da son bir ayda birçok doğal felaket ve kaza yaşandı.

Ülkede son bir ayda meydana gelen uçak kazası, toprak kayması, sel ve deprem sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı en az 170’e çıktı.

Geçtiğimiz haftalarda Kuzey Sulawesi ve Güney Kalimantan eyaletinde yaşanan sel felaketlerinde en az 5 kişi hayatını kaybederken, Batı Java eyaletinde yaşanan toprak kayması sonucu en az 29 kişi yaşamını yitirmişti.

Ülkede 9 Ocak’ta Java Denizi’ne düşen uçakta ise 62 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Avrupa’da Kovid-19 aşısı sonrası yaşanan ölümlere soruşturma başlatıldı

Okumaya devam et

Dünya

Rüşvetle suçlanan Güney Kore eski devlet başkanı Geun-hye’nin 22 yıllık hapis cezası onaylandı

Güney Kore Yüksek Mahkemesi, eski devlet başkanı Park Geun-hye’ye rüşvet, görevi suistimal ve diğer suçlardan verilen 22 yıl hapis cezasını onadı. Bir önceki devlet başkanı Lee Myung-bak Park da yine rüşvet suçundan 17 yıla mahkum olmuştu.

BOLD – Güney Kore’nin ilk muhafazakar kadın lideri Park Geun-hye, hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet suçlamaları nedeniyle 2017’de görevinden azledildi. Tutuklu bulunan devlet başkanı Park, farklı suçlardan hüküm giyerek mahkum oldu.

Savcıların geçen yıl temmuzda Park’ın cezasının indirilmesine ilişkin karara yaptığı itirazı değerlendiren mahkeme, eski Devlet Başkanı’nı “haraç almak” ve bazı görevleri suistimal suçlarından akladı. Park için istenen 25 yıl hapis cezası 22 yıla indirildi.

Eski Devlet Başkanı , daha önce dava dosyasından ayrılan, seçim yasalarını ihlal ve zimmete para geçirme suçlamalarının cezalarını ayrıca çekecek.

Park, daha önce Ulusal İstihbarat Teşkilatına ait örtülü ödenekten zimmetine para geçirdiği için 6 yıl ve seçim yasalarını ihlal ettiği için 2 yıl hapis cezası almıştı.

68 yaşındaki Park, suçlamalar nedeniyle Mart 2017’de görevinden azledilmiş, ardından tutuklanarak hapse atılmıştı. Hakkındaki suçlamaların siyasi olduğunu savunan eski Devlet Başkanı, yargıya güvenmediği gerekçesiyle duruşmalara katılmamıştı.

Ülkede bir önceki devlet başkanı Lee Myung-bak da yine rüşvet suçundan hüküm giyerek 17 yıl hapse mahkum olmuştu.

Trump, Kongre’yi basan göstericilerle yürümekten son anda vazgeçmiş

 

Okumaya devam et

Dünya

Joe Biden ilk iş olarak kararnamelerle Trump’ın bazı kararlarını kaldıracak

ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden, Çarşamba günü ayağının tozuyla bir düzine kararname imzalayarak Müslümanlara uygulanan seyahat yasağını kaldıracak ve ABD’yi Paris İklim Anlaşması’na döndürecek.

BOLD – ABD Başkanlığı görevini 20 Ocak’ta devralacak olan Joe Biden, göreve gelir gelmez selefi Donald Trump’ın aldığı bazı tartışmalı kararlardan geri adım atacak.

Biden’ın Beyaz Saray personel şefi olarak atayacağını açıkladığı Ron Klain, Cumartesi günü yeni üst düzey Beyaz Saray çalışanlarına yazdığı bildiride, Biden’ın henüz ilk görev gününde yaklaşık bir düzine başkanlık kararnamesi imzalamayı planladığını bildirdi.

ACİLEN 4 KARARNAME İMZALAYACAK

Klain, söz konusu kararnamelerin odak noktasında, “acilen ele alınması gereken dört kriz” olarak nitelendirildiği koronavirüs pandemisi, iklim değişikliği, ekonomi ve ırkçılık olacağını belirtti.

Bu çerçevede Biden, göreve gelir gelmez, ABD’yi Trump’ın çekildiği Paris İklim Anlaşması’na geri döndürecek başkanlık kararnamesini imzalayacak.

Buna ek olarak Biden, yine Trump’ın, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bazı ülke vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklayan hamlesini bertaraf edecek bir kararnameye imza atacak.

Biden’ın ilk görev gününde atacağı adımlardan bir diğeri de, federal binalarda ve eyaletler arası yolculuklarda maske takma zorunluluğu getirmek olacak.

TRUMP’IN YOL AÇTIĞI HASARI TAMİR EDECEĞİZ

Yazdığı bildiride Klain, “Müstakbel Başkan Biden, görev süresinin ilk 10 gününde bu dört krize ilişkin kararlı bir şekilde harekete geçecek, diğer acil ve geri döndürülemez zararları önleyecek ve Amerika’nın dünyadaki konumunu eski haline döndürecek” ifadelerini kullandı.

Klain, “Biden yalnızca Trump yönetiminin ülkede yol açtığı ağır hasarı telafi etmek için değil, aynı zamanda ülkemizi ileriye taşımaya başlamak için harekete geçecek” dedi.

Hakkında ikinci kez azil soruşturulması başlatılan Donald Trump, 20 Ocak’ta yapılacak devir teslim törenine katılmayacağını açıkladı. Böylece Trump, 152 yıldır söz konusu törene katılmayan ilk ABD Başkanı olacak.

YENİ DIŞİŞLERİ BAKANI BLINKEN

Obama döneminde Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcılığı ve Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevlerini sürdüren Antony Blinken, ABD’nin yeni dışişleri bakanı olacak. Blinken’ın yardımcılığı görevine ise Wendy Sherman ve Victoria Nuland getirilecek. Obama yönetiminin İran ile yürüttüğü 2015 nükleer anlaşmasında müzakereleri yürüten isim olan Sherman, Bill Clinton döneminde Kuzey Kore ile yürütülen balistik füze görüşmelerinde de yer almıştı. Nuland ise Ukrayna krizi döneminde Avrupa İlişkilerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı idi.

ABD’de güvenlik güçleri Joe Biden’ın yemin töreni öncesinde 50 eyalette alarmda

Okumaya devam et

Popular