Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya’da bir dönerciyi hedef alan saldırıda 2 kişi öldü

Almanya’nın Sachsen Anhalt eyaletinin en büyük kenti olan Halle’de bir dönerciyi hedef alan silahlı saldırı yaşandı. Askeri üniforma giydiği belirtilen saldırgan, iki kişiyi öldürdü.

BOLD Almanya’nın Halle kentinde düzenlenen silahlı saldırıda en az 2 kişi öldü. Polis, olayda bir kişinin de yaralandığını bildirdi. Saldırganın ise bir araçla olay yerinden kaçtıkları aktarıldı. Görgü tanıkları, Paulus bölgesinde düzenlenen saldırıda, askeri üniforma giyen ve birkaç silahı bulunan bir kişinin saldırıyı gerçekleştirdiğini ifade etti.

Alman medyasında, saldırının bir sinagogun yakınında gerçekleştirildiğini iddia etti ancak bu bilgi henüz resmi kaynaklarca doğrulanmadı. Saldırıdan sonra polis, Paulus bölgesini kordon altına aldı. Polis, kentin 25 kilometre kuzeydoğusundaki Landsberg’te yaşayanlara da evlerinde kalma uyarısı yaptı.

“DÖNERCİ CİNAYETLERİ” VE NSU

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı bir terör örgütünün düzenlediği saldırılarda 8 Türk, bir Yunan asıllı kişi ile bir Alman polisi toplam 10 kişi hayatını kaybetmişti. Türklere yönelik saldırıların çoğu döner satan iş yerlerinde gerçekleştirildiği için olaylar “dönerci cinayetleri” olarak adlandırılmıştı.

NSU terör örgütü 2011 yılında çökertildi. Örgütün 2 erkek üyesi intihar ederken hayatta kalan Beate Zschape 2018 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Almanya’da aşırı sağcılar arasında silahlanma artıyor

Dünya

Çin kaynaklı virüs insandan insana bulaşıyor

Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni virüsün insandan insana bulaşabildiği açıklandı. Virüs sadece birkaç hafta içerisinde yüzlerce kişiyi etkiledi ve en az dört kişinin ölümüne yol açtı.

BOLD Sadece birkaç haftada yüzlerce kişiyi etkileyen ve en az dört kişinin ölümüne yol açan Çin kaynaklı virüs, insandan insana bulaşabildiği açıklandı.

EN SON 89 YAŞINDA BİR ERKEK HAYATINI KAYBETTİ

Çinli yetkililer, Wuhan şehrinde başlayıp ülkenin büyük kentlerine yayılan salgını kontrol altına almaya çalışıyor. Bir tür zatürreye sebep olan virüs dolayısıyla, en son 89 yaşındaki bir erkek öldü.

Resmi açıklamalarda şu ana kadar 200’den fazla kişinin salgına yakalandığı ifade edildi. Viral hastalık uzmanları ise sayının 2 bine yakın olabileceği uyarısı yaptı.

Çinli yetkililer virüsün yayılmasını önlemek için çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

SADECE HAYVANDAN İNSANA BULAŞTIĞI SANILIYORDU

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Guangdong şehrinde iki kişinin virüsü başka hastalardan kaptığını duyurdu. Öncesinde virüsün sadece hayvandan insana bulaştığı sanılıyordu.

Hastalık ilk geçen yıl Aralık’ta, 11 milyon kişinin yaşadığı Wuhan şehrinde ortaya çıktı.

YENİ YIL TATİLİNDE YAYILMA TEHLİKESİ VAR

Çin yeni yılı sebebiyle milyonlarca kişinin gelecek birkaç gün içerisinde seyahat etmesi bekleniyor. Bu süreçte salgının yayılma hızının artmasından endişe ediliyor.

TAYLAND, JAPONYA VE GÜNEY KORE’DE DE GÖRÜLDÜ

Çin dışında vakalara da rastlanmış durumda. Tayland’da iki, Japonya ve Güney Kore’de de birer kişinin virüse yakalandığı tespit edildi. Bu kişilerin kısa süre önce Wuhan’ı ziyaret ettikleri de açıklandı.

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye yaptırım hamlesi; İsim listesi hazırlanıyor!

Okumaya devam et

Dünya

Kanserle mücadelede ‘T hücresi’ umudu

Vücutta dolaşıp rahatsızlık arayan T hücresi kanser tedavisinde umut oldu. Deneylerde kanserli akciğer, deri, kan, kolon, meme, ilik, prostat, rahim, böbrek hücreleri T hücresi saldırısı ile öldü.

BOLD – İngiltere’de kanser tedavisi için yürütülen bir araştırmada, bağışıklık sisteminin yeni bulunan bir özelliği milyonlarca insan için umut oldu.

Cardiff Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, geliştirdikleri yeni yöntemle prostat, meme, akciğer ve diğer kanser türlerini laboratuvar testlerinde ortadan kaldırmayı başardı.

İNANILMAZ BİR POTANSİYELE SAHİP DENİLİYOR

Nature Immunology dergisinde yayımlanan araştırma sonuçları henüz gerçek hastalar üzerinde denenmedi. Fakat varılan sonuçların ‘inanılmaz bir potansiyele’ sahip olduğu ifade ediliyor.

Bağışıklık sistemi, vücudun enfeksiyonlara karşı silahı. Cardiff Üniversitesi ekibi, antikorların kanser hücrelerine karşı nasıl tepki verdiklerini incelerken, daha önce hiç fark edilmemiş bir olguya rastladı.

T Hücresi, vücudu gezerek müdahale edilmesi gereken rahatsızlık arıyor

VÜCUDU DOLAŞIP RAHATSIZLIK ARIYOR

Araştırmacılar, T hücresi adı verilen ve dolaşım sisteminde yer alan bir hücre türünü inceliyordu. Bu hücre, dolaşım sistemi yoluyla vücudu gezerek antikorların devreye girmesini gerektirecek bir rahatsızlık olup olmadığını kontrol ediyor.

Çalışmalarda, T hücresinin kanserli hücrelere saldırabildiği keşfedildi.

FARKLI HÜCRELERLE MÜCADELE EDEBİLİYOR

Araştırma ekibinden Profesör Andrew Sewell, “Elimize her bir hastayı tedavi edebilme şansı geçti. Daha önce bunun mümkün olabileceğine kimse inanmazdı. Aynı tür T hücresi, farklı kanser hücreleriyle mücadele edebiliyor” dedi.

T hücreleri, kimyasal dengeleri ölçümleyebilen reseptörlere sahip. Ekip, T hücresinin reseptörleri ile kanserli hücreyi tespit edebildiğini ve saldırıya geçtiğini keşfetti.

SAĞLIKLI DOKU VE HÜCRELERE ZARARI YOK

Laboratuvar ortamında yapılan deneylerde, kanserli akciğer, deri, kan, kolon, meme, ilik, prostat, rahim, böbrek hücreleri T hücrelerinin saldırısıyla öldürüldü.

Daha da önemlisi, kanserli hücreleri hedef alan T hücresinin, sağlıklı doku ve hücrelere zarar vermemesi. Hücrenin kanseri nasıl yendiği henüz tam olarak anlaşılabilmiş değil.

MR1 molekülünün, hücre metabolizmasında sıkıntı varsa bunu T hücresine aktardığı düşünülüyor.

MR1 MOLEKÜLÜYLE ORTAK ÇALIŞIYOR

T hücresinin reseptörü, MR1 adlı molekülle etkileşime geçiyor. Bu molekül, insan vücudundaki her bir hücrenin yüzeyinde bulunuyor. MR1 molekülünün, hücre metabolizmasında bir sıkıntı varsa bunu T hücresine aktardığı düşünülüyor.

T hücresi terapileri halihazırda uygulanan bir tedavi süreci. CAR-T adı verilen tedavide hastanın T hücrelerinin genleriyle oynanıyor ve kanserli hücreleri hedef alması sağlanıyor.

BÜYÜK TÜMÖRLERDE KULLANILAMIYORDU

CAR-T sayesinde kanserin son evrelerine yaklaşmış hastaların dahi kurtulabildiği biliniyor.

Ancak bu tedavi yöntemi sadece belli koşullarda, sınırlı sayıda kanser türüne karşı tercih ediliyor. Ayrıca bu yöntemi büyük tümörlere karşı kullanmak mümkün değil.

Cardiff Üniversitesi araştırmacıları, T hücresinin reseptörleri sayesinde tüm kanser hastalarının tedavisinde kullanılacak bir yöntemi geliştirmenin mümkün olacağını ifade ediyor.

GENLERİYLE OYNANIP RESEPTÖRE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Tedavi süreci hastadan alınan kan örneği ile başlıyor. Kandaki T hücreleri çıkarılıp, genleriyle oynanarak kanserli hücreleri bulan reseptörlere dönüştürülüyor.

Genetiği değiştirilmiş hücrelerin sayısı artırılıyor ve tekrar hastaya enjekte ediliyor. CAR-T terapilerinde kullanılan yöntem bozulmuyor.

ARAŞTIRMALARIN DEVAM ETMESİ LAZIM

Yeni yöntem şu ana kadar sadece laboratuvar ortamında veya hayvanlar üzerinde denendi. İnsanlar üzerinde testlerin başlayabilmesi için araştırmaların sürmesi gerekiyor.

Ekonomik kriz rakamlara yansıdı; 2019’da 899 şirket konkordato ilan etti

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye yaptırım hamlesi; İsim listesi hazırlanıyor!

Türkiye’nin Akdeniz’deki tek taraflı doğal gaz arama çalışmalarından rahatsız olan Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye’ye yönelik yaptırım hazırlığında olduğu öğrenildi. Uygulanacak yaptırımlar için isim listesi hazırlandığı ifade edildi.

BOLD-Avrupa Birliği (AB), Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaptığı sondaj çalışmaları nedeniyle yaptırımlarla sonuçlanacak olan isim listesi oluşturma çalışmalarını sürdürdüğünü duyurdu. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye’ye Akdeniz’deki tek taraflı doğal gaz arama çalışmaları nedeniyle uygulanacak yaptırımlar için isim listesi hazırlandığını söyledi. Borrell, “Gerekli yaptırım uygulanması doğrultusunda isim listesini tamamlamasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Euronews’in akdardığına göre, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısının ardından Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Josep Borrell, “Kıbrıs Dışişleri Bakanı bizi sondaj çalışmaları konusunda bilgilendirdi. Konuyla yakından ilgilenen çalışma gruplarının gerekli yaptırım uygulanması doğrultusunda isim listesini tamamlamasını bekliyoruz. Listede bazı isimlerin yer aldığını biliyoruz.” ifadelerini kullandı. Borrell, listenin ne zaman hazır olacağına yönelik bilgi vermedi.

Türkiye üzerinden AB’ye giren kaçak göçmen sayısı 2019’da yüzde 46 arttı

Okumaya devam et

Popular