Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Kristal Kelepçe Polisiye Roman Ödülleri dağıtıldı

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği (POYABİR) tarafından ilk kez verilen Kristal Kelepçe En İyi Polisiye Roman Ödülü sahibini buldu.

BOLD – Geçtiğimiz günlerde yeni kitabı Aşkımız Eski Bir Roman’la bir kez daha okur karşısına çıkan Ahmet Ümit “Büyük Usta” ödülüne layık görülürken Kristal Kelepçe ise “Farahnaz’ın Çiçeği” adlı eseriyle Yaprak Öz’e verildi. Öz’e ödülünü POYABİR kurucu üyelerinden ve Mantolu Kadın romanıyla dikkat çeken Elçin Poyrazlar takdim etti.

Yaprak Öz Farahnaz’ın Çiçeği ile Kristal Kelepçe’nin ilk sahibi oldu

ÖDÜL ALAN YAPRAK ÖZ KİMDİR?

Yaprak Öz, İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı Bölümünde öğrenimini tamamladı. Şiirleri ve yazıları, yurt içi ve yurt dışında birçok gazete ve dergide yayımlandı.

Yazarın ilk şiir kitabı “Fırtına Günlüğü” 2006’da yayımlandı. İkinci şiir kitabı “Şiirli Müzik Kutusu” 2009’da yayımlandı ve Cemal Süreya Başarı Ödülüne layık görüldü.

Yaprak Öz, çağdaş Avrupalı yazar ve şairlerin birçok eserini Türkçeye çevirdi. Bunlardan bir kısmı çeşitli yayınlarda yer aldı. Şiirleri, pek çok yabancı dile çevrilen Öz, 2009-2011 yılları arasında, İngiltere’deki Literature Across Frontiers Derneği’nin gerçekleştirdiği Word Express projesinde şair ve çevirmen olarak yer aldı.

Yazarın korku türündeki ilk romanı “Berlinli Apartmanı”dır. Bunu aynı türdeki diğer romanları “Tilki, Baykuş, Bakire”(2017) “Şeytan Disko”(2018) VE “Sobe Siyah Orkide”(2018) izledi.

VE FARAHNAZ’IN ÇİÇEĞİ

Yaprak Öz’ün Kristal Kelepçe’ye layık görülen son romanı Farahnaz’ın Çiçeği 1970’lerin sonunda Zonguldak’ta geçiyor. Öz’ün meraklı karakteri Yıldız Alatan’ın macerasıyla ilgili eserin tanıtım bülteninde şu cümlelere yer veriliyor: Yetmişli yılların sonunda, Zonguldak’ta korkunç cinayetler işlenir. Cinayet mahalline yakın oturan Yıldız Alatan, kurban ile katili bir araya getiren rastlantının ardındaki gizemi araştırmaya karar verir. Polisiye romanlara düşkün Yıldız Alatan, usta bir terzi, dört dörtlük bir ev kadını, tatlı bir komşu, iyi bir dosttur ve en büyük hayali, günün birinde gizemli bir olayı çözüme kavuşturmaktır. Kolları sıvayan Yıldız’ın detektiflik macerası giderek karmaşıklaşacak, ancak dostlarının da yardımıyla en içinden çıkılamaz durumlarda bile pes etmeyecektir.

Erol Üyepazarcı-Ahmet Ümit-Sevin Okyay

USTALARA ONUR ÖDÜLÜ

Ahmet Ümit’e “Büyük Usta” (Grand Master) ödülünün verildiği törende polsiye edebiyatının önemli isimleri Sevin Okyay ve Erol Üyepazarcıya da türe katkılarından dolayı “Onur Ödülü” verildi. Sevin Okyay ödülünü birliğin kurucularından ve Kristal Kelepçe’ye layık görülen Yaprak Öz’ün elinden alırken rahatsızlığı nedeniyle programa katılamayan Erol Üyepazarcı adına ödülü Ercan Akbay aldı.

Gezi davasında bugün 3. duruşma var: 16 sanık 2 bin 970 yıla kadar hapisle yargılanıyor

Kültür

81 yıllık festival iptal edildi, hayvanseverler sevindi

Boğa koşusu ile ünlü San Fermin Festivali 1939’da sona eren İspanya İç Savaşı’ndan beri koronavirüs salgını sebebiyle ilk kez iptal edildi, hayvanseverler karara sevindi.

BOLD– İspanya’nın Bask bölgesinin ünlü şehri Pamplona’da düzenlenen ve insanların sokaklarda boğalarla koşturduğu görüntülerle tüm dünyada bilinen San Fermin Festivali de Kovid-19’a yenik düştü. Festival 81 yıl sonra ilk kez iptal edildi.

“100 MİLYON EURO”LUK FESTİVAL

Oldukça eski bir tarihsel geçmişe sahip olan ve her yıl 6-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen San Sermin Festivali’nin bu yaz daha ileri bir tarihte yapılma ihtimali konuşulsa da bu gerçekleşmedi ve festival iptal edildi. Bu iptalde hiç şüphesiz koronavirüs salgınının yanı sıra durma noktasında olan turizmin de büyük etkisi var.

Normalde 200 bin olan nüfusu festival süresince 1 milyonun üzerine çıkan Pamplona’nın bu iptal sebebiyle 100 milyon euroluk bir kayıp yaşayacağı öngörülüyor.

Pamplona şehrinin ilk psikoposu ve şehrin koruyucusu kabul edilen Aziz Fermin (MS 272-303) adına düzenlenen festival meşhur boğa koşusu ile tüm dünyada ilgi çekiyordu. Boğaların koşu sonunda matadorlar tarafından öldürülmesi sebebiyle festival hayvanseverler ve hayvan hakları savunucuları tarafından protesto ediliyordu.

Okumaya devam et

Gündem

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’a Erdoğan’a hakaretten dava açıldı

Tiyatro ve sinemanın duayen isimleri Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasıyla 4 yıl 8 ay hapis cezası talebiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

BOLD – Gezen ve Akpınar hakkında katıldıkları bir televizyon programında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettikleri iddiasıyla hazırlanan iddianame İstanbul Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesinde kabul edildi. Her iki oyuncu da yakında hakim karşısına çıkacak.

Gezen ve Akpınar savcılık ifadesi sırasında.

4 YIL 8 AYA  KADAR HAPİS İSTENDİ

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamede, Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in 21 Aralık 2018 tarihinde bir televizyon kanalında yaptıkları konuşmalarla ilgili ihbar üzerine başlatılan soruşturmanın tamamlandığı belirtildi. Savcılık her iki sanatçı için de 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istedi.

NE DEMİŞLERDİ?

Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenası’na katılan Metin Akpınar “Polarizasyondan ve kargaşadan kurtulmamızın tek çaresi demokrasi diye düşünüyorum. Oraya ulaşabilirsek kavga dövüş olmaz, bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak, her faşizmin karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki de başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilir.” demişti.

Aynı programa konuk olan Müjdat Gezen ise “Herkesi azarlıyor. Herkese parmak sallıyor. Herkese haddini bil diyor. Bak kardeşim, bak Recep Tayyip Erdoğan sen benim, bizim vatanseverliğimizi sınayamazsın haddini bil” sözlerini kullanmıştı.

Okumaya devam et

Kültür

Scarlett Johansson Marvel’e veda ediyor

Marvel dünyasında canlandırdığı Black Widow karakteri Avengers Endgame filminde ölen Scarlett Johansson süper kahramanlar alemindeki yerini Florence Pugh’a bırakmaya hazırlanıyor.

BOLD– Black Widow solo filminin çekimleri sürerken çokça dillendirilen iddia nihayet açıklığa kavuştu. Filmin yönetmeni Cate Shortland, 35 yaşındaki Scarlett Johansson’un Marvel bayrağını  daha genç bir isim olan Florence Pugh’a (24) devredeceğini söyledi.

Florence Pugh ve Scarlett Johansson

MARVEL EVRENİNE TAZE KAN

Florence Pugh, Lady Macbeth ve Little Women gibi filmlerdeki performansıyla dikkatleri çektikten sonra Ari Aster’in yönettiği Midsommar’la yıldızını iyice parlatmıştı. 6 Kasım 2020’de vizyona girmesi planlanan Black Widow’daki Yelena Belova rolüyle ilk büyük bütçeli filminde rol alan Pugh, Marvel evreninde daha sık görülek.

Black Widow’un yönetmeni Cate Shortland, Scarlett Johansson’un son kez karaktere hayat vereceği filmin Kara Dul’un erken zamanlarını anlatan bir hikaye olmayacağını ve Endgame’deki ölümüyle ilgili bazı merak edilenleri de cevaplayabileceğini belirtti.

Shortland, açıklamasında Florence Pugh’a da yer vererek genç oyuncunun Marvel evreninde daha sık görüleceğini ve Johansson’un tahtını genç yıldıza bırakacağını belirtti. Ancak Pugh, iddia edildiği gibi yeni Kara Dul olmayacak ve Marvel’deki yoluna Yelena Belova karakteriyle devam edecek.

Okumaya devam et

Popular