Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump bir kez daha yineledi: Türkiye tutuklu IŞİD’lileri devralmak zorunda

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyonu başlatmasından saatler önce yaptığı açıklamada Ankara’nın tutuklu IŞİD’lileri devralmak zorunda olduğunu söyledi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı operasyon öncesi yine Twitterdan mesaj paylaştı. Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Trump, bölgede çeşitli gruplar arasında çatışmaların yüzyıllardır devam ettiğini belirterek “ABD Ortadoğu’da hiçbir zaman olmamalıydı. 50 askerimizi geri çektik. Avrupa’nın geri dönmelerini istemediği tutuklu IŞİD’lileri Türkiye devralmak ZORUNDA. Bizim için sonu gelmeyen aptalca savaşlar sona eriyor” dedi.

ORTADOĞU’YA GİRMEK EN KÖTÜ KARARDI

Donald Trump, Suriye kararını savunarak, “ABD Ortadoğu’da savaş ve jandarmalığa şimdiye kadar 8 trilyon dolar harcadı. Mükemmel askerlerimizin binlercesi oralarda öldü ya da ağır yaralandı. Diğer tarafta da milyonlarca kişi öldü. Ortadoğu’ya girmek ülkemizin tarihinde verilmiş en kötü karardı.” diye yazdı.

Trump devamla, “Kitle imha silahları diye yalan ve kanıtlanmamış bir dayanakla savaşa girdik. Bir tane bile yoktu. Şimdi yavaş ve dikkatli bir şekilde muhteşem askerlerimizi ve ordumuzu geri getiriyoruz. Biz büyük resme odaklanıyoruz. ABD her zamankinden daha muhteşem” ifadelerini kullandı.

SURİYE’DEKİ IŞİD ESİRLERİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye operasyonuyla sorumluluğunu Türkiye’ye verdiği esir IŞİD mensupları ve ailelerinin çoğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından işletilen çoğu eski okul Ayn İsa ve Kobani kentlerindeki binalarda tutuluyor. Ayrıca Suriye Devleti’ne ait Haseke’deki eski bir hapishanede de çok sayıda eski IŞİD mensubu tutuluyor.

Buralarda toplam 11 bin IŞİD mensubu bulunuyor. Bunların 9 bini Suriyeli. 2 bini ise toplam 50 ülke vatandaşlarından oluşuyor ancak çoğu Avrupalı. Avrupa ülkeleri, IŞİD’e katılan vatandaşlarını almakta isteksiz davranıyor.

Ayrıca IŞİD mensuplarının eşleri ve çocukları var ki bunların sayıları onbinleri buluyor.

ABD, Uygur Türklerine baskıları nedeniyle Çinli yetkililere vize kısıtlaması getirdi

Dünya

Çin’de koronavirüs korkutuyor: Ölü sayısı 81’e, hastalığa yakalananların sayısı 3 bine çıktı

Çin’in Wuhan kentinde Aralık ayında ortaya çıkan ve daha sonra başka ülkelere de yayılan yeni koronovirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 81’e çıktı. Hastalığın yaklaşık 2 bin 800 kişiye bulaştığı belirlendi.

BOLD – Çin’de ortaya çıkan yeni tür koronavirüsünden ölenlerin sayısı 81’i buldu, virüs yaklaşık 2 bin 800 kişiye bulaştı.

Çin Devlet Konseyi, hastalığın yayılmasını önlemek için, 31 Ocak’ta sona erecek Bahar Bayramı tatilinin 3 Şubat’a kadar uzatılacağı, okul tatilinin de uzatılması için düzenlemeler yapıldığını açıkladı.

Çinli yetkililer yeni koronavirüsün kuluçka döneminde, yani hastalarda hiçbir belirti ortaya çıkmadığı dönemde de insandan insana bulaştığını açıklamıştı.

Wuhan’ın da aralarında olduğu 10 şehir karantinaya alınmış durumda.

Ülkede virüsün bulaştığı toplam kişi sayısı 2 bin 744. Virüs bulaşan insanların 461’inin durumunun ise acil olduğu kaydedildi.

ÇİN DIŞINDA 42 VAKA TESPİT EDİLDİ

Çin dışında da en az 42 hasta tespit edildi. Bu ülkeler arasında ABD ve Avustralya da var. Ancak şimdiye kadar Çin sınırları dışında hayatını kaybeden olmadı.

Virüsten etkilendiği varsayılan kişi sıyısı 5 bin 794 olarak açıklanırken, bu kişilerle temas ettiklerinden kuşkulanılan 30 bin 453 kişinin gözlem altında tutulduğu kaydedildi. Şimdiye kadar 51 kişi tedavi edilerek taburcu oldu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyon Bakanı Ma Hiaovei virüsün bulaşma kabiliyetini artırdığını ve enfeksiyonların sayısının artabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus Çin’de hükümet yetkilileri ve sağlık uzmanlarıyla bir araya geleceğini duyurdu. Görüşmede, salgının önüne geçilmesi için alınacak önlemler değerlendirilecek.

Çin’in güneyindeki Guangdong bölgesinde vatandaşlara kamusal alanda maske takma zorunluluğu getirildi.

YABANİ HAYVAN SATIŞI VE NAKLİYESİNE YASAK

Çin Tarım Bakanlığı ülkede yabani hayvan ticaretine ve nakliyesine yasak getirdi. Çin’de salgın sona erene kadar pazarlarda, balık mezatlarında, süpermarketlerde, restoranlarda ve internet üzerinden alışveriş platformlarında yabani hayvan alınıp satılamayacak.

Virüsün 11 milyon nüfuslu Wuhan kentindeki balık ve yabani hayvan satılan bir pazardan kaynaklandığı sanılıyor.

SEYAHAT KISITLAMALARI

Çin, koronavirüs salgını nedeniyle ülke içi ve dışına yapılacak bütün yolculukları askıya aldı.

Karara göre turizm acenteleri ülke dışında grup turları ve paket programlar için satış yapamayacak.

MOĞOLİSTAN SINIRLARI VE ÜNİVERSİTELERİ KAPATTI

Moğolistan, Çin’de ortaya çıkan ve ülke geneline yayılan ölümcül koronavirüs salgınının yayılmasına karşı sınırlarını ve üniversiteleri kapattı.

Ulusal haber ajansı Montsame, Moğolistan’da 27 Ocak Pazartesi gününden itibaren tüm eğitim birimlerinin, Çin ile motorlu taşıt ve yaya trafiğini sağlayan sınırların kapatıldığını duyurdu.

Eski danışmanından Trump’ı zora sokacak iddia

Okumaya devam et

Dünya

Çin’in diplomatik temsilcilikleri Uygurların pasaportlarını yenilemiyor

Çin’in Uygur diasporasını eritmek için yurtdışındaki Uygurların pasaportlarını yenilemediği belirtiliyor. Bu yüzden Suudi Arabistan’da yaşayan Uygurlar, pasaportlarının yenilenmemesi nedeniyle Çin’e geri gönderilme korkusu yaşıyor.

BOLD – Suudi Arabistan’daki Çin diplomatik temsilciliklerinin yaklaşık 2 yıldır Müslüman Uygurlar için pasaport yenilemeyi bıraktığı belirtiliyor. Bunun, Uygur diasporasını ülkeye dönmeye zorlamak için birçok ülkede uygulanan bir yöntem olduğu düşünülüyor.

Pasaport süreleri dolan ya da dolmaya yakın olan Suudi Arabistan’daki Uygur aileler, bir milyondan fazla Uygurun gözaltı kamplarında tutulduğu düşünülen Çin’e dönmekten endişe duyduklarını söylüyor.

ÇİN’İN RİYAD’LA İLİŞKİLERİ ENDİŞE KAYNAĞI

Uygur diasporasına ülkede artık yalnızca Çin’e gitmek için uygun tek yönlü seyahat belgesi sunuluyor. Uygurlar bu yüzden bir seçim yapmak zorunda: Gözaltı riskine rağmen eve dönmek ya da sınır dışı edilmeyi göze alarak yasa dışı bir şekilde Suudi Arabistan’da kalmak.

Norveç’te yaşayan Uygur dil bilimci Abdülveli Eyüp, pasaport yenilemeyi reddeden Çin’in bunu Uygur diasporasını eriterek geri dönmeye zorlama stratejisinin bir parçası olduğunu belirtiyor.

Pekin’in Suudi Arabistan ile giderek derinleşen bağları Uygur diasporasının korkularını artırıyor. Ayrıca Krallığın, petrolünün bir numaralı ithalatçısı Çin’in Uygur politikasını desteklediği sır değil.

Belçika’da imam olma fırsatı: Diyanet imamları yerine Belçika’da yetişmiş imamlar

Okumaya devam et

Dünya

Eski danışmanından Trump’ı zora sokacak iddia

ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Başkan Donald Trump’ı Senato’da görülen azil davasında zora sokacak bir iddiada bulundu. Senato’daki azil duruşmasında ise bu hafta görgü tanıklarının dinlenip dinlenmeyeceği netleşecek.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton yazdığı kitapta Trump’ın Ukrayna’ya askeri yardımları Ukraynalı yetkililerin Demokrat rakibi Joe Biden’a soruşturma açana kadar durdurmayı istediğini söylediğini iddia etti.

New York Times’te yer alan haber, kitabın taslağını gören bir kaynağın verdiği bilgiye dayanıyor. Kitabın 17 Mart’ta yayınlanacağı bildiriliyor.

2020’deki başkanlık seçimlerini kazanmak niyetiyle muhtemel rakibi Joe Biden ve ailesi hakkında yolsuzluk soruşturması açılması için Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’e baskı yaptığı ve bunun karşılığında da Selenski’ye Ukrayna’ya askeri yardım yapma teklifinde bulunduğu iddiaları nedeniyle Başkan Trump hakkında görevi kötüye kullanmaktan görevden azil soruşturması açılmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump hakkında Senato’da görülen azil davasının ilk duruşması geçen hafta yapılmıştı. Bolton’ın iddiasının azil davasına tesiri olabileceği belirtiliyor.

“ASLA BÖYLE BİR ŞEY SÖYLEMEDİM”

Başkan Trump Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Bolton’a “asla böyle birşey söylemediğini”, Bolton’ın bu iddiaları kitabını satmak için gündeme getirdiğini kaydetti.

Demokratlar, Bolton’ın Senato’da ifade vermesini istiyor.

Bolton, Başkan Trump’ın 11 Eylül’de Ukrayna’ya yardımları tekrar serbest bırakmasından bir gün önce görevinden ayrılmıştı.

TANIK SORUNU BU HAFTA ÇÖZÜLECEK

Başkan Donald Trump’ın Senato’da yargılanmasına yeni haftanın ilk gününde de devam edilecek. Bu hafta yeni tanıkların dinlenip dinlenmeyeceği netleşecek.

Demokratların tanıklar ve yeni belgelerin talep edilmesi için Senato’ya önerge sunmaları bekleniyor.

Ancak önergenin kabul edilmesi için 100 üyeli Senato’da 51 senatörün buna destek vermesi gerekiyor. Bu nedenle bağımsızlarla birlikte sayıları 47 olan Demokratların 4 Cumhuriyetçi senatörün desteğine ihtiyacı var.

Eğer yapılacak oylamada 50-50’lik bir sonuç çıkarsa kördüğümü Anayasa Mahkemesi Başkanı ve aynı zamanda Senato’daki yargılamaya başkanlık eden John Roberts çözecek.

Senato’daki yargılama planına göre haftanın ilk ve Salı günü Trump’ın hukuk ekibi savunmasına devam edecek. Çarşamba gününden itibaren senatörlerin taraflara 16 saat soru sorma hakkı var.

Bunun ardından da senatörler 4 saat boyunca yeni  tanıkların gerekli olup olmadığını tartışabilecek.

Senato’daki yargılama planına göre Cuma günü görgü tanıklarının dinlenip dinlenmemesi yönünde oylama yapılması bekleniyor. Ancak savunma ekibi sunumunu planlanandan erken bitirirse bu konudaki tarihin değişme ihtimali olabilir.

The Simpsons’ın Kobe Bryant kehaneti

Okumaya devam et

Popular