Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye, Suriye operasyonu konusunda yalnız kaldı

Suriye operasyonu konusunda Türkiye, tüm dünyayı karşısına aldı. ABD’den tehdit gibi açıklamalar gelirken İngiltere, Almanya ve Fransa net şekilde operasyona karşı çıktı. Türkiye, İran ve Rusya’dan da umduğunu bulamadı.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’ye düzenleyeceği askeri operasyona önce yeşil ışık yaktı ancak daha sonra birbiriyle çelişen birçok açıklamada bulundu. Son zamanlarda hiçbir konuda ortak tavır belirleyemeyen Amerikan Kongresi’ndeki Cumhuriyetçiler ve Demokratlar ise ilk kez ortak bir tavır aldı ve Türkiye’yi Suriye’ye girmesi durumunda yaptırımla tehdit ettiler. Fransa, Almanya ve İngiltere de Türkiye’nin operasyonuna karşı çıktı. Türkiye’nin son dönemdeki müttefiklerinden İran operasyona karşı çıkarken, Rusya ihtiyatlı yaklaşıyor.

IŞİD’e karşı savaşan Suriye Demokratik Güçleri’nin korunması gerektiğini belirten Fransa Başbakanı Edouard Philippe, “Kürt savaşçılar üzerinde bulunan Türk taarruz tehdidinin çok ağır bilinmezlikleri” ortaya çıkarabileceğinden endişe duyduğunu dile getirdi.

Fransız Meclisi’nde konuşan Başbakan Philippe, “IŞİD’e karşı mücadele bu terörist grubun coğrafi anlamda varlığının ortadan kaldırılması ile sonlanmadı. Bu mücadele Suriye Demokratik Güçleri’nin yanında devam ediyor.” dedi.

İNGİLTERE: TEK TARAFLI ADIMLARDAN KAÇINILMALI

İngiltere de Türkiye’yi Suriye’de tek taraflı askeri adım atmaması konusunda uyardı.

İngiltere’nin Ortadoğu ve Uluslararası Gelişimden Sorumlu Devlet Bakanı Andrew Murrison, “Türkiye’ye şu konuda açık olduk ki bölgeyi istikrarsızlaştıracak ve İŞİD’in tamamen yenilgiye uğratılması gayretlerini tehdit edecek tek taraflı askeri hareketlerden kaçınılmalıdır” dedi.

İngiltere Başbakan Boris Johnson’un sözcüsü de yaptığı açıklamada ülkesinin Türkiye’nin Suriye’ye yapacağı bir askeri operasyondan “derin endişe” duyduğunu belirtti.

AB, YENİ BİR MÜLTECİ AKININDAN KORKUYOR

Avrupa Birliği, Türkiye’nin Suriye’ye düzenleyeceği olası askeri harekâtın yeni sığınmacı akınına yol açmasından kaygı duyuyor.

Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerinin içişleri bakanlarının Salı günü Lüksemburg’da yaptığı toplantıda konuşan Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, “Umarım operasyon gerçekleşmez” dedi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn, “Türkiye’de bir mültecisiniz, Suriyeli bir mültecisiniz, bir gün Suriye’nin kuzeydoğusuna gönderilme riski mevcut. Bu, Avrupa’ya yönelik yeni bir dalga başlamasına yol açabilecek bir etken” dedi.

NATO GENEL SEKRETERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR

Bu arada NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in 11 Ekim’de Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştireceği belirtildi. NATO’dan yapılan açıklamaya göre, Stoltenberg, resmi temaslarda bulunmak için İstanbul’a gidecek. Ziyaretin gündemine ilişkin net bilgi verilmese de ana gündeminde S-400 bataryaları ve Suriye’deki gelişmelerin olması bekleniyor.

Stoltenberg Türkiye’ye en son Mayıs ayında Akdeniz Diyaloğunun 25’inci yıl dönümü vesilesiyle Kuzey Atlantik Konseyinin özel bir toplantısı için gelmişti.

Bölge hareketlendi: İran, Türkiye sınırında sürpriz tatbikat başlattı

Dünya

Pence’nin ateşkes açıklamasına Çavuşoğlu’ndan cevap: Bu bir ateşkes değildir

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Beştepe’de 4 saatten fazla süren görüşmeden sonra, “ABD ve Türkiye Suriye’de ateşkese karar vermiştir” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Beştepe’de çıkan kararı, “Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes meşru iki taraf arasında olur” sözleriyle açıkladı.

BOLD – ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile birlikte ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O’Brien, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield’den oluşan ABD heyeti ile Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Saray’ında gerçekleşen toplantı sona erdi.

4 saat 20 dakika süren toplantının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir açıklama yaptı.

YPG, RESMİ METİNDE

Mike Pence, görüşme sonrası ABD Büyükelçiliği’nde yaptığı açıklamada alına kararı “ABD ve Türkiye Suriye’de ateşkese karar vermiştir” sözleriyle ifade etmişti. Türk tarafı ise bunun bir ateşkes olmadığında ısrarcı oldu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes meşru iki taraf arasında olur” dedi. Ancak görüşmeye ilişkin yapılan ortak açıklamada PKK’nın Suriye kolu YPG geniş bir şekilde yer aldı ve sürekli YPG’ye atıfta bulunuldu.

ÇAVUŞOĞLU: OPERASYONA ARA VERİYORUZ

Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin “güvenli bölgenin önemini ve işlevselliğini kabul ettiğini” belirterek “Bu alanın kontrolü Türkiye’de olacak” dedi.

Çavuşoğlu, “PKK/YPG’nin güvenli bölgeden çıkması için operasyona ara veriyoruz. Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes meşru iki taraf arasında olur… Şartlar gerçekleştikten sonra, yani YPG bölgeden tamamen çekildikten sonra biz ancak harekatı durdurabiliriz” diye konuştu.

HAREKAT DURDUKTAN SONRA YAPTIRIMLAR KALKACAK

Çavuşoğlu, YPG’nin ağır silahlarının alınması konusunda görüşmede mutabakat sağladığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, harekat durduktan sonra da Türkiye’ye getirilen yaptırımların Washington tarafından kaldırılacağını söyledi.

ORTAK YAZILI AÇIKLAMA

Saray’daki görüşmenin ardından 2 ülke ortak bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, güvenli bölgenin öncelikle Türkiye’nin kontrolünde olacağı, YPG’nin ağır silahlarının toplanacağı ifade edildi. Açıklamada öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle:

GÜVENLİ BÖLGE TSK’NIN KONTROLÜNDE OLACAK

“Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.” denildi.

YPG ÇEKİLECEK, HAREKAT DURDURULACAK

“Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı’na, güvenli bölgeden YPG’nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.”

GÜVENLİ BÖLGE ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

“Her iki taraf Türkiye’nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.”

YAPTIRIMLAR KALKACAK

“Barış Pınarı Harekatı durdurulduğunda, Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.”

Pence ve Erdoğan görüşmesinde ateşkes kararı alındı: Türkiye, Suriye’den çekilecek

Okumaya devam et

Dünya

Washington’dan özel yayın: Türkiye’ye yaptırımlar açıklanıyor

Okumaya devam et

Dünya

Esad’dan Türkiye’yi hedef alan açıklama: Tüm meşru araçlarla karşılık vereceğiz

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı “Barış Pınarı Harekatı” adını verdiği askeri operasyona ilişkin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ilk kez açıklamada bulundu.

BOLD-Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın duyurduğu habere göre, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklama yapan Beşar Esad “Suriye’nin herhangi bir noktasında gerçekleşen Türkiye’nin saldırısına yanıt vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Reuters’e göre Suriye resmi medyası, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklamasını duyurdu. Barış Pınarı için “apaçık saldırganlık” diyen Esad, “Suriye’nin her yerinde tüm meşru araçlarla karşılık vereceğiz” ifadelerini kullandı. Suriye Arap Haber Ajansı da (SANA) Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı resmi kaynağına dayanarak “Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik saldırganlığı, Erdoğan rejiminin yayılmacı hırsları ve geçmiş zaman evhamlarının bir sonucu olup Ankara’ya Astana süreci çerçevesindeki garantör konumunu kaybettirdi, tüm Suriyeliler bu saldırıya karşı koymak için birleşti” açıklamasına yer verdi.

AB ve İngiltere Brexit konusunda yeni bir anlaşma sağladı, muhalefet tepkili

Okumaya devam et

Popular