Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Kristal Kelepçe Polisiye Roman Ödülleri dağıtıldı

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği (POYABİR) tarafından ilk kez verilen Kristal Kelepçe En İyi Polisiye Roman Ödülü sahibini buldu.

BOLD – Geçtiğimiz günlerde yeni kitabı Aşkımız Eski Bir Roman’la bir kez daha okur karşısına çıkan Ahmet Ümit “Büyük Usta” ödülüne layık görülürken Kristal Kelepçe ise “Farahnaz’ın Çiçeği” adlı eseriyle Yaprak Öz’e verildi. Öz’e ödülünü POYABİR kurucu üyelerinden ve Mantolu Kadın romanıyla dikkat çeken Elçin Poyrazlar takdim etti.

Yaprak Öz Farahnaz’ın Çiçeği ile Kristal Kelepçe’nin ilk sahibi oldu

ÖDÜL ALAN YAPRAK ÖZ KİMDİR?

Yaprak Öz, İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı Bölümünde öğrenimini tamamladı. Şiirleri ve yazıları, yurt içi ve yurt dışında birçok gazete ve dergide yayımlandı.

Yazarın ilk şiir kitabı “Fırtına Günlüğü” 2006’da yayımlandı. İkinci şiir kitabı “Şiirli Müzik Kutusu” 2009’da yayımlandı ve Cemal Süreya Başarı Ödülüne layık görüldü.

Yaprak Öz, çağdaş Avrupalı yazar ve şairlerin birçok eserini Türkçeye çevirdi. Bunlardan bir kısmı çeşitli yayınlarda yer aldı. Şiirleri, pek çok yabancı dile çevrilen Öz, 2009-2011 yılları arasında, İngiltere’deki Literature Across Frontiers Derneği’nin gerçekleştirdiği Word Express projesinde şair ve çevirmen olarak yer aldı.

Yazarın korku türündeki ilk romanı “Berlinli Apartmanı”dır. Bunu aynı türdeki diğer romanları “Tilki, Baykuş, Bakire”(2017) “Şeytan Disko”(2018) VE “Sobe Siyah Orkide”(2018) izledi.

VE FARAHNAZ’IN ÇİÇEĞİ

Yaprak Öz’ün Kristal Kelepçe’ye layık görülen son romanı Farahnaz’ın Çiçeği 1970’lerin sonunda Zonguldak’ta geçiyor. Öz’ün meraklı karakteri Yıldız Alatan’ın macerasıyla ilgili eserin tanıtım bülteninde şu cümlelere yer veriliyor: Yetmişli yılların sonunda, Zonguldak’ta korkunç cinayetler işlenir. Cinayet mahalline yakın oturan Yıldız Alatan, kurban ile katili bir araya getiren rastlantının ardındaki gizemi araştırmaya karar verir. Polisiye romanlara düşkün Yıldız Alatan, usta bir terzi, dört dörtlük bir ev kadını, tatlı bir komşu, iyi bir dosttur ve en büyük hayali, günün birinde gizemli bir olayı çözüme kavuşturmaktır. Kolları sıvayan Yıldız’ın detektiflik macerası giderek karmaşıklaşacak, ancak dostlarının da yardımıyla en içinden çıkılamaz durumlarda bile pes etmeyecektir.

Erol Üyepazarcı-Ahmet Ümit-Sevin Okyay

USTALARA ONUR ÖDÜLÜ

Ahmet Ümit’e “Büyük Usta” (Grand Master) ödülünün verildiği törende polsiye edebiyatının önemli isimleri Sevin Okyay ve Erol Üyepazarcıya da türe katkılarından dolayı “Onur Ödülü” verildi. Sevin Okyay ödülünü birliğin kurucularından ve Kristal Kelepçe’ye layık görülen Yaprak Öz’ün elinden alırken rahatsızlığı nedeniyle programa katılamayan Erol Üyepazarcı adına ödülü Ercan Akbay aldı.

Gezi davasında bugün 3. duruşma var: 16 sanık 2 bin 970 yıla kadar hapisle yargılanıyor

Kültür

Dünya İnsan Hakları Günü’ne özel 7 film

Bu gün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü… Çağımız insan hakları ile ilgili farkındalığın ve insan hakları ihlallerinin neredeyse paralel olarak yükseldiği bir çağ…

BOLD– Türkiye’nin insan hakları karnesi hiç olmadığı kadar kötü belki de… Bu kötü günlerden direnerek ve unutmayarak çıkacağız… Sizin için insan hakları eksenli 7 “direnme ve unutmama” filmini derledik…

HUNGER/AÇLIK (2008)

IRA’yı (İrlanda Kurtuluş Ordusu) eksen alan filmde Bobby Sands’in (Michael Fassbender) maruz kaldığı insanlık dışı muameleleri bütün sertliği ile hissetmek mümkün.

Mahkûmların kötü muameleye karşı battaniye ve yıkanmama eylemleriyle başlayan direnişleri açlık grevi ile doruğa çıkıyor. Bütün mücadele olanakları elinden alınmış olan Sands’ın son savaş alanı kendi bedenidir.

12 KIZGIN ADAM (1960)

Mahkeme ve jüri filmlerinin en iyilerinden sayılan 12 Kızgın Adam adil yargılama hakkının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Cinayetle suçlanan bir gencin kaderi 12 jüri üyesinin dudakları arasındadır. Peki ama, jüri gerçekten adaletle mi karar vermektedir yoksa kişisel deneyimler karar verme süreci üzerinde etkili midir?

GARAGE OLİMPİO (1999)

Kötülüğün insan doğasına ne kadar işlediği ile ilgili çarpıcı bir film Olimpio Garajı… Maria, diktatörlük yılları Arjantin’inde politize bir genç kızdır. Tek yaptığı ise yoksul küçük çocuklara okuma yazma öğretmektir. Aşkına karşılık vermediği Felix tarafından ihbar edilir ve tutuklanır. Karakola giden annesine kızının kaçırıldığı söylenir. Oysa Maria Olimpio Garajı denen işkence merkezindedir. Tıpkı bugünün Ankara Emniyeti gibi, tıpkı 1980’in işkence merkezi DAL gibi… Arjantin’de yaklaşık 30 bin kişinin gözaltında öldüğü 1976-1982 yıllarının hazin öyküsü…

FULL METAL JACKET (1987)

Dahi yönetmen Stanley Kubrick’ten aşağılayıcı ve kötü muameleye dair sarsıcı bir anlatı. Vietnam’a gönderilecek askerlerin eğitimine odaklanan film, savaş esnasında işlenen suçların kaynağının aslında savaş öncesi olduğunu çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.

MISSING (1982)

Costa Gavras’tan unutmamak üzerine bir film… Yılmaz Güney’in Yol filmi ile Altın Palmiye’yi paylaşan Missing(Kayıp) isim vermeden Pinochet yıllarındaki Şili’de bir gözaltında kayıp vakasını anlatır. Beth kaybolan gazeteci kocasını ararken birçok zorlukla karşılaşır, ABD elçiliğinden bile yardım alamaz. Babasıyla birlikte yürüttüğü arayışı kocasının gözaltında öldürülmüş olabileceğini gösterir. Üstelik bu ölümün arkasında belki de kendi devleti vardır.

DEVLET DÜŞMANI (1998)

Tony Scott’ın filmi devletin özel hayatımızın mahremiyetini nasıl yok saydığını ve bu gücünü elde tutmak için neler yapabileceğini gözler önüne seriyor. Avukat Robert Dean’in yaşamı yıllardır görüşmediği bir arkadaşının çantasına attığı bir CD yüzünden alt üst olur. CD’nin peşinde olanlar özel hayatına ait sırlar ve medya manipülasyonlarıyla onu kamunun gözünde peşinen suçlu hale getirir.

12 YILLIK GECE (2018)

Yıl 1973… Uruguay askeri dikta ile yönetilmektedir. Bir sonbahar akşamı gizli bir askeri operasyonla alınan üç siyasi mahkûm için 12 yıl sürecek hücre hapsi başlar. Emir kesindir: “Onları öldüremeyeceksek delirtelim.”

Zamanlarının çoğunu küçük hücrelerde, tecrit altında ve çoğunlukla başlarına geçirilmiş siyah çuvalların altında geçirirler. Bu üç mahkûmdan biri ise gelecekte Uruguay’ın cumhurbaşkanı olacak Pepe Jose Mujica’dır.

Okumaya devam et

Kültür

77. Altın Küre adaylıklarına Netflix damgası

6 Ocak’ta sahiplerini bulacak olan 77. Altın Küre Ödülleri’nin aday listesi belli oldu.

BOLD– Yılın en çok konuşulan iki filmi Quentin Tarantino imzalı Bir Zamanlar Hollywod’da ve Martin Scorsese’nin yönettiği The Irishman beşer dalda aday olarak dikkatleri çekti.

The Irish Man ve Once Upon A Time in Hollywood beşer dalda aday oldu

NETFLİX DURDURULAMIYOR

Ünlü yönetmen Steven Spielberg’in Netflix filmlerinin sinema ödüllerine aday olmaması gerektiği yönündeki açıklamaları sıcaklığını korurken Netflix yapımlarının 17 ayrı dalda aday olması üstelik en iyi film ödülüne aday olan 10 yapımdan 4’ünün Netflix yapımı olması tartışmaların galibinin çoktan belli olduğu şeklinde yorumlanabilir. Netflix’in, en güçlü rakibi Sony ise 8 adaylık elde etti.

İşte 77. Altın Küre Ödülleri’nin tüm adayları…

DRAMA ALANINDA EN İYİ FİLM

The Irishman
Marriage Story
1917
Joker
The Two Popes

KOMEDİ VE MÜZİKAL ALANINDA EN İYİ FİLM

Once Upon a Time in Hollywood
Jojo Rabbit
Knives Out
Rocketman
Dolemite Is My Name

DRAMA ALANINDA EN İYİ ERKEK OYUNCU

Christian Bale – Ford v Ferrari
Antonio Banderas – Pain and Glory
Adam Driver – Marriage Story
Joaquin Phoenix – Joker
Jonathan Pryce – The Two Popes

DRAMA ALANINDA EN İYİ KADIN OYUNCU

Cynthio Erivo – Harriet
Scarlett Johansson – Marriage Story
Soarise Ronana – Little Women
Charlize Theron – Bombshell
Renee Zellweger – Judy

KOMEDİ-MÜZİKAL ALANINDA EN İYİ ERKEK OYUNCU

Daniel Craig – Knives Out
Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit
Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time in Hollywood
Taron Egerton – Rocketman
Eddie Murphy – Dolemite Is My Name

KOMEDİ-MÜZİKAL ALANINDA EN İYİ KADIN OYUNCU

Awkwafina – The Farewell
Ana de Armas – Knives Out
Cate Blanchett – Where’d You Go, Bernadette
Beanie Feldstein – Booksmart
Emma Thompson – Late Night

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins – The Two Popes
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Kathy Bates – Richard Jewell
Annette Bening – The Report
Laura Dern – Marriage Story
Jennifer Lopez – Hustlers
Margot Robbie – Bombshell

EN İYİ YÖNETMEN

Bong Joon-ho – Parasite
Sam Mendes – 1917
Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood
Martin Scorsese – The Irishman
Todd Phillips – Joker

EN İYİ SENARYO

Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood
Noah Baumbach – Marriage Story
Anthony McCarten- The Two Popes
Bong Joon-ho, Han Jin-won – Parasite
Steven Zaillian – The Irishman

EN İYİ MÜZİK

Thomas Newman – 1917
Hildur Guonadottir – Joker
Randy Newman – Marriage Story
Alexandre Desplat- Little Women
Daniel Pemberton – Motherless Brooklyn

EN İYİ ORİJİNAL ŞARKI

(I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman
Spirit – The Lion King
Into the Unknown – Frozen 2
Stand Up – Harriet
Beautiful Ghosts – Cats

EN İYİ ANİMASYON FİLM

Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
Missing Link
Toy Story 4
Lion King

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM

The Farewell
Pain and Glory
Portrait of a Lady on Fire
Parasite
Les Misérables

TELEVİZYON ÖDÜLLERİ

DRAMA ALANINDA EN İYİ DİZİ

Big Little Lies
The Crown
Killing Eve
The Morning Show
Succession

DRAMA ALANINDA EN İYİ KADIN OYUNCU

Jennifer Aniston – The Morning Show
Jodi Comer – Killing Eve
Nicole Kidman – Big Little Lies
Reese Witherspoon – The Morning Show
Olivia Colman – The Crown

DRAMA ALANINDA EN İYİ ERKEK OYUNCU

Brian Cox – Succession
Kit Harington – Game of Thrones
Rami Malek – Mr. Robor
Tobias Menzies – The Crown
Billy Porter – Pose

KOMEDİ-MÜZİKAL ALANINDA EN İYİ DİZİ

Barry
Fleabag
The Kominsky Method
The Marvelous Mrs. Maisel
The Politician

KOMEDİ-MÜZİKAL ALANINDA EN İYİ KADIN OYUNCU

Christina Applegate – Dead to Me
Phoebe Waller-Bridge – Fleabag
Natasha Lyonne – Russian Doll
Kirsten Dunst – On Becoming a God in Central Florida
Rachel Brosnahan – Marvelous Mrs. Maisel

KOMEDİ-MÜZİKAL ALANINDA EN İYİ ERKEK OYUNCU

Ben Platt – The Politician
Paul Rudd – Living With Yourself
Rami Yousef – Rami
Bill Hader – Barry
Michael Douglas – The Kominsky Method

EN İYİ MİNİ DİZİ/FİLM

Catch-22
Chernobyl
Fosse/Verdon
The Loudest Voice
Unbelievable

MİNİ DİZİ ALANINDA EN İYİ KADIN OYUNCU

Michelle Williams – Fosse/Verdon
Helen Mirren – Catherine the Great
Merritt Wever – Unbelievable
Kaitlyn Dever – Unbelievable
Joey King – The Act

MİNİ DİZİ ALANINDA EN İYİ ERKEK OYUNCU

Christopher Abbott – Catch-22
Sacha Baron Cohen – The Spy
Jared Harris – Chernobyl
Russell Crowe – The Loudest Voice
Sam Rockwell – Fosse/Verdon

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Meryl Streep – Big Little Lies
Helena Bonham Carter – The Crown
Emily Watson – Chernobyl
Patricia Arquette – The Act
Toni Collette – Unbelievable

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Alan Arkin – The Kominsky Method
Kieran Culkin – Succession
Andrew Scott – Fleabag
Stellan Skarsgard – Chernobyl
Henry Winkler – Barry

Okumaya devam et

Kültür

Wonder Woman 1984’ün ilk fragmanı yayınlandı

DC’nin en popüler kahramanlarından Wonder Woman’ın merakla beklenen devam filmi Wonder Woman 1984‘ten ilk fragman geldi.

BOLD– Amazonlu süper kahramana yine İsrail asıllı oyuncu Gal Gadot’un hayat vereceği filmde Chris Pine’in canlandırdığı Steve Trevor karakteri de geri dönüyor.

Gal Gadot

WONDER WOMAN AŞKINA KAVUŞUYOR

İlk filmde olduğu gibi Patty Jenkins’in yönetmen koltuğunda oturduğu devam halkası 1984‘ün senaryosu ise Godzilla’nın da senaristi olan Dave Callaham ve The Flash ve Titan dizilerinin yaratıcılarından Geoff Johns tarafından kaleme alındı. Filme dair en çok merak edilen şeylerden biri ise ilk filmin sonunda öldüğünü sandığımız Steve Trevor’un yaklaşık 70 yıl sonraki hikayeye üstelik de hiç yaşlanmamış olarak nasıl döndüğü. Ne yazık ki aşağıda izleyebileceğiniz fragman bu konuda bir şey söylemiyor.

VİZYON HAZİRAN 2020’DE
Filmin oyuncu kadrosunda Gal Gadot ve Chris Pine’in yanı sıra kötü karakter Cheetah rolünde Kristen Wiig ve şu sıralar Mandalorian ile izlediğimiz, Game of Thrones’taki Oberyn Martell rolüyle adını duyuran Pedro Pascal da yer alıyor.

Wonder Woman 1984’ün, DC filmleri için devamlılık niteliğinde olmayacağı, süper kahramanın geçmişine eğileceği daha önce açıklanmıştı. Film, 5 Haziran 2020‘de vizyona girecek.

Okumaya devam et

Popular