Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’li Senatör Graham’dan ağır sözler: Erdoğan ve insanlık aynı cümlede yer alamaz

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen ABD’li Senatör Lindsey Graham, Erdoğan hakkında Twitter üzerinden ağır ifadeler kullandı.

BOLD -Senatör Lindsey Graham AKP’li Cumhurbaşkanı için, “Erdoğan ve insanlık aynı cümlede yer alamaz. En kötüsü daha gelmedi” ifadelerini kullandı.

Trump’la aynı partiden olan Senatör Lindsey Graham, ABD Senatosu’nda çoğu zaman Trump’ın sözcüsü gibi davranıyor ve başkana oldukça yakın bir isim olarak biliniyor.

Senatör Graham, aynı zamanda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da çok yakın bir isim olarak biliniyor.

Sık sık Türkiye’yi ziyaret ederek AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Lindsey Graham, Fazıl Say konserini de Erdoğan’la birlikte izlemişti. ABD’li Senatör Graham, Erdoğan’la son görüşmesini Eylül ayı sonunda BM Genel Kurul çalışamaları sırasında New York’ta gerçekleştirmişlerdi.

ERDOĞAN VE TRUMP’LA KÖPRÜLERİ ATTI

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri harekata ışık yakmasının ardından Senatör  Lindsey Graham bir anda dostları Trump ve Erdoğan’la köprüleri arttı.

ABD’de Trump’a muhalif açıklamalar yapmaya başlayan Senatör Lindsey Graham, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye’nin Suriye operasyonuna muhalefetin en önde gelen ismi oldu.

ERDOĞAN KARŞITI CEPHEYE ÖNCÜLÜK EDİYOR

Türkiye’nin Suriye’ye girmesi durumunda Türkiye’ye en ağır yaptırımların uygulanması gerektiğini belirten Senatör Graham, operasyonun başlamasının ardından ABD Senatosu’nda Demokrat Senatör Chris Van Hollen ile birlikte Türkiye’ye karşı çok ağır bir yaptırım tasarısının hazırlanmasına öncülük etti.

EN KÖTÜSÜ DAHA GELMEDİ

Senatör Lindsey Graham son olarak AKP’li Cumhurbaşkanı için, “Erdoğan ve insanlık aynı cümlede yer alamaz. En kötüsü daha gelmedi” ifadelerini kullandı.

 

Trump’tan eleştirilere tuhaf savunma: ‘Kürtler Normandiya çıkarmasında bize yardım etmedi’

Dünya

Fransa Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını artıracak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de devam eden deniz yetki alanı gerginliği nedeniyle bölgedeki askeri varlığını artıracağını açıkladı.

BOLD – Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanları konusunda yaşanan gerginliğe Fransa da dahil oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın Yunanistan’ın da aralarında olduğu Avrupa Birliği (AB) müttefikleriyle işbirliği içinde, Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını artıracağını açıkladı.

YUNAN BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞME

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Macron, “Türkiye’nin sebep olduğu gerginlik” nedeniyle endişesini ifade etti.

Açıklamada Macron’un, Yunanistan ve NATO partnerleriyle “barışçıl bir diyaloğa” olanak sağlaması amacıyla Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerini durdurma çağrısında bulunduğu belirtildi.

Macron’un Miçotakis ile telefon görüşmesinde, Fransa’nın bölgedeki durumu takip etmek ve “uluslararası hukukun uygulanması konusundaki kararlığını göstermek” amacıyla Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını artıracağını söylediği kaydedildi.

“TÜRKİYE’NİN KARARI GERİLİMİ ARTTIRMAKTA”

Macron, görüşmenin ardından resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada da Akdeniz’deki durumdan duyduğu endişeyi dile getirdi. Macron, “Türkiye’nin tek taraflı olarak aldığı petrol arama kararı gerilimi arttırmakta. Bu girişimler, iki komşu ve NATO müttefiki ülke arasında barışçı bir diyaloğun önünü açmak için son bulmalıdır. Yunanistan ve Avrupa Birliği’nden ortaklarımızla da işbirliği içinde Doğu Akdeniz’deki Fransız askeri varlığını güçlendirme kararı aldım” diye yazdı.

ALMANYA’NIN ARABULUCULUĞUNA ÖVGÜ

Fransa’nın bölgedeki askeri varlığının artırılmasının başta Yunanistan olmak üzere Fransa’nın AB partnerleriyle gerçekleşeceği ifade edilirken, açıklamada bunun nasıl olacağına dair bir bilgi verilmedi.

Ankara ile Atina arasında diyalog kurulması çağrısında bulunan Macron’un AB Dönem Başkanlığı’nı yürüten Almanya’nın iki ülke arasında arabuluculuk faaliyetleri yürütmesini olumlu karşıladığı aktarıldı.

DOĞU AKDENİZ’DE GERGİNLİK

Türkiye hafta başında sismik araştırma gemisi Oruç Reis’i donanma gemileri eşliğinde Yunan adası Meis açıklarına göndermişti. Ardından Yunanistan da Oruç Reis’i takip etmeleri için savaş gemilerini Doğu Akdeniz’de konuşlandırmıştı.

Atina, Oruç Reis’in, Yunanistan’ın kıta sahanlığına giren sularda “yasa dışı olarak” faaliyet gösterdiğini savunuyor. Ankara ise bu suçlamayı reddediyor.

Benzer bir gerginlik temmuz ayında da yaşanmış, Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafları yatıştırmak için telefon diplomasisi yürütmüş ve Türkiye sismik arama faaliyetini bir süreliğine beklemeye almıştı. Ancak Yunanistan’ın Mısır’la deniz yetki alanları konusunda bir anlaşma yapması üzerine Türkiye sözlerin tutulmadığını belirterek sondaj çalışmalarına yeniden başlama kararı almıştı.

AB Dışişleri Bakanları Doğu Akdeniz için cuma günü toplanıyor

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da yeni vaka sayısı rekor kırdı

Almanya’da son 24 saatte 1226 yeni vaka tespit edildi. Bu, Almanya’da 9 Mayıs’tan beri bir günde kaydedilen en yüksek vaka sayısı olarak kayıtlara geçti.

BOLD – Korona virüsü salgınına karşı aldığı etkili tedbirlerin ardından mayıs ayında aşamalı olarak normalleşen Almanya’da yeni vaka artışının önüne geçilemiyor. Ülkede son 24 saatte 1226 yeni vaka tespit edildi. Bu, Almanya’da 9 Mayıs’tan beri bir günde kaydedilen en yüksek sayı.

Almanya’da yeni korona virüsü vakalarının artış hızı yükseliyor. Kamu sağlığı kuruluşu Robert Koch Enstitüsü, son 24 saatte 1226 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Bu, Almanya’da 9 Mayıs’tan bu yana kayıtlara geçen yüksek sayı oldu.

Son verilerle ülkedeki toplam vaka sayısı 218 bin 519’a yükseldi. Son bir günde altı can kaybı yaşanmasıyla, ölü sayısı ise 9 bin 207’ye çıktı.

SAĞLIK BAKANI: “ENDİŞE VERİCİ”

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, yeni vakalardaki artış için “Bu durum şüphesiz endişe verici” deyip, virüsün daha da yayılmasını engellemek için halktan tedbirlere uyulmasını istedi.

Alman bakan, ülkenin neredeyse her yerinde çok sayıda yeni vaka patlaması görüldüğü konusunda uyarıda bulundu. Spahn, “Hem tatilden dönenler hem de partilere ve aile toplantılarına gidenler nedeniyle, ülkenin neredeyse her yerindeki birçok bölgede küçük ve daha büyük patlamalar görüyoruz” dedi.

Almanya ve ABD’den Rusya’nın koronavirüs aşısına eleştiriler

Okumaya devam et

Dünya

Körfez İşbirliği Konseyi’nden Türkiye’ye Birleşik Arap Emirlikleri tepkisi

Körfez İşbirliği Konseyi, Türk yöneticilerin Birleşik Arap Emilikleri’ne yönelik ifadelerine tepki gösterdi. Konseyin Genel Sekreteri, Türkiye’nin Suudi Arabistan Büyükelçisi ile bir araya geldi.

BOLD – Körfez İşbirliği Konseyi (Gulf Cooperation Council – GCC), Türk yöneticilerin Birleşik Arap Emilikleri’ne yönelik “tehdit içerikli ve provokatif ifadelerine” tepki gösterdi.

Konseyin Genel Sekreteri Naif Mübarek El Hajraf, Türkiye’nin Suudi Arabistan Büyükelçisi Erdoğan Kök ile bir araya geldi.

Körfez İşbirliği Konsey’nden yapılan açıklamada, Genel Sekreter El Hajraf’ın Büyükelçi Kök’e Türk yöneticilerin sözleri nedeniyle tepkisini dile getirdiği ifade edildi.

HULUSİ AKAR’IN AÇIKLAMALARI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz ay sonunda El Cezire televizyonuna verdiği röportajda Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Suudi Arabistan’ın Libya’da General Hafter’e verdikleri desteği kesmeleri gerektiğini belirtmişti.

Hulusi Akar, BAE’nin Libya ve Suriye’de Türkiye’ye karşı zararlı hareketlerde bulunduğu belirterek, doğru yer ve zamanda bu ülkeden hesap sorulacağını söylemişti.

Akar, “BAE, bize zarar vermek amacıyla Türkiye’ye düşman terör örgütlerini destekliyor. BAE küçüklüğünü ve etkisini göz önünde bulundurarak bunu yapmamalı” ifadelerini kullanmıştı.

Akar’ın açıklamaları sonrası Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dışişleri’nden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş Türkiye’ye tepki göstermiş ve Türkiye’nin Arap ülkelerinin işlerine karışmayı bırakması gerektiğini belirtmişti.

Enver Gargaş, Twitter’dan paylaştığı mesajında “Türk Savunma Bakanı’nın tahrik edici açıklaması, ülkesinin diplomasisindeki yeni bir düşüşü gösteriyor İlişkiler tehditlerle yönetilemez, günümüzde ve bu asırda sömürgeci hayallere yer yok. Türkiye’nin Arapların içişlerine karışmaması daha uygun olur” ifadelerini kullanmıştı.

1981’de kurulan Körfez İşbirliği Örgütü’ne Irak dışındaki Arap ülkeleri Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri üye bulunuyor.

BAE’den Türkiye’ye tepki: Bu asırda sömürgeci hayallere yer yok

Okumaya devam et

Popular