Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Doktor Rana: “Sınırdan bebeğimi valize koyup geçmek zorunda kaldım”

İki aylık bebeğiyle gözaltında insanlık dışı uygulamalara maruz bırakılan doktor Rana H, yurt dışına çıkmaya karar verdi. Sınırdan geçerken bebeğini valize koymak zorunda kaldı.

BOLD – 15 Temmuz’un ardından başlatılan Tenkil Süreci’nde 2 aylık bebeğiyle gözaltına alınan doktor Rana H, yaşadıklarını Advocates of Silenced Turkey’e (AST) anlattı. Genç doktor, bebeğini bir valize koymayı göze alarak zorluklarla dolu bir yolculuğa çıktı. 15 Temmuz sonrası yaşanan mağduriyetleri kayıt altına almak için projeler yürüten AST, onun ve ailesinin yaşadıklarını “Valizdeki Bebek” ismiyle kitaplaştırdı.

Tenkil Süreci’nde sosyal ölüme terk edilen binlerce kişi Türkiye’den ayrılmak zorunda kaldı. KHK hukuksuzluğundan dolayı yasal yollarla ülkeyi terk edemeyenlerin bazıları Meriç Nehri’nde can verdi. Doktor Rana H’nin hayatı da bir günde değişti.

“SÜTÜMÜ NEZARETHANE LAVABOSUNA SAĞDIM”

15 Temmuz günü eşiyle tatilde olan Rana H, tatil dönüşü ilk olarak eşinin işine son verilmesiyle şaşkına döndü. Ardından evine kendisini gözaltına almak için polisler geldi. Uzun tedaviler sonrası kavuştuğu bebeği henüz iki aylık bile olmayan Rana H, gözaltında geçirdiği günlerde itirafçı olmaya zorlandı. Bebeğini emziremediği için biriken ve kendisine dayanılmaz acılar veren sütünü nezarethane lavabosuna sağmak zorunda kalan genç doktor “‘Bari peçete verin!’ diye inledim ama kimse gelmedi” diyor.

“BAKAMIYORDUM BİLE…”

Sıkıntılı bir gözaltı sürecinin ardından serbest kalan ve yurt dışına çıkmaya karar veren Rana H. ve eşi yine zorluklarla dolu günler yaşadı. Sınırdan geçerken bebeğini valize koyması istendi. “Ne benim, ne de eşimin eli oğlumuzu valize koymaya gitmedi. Dayanamıyordum, bakamıyordum bile…” diyerek o anı anlatan Rana H’nin bebeğini annesi valize koydu. Hayatları, hayalleri, meslekleri ellerinden alınan doktor çift özgürlüğe ilk adımlarını bu şekilde attı.

ÖNCE ABD SONRA KANADA

Bir süre Gürcistan’da kalan çift önce Amerika’ya ardından da Kanada’ya geçti. Mülteci barınaklarının ardından yeni bir hayat kurmaya çalışan Rana H, “Anadolu İnsanı, diyerek adeta uhrevileştirdiğimiz insanların ne kadar acımasız ve yargılayıcı olabildiklerini gördük” diyor ve yarınlar için tek bir cümle kuruyor: “Umuyorum ve dua ediyorum ki kader, burada bize güzel bir gelecek hazırlamıştır.”

Valizdeki Bebek adlı kitabın PDF formatına Advocates of Silenced Turkey’in internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kanserli Betül Aygün’ün ameliyatını yapıp cezaevine gönderdiler

Gündem

3 kişinin hayatını kaybettiği Sabiha Gökçen’deki kazayı yapan uçağın pilotu tutuklandı

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen kaza ilgili Pegasus Havayolları uçağının kaptan pilotu Mahmut Arslan, ifadesinin ardından tutuklandı.

BOLD-5 Şubat’ta İzmir-İstanbul seferini gerçekleştiren Pegasus Havayollarına ait yolcu uçağının pisten çıkması sonucu oluşan kazada 3 kişi hayatını kaybetmişti. 177 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğu uçağın parçalanması sonucu 139 yolcu yaralanmıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı kazaya ilişkin soruşturma başlatmış ve uçağın pilotu Mahmut Arslan, tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildikten sonra Kartal Anadolu Adalet Saray’ı ifadesi alınmak üzere getirildi.

Kazaya ilişkin soruşturmayı yürüten savcılığa ifade veren kaptan pilot, sorgusunun ardından “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan tutuklanması talebiyle nöbetçi hâkimliğe sevk edildi.

Buradaki ifadesinin ardından Mahmut Arslan tutuklandı.

“Türkiye ardı ardına depremlerle sarsılacak”

Okumaya devam et

Gündem

Libya’daki Türk Birliği Komutanı Tuğgeneral hayatta mı?

Libya’daki TSK unsurlarına yapılan saldırıda Birlik Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal’ın de şehit olduğu idda edildi. Resmi kaynaklardan iddialara ilişkin bir açıklama yapılmadı.

BOLD-AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda TBMM’de AKP’li vekillerin oylarıyla Libya’ya asker gönderme teskeresi, muhalefetin tepkisine rağmen MHP’li vekillerin desteğiyle kabul edilmişti. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne askeri destek amacıyla gönderilen Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait birlik geçtiğimiz günlerde Hafter Güçleri tarafından saldırıya uğradığı iddia edilmişti.

Cumhurbaşkanlığı ve hükümet yetkililerinin sakladığı saldırıda TSK personelinden şehitler vardı. İzmir’in Kınık ilçesinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hafter’e karşı kahraman askerlerimiz ve Suriye Milli Ordusu’ndan ekiplerimizle beraber oradayız. Mücadeleyi orada sürdürüyorlar. Tabii birkaç tane şehidimiz var. Birkaç tane şehidimizin karşılığında yüze yakın orada lejyonerlerden etkisiz hale getirdik. Şehitler tepesi hiçbir zaman boş kalmayacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Kamuoyundan saklanan ve sosyal medya “sessiz şehitler” diye tabir edilen askerler arasında Libya Türk Birliği Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal’ın da olduğu iddia edildi. İddiaya göre, Tuğgeneral Soysal’ın cenazesi askeri tören dahi yapılmadan sessiz bir şekilde Aydın’da toprağa verildiği aktarıldı.

Bazı sosyal medya hesapları, Tuğgeneral Soysal’ın yaşadığını ölmediğini iddia etti. Bazı hesaplarda şehit olan askerler arasında Tuğgeneral’inde olduğunu savundu. Kamuoyundan saklanan ‘Sessiz Şehitler’ olayının ardından iddialara ilişkin resmi makamlardan hiçbir açıklama yapılmadı.

15 Temmuz’dan sonra emekli ettiler göreve çağırıp Libya’ya yolladılar şehit cenazesini sessizce defnettiler

Okumaya devam et

Gündem

‘Birkaç şehit’ mi yoksa daha fazlası mı…! Adem Yavuz Arslan yorumladı

Türkiye’nin önemli gündemlerinde biri olan Libya’da şehit olan askerlerin gizlice defnedilmesinin arkasındaki plan ne? Libya’da gerçekte kaç askerimiz şehit oldu?

BOLD-AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Birkaç şehit” diyerek neyi perdelemeye çalışıyor? 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturmasında gündeme gelen ‘Sıfırlama’ tapelerinin gerçek olduğu ortaya çıktı. Kaçırılan kişilere işkence yapıldığı iddiaları Baro’ları harekete geçirdi.

Mahkeme işkence için suç duyurusu yaptı…Bahçesaray’da 41 kişiyi çığ değil yolsuzluk öldürdü…Gazeteciler Adem Yavuz Arslan ve Fatih Akalan gündemin sıcak başlıklarını Bold Medya’nın Youtube kanalından değerlendi.

Okumaya devam et

Popular