Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dünya’nın mantosuna ulaşmak, Ay’a gitmekten daha zormuş

Bilim insanları 1960’lı yıllardan beri inebilmek için uğraşsa da Dünya’nın mantosuna henüz ulaşılamadı.

Sovyetler Birliği’nin 20 yıllık bir çalışmayla açtığı yaklaşık 12.000 metrelik delik de başarısız oldu.

BOLD – Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği ve ABD arasında uzay çalışmaları ve bilimsel çalışmalar anlamında önemli bir rekabet sürüyordu. Sovyetler Birliği, uzaya ilk insanı gönderdikten sonra ABD, Ay’a ilk kez insan göndermeyi başarmıştı.

Ay’a insan gönderen ilk ülke ABD oldu ama Dünya’nın mantosuna ulaşmak için en derin deliği Sovyetler Birliği kazdı.

Sovyetler Birliği, 20 yıl süren çalışmanın sonucunda Dünya’nın mantosuna ulaşmak için yaklaşık 12.000 metrelik bir delik açtı. Sovyetler, bu derinlikte bir deliğe rağmen mantoya ulaşmayı başaramadı. Sovyetler Birliği’nin ardından Almanya ve Japonya da mantoya ulaşmak için çalışmalar yaptı. Ancak hiç bir çalışmada Dünya’nın mantosuna ulaşılamadı.

Dünya’nın mantosuna doğru kazılacak bir delik için çalışmalar ilk olarak 1960’lı yıllarda Amerikalı bilim insanlarının, Dünya’nın kabuğu ile mantosu arasındaki sınırı keşfetmeleri ile başladı. “Mohole” adlı proje ile Amerikalı bilim insanları mantoya doğru bir delik açmak için kazmaya başladı.

Manto, Dünya’nın yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor. Southampton Üniversitesi’nden Famon Teagle, bilim insanlarının mantonun nasıl oluştuğu ve nasıl çalıştığı hakkında “makul” bir cevaba sahip olduğunu belirtiyor.

Umman’ın El Hacer Dağları’nda mantonun açık bir bölümü var. Ancak bu bölüm canlı bir örnek sunmuyor. Zira mantonun gün yüzüne çıkan bölümü soğuduğu için artk bu özelliğini kaybetti.

Mohole Projesi’nde mantoya ulaşmak için karada değil, okyanusta bir kazı çalışması gerçekleştirildi. Çünkü Dünya’nın kabuğu okyanus zeminlerinde karada olduğundan daha ince. Mohole Projesi için Meksika’nın batı kıyısında bulunan Guadalupe adası yakınında sondaj işlemi gerçekleştirildi.

Amerikalı bilim insanları, ABD Kongresi çalışmayı çok pahalı bulmadan önce yaklaşık 200 metre kazabildi. Bu aşamadan sonra ABD Kongresi, çalışmanın fonunu kesti. Bilim insanları bu kadarlık bir çalışmada birkaç metrelik bazalt getirmeyi başardı. Çalışmanın bu küçük bölümü için bile 40 milyon dolar harcanmıştı.

1970 yılında Sovyetler Birliği de mantoya ulaşma yarışına girdi. Ay’a ulaşma çalışmalarının aksine Sovyet bilim insanları, ABD’li meslektaşlarına göre daha fazlasını başardı.

“BİR ÇORBANIN ORTASINDAKİ BİR ÇUKURU KAZMAK GİBİYDİ”

Araştırmacılar, 20 yıl boyunca süren çalışmada 23 santimetre çapında yaklaşık 12.000 metre sondaj yapabildi.

1992 yılında sıcaklık artarak 180 santigrat dereceye kadar çıktı. Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde görevli jeolog Benjamin Andrews, sıcaklık arttıkça sıvı içeriğinin de delikte arttığını ve kazmanın zorlaştığını belirtti. Andrews, “Bir çorbanın ortasındaki bir çukuru kazmak gibiydi” dedi.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya, mantoya ulaşma çalışmasını sona erdirdi. Bilim insanlarının mantoya ulaşmak için açtığı delik bugün metal bir kapak ile kapatılmış durumda.

Sovyetler Birliği’nin ardından 1990 yılında Alman bilim insanları da Alman Kıta Derin Sondaj Programı olarak adlandırılan bir sondaj çalışmasını Bavyera’da başlattı. Alman bilim insanlarının programında yaklaşık 9.200 metre sondaj yapıldı. Bu derinlikte de 264 santigrat derecelere varan sıcaklıklarla karşılaşıldı.

Japonya da 2002 yılında bir deniz sondaj gemisi olan Chikyu’yla mantoya doğru sondaj çalışmasına başladı. Chikyu sondaj gemisi yaklaşık 10 kilometre sondaj borusu taşıyabiliyordu. Sondaj Gemisi aynı zamanda hassas bir delme işlemi yapabilmek için konumunu değiştirmesine izin veren GPS ve jetleri kullanıyordu.

Geminin başlıca görevlerinden biri, depremlerin nasıl oluştuğu hakkında bilgi edinmek için manto içinde yeterli bir delik açmak.

Japonya’nın Chikyu gemisi Çin, Kore, Hindistan, Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa Birliği tarafından da finanse ediliyor. Chikyu gemisi, 2019 yılında deniz tabanında 3.5 km sondaj gerçekleştirdikten sonra tektonik plakaların birleştiği noktaya ulaşma girişimini sona erdirdi.

Sovyetler Birliği, ABD, Almanya ve Japonya’nın mantoya ulaşma çabaları son çalışmalar değil. İngiltere ve Rusya’nın mantoya ulaşmak için çalışmaları devam ediyor.

Ancak bütün bunlara rağmen mantoya hala ulaşılabilmiş değil.

Zebra gibi boyanan inekleri daha az sinek ısırıyor

Dünya

Avrupa Parlamentosu Başkanı: Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri askıya alınmalı

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, Avrupa Birliği’ni Turkiye’ye karşı daha sert yaptırımlar uygulamaya çağırdı.

BOLD – Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli,, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik yürüttüğü askeri harekat nedeniyle Ankara ile AB üyelik müzakerelerinin askıya alınması gerektiğini söyledi.

Ankara’ya daha katı yaptırımlar uygulanması çağrısında bulunduan İtalyan siyasetçi, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında “Yaptırımlar mevcut silah ihraç sözleşmelerini de etkilemeli” dedi.

Avrupa Parlamentosu, Mart ayında Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması yönünde tavsiye niteliğinde bir karar almıştı.

AB ve İngiltere Brexit konusunda yeni bir anlaşma sağladı, muhalefet tepkili

Okumaya devam et

Dünya

Trump’tan ateşkes yorumu: Biraz ‘haşince’ sevgi göstermemiz gerekti

Türkiye ve ABD arasında Ankara’da kritik görüşmelerden ateşkes kararı çıkarken Başkan Donald Trump’ın sonuca ilişkin twitleri oldukça dikkat çekiciydi. Trump, anlaşma sonrası, “Bu noktaya gelebilmek için, onların iyiliği adına biraz ‘haşince’ sevgi göstermemiz gerekti” ifadelerini kullandı.

BOLD – Ankara’da ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Suriye konusunda anlaştığının açıklanmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’den arta arda paylaşımlarda bulundu.

MİLYONLARCA KİŞİNİN HAYATI KURTULACAK

Görüşmeden anlaşma çıkması sonrası ilk twitinde Trump, “Türkiye’den çok güzel haberler var…. Birazdan Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı ile basın toplantısı. Teşekkürler Erdoğan. Milyonlarca kişinin hayatı kurtulacak!” ifadelerini kullandı.

HAŞİNCE SEVGİ GÖSTERMEMİZ GEREKTİ

Donald Trump, varılan anlaşmaya dair yaptığı ikinci paylaşımda ilginç ifadeler kullandı.

Trump, ““Bu anlaşma üç gün önce ASLA yapılamazdı. Bu noktaya gelebilmek için, onların iyiliği adına biraz ‘haşince’ sevgi göstermemiz gerekti. Herkes içinsüper. Herkesle gurur duyuyorum.” dedi.

SIRA DIŞI YOL

Paylaşımlarına devam eden Trump, “Bu uygarlık için müthiş bir gün. Gerekli, biraz da sıra dışı bir yolda ilerlerken beni desteklediği için ABD’den gurur duyuyorum. İnsanlar bu ‘anlaşmayı’ yapmak için yıllardır uğraşıyordu.
“Milyonlarca hayat kurtulacak. Herkese tebrikler.” diye yazdı.

ERDOĞAN’DAN TRUMP’IN TWİTİNE CEVAP

Donald Trump’ın Twitter paylaşımların AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da Twitter üzerinden cevap vermeyi tercih etti.

TERÖRİZMİ YENERSEK DAHA FAZLA HAYAT KURTULACAK

Trump’ın twitine retweet eden Erdoğan altına da şu yorumu yazdı: “Sayın Başkan, insanlığın baş düşmanı terörizmi yendiğimizde çok daha fazla hayat kurtulacak. Bu ortak çabanın bölgemizde barış ve istikrarı destekleyeceğine eminim.”

 

Pence ve Erdoğan görüşmesinde ateşkes kararı alındı: Türkiye, Suriye’den çekilecek

Okumaya devam et

Dünya

Pence’nin ateşkes açıklamasına Çavuşoğlu’ndan cevap: Bu bir ateşkes değildir

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Beştepe’de 4 saatten fazla süren görüşmeden sonra, “ABD ve Türkiye Suriye’de ateşkese karar vermiştir” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Beştepe’de çıkan kararı, “Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes meşru iki taraf arasında olur” sözleriyle açıkladı.

BOLD – ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile birlikte ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O’Brien, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield’den oluşan ABD heyeti ile Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Saray’ında gerçekleşen toplantı sona erdi.

4 saat 20 dakika süren toplantının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir açıklama yaptı.

YPG, RESMİ METİNDE

Mike Pence, görüşme sonrası ABD Büyükelçiliği’nde yaptığı açıklamada alına kararı “ABD ve Türkiye Suriye’de ateşkese karar vermiştir” sözleriyle ifade etmişti. Türk tarafı ise bunun bir ateşkes olmadığında ısrarcı oldu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes meşru iki taraf arasında olur” dedi. Ancak görüşmeye ilişkin yapılan ortak açıklamada PKK’nın Suriye kolu YPG geniş bir şekilde yer aldı ve sürekli YPG’ye atıfta bulunuldu.

ÇAVUŞOĞLU: OPERASYONA ARA VERİYORUZ

Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin “güvenli bölgenin önemini ve işlevselliğini kabul ettiğini” belirterek “Bu alanın kontrolü Türkiye’de olacak” dedi.

Çavuşoğlu, “PKK/YPG’nin güvenli bölgeden çıkması için operasyona ara veriyoruz. Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes meşru iki taraf arasında olur… Şartlar gerçekleştikten sonra, yani YPG bölgeden tamamen çekildikten sonra biz ancak harekatı durdurabiliriz” diye konuştu.

HAREKAT DURDUKTAN SONRA YAPTIRIMLAR KALKACAK

Çavuşoğlu, YPG’nin ağır silahlarının alınması konusunda görüşmede mutabakat sağladığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, harekat durduktan sonra da Türkiye’ye getirilen yaptırımların Washington tarafından kaldırılacağını söyledi.

ORTAK YAZILI AÇIKLAMA

Saray’daki görüşmenin ardından 2 ülke ortak bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, güvenli bölgenin öncelikle Türkiye’nin kontrolünde olacağı, YPG’nin ağır silahlarının toplanacağı ifade edildi. Açıklamada öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle:

GÜVENLİ BÖLGE TSK’NIN KONTROLÜNDE OLACAK

“Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.” denildi.

YPG ÇEKİLECEK, HAREKAT DURDURULACAK

“Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı’na, güvenli bölgeden YPG’nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.”

GÜVENLİ BÖLGE ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

“Her iki taraf Türkiye’nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.”

YAPTIRIMLAR KALKACAK

“Barış Pınarı Harekatı durdurulduğunda, Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.”

Pence ve Erdoğan görüşmesinde ateşkes kararı alındı: Türkiye, Suriye’den çekilecek

Okumaya devam et

Popular