Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Türkiye artık eskisi kadar televizyon izlemiyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) 2006-2018 dönemini kapsayan araştırmasında, Türkiye’de ortalama televizyon izleme süresinin günlük 1.5 saat azaldığı tespit edildi.

BOLD – Önceleri en popüler kitle iletişim aracı olan televizyonlar, artık eskisi kadar revaçta değil. Bunun nedeni ise televizyonların yerini akıllı telefonların, tabletlerin ve dizüstü bilgisayarların almış olması. Tüketiciler artık neredeyse tüm işlerini bu tip cihazlar üzerinden halledebiliyorlar ve bu da televizyona olan ilgiyi azaltıyor.

Ayrıca televizyon dizileri de artık eskisi kadar popüler değil. Bunun nedeni de çevrimiçi dizi ve film platformları.

Başta Netflix olmak üzere bu tarz platformların oluşturdukları içerikler, tüketiciler tarafından daha büyük ilgi görüyor ve hal böyle olunca da televizyonlar bile Netflix’ten dizi, film veya belgesel izlemek için kullanılıyor.

Diyanet, radyo ve televizyonları takip için komisyon kurdu

Zaten pek çok elektronik üreticisi de yeni televizyon modellerine Netflix uygulamasını dahil ediyor.

RTÜK, televizyon izleme oranıyla ilgili detaylı araştırmasını yayınladı. 2006 ile 2018 yılları arasındaki televizyon izleme alışkanlığının nasıl değiştiğini ortaya koyan araştırma, Türkiye’nin her geçen gün biraz daha televizyondan uzaklaştığını gözler önüne seriyor.

Sonuçlara bakıldığında, Türkiye’nin 2006 yılında günlük 308 dakika televizyon izlediği görülebiliyor. 2009 yılına geldiğimizde ise bu süre 263 dakikaya geriliyor.

RTÜK’ün araştırması Türkiye’nin 2012 yılında günlük 234 dakika ve 2018 yılında ise günlük 214 dakika televizyon izlendiğini ortaya koyuyor. Türkiye artık günlük olarak neredeyse 1.5 saat daha az televizyon izliyor.

RTÜK’ten televizyonlara “Olumlu gelişmeleri haber yapın” muhtırası

Araştırma, Türkiye’nin hangi tür televizyon programlarına daha büyük ilgi gösterdiğini de açığa çıkartıyor. Buna göre Türkiye, en çok haber programlarını takip ediyor. Haberlerin ardındansa diziler geliyor.

Kadınlar daha çok haber ve dizilere ilgi gösterirken, erkekler ise spor programları ve açık oturumları takip ediyor.

GENÇLERİN TELEVİZYONLA NEREDEYSE HİÇ İŞİ OLMUYOR

Türkiye’nin genç nesli ise televizyonu neredeyse hayatından çıkarma noktasına gelmiş durumda.

Gençler televizyonlarda yayınlanan programları izleyecek olsalar bile bunu akıllı telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden yapıyor, televizyona çok da ihtiyaç duymuyorlar.

EĞİTİM SEVİYESİ YÜKSELDİKÇE TELEVİZYONA İLGİ AZALIYOR, YAŞLILAR DAHA ÇOK TELEVİZYON İZLİYOR

Ayrıca araştırma, eğitim seviyesi yükseldikçe televizyona olan ilginin azaldığını ve yaş ilerledikçe insanların daha çok televizyon izlediğini gösteriyor.

RTÜK’ün geniş kapsamlı araştırması, Türkiye’nin televizyona olan ilgisinin her geçen yıl biraz daha azaldığını ortaya koyuyor.

Diğer teknolojik ürünlerin televizyonların yerini alıp almayacağı ise henüz öngörülemiyor. Ancak gidişat bu yönde devam ettikçe televizyonun popülaritesi sona yaklaşacak gibi görünüyor.

Dünya’nın mantosuna ulaşmak, Ay’a gitmekten daha zormuş

Dünya

The Simpsons’ın Kobe Bryant kehaneti

Sosyal medya, 11 Eylül saldırısı ve Donald Trump’ın ABD Başkanı seçileceği dahil bir çok kehanete imza atan, The Simpsons’ın Kobe Bryant kehanetini konuşuyor.

BOLD- ABD’nin, 30 yılı aşkın süredir devam eden çizgi dizisi, The Simpsonlar’ın bir kehaneti daha gerçekleşti. Daha önce, Donald Trump başkan seçileceğini bilen dizinin, 1997 yılında yayınlanan bir bölümünde ise, dört yıl sonra gerçekleşecek 11 Eylül saldırısı ile ilgili mesaj verdiği iddia edilmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SALGIN KEHANETİ

Dizide geçen bazı olayların gerçek olması, seriyi özellikle komplo teorisyenlerinin, çok sık kullandığı bir argüman haline getirmiş durumda. Dizinin yakın zamanda yayınlanan bir bölümünde, Çin baş gösteren ve dünyada hızla yayılan bir salgını konu edinmişti. Komplo teoristyenleri verilen mesajın Corona virüsü ile ilgili olduğunu savunuyor.

Dizinin son kehaneti ise Kobe Bryant’ın helikopter kazası oldu. 2017 yılında yayınlanan bir bölümde, düşen bir helikopterin içinde Kobe Bryant’ın olduğu görülüyor. Kobe Bryant ve kızı dün geçirdikleri helikopter kazası sonrası hayatlarını kaybetti. Kaza haberinin ardından, The Simpsons yaklaşık 3 yıl önce yayınlanan bölümüyle sosyal medyada gündem oldu.

Efsane oyuncu Kobe Bryant, kızıyla birlikte helikopter kazasında öldü!

Okumaya devam et

Kültür

7 yeni film gösterime giriyor

Türkiye’deki sinemalarda bu hafta 3’ü yerli 7 yeni film vizyon şansı buluyor.

BOLD– Sundance Film Festivali’nde büyük ilgi gören The Farewell ve Bad Boys(Çılgın İkili) serisinin 17 yıl sonra gelen devam filmi haftanın merak edilen yapımları… İşte Türkiye’de 24 Ocak 2020 Cuma günü gösterime giren filmler…

THE FAREWELL/ ELVEDA

Başrol oyuncusu Awkwafina’ya Altın Küre’de En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandıran The Farewell’de; Amerika’da yaşayan Billi babaannesinin ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenince Çin’e gitmeye karar verir. Ailenin neredeyse bütün üyeleri babaanneye onu üzmeden gizlice veda etmek için bir araya gelmiştir.

BAD BOYS FOR LIFE/ HER ZAMAN ÇILGIN

Will Smith ve Martin Lawrence’i bir kez daha bir araya getiren filmde artık iyice yaşlanan çılgın ikiliden Marcus Burnett (Lawrence) sadece müfettişlik yaparak rahat bir hayat geçirmektedir. Ancak bu sakin hayat Mike Lovrey’in(Smith) orta yaş krizine girmesi ile alt üst olur.

ARCTIC DOGS/ KUTUP KÖPEKLERİ

Kuzey Kutbu’nun en hızlı köpek kuryesi olmayı arzulayan Swifty, bu amaçla bir kızağı yürütünce kendini hiç tahmin etmediği bir maceranın içinde bulur.

FERİDE

Başarılı oyuncu Zeynep Çamcı’nın yazıp yönettiği Feride, bir merdiven altı tesiste terzilik yapan Feride isimli genç kadının patronuyla girdiği iddia üzerine moda devleriyle giriştiği mücadeleyi anlatıyor.

MÜHR-Ü CİN

Müzikal oyunlarda rol alan Rana isimli genç kadının kendisine ve arkadaşlarına musallat olan doğaüstü varlıkla mücadelesinin anlatıldığı filmde Ecem Yorulmaz, Cansu Kahvecioğlu,Burçak Kabadayı rol alıyor.

THE YOUNG CANNIBALS/ İNSAN YİYENLER

Bir grup genç orman kenarında kamp yaparken yedikleri hamburgelere insan eti konulduğundan habersizdir. Bu yaptıklarıyla ormandaki kötücül bir varlığı uyandırdıklarında ise ölümcül bir avın parçası olurlar.

MACERACI YÜZGEÇLER: BÜYÜK GÖSTERİ

Çocukların çok sevdiği TV çizgi filminden uyarlanan Maceracı Yüzgeçler; Biba ile arkadaşları Çupa, Tuti, Babu, Taka Hamsi ve Alesta’nın İstanbul Boğazı’nın derinliklerinde hazırlamaya çalıştıkları büyük gösteriyi anlatıyor.

Okumaya devam et

Kültür

James Bond’un yaratıcılarından aksiyon dolu bir film: The Rhythm Section

James Bond’un yapımcı şirketi Eon Productions’ın Bond serisi harici ilk filmi olan The Rhythm Section’dan ilk fragman paylaşıldı.

BOLD– Jude Law ve Blake Lively’yi bir araya getiren filmin kamera arkasında ise The Handmaid’s Tale ve Billions gibi başarılı projelerde görev almış olan Reed Morano yer alıyor.

Jude Law- Blake Lively

AKSİYON DOLU İNTİKAM HİKAYESİ

Fragmanıyla Bond kalitesinde bir aksiyon vadeden filmde ailesini kaybettiği uçak kazasının aslında planlı bir saldırı olduğunu öğrenen Stephanie Patrick’in (Blake Lively) intikam yolculuğu anlatılıyor. Jude Law ise intikam arzusuyla dolu genç kadının eğitmeni Boyd rolünü üstleniyor. Filmin vizyon tarihi ise 31 Ocak 2020…

Lively ve Law’a; Sterling K. Brown, Daniel Mays ve Max Casella gibi isimlerin eşlik ettiği filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Popular