Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“ABD Başkanı Trump, Reza Zarrab’a yönelik suçlamaların düşürülmesini istedi”

Uluslararası Bloomberg Haber Ajansı, ABD Başkanı Donald Trump’ın Reza Zarrab’a yönelik suçlamaların düşürülmesi için 2017 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a baskı yaptığını yazdı.

BOLD – Bloomberg Haber Ajansı, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2017 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a baskı yaptığını ve Tillerson’dan ABD Adalet Bakanlığını Reza Zarrab’a yönelik suçlamaları düşürmesi için ikna etmesini istediğini bildirdi.

Bloomberg, Oval Ofis’te 2017’nin ikinci yarısında gerçekleşen görüşme konusunda bilgi sahibi olan 3 kaynağın isimlerinin yazılmamak kaydıyla bu haberi doğruladığını belirtti.

OVAL OFİS’TE BULUNANLAR ŞOK OLDU

Tillerson’un Trump’ın önerisini bu durumun Zarrab’a yönelik soruşturmayı ve adaleti engelleme girişimi olacağını belirterek reddettiği belirtildi. Bloomberg, Oval Ofis’te tartışmanın geçtiği sırada bulunanların Trump’ın önerisi ile şok olduğunu yazdı.

TILLERSON: TEKLİF “İLLEGAL” 

Tillerson’un Oval Ofis’ten çıktıktan sonra koridorda dönemin Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly’ye itirazlarını tekrarladığı ve bunun “illegal” olduğunu belirttiği kaydedildi. Haberle ilgili Beyaz Saray, Kelly ve Tillerson herhangi bir yorum yapmadılar.

TILLERSON’DAN GIULIANI İLE GÖRÜŞMESİNİ İSTEDİ

Bloomberg, Trump’ın konuyu Tillerson’dan Zarrab’ın avukatı Rudy Giuliani ile de görüşmesini istediğini yazdı. Donald Trump’ın bu isteğinin “yönetme biçiminin ayırt edici özelliği” olduğu belirtildi. Bu durumun resmi prosedürlerin dışına çıkma ve hükumet görevi sınırlamalarından kaçarak işleri normal resmi kanalların dışından takip etme stratejisi olduğu kaydedildi.

Bloomberg, bu haberin Trump’ın Türkiye ve onun “otoriter Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan” ile ilişkilerini bir kez daha eleştiri konusu yapacağını ifade etti. O dönem Reza Zarrab’ın itirafçı olmadan önce salıverilmesinin Erdoğan’ın önemli önceliklerinden birisi olduğu hatırlatıldı.

TRUMP VE ZARRAB’IN AVUKATI RUDY GIULIANI

Trump’ın şahsi avukatı Giuliani, bir dönem ABD eski Başsavcısı Michael Mukasey ile birlikte Zarrab’ın avukatlığını üstlenmişti. Bu dönemde Giuliani’nin Türkiye’ye gelerek İstanbul’da Erdoğan’la görüştüğü basına yansımıştı.

Yine Trump’a azil sürecinin başlatılmasına sebep olan istihbarat kurumlarından bir muhbirin yazdığı mektupta, Trump’ın şahsi avukatı Giuliani Amerikan diplomatlarını ve devlet kurumlarını aşacak ve milli güvenliğe zarar verecek şekilde Trump adına özel görüşmeler gerçekleştirmekle suçlanmıştı.

JOE BIDEN’I ARAŞTIR

ABD istihbarat kurumlarında çalışan muhbir, yazdığı şikayet mektubunda Trump’ın 25 Temmuz 2019’da Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy ile yaptığı görüşmeyi gündeme getirmişti. Bu görüşmede de Trump, Zelenskiy’ye ABD eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ve oğlu Hunter Biden ile ilgili iddiaları araştırmasını istemiş, esas görüşmeyi ise avukatı Rudy Giuliani ile yapmasını talep etmişti.

Bloomberg, Trump ile Tillerson arasında bu görüşmenin geçtiği sırada Zarrab’ın avukatlığını yapan Giuliani’nin Başkan’ın avukatlığını yapmadığını vurguladı. Eski dostu Giuliani, ABD Başkanı Trump’ın savunma ekibine 2018 yılı Nisan ayında katılmıştı.

ZARRAB-BRUNSON TUTUKLU DEĞİŞİMİ

Bloomberg’in haberiyle birlikte Türkiye’de bir dönem gündeme gelen Erdoğan’ın Zarrab karşılığında rahip Andrew Brunson “tutuklu değişimi” yapmaya çalıştığı da doğrulandı.

Bloomberg, Giuliani ile bu ay yaptığı bir röportaj sırasında Giuliani’nin Zarrab’ın durumunu Başkan Trump ile görüşmediğini söylediğini ancak daha sonra yapmış olabileceğini belirttiğini yazdı.

Giuliani röportaj sırasında, o dönemde Zarrab karşılığında Türkiye’de tutuklu bulunan Rahip Andrew Brunson’un “tutuklu değişimi” yapılması için bazı ABD’li yetkililerle görüştüğünü Bloomberg’e kabul etti.

Giuliani, Bloomberg’e açıklamasında şu ifadeleri kullanmış: “Varsayın Trump’a bu konu hakkında konuştum. Ne olmuş yani? O dönemde özel bir avukatım. Belki de yanlışım. Belki bir noktada görüşme sırasında onun adını söyledim. Veya belki de onun adamlarından birisi de ondan bahsetmiştir çünkü bir tutuklu değişimi için çalışıyordum.”

Giuliani, Zarrab konusunu ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile de görüştüğünü ve bunu 2 yıl önce ifşa ettiğini belirtti. Ancak Giuliani konuyu o dönemin Tillerson ile görüştüğünü söylemekten kaçındı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI GIULIANI’DEN RAHATSIZ

Trump’ın Erdoğan’la yakın ilişkisi konusunda endişeler artıyor diyen Bloomberg Haber Ajansı, Trump’ın Suriye’de Türkiye’ye operasyon için yeşil ışık yakması ve Erdoğan’ı Kasım’da Beyaz Saray’a davet etmesi ile bu endişelerin daha da arttığını belirtti.

Bloomberg, Ukrayna meselesinde olduğu gibi Türkiye meselesinde de özel avukatı ve eski dostu Rudy Giuliani’nin birçok konuda çok abartılı biçimde meselelerin içinde olduğunu ve bundan Dışişleri Bakanlığı’nın rahatsız olduğunu yazdı.

GIULIANI ERDOĞAN’LA ZARRAB’I GÖRÜŞTÜ

Bloomberg, Giuliani’nin 2017 yılının ilk döneminde Türkiye’ye giderek Zarrab’ın konusuna çözüm bulmak için Erdoğan’la görüştüğünü hatırlattı.

Zarrab’ın avukatları Giuliani ve Michael Mukasey, o dönem Zarrab’ın davasına bakan hakime bir mektup yazarak, Erdoğan’la görüşme konusunda dönemin ABD Başsavcısı Jeff Sessions’ı bilgilendirdiklerini ifade etmiş.

ERDOĞAN, ABD’YLE DEFALARCA ZARRAB’I GÖRÜŞTÜ

Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ve 2017 yılı öncesinde de Obama yönetimi yetkilileri ile Zarrab konusunu defalarca görüştüğünü kaydetti. Bloomberg, bir noktada Rex Tillerson yönetimindeki Dışişleri Bakanlığının Zarrab karşılığında Brunson’ın “tutuklu değişimi” yapılması konusuna dahil olduğunu ancak Türkiye’nin sürekli artan istekleri nedeniyle konunun rafa kaldırıldığını yazdı.

TILLERSON: TRUMP İLLEGAL İSTEKLERDE BULUNDU

1 Şubat 2017’den 31 Mart 2018’e kadar Trump’ın Dışişleri Bakanlığını yapan Tillerson, geçen yıl yaptığı bir röportajda Trump’ı kendisinden sürekli illegal isteklerde bulunmakla suçlamıştı. Tillerson, Trump’ın isteklerine karşı çıkması sonrasında da başkanla aralarının bozulduğunu ifade etmişti.

Trump ise röportaj sonrası Tillerson’a çok ağır ifadelerle karşılık vermiş ve “hakkında kaya gibi dilsiz, tembel ve görevini yapamayacak kadar zihinsel kapasiteden yoksun” gibi ifadeler kullanmıştı.

ABD’li Senatör Graham’dan ağır sözler: Erdoğan ve insanlık aynı cümlede yer alamaz

Dünya

ABD’de koronavirüs vakalarında korkutan artış

George Floyd protestolarının, salgının yeniden büyümesine neden olacağı endişesi yaşanan ABD’de önceki gün koronavirüs vaka artışı 21 bin civarındayken, bugün artışın 41 bine çıkması dikkat çekti. Salgında ölenlerin sayısı son 24 saatte bin 200 artarak 111 bin 408’e çıktı.

BOLD – ABD, salgının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olmaya devam ediyor. ABD’de virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 41 bin 927 artışla 1 milyon 967 bin 273’e ulaştı.

VAKA VE ÖLÜMLERDE ABD ZİRVEDE

Önceki gün son 24 saatteki artış 21 bin civarındayken, bugün artışın 41 bin ile iki katına çıkması dikkati çekti. Salgında ölenlerin sayısı son 24 saatte bin 200 artarak 111 bin 408’e çıktı. 1 milyon 967 bin 273 vakanın bulunduğu ABD’yi, 646 bin 6 vakayla Brezilya, 458 bin 689 vakayla Rusya ve 288 bin 58 vakayla İspanya izliyor.

SALGININ BÜYÜMESİNDEN ENDİŞE EDİLİYOR

ABD’de salgından en fazla etkilenen New York’ta ise vaka ve ölümler azalsa da ırkçılık ve polis şiddetine karşı süren George Floyd protestolarının, salgının yeniden büyümesine neden olacağı endişesi yaşanıyor. Şu ana kadar 396 binden fazla vakanın görüldüğü eyalette, can kaybı 30 bin 372’ye yükseldi. New York’u 165 binden fazla vakayla New Jersey ve 125 binin üzerinde vakayla Illinois takip ediyor. ABD’de koronavirüse yakalanan 738 binden fazla kişi ise iyileşti.

Hamile öğretmen ve eşi tutuklandı: 1 yaşındaki bebekleri yalnız kaldı

Okumaya devam et

Dünya

Hafter’in sağ kolu Tümgeneral Madi’den önce ihanet sonra davet

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin kritik noktalarda kontrolü sağlaması ile Tümgeneral İdris Madi, Halife Hafter’e verdiği desteği ve görevini bıraktığını açıkladı. Silah arkadaşlarını, UMH’ye çağırdı.

BOLD – Birleşmiş Milletler’ce (BM) tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin (UMH), son günlerde ülkenin doğusundaki kritik şehirlerde kontrolü sağlaması akabinde dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. Milis kuvvetlerin lideri Halife Hafter’in sağ kolu diye anılan Tümgeneral İdris Madi, desteğini ve görevini bıraktığını ilan etti. Sosyal medyadan açıklama yapan Madi, “Hafter’e verdiğim destek ve görevimi bırakıyorum. Tüm silah arkadaşlarıma ve kardeşlerime çağrıda bulunuyorum. Sizleri Libya’nın meşru hükumeti UMH çatısı altında birleşmeye davet ediyorum” dedi.

İdlib şehidi Zengin, ahirete uğurlandı

Okumaya devam et

Dünya

Kanada Başbakanı Trudeau diz çöktü ama Trump’ı eleştiremedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın George Floyd’un öldürülmesi sonrası başlayan protestolara tepkisini eleştirmeyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ottawa’da eylemcilere ‘diz çökerek’ destek verdi.

BOLD – Siyahi George Floyd’un, polis memuru Derek Chauvin’nca öldürülmesi akabinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan şiddet karşıtı protestolar, dünya geneline yayıldı. Kanada’daki eylemlerde, Başbakan Justin Trudeau, göstericilerle diz çöktü.

EYLEMCİLERİN ÇOĞU ‘TRUMP’A KARŞI GEL’ DİYE SLOGAN ATTI

ABD Başkanı Donald Trump’ın protestolar karşısındaki tavrını eleştirmekten kaçındığı için tepki çeken Trudeau, başkent Ottawa’da katıldığı ‘No justice-No peace (Adalet yoksa eşitlik yok)’ eyleminde de sessizliğini bozmadı. Protestoda, gazetecilerin sorularını cevapsız bırakan Başbakan’a kimi eylemciler teşekkür ederken çoğu ‘Trump’a karşı gel’ diye seslendi.

PROTESTOCULAR 9 DAKİKA SESSİZLİKLE FLOYD’U ANDI

Polis Chauvin’ın, Floyd’u 9 dakika boyunca boğazına bastırarak boğulup ölmesine yol açmasını anan protestocular, dokuz dakika sessiz kaldı.

Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya ‘adalet ve özgürlük’ yürüyüşü

Okumaya devam et

Popular