Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Zebra gibi boyanan inekleri daha az sinek ısırıyor

Yeni bir araştırmaya göre inekleri zebralarınkine benzer çizgilere boyamak, sinekleri engelliyor. Çizgiler, sineklerin hareket algılama sistemlerini karıştırıyor.

BOLD – Japonya’dan araştırmacılar, ineklerin zebralardaki çizgilere sahip olmasının sinekleri ineklerden uzak tutup tutmayacağını inceledi. Bu çalışma için inekler şeritler halinde boyandı.

Şeritler halinde boyanan inekler, şerite sahip olmayan ineklere göre sineklere daha az maruz kaldı.

Araştırmacılar, şeritli ineklerin şeritsizlerin etkilendiğinin yarısı kadar sineklerden etkilendiğini tespit etti.

PLOS ONE’da araştırmayla ilgili yayınlanan makaleye göre ineklerin şeritleri, sineklerin hareket algılama sistemlerini karıştırdı.

Araştırmacılar, çalışma için 6 Japon Siyah İneği’ni siyah ve beyaz çizgilere sahip olacak şekilde boyadı. Daha sonra boyanmış olan ineklerle boyanmamış inekler araştırmacılar tarafından takip edildi.

İnekleri rahatsız eden böceklerin sayısını tespit edebilmek için çeşitli zamanlarda yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekildi. Çalışma sırasında ineklerin sinekleri uzaklaştırmak için bacaklarını ya da kuyruklarını kullanıp kullanmadıkları gibi fiziksel davranışlar da gözlemlendi.

Araştırmacılar aynı zamanda boya kimyasallarının sinekleri uzak tutup tutmadığını kontrol etmek için yaptıkları gözlemlerde, şeritli ineklerin, şeritsiz olanlardan az daha sineğe maruz kaldığını ortaya çıkardı.

SİNEK ISIRIĞI SAYISI YÜZDE 50 AZALDI

Çizgili ineklerde gözlemlenen sinek ısırığı sayısı, çizgisiz olan ineklerdeki sinek ısırığı sayısının yarısı olarak araştırmacılar tarafından tespit edildi.

Araştırmacılar, “İneklerin zebra benzeri çizgilere boyanmasının sinek ısırığı görülme sıklığını yüzde 50 azaltabildiğini bulduk. Ayrıca sinek uçma bölgelerinin azalmasının ineklerdeki savunma davranışlarındaki düşüşle kesiştiğini de tespit ettik” şeklinde açıklama yaptı.

Şu anda hayvancılık endüstrisi inekleri sineklerden korumak için böcek ilacı kullanıyor. Ancak bu araştırma kimyasal kullanımına alternatif olarak daha az toksik ve muhtemelen daha ucuz olan boyanın kullanımının yararlarını ortaya çıkardı.

Bitkiler saldırı anında birbirleriyle haberleşiyormuş

Dünya

Dünyanın en hızlı karıncası ne kadar hıza ulaşabiliyor?

Almanya’da karıncalar üzerinde yapılan araştırmalar dünyanın en hızlı karıncasının hızını ortaya çıkardı.

Sahra Çölü’ndeki gümüş karıncaların saniyede 855 milimetre (0.855 metre) mesafe katedebildikleri görüldü.

BOLD – Ulm Üniversitesi’nden Harald Wolf ve ekibi, karıncalar üzerinde kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdi.

Araştırmacılar, gerçekleştirdikleri çalışmanın sonucunda dünyanın en hızlı karıncalarının, saniyede 855 milimetre (0.855 metre) mesafe katedebilen Sahra Çölü’ndeki gümüş karıncalar olduğunu ortaya çıkardı.

Wolf, “Çöl karıncaları arasında gümüş karıncalar oldukça özeldir” dedi.

Sahra gümüş karıncalarının (Cataglyphis bombycina) çöldeki kumda nasıl bu kadar hızlandıkları hakkında çok az şey biliniyordu.

Harald Wolf, Verene Wahl, Sarah Pfeffer ve Matthias Wittlinder’den oluşan araştırma ekibi, gümüş çöl karıncasını incelemek için Tunus’ta bulunan çölleri araştırmaya başladı.

Araştırmacılardan Pfeffer, Sahra gümüş karıncalarının pek göze çarpmayan yuvalarını bulmanın kolay olmadığını belirtiyor.

Pfeffer, “Karıncaları bulmak için ya yeri kazmalıydık ya da yuvasına geri dönen bir karıncayı takip etmeliydik” diye konuştu.

Araştırma ekibi, karıncalara ait yuvayı bulduktan sonra yuvanın girişine alüminyum bir kanal bağladılar. Alüminyum kanalın sonuna yerleştirilen yiyecek sayesinde de karıncalar yuvalarından çıkarıldı.

Sarah Pfeffer, “Karıncalar yiyeceği bulduktan sonra kanalda ileri geri koşarlar. Biz de ileri geri hareket eden karıncaları filme almak için kameramızı kanalın tepesine monte ettik” açıklamasını yaptı.

Araştırmacılar, Sahra gümüş karıncalarının hızını hesaplamak için karıncaların boyunu ve bir saatteki kanalda tur sayısını kullandı. Pfeffer ve Wahl, gümüş karıncaların olağanüstü bir hıza sahip olduğunu belirtti.

ÇÖL SICAĞINDA DAHA HIZLI HAREKET EDİYORLAR

Ekip, 60 santigrat derece sıcaklıkta Sahra gümüş karıncalarının saniyede 855 milimetre yol aldıklarını açıkladı. Laboratuvarda 10 santigrat derecede karıncalar üzerinde yapılan çalışmada ise Sahra gümüş karıncalarının hızı 0.057mm/sn seviyelerinde oldu.

Bilim insanları, gövde büyüklükleri farklı olan Sahra gümüş karıncaları ve çöl karıncalarının bacak uzunluklarını da inceledi.

Gövdesi çöl karıncasından daha küçük olan Sahra gümüş karıncaları, bacakları çöl karıncasından yüzde 20 daha kısa olmasına rağmen çöl karıncasından daha hızlı.

Araştırmacılar, Sahra gümüş karıncalarının bu hızlı hareketinin sebebinin çölün kumul habitatından kaynaklı olabileceğini belirtiyor.

Harald Wolf, “Karıncalar ayakları yumuşak kuma batmasın diye bu kadar hızlı adımlar atıyor olabilir” ifadesini kullandı.

Okumaya devam et

Teknoloji

iPhone 11 Türkiye’de ön siparişe açıldı

Apple’ın en yeni serisi iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max, 7 bin 291 TL’den başlayan fiyatlarla ön siparişle satışa sunuldu.

BOLD – ABD’li teknoloji devi Apple’ın yeni iPhone modelleri iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max, “amazon.com.tr” üzerinden ön siparişle satışa açıldı.

iPhone 11 çıktı, en iyi akıllı telefonlar listesi güncellendi

iPhone 11 serisinden 64 GB’lık model 7 bin 291 TL’ye, 128 GB’lık model 7 bin 741 TL’ye, 256 GB’lık model de 8 bin 590 TL’ye; iPhone 11 Pro 64 GB 10 bin 988 TL’ye, 256 GB 12 bin 286 TL’ye, 512 GB ise 13 bin 985 TL’ye sipariş verilebiliyor.

Serinin en kapsamlısı olan iPhone 11 Pro Max modelinin 64 GB’lık versiyonu 11 bin 987 TL’den, 256 GB’lık versiyonu 13 bin 285 TL’den, 512 GB’lık versiyonu 14 bin 983 TL’den başlayan fiyatlarla ön siparişle satışa sunuluyor.

Türkiye’de iPhone 11 alabilmek için yemeden içmeden 3 ay çalışmak gerekiyor

Okumaya devam et

Teknoloji

Bu yıl Türkiye’de en çok satan otomobil markaları

Ocak-Eylül 2019 döneminde 228 bin 628 otomobilin satıldığı Türkiye’de en çok tercih edilen otomobil markası Renault oldu.

Renault’yu Fiat, Volkswagen, Ford, Toyota, Peugeot, Hyundai, Honda, Mercedes-Benz ve Opel takip etti.

BOLD – Otomotiv Distribütörler Derneği (ODD), 2019 yılının en çok satan otomobil markalarını açıkladı.

Buna göre, Türkiye’de 2019 yılının 9 ayında en fazla otomobil satan firma 42 bin 792 araçla Renault oldu. Renault’yu 42 bin 674 araçla Fiat izledi.

Renault ve Fiat ikilisi, 3. sırada olan Volkswagen’in sattığı araç sayısının hemen hemen iki katını sattılar. Volkswagen, aynı dönemde 28 bin 807 araç sattı.

Infiniti ise Ocak-Eylül 2019 döneminde Türkiye’de hiç otomobil satamadı.

Türkiye’de 2019 yılında en çok satan otomobil markaları şu şekilde:

Renault, 42 bin 792 otomobil

Fiat, 42 bin 674 otomobil

Volkswagen, 28 bin 807 otomobil

Ford, 26 bin 063 otomobil

Toyota, 16 bin 496 otomobil

Peugeot, 15 bin 714 otomobil

Hyundai, 14 bin 434 otomobil

Honda, 12 bin 353 otomobil

Mercedes-Benz, 9 bin 913 otomobil

Opel, 9 bin 568 otomobil

ODD verilerine göre Türkiye’de geçen yılın 9 aylık döneminde 362 bin 465 otomobil satılmıştı. Otomobil satışlarının bu yıl yaklaşık yüzde 37 düştüğü görülüyor.

Önden çekişli yeni BMW 1 serisi, 233.800 TL başlangıç fiyatıyla Türkiye’de satışa sunuldu

Okumaya devam et

Popular