Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“ABD Başkanı Trump, Reza Zarrab’a yönelik suçlamaların düşürülmesini istedi”

Uluslararası Bloomberg Haber Ajansı, ABD Başkanı Donald Trump’ın Reza Zarrab’a yönelik suçlamaların düşürülmesi için 2017 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a baskı yaptığını yazdı.

BOLD – Bloomberg Haber Ajansı, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2017 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a baskı yaptığını ve Tillerson’dan ABD Adalet Bakanlığını Reza Zarrab’a yönelik suçlamaları düşürmesi için ikna etmesini istediğini bildirdi.

Bloomberg, Oval Ofis’te 2017’nin ikinci yarısında gerçekleşen görüşme konusunda bilgi sahibi olan 3 kaynağın isimlerinin yazılmamak kaydıyla bu haberi doğruladığını belirtti.

OVAL OFİS’TE BULUNANLAR ŞOK OLDU

Tillerson’un Trump’ın önerisini bu durumun Zarrab’a yönelik soruşturmayı ve adaleti engelleme girişimi olacağını belirterek reddettiği belirtildi. Bloomberg, Oval Ofis’te tartışmanın geçtiği sırada bulunanların Trump’ın önerisi ile şok olduğunu yazdı.

TILLERSON: TEKLİF “İLLEGAL” 

Tillerson’un Oval Ofis’ten çıktıktan sonra koridorda dönemin Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly’ye itirazlarını tekrarladığı ve bunun “illegal” olduğunu belirttiği kaydedildi. Haberle ilgili Beyaz Saray, Kelly ve Tillerson herhangi bir yorum yapmadılar.

TILLERSON’DAN GIULIANI İLE GÖRÜŞMESİNİ İSTEDİ

Bloomberg, Trump’ın konuyu Tillerson’dan Zarrab’ın avukatı Rudy Giuliani ile de görüşmesini istediğini yazdı. Donald Trump’ın bu isteğinin “yönetme biçiminin ayırt edici özelliği” olduğu belirtildi. Bu durumun resmi prosedürlerin dışına çıkma ve hükumet görevi sınırlamalarından kaçarak işleri normal resmi kanalların dışından takip etme stratejisi olduğu kaydedildi.

Bloomberg, bu haberin Trump’ın Türkiye ve onun “otoriter Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan” ile ilişkilerini bir kez daha eleştiri konusu yapacağını ifade etti. O dönem Reza Zarrab’ın itirafçı olmadan önce salıverilmesinin Erdoğan’ın önemli önceliklerinden birisi olduğu hatırlatıldı.

TRUMP VE ZARRAB’IN AVUKATI RUDY GIULIANI

Trump’ın şahsi avukatı Giuliani, bir dönem ABD eski Başsavcısı Michael Mukasey ile birlikte Zarrab’ın avukatlığını üstlenmişti. Bu dönemde Giuliani’nin Türkiye’ye gelerek İstanbul’da Erdoğan’la görüştüğü basına yansımıştı.

Yine Trump’a azil sürecinin başlatılmasına sebep olan istihbarat kurumlarından bir muhbirin yazdığı mektupta, Trump’ın şahsi avukatı Giuliani Amerikan diplomatlarını ve devlet kurumlarını aşacak ve milli güvenliğe zarar verecek şekilde Trump adına özel görüşmeler gerçekleştirmekle suçlanmıştı.

JOE BIDEN’I ARAŞTIR

ABD istihbarat kurumlarında çalışan muhbir, yazdığı şikayet mektubunda Trump’ın 25 Temmuz 2019’da Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy ile yaptığı görüşmeyi gündeme getirmişti. Bu görüşmede de Trump, Zelenskiy’ye ABD eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ve oğlu Hunter Biden ile ilgili iddiaları araştırmasını istemiş, esas görüşmeyi ise avukatı Rudy Giuliani ile yapmasını talep etmişti.

Bloomberg, Trump ile Tillerson arasında bu görüşmenin geçtiği sırada Zarrab’ın avukatlığını yapan Giuliani’nin Başkan’ın avukatlığını yapmadığını vurguladı. Eski dostu Giuliani, ABD Başkanı Trump’ın savunma ekibine 2018 yılı Nisan ayında katılmıştı.

ZARRAB-BRUNSON TUTUKLU DEĞİŞİMİ

Bloomberg’in haberiyle birlikte Türkiye’de bir dönem gündeme gelen Erdoğan’ın Zarrab karşılığında rahip Andrew Brunson “tutuklu değişimi” yapmaya çalıştığı da doğrulandı.

Bloomberg, Giuliani ile bu ay yaptığı bir röportaj sırasında Giuliani’nin Zarrab’ın durumunu Başkan Trump ile görüşmediğini söylediğini ancak daha sonra yapmış olabileceğini belirttiğini yazdı.

Giuliani röportaj sırasında, o dönemde Zarrab karşılığında Türkiye’de tutuklu bulunan Rahip Andrew Brunson’un “tutuklu değişimi” yapılması için bazı ABD’li yetkililerle görüştüğünü Bloomberg’e kabul etti.

Giuliani, Bloomberg’e açıklamasında şu ifadeleri kullanmış: “Varsayın Trump’a bu konu hakkında konuştum. Ne olmuş yani? O dönemde özel bir avukatım. Belki de yanlışım. Belki bir noktada görüşme sırasında onun adını söyledim. Veya belki de onun adamlarından birisi de ondan bahsetmiştir çünkü bir tutuklu değişimi için çalışıyordum.”

Giuliani, Zarrab konusunu ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile de görüştüğünü ve bunu 2 yıl önce ifşa ettiğini belirtti. Ancak Giuliani konuyu o dönemin Tillerson ile görüştüğünü söylemekten kaçındı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI GIULIANI’DEN RAHATSIZ

Trump’ın Erdoğan’la yakın ilişkisi konusunda endişeler artıyor diyen Bloomberg Haber Ajansı, Trump’ın Suriye’de Türkiye’ye operasyon için yeşil ışık yakması ve Erdoğan’ı Kasım’da Beyaz Saray’a davet etmesi ile bu endişelerin daha da arttığını belirtti.

Bloomberg, Ukrayna meselesinde olduğu gibi Türkiye meselesinde de özel avukatı ve eski dostu Rudy Giuliani’nin birçok konuda çok abartılı biçimde meselelerin içinde olduğunu ve bundan Dışişleri Bakanlığı’nın rahatsız olduğunu yazdı.

GIULIANI ERDOĞAN’LA ZARRAB’I GÖRÜŞTÜ

Bloomberg, Giuliani’nin 2017 yılının ilk döneminde Türkiye’ye giderek Zarrab’ın konusuna çözüm bulmak için Erdoğan’la görüştüğünü hatırlattı.

Zarrab’ın avukatları Giuliani ve Michael Mukasey, o dönem Zarrab’ın davasına bakan hakime bir mektup yazarak, Erdoğan’la görüşme konusunda dönemin ABD Başsavcısı Jeff Sessions’ı bilgilendirdiklerini ifade etmiş.

ERDOĞAN, ABD’YLE DEFALARCA ZARRAB’I GÖRÜŞTÜ

Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ve 2017 yılı öncesinde de Obama yönetimi yetkilileri ile Zarrab konusunu defalarca görüştüğünü kaydetti. Bloomberg, bir noktada Rex Tillerson yönetimindeki Dışişleri Bakanlığının Zarrab karşılığında Brunson’ın “tutuklu değişimi” yapılması konusuna dahil olduğunu ancak Türkiye’nin sürekli artan istekleri nedeniyle konunun rafa kaldırıldığını yazdı.

TILLERSON: TRUMP İLLEGAL İSTEKLERDE BULUNDU

1 Şubat 2017’den 31 Mart 2018’e kadar Trump’ın Dışişleri Bakanlığını yapan Tillerson, geçen yıl yaptığı bir röportajda Trump’ı kendisinden sürekli illegal isteklerde bulunmakla suçlamıştı. Tillerson, Trump’ın isteklerine karşı çıkması sonrasında da başkanla aralarının bozulduğunu ifade etmişti.

Trump ise röportaj sonrası Tillerson’a çok ağır ifadelerle karşılık vermiş ve “hakkında kaya gibi dilsiz, tembel ve görevini yapamayacak kadar zihinsel kapasiteden yoksun” gibi ifadeler kullanmıştı.

ABD’li Senatör Graham’dan ağır sözler: Erdoğan ve insanlık aynı cümlede yer alamaz

Dünya

Almanya’dan Türkiye’ye silah ihracatı rekoru: 8 aydaki ihracat 14 yılın en yükseği

Almanya, Suriye operasyonu nedeniyle silah satışına getirilen kısıtlamaya rağmen bu yıl Türkiye’ye silah ihracatında rekor kırdı. Türkiye’ye silah satışları son 14 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

BOLD – Türkiye 2019 yılının ilk sekiz ayında Almanya’dan 250 milyon 400 bin euro değerinde silah ithal etti. Söz konusu rakam, henüz yıl sonu gelmemiş olmasına rağmen, Türkiye’nin 2005’ten bu yana en fazla ithalatı olarak kayıtlara geçti.

TÜRKİYE, ALMAN ÜRÜNLERİNİN BİR NUMARALI ALICISI

Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre Berlin, Türkiye’ye geçtiğimiz yıl da 242 milyon 800 bin euro değerinde silah sattı. Bu da Almanya’nın toplam 770,8 milyon euro tutarındaki yıllık silah ihracatının yaklaşık üçte birine tekabül etmişti.

Ankara böylelikle geçen yıl Alman savunma sanayi ürünlerinin açık ara bir numaralı alıcısı oldu. Bu sene de, Suriye harekatı nedeniyle silah satışının kısıtlanması kararına rağmen Türkiye büyük ihtimalle yine birinci sırada yer alacak.

ALIMLARIN TAMAMINA YAKINI DENİZ KUVVETLERİNE

Almanya Ekonomi Bakanlığı, Türkiye’ye satılan silah türlerinin neredeyse tamamının deniz kuvvetleri için olduğunu da bildirdi.

Bu ürünlerin büyük olasılıkla Alman Thyssenkrupp şirketinin katkılarıyla Türkiye’de üretilen 214 sınıfı altı adet denizaltı ile bağlantılı olduğu tahmin ediliyor.

Almanya hükümeti söz konusu parçaların satışını 2009 yılında onaylamış ve bu ihracatı “Hermes kefaleti” denen ve Alman firmalarını dış müşterilerin ödeme yapamamasına karşı koruyan kefaletle güvence altına almıştı.

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü verilerine göre Almanya; ABD, Güney Kore, İtalya ve İspanya ile birlikte Türkiye’nin en büyük beş silah tedarikçisinden biri konumunda bulunuyor.

MERKEL, PARLAMENTODA AMBARGOYU TEYİT ETTİ

Almanya “Barış Pınarı” harekatının ardından ülkesinin Türkiye’ye silah satışını yasaklayacağını duyurMUŞTU.

Merkel, parlamentoda yaptığı açıklamada da satışın durdurulacağını teyit etti ve “Jeolopolitik etkileri olacak. Almanya, Türkiye’ye bu şartlar altında silah vermeyecek” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, geçen Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’de kullanabileceği silah ve teçhizatın satışına izin verilmeyeceğini duyurmuştu. Ancak diğer silahlar ve daha önce onaylanan satışlar bu karardan etkilenmiyor.

Bu sebepten dolayı Almanya’dan Türkiye‘ye, senenin sonuna dek silah gönderilmeye devam edilebilecek.

AB Liderler Zirvesi’nde gündemi: Brexit ve Türkiye’nin Suriye operasyonu

Okumaya devam et

Dünya

Trump sosyal medyayı gaflarıyla yine salladı: İtalyan Başbakan Mattarella’ya mozarella dedi, tarih bilgisi pes dedirtti

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İtalya Başbakanı ile görüşmesindeki gafları sosyal medyayı salladı. Başbakan Mattarella’ya Mozarella diyen Trump’ın tarih bilgisi de dalga konusu oldu

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump’ın, İtalya Başbakanı Mattarella ile yaptığı ortak basın toplantısındaki gafları sosyal medyayı salladı. Trump, “Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya, binlerce yıl öncesine, Antik Roma İmparatorluğu’na dayanan ortak bir kültürel ve politik mirasla birbirine bağlı” ifadelerini kullandı. Yaklaşık 250 -300 yıllık geçmişi bulunan ABD’nin, binlerce yıl var olan Antik Roma devletiyle ‘Ortak bir kültürel ve politik mirasla birbirine bağlıdır’ sözleri dalga konusu oldu.

SEZAR KIŞLARI VEGAS’TA GEÇİRİR

Bu ifadeler Beyaz Saray’ın resmi sosyal medya hesabında da paylaşıldı. Paylaşıma gelen yorumlarla Trump, alay konusu haline geldi. Bir Amerikalı sosyal medya kullanıcısı, Antik Roma’nın efsane İmparatoru Sezar’ın kışları Vegas’taki Ceaser Palace’da geçirdiğini söyleyerek Trump’ı Ti’ye aldı.

İTALYAN TERCÜMAN VİRAL OLDU

Trump, İtalyan Başbakan Mattarella ile ikili görüşmelerinde de bir başka gafa imza attı. Trump, Mattarella’ya mozarella diye hitap edince ikili görüşmede bulunan İtalyan tercümanın yüz ifadesi sosyal medyada viral oldu.

Okumaya devam et

Dünya

AB Liderler Zirvesi’nde gündemi: Brexit ve Türkiye’nin Suriye operasyonu

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nin gündemi Türkiye’nin Suriye harekatı ve Brexit olacak. Ancak AB ülkeleri arasında Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda bir mutabakat yok.

BOLD -Avrupa Birliği Liderler Zirvesi Belçika’nın başkenti Brüksel’de bugün toplanıyor. Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanlarını bir araya getirecek olan iki günlük zirvede 2 önemli gündem maddesi öne çıkıyor: Suriye operasyonu bağlamında Türkiye’yle ilişkiler ve Brexit.

Avrupa Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında “yasa dışı devam eden sondaj çalışmalarının” da müzakere edileceği ifade edildi.

YAPTIRIM KARARI BEKLENMİYOR

Türkiye’nin Suriye’deki askeri harekatını kınayan ve operasyonların son bulmasını isteyen AB, diğer yandan Ankara ile iplerin kopmasını da istemiyor.

Bu nedenle Türk hükümetine mali yaptırım uygulanması yönündeki çağrılar artsa da AB liderleri “henüz” bunu gündemine almış değil. AB yetkilileri, “önemli ve ani bir gelişme” olmadığı müddetçe AB liderler zirvesinde Türkiye ile ilgili bir yaptırım kararı alınmasının öngörülmediğini belirtiyor.

AB liderlerinin gündeminde yer alan bir diğer konu da ABD’nin Suriye’den çekilmesinin Ortadoğu’da yol açtığı güç boşluğu ve Türkiye’nin Suriye harekatının, Batı aleyhine bölgedeki güç dengelerinde yol açtığı değişim.

SİLAH AMBARGOSU KARARI ÇIKMAMIŞTI

Pazartesi günü Lüksemburg’da toplanan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Ankara’nın Suriye’nin kuzey doğusuna başlattığı operasyonu kınamıştı. Bakanlar Avrupa geneli Türkiye’ye silah ambargosu uygulaması konusunda ise anlaşamadı.

Türkiye’nin operasyonuna destek veren açıklamalar yapan Macaristan’ın Dışişleri Bakanı ise kritik toplantı yapılırken Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de görüşmelerde bulundu.

Trump, Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle tartıştı, Demokratlar toplantıyı terk etti

Okumaya devam et

Popular