Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Türkiye artık eskisi kadar televizyon izlemiyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) 2006-2018 dönemini kapsayan araştırmasında, Türkiye’de ortalama televizyon izleme süresinin günlük 1.5 saat azaldığı tespit edildi.

BOLD – Önceleri en popüler kitle iletişim aracı olan televizyonlar, artık eskisi kadar revaçta değil. Bunun nedeni ise televizyonların yerini akıllı telefonların, tabletlerin ve dizüstü bilgisayarların almış olması. Tüketiciler artık neredeyse tüm işlerini bu tip cihazlar üzerinden halledebiliyorlar ve bu da televizyona olan ilgiyi azaltıyor.

Ayrıca televizyon dizileri de artık eskisi kadar popüler değil. Bunun nedeni de çevrimiçi dizi ve film platformları.

Başta Netflix olmak üzere bu tarz platformların oluşturdukları içerikler, tüketiciler tarafından daha büyük ilgi görüyor ve hal böyle olunca da televizyonlar bile Netflix’ten dizi, film veya belgesel izlemek için kullanılıyor.

Diyanet, radyo ve televizyonları takip için komisyon kurdu

Zaten pek çok elektronik üreticisi de yeni televizyon modellerine Netflix uygulamasını dahil ediyor.

RTÜK, televizyon izleme oranıyla ilgili detaylı araştırmasını yayınladı. 2006 ile 2018 yılları arasındaki televizyon izleme alışkanlığının nasıl değiştiğini ortaya koyan araştırma, Türkiye’nin her geçen gün biraz daha televizyondan uzaklaştığını gözler önüne seriyor.

Sonuçlara bakıldığında, Türkiye’nin 2006 yılında günlük 308 dakika televizyon izlediği görülebiliyor. 2009 yılına geldiğimizde ise bu süre 263 dakikaya geriliyor.

RTÜK’ün araştırması Türkiye’nin 2012 yılında günlük 234 dakika ve 2018 yılında ise günlük 214 dakika televizyon izlendiğini ortaya koyuyor. Türkiye artık günlük olarak neredeyse 1.5 saat daha az televizyon izliyor.

RTÜK’ten televizyonlara “Olumlu gelişmeleri haber yapın” muhtırası

Araştırma, Türkiye’nin hangi tür televizyon programlarına daha büyük ilgi gösterdiğini de açığa çıkartıyor. Buna göre Türkiye, en çok haber programlarını takip ediyor. Haberlerin ardındansa diziler geliyor.

Kadınlar daha çok haber ve dizilere ilgi gösterirken, erkekler ise spor programları ve açık oturumları takip ediyor.

GENÇLERİN TELEVİZYONLA NEREDEYSE HİÇ İŞİ OLMUYOR

Türkiye’nin genç nesli ise televizyonu neredeyse hayatından çıkarma noktasına gelmiş durumda.

Gençler televizyonlarda yayınlanan programları izleyecek olsalar bile bunu akıllı telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden yapıyor, televizyona çok da ihtiyaç duymuyorlar.

EĞİTİM SEVİYESİ YÜKSELDİKÇE TELEVİZYONA İLGİ AZALIYOR, YAŞLILAR DAHA ÇOK TELEVİZYON İZLİYOR

Ayrıca araştırma, eğitim seviyesi yükseldikçe televizyona olan ilginin azaldığını ve yaş ilerledikçe insanların daha çok televizyon izlediğini gösteriyor.

RTÜK’ün geniş kapsamlı araştırması, Türkiye’nin televizyona olan ilgisinin her geçen yıl biraz daha azaldığını ortaya koyuyor.

Diğer teknolojik ürünlerin televizyonların yerini alıp almayacağı ise henüz öngörülemiyor. Ancak gidişat bu yönde devam ettikçe televizyonun popülaritesi sona yaklaşacak gibi görünüyor.

Dünya’nın mantosuna ulaşmak, Ay’a gitmekten daha zormuş

Kültür

Ünlü edebiyatçı yoğun bakımda

Geçtiğimiz ağustos ayında üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılan Türk edebiyatının önemli isimlerinden Nuri Pakdil, tekrar yoğun bakıma alındı.

BOLD- 85 yaşındaki ünlü edebiyatçının dün öğlen saatlerinde tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesinde kalbinin durdu öğrenildi. Yapılan müdahale ile yeniden hayata dönen Pakdil yoğun bakıma kaldırıldı.

Fotoğraf sanatçısı ve aynı zamanda Pakdil’in hemşehrisi olan Necip Evlice sosyal medya hesabından hastane fotoğrafı paylaşarak Pakdil’in sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Evlice, “Bugün, güne çok iyi başlamıştık. Üstad daha iyiydi ve konuşmaya başlamıştı. Bir haftadır duymadığımız sesi gayet iyi çıkıyordu. Hatta zaman zaman arayanlarla bizzat telefonla konuştu, espriler yaptı. Doktorlar, hafta sonunu evde geçirebileceğimizi söylediler. Öğleye kadar ziyaretçilerimiz de geldi ve onlarla da gayet iyi ve güzel sohbetler etti. Saat 13.00 civarında, başlayan aşırı öksürük hali, önce nefes, sonra kalp durmasına sebep olmuş, hastane ortamında olduğumuz için hızlı bir biçimde müdahale edilmiş, kalbi çalıştırılmış ve yoğun bakıma alınmıştır. Yoğun bakım ünitesindeki tedaviler devam etmektedir. Akşam saatlerine kadar uyanması mümkün olmamıştır.” dedi. 

Bugün tomografi çekilerek beynin durumunun değerlendirileceğini ifade eden Evlice, Pakdil’in okurlarından dua istedi. 

Nuri Pakdil, Necip Evlice, Ankara Şehir Hastanesi, 16 Ekim 2019.

1934’te Kahramanmaraş’ta doğan Nuri Pakdil, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Şiir ve deneme türündeki ilk çalışmalarını Kahramanmaraş’ta Demokrasiye Hizmet gazetesinde yayımladı. 1954-1955 senesinde henüz lisedeyken Hamle isimli dergisini çıkardı. 1964’te İstanbul’da, bir haftalık dergide sanat sayfaları düzenledi. 1969 Şubat ayında Edebiyat Dergisi’ni, 1972’de de Edebiyat Dergisi Yayınları’nı kurdu. 1988’de yayın hayatına ara veren Edebiyat Dergisi Yayınları Edebiyat Dergisi Yayınları 1972-1984 yılları arasında 18’i Nuri Pakdil imzasını taşıyan toplam 45 kitap yayımlandı. 1988’de yayınlarına ara veren yayınevi 1972-1984 yılları arasında 18’i Nuri Pakdil imzasını taşıyan toplam 45 kitap yayımlandı. Kasım 2014’te Necip Fazıl Saygı Ödülü verilen Pakdil, aynı yıl yaptığı bir açıklamada “muhafazakar değilim devrimciyim” dedi.

Kitaplarından bazıları; Harikalar Tablosu, Bir Yazarın Notları II, Edebiyat Kulesi, Ahid Kulesi , Kalem Kalesi, Osmanlı Simitçiler Kasîdesi.

Okumaya devam et

Kültür

Netflix Elif Şafak romanını dizi yapacak

Netflix, The Frankfurter Buchmesse kitap fuarında yaptığı açıklamayla 2019 Man Booker ödül adaylarından Elif Şafak’ın “Aşk” romanının görsel yayın haklarını aldığını duyurdu.

BOLD– İlk olarak 2009 yılında yayınlanan Aşk aylarca en çok satan kitaplar listesinin üst sıralarında kalmış ve o tarihte 38 yaşında olan Şafak’ı zirveye taşımıştı.

KAPAĞI VE REKLAM STRATEJİSİ TARTIŞILMIŞTI

Aşk, Elif Şafak’ın 1994’te başlayan yazarlık serüveninin 10. durağı. Daha önce “Baba ve Piç” (2006) gibi çarpıcı ve sansasyonel bir hikayeyle dikkatleri Şafak “Aşk”la birlikte küresel olarak tanınan bir yazar haline geldi. Ancak, Aşk’ın pembe kapağı ve yazarın kitapla birlikte çekilmiş fotoğraflarını içeren tanıtım posterleri o dönemde çok konuşuldu.

“Eserin ikinci planda bırakılıp yazarın pop star gibi öne çıkarıldığı” eleştirileri yapılsa da Elif Şafak ve yayıncısı Doğan Kitap bu tanıtım stratejisini diğer kitaplarında da sürdürdü. Hatta 2011’de basılan “İskender”in kapağında yazarın erkek kıyafetleriyle çekilmiş fotoğraflarına yer verildi.

2016’da “Havva’nın Üç Kızı”nı yazan Elif Şafak 2019’da yayınladığı “On Dakika Otuz Sekiz Saniye” ile Man Booker adayları arasında yer alsa da ödül Margaret Atwood ve Bernardine Evaristo ikilisinin oldu.

İskender’in kapağı ve Elif Şafak’ın pozları çok konuşulmuştu

AŞK ROMANININ KONUSU

Aşk, evli ve üç çocuklu Ella Rubinstein’ın hayatında her şey yolunda gitmesine rağmen içinde büyüyen ve anlamlandırmadığı boşluğu sorgulamasıyla başlayan bir öykü. Anlam arayışı sırasında Mevlânâ Celâleddin Rûmî, onun yoldaşı Şems-i Tebrîzî, aşkın ve hayatın 40 kuralı ile ilgili bir yazı okuması Ella’yı hem fiziksel hem ruhsal bir yolculuğa çıkarır.

Elif Şafak, Ella’nın yolculuğunu anlatırken hemen her romanında uyguladığı “paralel öyküler” tekniğini kullanıyor. Okuyucu bir yandan Ella ile seyahat ederken bir yandan da Mevlana ve Şems arasındaki sıra dışı dostluğa şahitlik ediyor. Fonda ise Moğol işgali altındaki emniyetsiz, yozlaşmış ve sert Anadolu toprakları…

PROJENİN DETAYLARI HENÜZ AÇIKLANMADI

Netflix, projeyle ilgili olarak henüz başka bir açıklamada bulunmadı. Dizi(belki de film) sadece Ella’nın öyküsüne mi odaklanacak yoksa kitapta olduğu gibi Mevlana ve Şems hikayesine de yer verilecek mi merak ediliyor. Bir diğer merak konusu ise projede yerli oyuncuların yer alıp almayacağı. Netflix’ten yeni bir açıklama gelene kadar bu sorular artabilir gibi görünüyor.

Okumaya devam et

Kültür

Matrix 4’ün kadrosu şekilleniyor: Bir yıldız daha kadroya girdi

Önümüzdeki yıl dördüncü filmiyle beyaz perdeye geri dönmeye hazırlanan Matrix’in kadrosuna katılacak bir isim daha kesinleşti.

BOLD– Ekranların en sevilen dizilerinden olan 2014 yılında final yapan “How I Met Your Mother” dizisindeki Barney Stinson karakteri ile tanınan Neil Patrick Harris’in Matrix 4’te rol alacağı kesinleşti.

Neil Patrick Harris

ESKİ VE YENİ İSİMLER BİR ARADA

Orijinal üçlemeyi kardeşi Lilly Wachowski ile birlikte yöneten Lana Wachowski Matrix 4’ün yönetmen koltuğunda ise tek başına oturacak. Keanu Reeves ve Carrie- Anne Moss’un yeniden Neo ve Trinity karakterleriyle boy göstereceği filmde Aquaman’deki “Black Manta” rolüyle dikkat çeken Yahya Abdul Mateen’in rol alacağı daha önce kesinleşmişti.

Yahya Abdul Mateen II

ROLLER GİZLİ TUTULUYOR

Keanu Reeves ve Carrie- Anne Moss’un doğal olarak eski rollerinde olacakları bilinse de Neil Patrick Harris ve Yahya Abdul Mateen’in rolleri ile ilgili filmin öyküsünün ne olacağı konusunda olduğu gibi henüz bir açıklama yapılmadı. Yahya Abdul Mateen’in daha önce Laurence Fishburne tarafından hayat verilen Morpheus karakterinin gençliğini canlandıracağı söylense de yönetmen Lana Wachowski ya da yapım şirketinden bu konuda bir doğrulama gelmemişti.

Okumaya devam et

Popular