Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Yunanistan, adalardaki kamplarda kalan göçmenleri anakaraya taşıyor

Yunanistan, Ege adalarındaki göçmen kamplarının kapasitelerinin kat kat üzerine çıkması ve kamplarda olayların çıkması üzerine, sığınmacıları ana karaya transfer işlemlerine hız verdi. Bu kapsamda 570 göçmen Selanik civarındaki kamplara aktarıldı.

BOLD – Yunanistan, Ege adalarında bulunan 570 göçmeni ana karaya taşıdı. Yunanlı yetkililer tarafından öncelikli olarak seçilen aileler, eşleri bulunmayan kadınlar ve çocukları ile ebeveynsiz küçük çocuklar hafta sonu feribotlara bindirilerek Atina yakınlarındaki Pire limanına götürüldü.

Pazartesi günü Pire limanına ulaşan göçmenler buradan otobüslerle Selanik yakınlarındaki göçmen kamplarına ulaştırıldı. Göçmenlerin Ege’de “mülteci kampı” bulunan 5 adadan seçildikleri belirtildi.

TÜRKİYE’NİN “SURİYE OPERASYONU” ENDİŞESİ

Yunan hükümeti, özellikle Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna düzenleyeceği muhtemel bir operasyonda göçmen akınının artmasından endişe ediyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği rakamlarına göre Temmuz ayının başından beri Yunanistan’a ait Ege adalarına 22 bin mülteci ulaştı. Ağustos ayında 7 bin sığınmacı adalara ulaşırken, Eylül ayında bu sayı 10 bini geçti.

Son aylardaki mülteci akını, Ege’de 2015 yılındaki mülteci krizinden beri en yüksek kaydedilen rakamlar olarak kayıtlara geçti.

Göçmen akını nedeniyle 3 bin kişi kapasiteli Midilli adasındaki Moria göçmen kampında kalan kişi sayısı 13 bine ulaştı. Aşırı dolu kampta geçen hafta yaşanan yangında bir kadının hayatını kaybetmesi sonrası kampta olaylar çıktı. Kamptaki şartları protesto eden göçmenlerle polis ve görevliler çatıştı.

ABD, sağlık giderlerini karşılayamayanların göçmen vizesi başvurularını geri çevirecek

Dünya

Nijerya’da süper tankerin 1’i Türk 19 mürettebatı kaçırıldı

Nijerya’da korsanların saldırısına uğrayan Hong Kong bandralı bir petrol tankerinde görevli mürettebattan 19’u kaçırıldı. Kaçırılanlardan birinin Türk olduğu bildirildi.

BOLD Kaçırılan mürettebattan 18’inin Hindistanlı birinin de Türk vatandaşı olduğu kaydedildi. Gemiyi işleten şirketin açıklamasında, saldırının 3 Aralık günü Bonny Adasına 77 deniz mili mesafede gerçekleşti. Şirket yetkilileri, ne geminin ne de yüklü olan kargonun zarar görmediği ve gemide 7 kişinin daha bulunduğunu kaydetti.

Yaklaşık 2 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip süper tanker Nave Constellation’ın Yunan nakliye şirketi Navios Tanker Management tarafından işletildiği ifade edildi.

Saldırı sonrası konuşan şirket yetkilileri, mürettebatın ailelerinin bilgilendirildiğini belirterek, “19 kişinin güvenli şekilde geri dönmesini sağlamak için gereken her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Batı Afrika bölgesindeki denizlerdeki korsan saldırıları son aylarda artmış durumda.

Moritanya’da göçmen teknesi faciası: 60’a yakın ölü

Okumaya devam et

Dünya

ABD, İran’a ait olduğundan şüphelenilen bir gemideki silahlara el koydu

ABD donanmasına ait bir savaş gemisi, Umman Denizi’nde seyir halindeki bir yük gemisinde İran’a ait olduğu öne sürülen çok sayıda silah ve füze parçası ele geçirdi.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı, uluslararası sularda seyreden geminin birden fazla ülkenin bayrağını taşıyan gemiler için de kullanılan “vatansız gemi” statüsünde olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada gemide ele geçirilen güdümlü füze parçalarına Yemen’deki iç savaşta kullanılması ihtimaline karşın el konulduğu bildirildi.

İran, Yemen’deki Şii Husi isyancıları destekliyor ve silah yardımı yapıyor.

Yemen’de 2015 yılında patlak veren iç savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ile İran destekli Şii Husi isyancılar arasındaki çatışmalarda çoğu sivil on binlerce insan hayatını kaybetti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti, Rusya’yı ülkeye paralı savaşçı göndermekle suçladı

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’dan Bulgar Büyükelçiye sınır dışı kararı

Rusya Bulgaristan Büyükelçisini sınır dışı etme kararı aldı. Karar Bulgaristan yönetiminin Moskova’dan, bir diplomatını ajanlık faaliyetinde bulunduğu gerekçesiyle geri çekmesini istemesinin ardından geldi.

BOLD – Rusya da Bulgaristan’ın bu talebine karşılık Bulgar Büyükelçi’nin Rusya’yı terk etmesini istedi.

Bulgaristan’ın Moskova Büyükelçisi Atanas Krastin’e önümüzdeki 24 saat içerisinde Rusya’yı terk etmesi gerektiği diplomatik kanallardan bildirildi.

Rus Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada söz konusu kararın mütekabiliyet çerçevesinde alındığı belirtildi.

Bulgaristan, Ekim ayında Rusya’dan ülkede görevli bir diplomatı ajanlık yaptığı gerekçesiyle geri çekmesini istemiş, yeni askeri ataşeye de vize vermemişti.

Rusya-Batı arasında yeni Skipral krizi: Almanya’da bir cinayette Rus istihbaratı şüphesi

Okumaya devam et

Popular