Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya’da bir dönerciyi hedef alan saldırıda 2 kişi öldü

Almanya’nın Sachsen Anhalt eyaletinin en büyük kenti olan Halle’de bir dönerciyi hedef alan silahlı saldırı yaşandı. Askeri üniforma giydiği belirtilen saldırgan, iki kişiyi öldürdü.

BOLD Almanya’nın Halle kentinde düzenlenen silahlı saldırıda en az 2 kişi öldü. Polis, olayda bir kişinin de yaralandığını bildirdi. Saldırganın ise bir araçla olay yerinden kaçtıkları aktarıldı. Görgü tanıkları, Paulus bölgesinde düzenlenen saldırıda, askeri üniforma giyen ve birkaç silahı bulunan bir kişinin saldırıyı gerçekleştirdiğini ifade etti.

Alman medyasında, saldırının bir sinagogun yakınında gerçekleştirildiğini iddia etti ancak bu bilgi henüz resmi kaynaklarca doğrulanmadı. Saldırıdan sonra polis, Paulus bölgesini kordon altına aldı. Polis, kentin 25 kilometre kuzeydoğusundaki Landsberg’te yaşayanlara da evlerinde kalma uyarısı yaptı.

“DÖNERCİ CİNAYETLERİ” VE NSU

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı bir terör örgütünün düzenlediği saldırılarda 8 Türk, bir Yunan asıllı kişi ile bir Alman polisi toplam 10 kişi hayatını kaybetmişti. Türklere yönelik saldırıların çoğu döner satan iş yerlerinde gerçekleştirildiği için olaylar “dönerci cinayetleri” olarak adlandırılmıştı.

NSU terör örgütü 2011 yılında çökertildi. Örgütün 2 erkek üyesi intihar ederken hayatta kalan Beate Zschape 2018 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Almanya’da aşırı sağcılar arasında silahlanma artıyor

Dünya

Washington’dan özel yayın: Türkiye’ye yaptırımlar açıklanıyor

Okumaya devam et

Dünya

Esad’dan Türkiye’yi hedef alan açıklama: Tüm meşru araçlarla karşılık vereceğiz

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı “Barış Pınarı Harekatı” adını verdiği askeri operasyona ilişkin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ilk kez açıklamada bulundu.

BOLD-Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın duyurduğu habere göre, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklama yapan Beşar Esad “Suriye’nin herhangi bir noktasında gerçekleşen Türkiye’nin saldırısına yanıt vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Reuters’e göre Suriye resmi medyası, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklamasını duyurdu. Barış Pınarı için “apaçık saldırganlık” diyen Esad, “Suriye’nin her yerinde tüm meşru araçlarla karşılık vereceğiz” ifadelerini kullandı. Suriye Arap Haber Ajansı da (SANA) Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı resmi kaynağına dayanarak “Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik saldırganlığı, Erdoğan rejiminin yayılmacı hırsları ve geçmiş zaman evhamlarının bir sonucu olup Ankara’ya Astana süreci çerçevesindeki garantör konumunu kaybettirdi, tüm Suriyeliler bu saldırıya karşı koymak için birleşti” açıklamasına yer verdi.

AB ve İngiltere Brexit konusunda yeni bir anlaşma sağladı, muhalefet tepkili

Okumaya devam et

Dünya

AB ve İngiltere Brexit konusunda yeni bir anlaşma sağladı, muhalefet tepkili

İngitere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, yeni bir Brexit anlaşması üzerinde mutabakata vardıklarını açıkladı. Bugün başlayacak Avrupa Birliği zirvesinde liderler anlaşmayı onaylarsa, anlaşma İngiltere ve Avrupa Parlamentoları’nın onayına sunulacak.

BOLD – İngitere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, yeni bir Brexit anlaşması üzerinde mutabakata varıldığı Twitter hesabından duyurdular.

Boris Johnson, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kontrolü yeniden ele aldığımız yeni iyi bir anlaşmamız var. Şimdi yaşam maliyeti, İngiltere Sağlık Hizmetleri, şiddet içeren suçlar ve çevremiz gibi diğer önceliklerle ilgilenebilmek için Parlamento’nun Cumartesi günü Brexit’i onaylaması gerekiyor” dedi.


Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker de yine Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İradenin olduğu yerde anlaşma da olur. Bir anlaşmamız var. AB ve İngiltere için adil ve dengeli bir anlaşma. Çözüm bulma yönündeki kararlılığımızın da kanıtı. Avrupa Birliği Konseyi’ne bu anlaşmayı onaylamalarını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

AB LİDERLERİNE SUNULACAK

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker bugün anlaşmayı AB Zirvesi’nde liderlere sunacak. Liderlerin onayı halinde anlaşma bu kez İngiltere ve Avrupa Parlamentoları’nda oylanacak.

İNGİLİZ MUHALEFETİ TEPKİLİ

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, edindikleri bilgilere göre, anlaşmanın eski başbakan Theresa May’in müzakere ettiğinden de kötü olduğunu ve milletvekilleri tarafından reddedilmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere’de azınlık hükümetine dışardan destek veren Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi (DUP), Liberal Demokrat Parti lideri Jo Swinson ve Brexit Partisi lideri Nigel Farage da anlaşmayı eleştirdi ve anlaşmaya karşı çıkacaklarını açıkladı.

İngiltere, 31 Ekim’de resmi olarak Avrupa Birliği’nden ayrılacak. Ancak anlaşmanın parlamentolarda onaylanmaması halinde Brexit’in bir kez daha ertelenme riski bulunuyor.

İngiltere eski Başbakanı Theresa May döneminde Avrupa Birliği tarafından onaylanan Brexit anlaşması 3 kez İngiliz parlamentosu tarafından reddedilmişti.

AB Liderler Zirvesi’nde gündemi: Brexit ve Türkiye’nin Suriye operasyonu

Okumaya devam et

Popular