Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi Türkiye’nin sondaj çalışmalarını kınadı

Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye’nin adanın güneyinde başlattığı sondaj çalışmalarını “kanunsuz ve kabul edilemez” olarak niteleyerek kınadı.

BOLD Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah el-Sisi, Kahire’de Kıbrıs Rum Lideri Nikos Anastasiades ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’i ağırladı.

DOĞU AKDENİZ’DE ENERJİ İTTİFAKI

Liderler Doğu Akdeniz’de keşfedilen doğal kaynaklar ekseninde yeni bir enerji ittifakı kurmayı amaçlıyor.

Kahire’de düzenlenen basın toplantısında Anastasiades, “Türkiye’nin kabul edilemez uygulamaları ve sondaj çalışmaları Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (Rum Kesimi) haklarına ve uluslararası hukuka yapılan açık bir saldırıdır,” ifadesini kullandı.

Anastasiades Türkiye’nin saldırgan tavrını durdurmak için her türlü diplomatik yola başvurulacağını belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi de Türkiye’nin tek taraflı faaliyetlerinin Doğu Akdeniz’in tamamını istikrarsızlaştırdığını ve bölge ülkelerinin çıkarlarını tehlikeye attığını belirtti.

PROVOKATİF EYLEMLERİ SONA ERDİRİN

Türkiye’nin Kıbrıs adasının güneyindeki sondaj çalışmalarını “uluslararası hukukun ihlali” olarak niteleyen 3 ülke Türkiye’ye “provokatif eylemlerini sona erdirme” çağrısı yaptı. Türkiye’nin adanın güneyindeki “yeni sondaj girişimlerini” kınadı.

Toplantıdan sonra yapılan ortak açıklamada, “Devlet ve hükumet başkanları, Akdeniz’in doğusunda deniz alanlarındaki son zamanlarda gerginliğin artmasından dolayı derin bir endişe duyduklarını ifade ettiler; Kıbrıs’ın (Rum Kesimi) münhasır ekonomik bölgesindeki ve karasularındaki uluslararası hukuku ihlal eden Türkiye’nin eylemlerini kınadılar” denildi.

Türkiye geçtiğimiz hafta Rum Yönetimi’nin İtalyan ve Fransız firmalara lisans verdiği adanın güneyine Yavuz adlı sondaj gemisini gönderdiğini açıklamıştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geminin Güzelyurt-1 adlı kuyuda bu hafta sondaj çalışmalarına başlayacağını açıkladı.

Her üç lider Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna planladığı askeri operasyonu da kınadı. Ayrıca liderler Doğu Akdeniz’deki kaçak göç sorununa karşı işbirliği yapma sözü verdi.

Güney Kıbrıs, İsrail’den satın aldığı İHA’larla Türkiye’nin sondaj gemilerini izleyecek

Dünya

Yunan bakandan Atatürk Müzesi önerisi: Soykırım müzesine dönüştürülebilir

Yunanistan Tarım Bakanı Makis Voridis, Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev olan Selanik’teki Atatürk Müzesi’nin Pontus Rum ya da Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebileceğini söyledi.

BOLD – Yunan Mega televizyonuna konuşan Bakan Makis Voridis, “Atatürk Müzesi, Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebilir mi?” sorusuna “Mutlaka cevap verilmeli. Örneğin, böyle bir şey yapılabilir. Derhal de yapılmalıdır” yanıtını verdi.

Voridis, Türkiye’nin artık hiçbir Batılı ülke ile iyi ilişkiler içinde olmakla ilgilenmediğini savundu. “Batı’ya Erdoğan’ın tamamen kontrolden çıktığını göstermeliyiz” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Papa, Ayasofya kararı sonrası ilk kez konuştu: Derin acı duyuyorum

Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa Francis, Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilerek yeniden camiye dönüştürülmesiyle ilgili, “Derin acı duyuyorum” açıklaması yaptı.

BOLD- Reuters ajansını haberine göre, Papa Francis Pazar Ayininde, Türk yargısının hakkında yeniden cami olarak ibadete açılması yönünde karar aldığı Ayasofya ile ilgili konuştu.

Karardan dolayı ‘derin üzüntü’ duyduğunu belirten Francis, “Aklım İstanbul’da. Ayasofya’yı düşünüyorum ve derin acı duyuyorum” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Danıştay 10. Dairesi’nin 10 Temmuz’da verdiği kararla Ayasofya’nın, 86 yıl sonra cami olarak ibadete açılmasının önü açıldı. Danıştay’ın aldığı kararla, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Yargının bu kararının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet’e devrini öngören kararnameyi imzaladı.

ABD Başkan Adayı Biden’dan Erdoğan’a Ayasofya çağrısı: Vazgeç

Okumaya devam et

Dünya

AB’den Türkiye’ye sığınmacılar için 485 milyon euro destek

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’de yaşayan sığınmacıların bakımına harcanması için 485 milyon euro ek destek sunma kararı aldı. AB Komisyonunun ilgili önerisi Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerce kabul edildi.

BOLD –  2016 yılında Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci mutabakatında öngörülen 6 milyar euroluk yardıma ek 485 milyon euro daha destek geliyor. DW Türkçe’nin haberine göre AB Komisyonu, söz konusu 485 milyon euro ile Türkiye’de yaşayan yaklaşık 1 milyon 700 bin sığınmacı ve 600 binden fazla okul çağındaki çocuğun yararlandığı iki önemli programın 2021 yılına kadar uzatılabileceğini bildirdi.

Komisyonun açıklamasında 485 milyon euroluk bütçenin, BM’ye bağlı yardım kuruluşlarının yanı sıra, Kızılhaç ve Kızılay örgütleri üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı bildirildi.

AB Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic, AB’nin Türkiye’de yaşayan sığınmacıları, bu kişilerin insani durumları gerektirdiği sürece desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Okumaya devam et

Popular