Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Seçim vaadini tutmayan belediye başkanını kaçırıp kamyonetin arkasında sürüklediler

Meksika’da yol onarım sözü veren belediye başkanı, seçim vaadini tutmayınca vatandaş isyan etti. Belediye sarayını basan Meksikalılar, Başkan Hernandez’i ayaklarından kamyonete bağlayarak süründürdü.

BOLD – Meksika’nın Chiapas eyaletindeki Las Margaritas’da Belediye Başkanı Jorge Luis Escandon Hernandez’in seçim zamanı verdiği yolları onarma sözünü tutmadığı gerekçesiyle halk belediye sarayını bastı. Elleri sopalı onlarca kişi, belediye sarayındaki güvenlik ve çalışanların direnmesine rağmen, Başkan Hernandez’i kaçırarak bir kamyonete bindirdi.

HALKTAN ANLAMLI CEZA

Kabalık kaçırdığı başkanı bir kamyonetin arkasına bağlayarak, seçim zamanı söz verip de onarmadığı yollarda sürükledi. Görüntüler sosyal medyada da yer aldı. Yayılan videoda, Başkan Hernandez’in öfkeli halk tarafından yaka paça belediye binasından çıkarılarak ellerinden kamyonetin arkasına bağlandığı ve sürüklendiği görülüyor.

KALABALIKTAN POLİS KURTARDI

Kontrolden çıkan Las Margaritas halkını polis durdurdu. Polis tarafından kurtarılan Las Margaritas Belediye Başkanı Jorge Luis Escandon Hernandez’in sağlık durumunun iyi olduğu bildirilirken, olayla ilgili 11 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Olayın ardından kamuoyuna açıklama yapan Başkan Hernandez, gözaltına alınan 11 kişinin haklarında ‘adam kaçırma’ ve ‘cinayete teşebbüs’ suçlarından dava açacağını duyurdu.

Ekrem İmamoğlu’dan AKP’li Göksu’ya kahkaha attıran öneri: Meclise gelmeden elektriğini at da gel!

Okumaya devam et
Reklamlar

Dünya

Koronavirüste temmuz rekoru: 24 saatte 5.518 kişi hayatını kaybetti

Dünya genelinde koronavirüs sebebiyle ölümler arttı. Son 24 saat içerisinde 5 bin 518 kişi hayatını kaybetti. Vaka sayısı 12 milyonu bulurken iyileşenlerin sayısı ise 7 milyonu geçti.

BOLD – Koronavirüs salgını nedeniyle dün 5 bin 518 kişi yaşamını hayatını kaybetti. Bu, temmuz rekoru olarak kayıtlara girdi. Salgın nedeniyle en çok ölüm Amerika kıtasında gerçekleşti.

BREZİLYA ÖLÜMLERDE ZİRVEDE

Kovid-19 nedeniyle ölümlerde Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Meksika başı çekti. 212 milyon nüfuslu Brezilya’da 24 saat içerisinde 1.312 kişi hayatını kaybederken, ABD’de 993, Meksika’da 480, Kolombiya’da 149, Peru’da 180, Şili’de 50 kişi hayatını kaybetti.

DİĞER ÜLKELERDE DE ÖLÜMLER DEVAM EDİYOR

Kovid-19 ikinci salgını, diğer kıta ve bölgelerde de hızla yayılmaya devam ediyor. Bir milyarı aşkın nüfusa sahip Hindistan’da çarşamba günü koronavirüs kaynaklı ölümlerin sayısı 479 olarak açıklanırken, İran’da 200, Pakistan’da 77, Suudi Arabistan’da 49, Rusya’da 198 ve Irak’ta 118 kişi yaşamını yitirdi.

AFRİKA’DA EN ÇOK GÜNEY AFRİKA ETKİLENDİ

Afrika kıtasında ise en çok ölüm Güney Afrika’da yaşandı. Bu ülkede vaka sayısı 220 bini geçerken 24 saat içerisinde Kovid-19 sebebiyle 192 kişi yaşamını yitirdi. Ülkede salgın kaynaklı toplam ölüm 3.602 olarak gerçekleşti. Mısır’da salgın kaynaklı ölü sayısı 67 oldu. Avrupa’da ise Rusya’dan sonra en çok ölüm İngiltere’de yaşandı. Bu ülkede 24 saat içerisinde 155 kişi salgın sebebiyle hayatını kaybederken, İtalya’da 30, Fransa’da 13, Türkiye’de ise 19 kişi hayatını kaybetti.

TOPLAM VAKA SAYISI 12 MİLYONU GEÇTİ

Uzak Doğu ülkesi Japonya’da ölü sayısı çift haneli rakamları bulmazken 224 yeni vaka sayısıyla günlük en yüksek rakama ulaşıldığı kaydedildi. Dünya genelinde koronavirüs vakası sayısı 8 Temmuz Çarşamba günü 12 milyonu geçti. Kovid-19 sebebiyle ölenlerin sayısı da 550 bine ulaştı. Bugüne kadar hastalığa yakalanıp da iyileşenlerin sayısı ise 7 milyonu geçti.

Melek İpek: Düşman ayağı bastırmasın, bunlar vız gelir!

Okumaya devam et

Dünya

“Türkiye bu silahları Avrupa değerlerine karşı kullanacak” eleştirisi

Türkiye yönetimi, Avrupa Parlamentosunda ağır şekilde eleştirildi. Nazi rejimi benzetmesi yapılan Türkiye’ye Almanya’nın silah satışını durdurması istendi. Türkiye’nin bu silahları Avrupa değerlerine karşı kullanacağı vurgulandı.

BOLD – Avrupa Parlamentosunda düzenlenen ‘Akdeniz’de istikrar, güvenlik ve Türkiye’nin negatif rolü’ başlıklı oturumda Libya, Suriye, Gümrük Birliği, insan hakları, Kürtler, göç konusu ve Türkiye’ye AB ülkeleri tarafından silah satışları konuları ele alındı.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, oturumda kısa süre önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara’da bir araya gelen AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell konuştu. Türkiye’ye yaptığı ziyaretle ilgili detayları paylaşan Borrell, Avrupa parlamenterlerinin sert eleştirilerine maruz kaldı.

AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, oturumda yaptığı konuşmada Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan’la dayanışma içinde olduklarını belirtti. Türkiye’nin Avrupa normlarına saygı duyması gerektiğini söyledi. Hristiyan Demokrat Grup lideri, Alman parlamenter Manfred Weber ise Türkiye ile üyelik müzakerelerine son verilmesini ve yeni bir ortaklık kurulmasını istedi.

Liberal eğilimli “Renew” grubu adına konuşan Fransız parlamenter Nathalie Loiseau da Türkiye’nin “Avrupa değerlerine sırtını döndüğünü ve düşmanca davrandığını” savundu. Josep Borrell’den Türkiye konusunda diplomatik değil, sağlam duruş beklediklerini vurguladı.

Komünist Grup (GUE) adına söz alan Alman parlamenter Özlem Demirel ise, “Türkiye’yi eleştiriyorsunuz, haklısınız. O halde Türkiye’ye silah satmayı durdurun” çağrısında bulundu.

Aşırı sağcı Kimlik ve Demokrasi (ID) grubu adına söz alan Fransız parlamenter Thierry Mariani, Türkiye’ye karşı etkisiz kalmakla suçladığı Josep Borrell’e “Tarihte Edouard Daladier ve Richard Chamberlain gibi anılmayın” diyerek seslendi. İkinci Dünya Savaşı başlarken Fransa ve Birleşik Krallık’ta Başbakanlık yapmakta olan Daladier ve Chamberlain, Nazi rejimine karşı etkisiz kalmakla suçlanmışlardı.

Sosyal Demokrat Grup üyesi Kıbrıslı parlamenter Costas Mavrides de Almanya’nın Türkiye’ye silah satmaya devam etmesini eleştirdi. Mavrides, Türkiye’nin bu silahları “Avrupa değerlerine karşı kullanacağını” söyledi.

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları önümüzdeki pazartesi günü Brüksel’de Türkiye’nin Libya, Akdeniz ve Yunanistan ile ilişkilerinde attığı adımlara karşı neler yapılabileceğini görüşecek.

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de koronavirüse yakalanan lise öğrencisi komada: ‘Bana bir şey olmaz’ demeyin

ABD’de yaşayan lise son sınıf öğrencisi Halene O’Connell iki hafta yakalandığı koronavirüs yüzünden komada. Ailesi, ‘bana bir şey olmaz’ diyen gençleri uyarmak için kampanya başlattı.

BOLD – Washington’da yaşayan Halene O’Connell’ın teyzesi Carmen Barlianto, yeğeninin herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmadığını belirterek, yaşadıkları 2 haftalık süreci anlattı.

Yeğeninin iki hafta önce mide bulantısı ve ateş şikayetleriyle uyandığını söyleyen Barlianto ”Doktora gittiklerinde nefes darlığı semptomu olmadığı için başta Kovid-19’dan şüphelenmediler. Ancak birkaç gün sonra durumu kötüleşip banyoya kadar yürürken bile nefes almakta zorlanınca Halene tekrar hastaneye götürüldü. Bu kez test yapıldı ve sonuç pozitifti” dedi.

Yaklaşık 12 önce Studer Family Children hastanesinde yoğun bakım servisine yatırılan Halene solunum cihazına bağlandı ve ilaç yoluyla kontrollü komaya sokuldu. Durumu şu anda stabil olmakla birlikte hala solunum cihazına bağlı komada yatıyor.

HASTALANMADAN ÖNCE MASKE TAKMIYORLARDI

Ailesi Halene’ın virüsü nasıl kaptığını bilmiyor. Ancak teyzesi hastalık öncesi Halene ve ailesinin maske takmadığının altını çizerek yine çok fazla dışarı çıkan, çok sosyalleşen bir çocuk olmadığını söyledi. O’Connell ailesi, gençleri yaşayabilecekleri sıkıntılar konusunda uyarmak için, sosyal medyada MaskForYou kampanyasıyla kızları Halene’ın hikayesini paylaşıyor.

Okumaya devam et

Popular